Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Aluminiowe wymienniki ciepła w kotłach kondensacyjnych

Wymiennik ciepła w gazowym kotle kondensacyjnym
Wymiennik ciepła w gazowym kotle kondensacyjnym
De Dietrich

Producenci kotłów kondensacyjnych coraz częściej wybierają aluminium jako materiał do produkcji wymienników ciepła. Stopy aluminium i krzemu mają wiele korzystnych cech umożliwiających rozwiązanie dotychczasowych problemów związanych z budową kotłów monoblokowych średnich i dużych mocy.

Aluminium w technice grzewczej

Stopy aluminium i krzemu (AlSi) mają cechy szczególnie przydatne w technice grzewczej. Ich skład jest podobny do mieszaniny eutektycznej, co daje doskonałe własności odlewnicze. Mieszanina eutektyczna to połączenie dwóch czystych substancji, które topią się i krzepną w stałej temperaturze. Podczas topnienia stop zachowuje się w rzeczywistości jak czysta substancja o bardzo dobrych charakterystykach płynności. Łatwość odlewania tego materiału przydaje się szczególnie podczas wytwarzania korpusów kotłów o bardzo skomplikowanych kształtach, które zwiększają powierzchnię wymiany ciepła w niewielkiej objętości i poprawiają przepływ hydrauliczny.

Przewodzenie ciepła
Aluminium ma pięć razy lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż stal i aż siedem razy lepszy niż stal nierdzewna. Stosując ten metal, można zmniejszyć powierzchnię wymiany przy takiej samej wydajności przenoszenia ciepła do obiegu grzewczego. Korpusy grzewcze z aluminium mogą być zatem znacznie mniejsze niż wykonywane z innych materiałów.

Ciężar
Ponieważ aluminium jest bardzo lekkie, trzy razy lżejsze od stali nierdzewnej czy miedzi, często stosowane jest m.in. w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym. Również wymienniki aluminiowe mają zredukowany ciężar i umożliwiają projektowanie kotłów zajmujących mniej miejsca i mających mniejszy ciężar obciążający ściany i stropy, co daje większą swobodę konfigurowania instalacji kotłowni.

Odporność materiału
W konstrukcji korpusów grzewczych ze stali zwykłej lub nierdzewnej zespoły spawów, zgięcia i części tłoczone są obszarami podatnymi na obciążenia związane z pracą kotła, np. zmiany temperatury. Obciążenia te, występujące szczególnie w spawach i szwach zabezpieczających, osłabiają materiały.

Jednorodność i elastyczność AlSi pozwalają na zastosowanie tego materiału przy znacznych różnicach temperatur (do 30 K) między zasilaniem kotła i powrotem bez ryzyka uszkodzenia wykonanych z niego elementów. Różnica temperatur między zasilaniem i powrotem jest często wynikiem codziennej pracy instalacji, w której zmiana natężenia przepływu w obiegach wtórnych jest spowodowana przez ciągłe otwieranie i zamykanie zaworów trójdrogowych.

Zastosowanie aluminium umożliwia maksymalne wykorzystanie sprawności kotłów: ponieważ nie są one podatne na szok termiczny, wprowadzić można powroty niskotemperaturowe, które wzmacniają kondensację gazów spalinowych wewnątrz wymiennika, zwiększając odzysk ciepła.

Elementy kotła kondensacyjnego stykają się z kondensatami, które mają odczyn kwaśny, są zatem szczególnie korozyjne dla metali. Jednak w przypadku AlSi przy kontakcie z wodą lub tlenem na powierzchni tego materiału tworzy się nieporowata warstwa ochronna tlenku aluminium, tzw. warstwa pasywacyjna, niewrażliwa na korozję. Właściwość ta sprawia, że aluminium jest szczególnie przydatne w technice kondensacyjnej. Spływ kondensatu po powierzchni wymiany sprawia, że korpus z AlSi sam się oczyszcza i nie odkładają się na nim pozostałości niespalonych materiałów, które mogą zakłócić prawidłowy przepływ ciepła.

   17.06.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl