Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Aluminiowe wymienniki ciepła w kotłach kondensacyjnych

Wymiennik ciepła w gazowym kotle kondensacyjnym
Wymiennik ciepła w gazowym kotle kondensacyjnym
De Dietrich

Producenci kotłów kondensacyjnych coraz częściej wybierają aluminium jako materiał do produkcji wymienników ciepła. Stopy aluminium i krzemu mają wiele korzystnych cech umożliwiających rozwiązanie dotychczasowych problemów związanych z budową kotłów monoblokowych średnich i dużych mocy.

Aluminium w technice grzewczej

Stopy aluminium i krzemu (AlSi) mają cechy szczególnie przydatne w technice grzewczej. Ich skład jest podobny do mieszaniny eutektycznej, co daje doskonałe własności odlewnicze. Mieszanina eutektyczna to połączenie dwóch czystych substancji, które topią się i krzepną w stałej temperaturze. Podczas topnienia stop zachowuje się w rzeczywistości jak czysta substancja o bardzo dobrych charakterystykach płynności. Łatwość odlewania tego materiału przydaje się szczególnie podczas wytwarzania korpusów kotłów o bardzo skomplikowanych kształtach, które zwiększają powierzchnię wymiany ciepła w niewielkiej objętości i poprawiają przepływ hydrauliczny.

Przewodzenie ciepła
Aluminium ma pięć razy lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż stal i aż siedem razy lepszy niż stal nierdzewna. Stosując ten metal, można zmniejszyć powierzchnię wymiany przy takiej samej wydajności przenoszenia ciepła do obiegu grzewczego. Korpusy grzewcze z aluminium mogą być zatem znacznie mniejsze niż wykonywane z innych materiałów.

Ciężar
Ponieważ aluminium jest bardzo lekkie, trzy razy lżejsze od stali nierdzewnej czy miedzi, często stosowane jest m.in. w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym. Również wymienniki aluminiowe mają zredukowany ciężar i umożliwiają projektowanie kotłów zajmujących mniej miejsca i mających mniejszy ciężar obciążający ściany i stropy, co daje większą swobodę konfigurowania instalacji kotłowni.

Odporność materiału
W konstrukcji korpusów grzewczych ze stali zwykłej lub nierdzewnej zespoły spawów, zgięcia i części tłoczone są obszarami podatnymi na obciążenia związane z pracą kotła, np. zmiany temperatury. Obciążenia te, występujące szczególnie w spawach i szwach zabezpieczających, osłabiają materiały.

Jednorodność i elastyczność AlSi pozwalają na zastosowanie tego materiału przy znacznych różnicach temperatur (do 30 K) między zasilaniem kotła i powrotem bez ryzyka uszkodzenia wykonanych z niego elementów. Różnica temperatur między zasilaniem i powrotem jest często wynikiem codziennej pracy instalacji, w której zmiana natężenia przepływu w obiegach wtórnych jest spowodowana przez ciągłe otwieranie i zamykanie zaworów trójdrogowych.

Zastosowanie aluminium umożliwia maksymalne wykorzystanie sprawności kotłów: ponieważ nie są one podatne na szok termiczny, wprowadzić można powroty niskotemperaturowe, które wzmacniają kondensację gazów spalinowych wewnątrz wymiennika, zwiększając odzysk ciepła.

Elementy kotła kondensacyjnego stykają się z kondensatami, które mają odczyn kwaśny, są zatem szczególnie korozyjne dla metali. Jednak w przypadku AlSi przy kontakcie z wodą lub tlenem na powierzchni tego materiału tworzy się nieporowata warstwa ochronna tlenku aluminium, tzw. warstwa pasywacyjna, niewrażliwa na korozję. Właściwość ta sprawia, że aluminium jest szczególnie przydatne w technice kondensacyjnej. Spływ kondensatu po powierzchni wymiany sprawia, że korpus z AlSi sam się oczyszcza i nie odkładają się na nim pozostałości niespalonych materiałów, które mogą zakłócić prawidłowy przepływ ciepła.

   17.06.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl