Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Dobór systemu kominowego – zagadnienia montażowe

Dobór systemu kominowego – zagadnienia montażowe
Dobór systemu kominowego – zagadnienia montażowe
fot. freeimages.com

Jednym z najważniejszych zagadnień przy projektowaniu budynków mieszkalnych jest właściwe zaprojektowanie systemów kominowych i wentylacyjnych. Wynika to m.in. z przepisów prawnych obowiązujących w Polsce, które kwalifikują kominy jako elementy budynku lub budowli podlegające szczególnemu nadzorowi [8]. W artykule opisano kryteria doboru systemu kominowego, sposoby zabudowy kominów oraz prawidłowy montaż systemów metalowych.

Prawidłowo dobrany komin ma wpływ na efektywność energetyczną urządzeń grzewczych, a przede wszystkim decyduje o bezpieczeństwie użytkowania instalacji ogrzewczych. Nie bez znaczenia są także pozytywne efekty ekologiczne i ekonomiczne związane z kosztami ogrzewania budynków. Z kolei źle zaprojektowany system grzewczy w budynku lub niewłaściwy rodzaj systemu kominowego może być przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków. Jak pokazują statystyki, w Polsce liczne są przypadki zatruć tlenkiem węgla, a straż pożarna odnotowuje rocznie kilkaset przypadków pożarów odkominowych, co powoduje wielomilionowe straty.

Właściwy dobór systemu kominowego zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj stosowanego paliwa, moc cieplna urządzenia grzewczego, konstrukcja budynku itp. W tab. 1 podano kryteria doboru systemu kominowego w zależności od rodzaju paliwa oraz systemu odprowadzania spalin i doprowadzania powietrza. Podstawowym parametrem projektowym przy doborze komina jest obliczenie właściwej średnicy przewodu kominowego (F). W tym przypadku można posłużyć się ogólnym wzorem:

Dobór komina

gdzie:
m – strumień masy spalin [kg/s],
ρsm – średnia gęstość spalin [kg/m3],
W – prędkość spalin w kominie [m/s].

Statyczny ciąg kominowy (Ps) oblicza się ze wzoru:

Dobór komina

gdzie:
h – wysokość komina [m],
g – przyspieszenie ziemskie 9,81 [m/s2],
ρe – gęstość powietrza zewnętrznego dla temperatury
t = 15°C: 1,16 [kg/m3],
ρs – średnia gęstość spalin dla danego rodzaju paliwa.

Kominy i instalacje spalinowe muszą być odporne nie tylko na działanie szkodliwych składników spalin oraz zanieczyszczeń chemicznych w nich zawartych. Ważnym elementem jest, by kominy pracujące w trybie mokrym były odporne na działanie kondensatu, który wydziela się w czasie normalnej eksploatacji komina z urządzeń o niskich temperaturach spalin wylotowych.

Ze względów bezpieczeństwa istotne jest, aby system kominowy wykazywał właściwą szczelność, dotyczy to zarówno kominów pracujących w nadciśnieniu, jak i podciśnieniu. Ze względów eksploatacyjnych kominy powinny być podatne na zmienną wydajność pracy urządzeń grzewczych, szczególnie w przypadku urządzeń pracujących z modulowaną mocą cieplną.

Kolejnym parametrem przy doborze systemu kominowego jest trwałość i niezawodność przewodu kominowego, przy czym trwałość konstrukcji komina powinna być taka jak budynków i budowli. Wynika to z okresów międzyremontowych i kapitalnych remontów budynków i budowli.Systemy kominowe

Właściwie zaprojektowane i wykonane instalacje kominowe przynoszą wymierny zysk energetyczny, a co za tym idzie mają wpływ na koszty ogrzewania budynku i ochronę środowiska naturalnego. Na rys. 1 przedstawiono izolowany metalowy system kominowy zamontowany jako samodzielna konstrukcja na elewacji budynku. Na rys. 2 przedstawiono system wkładów kominowych z wykorzystaniem konstrukcji komina murowanego. Systemy wkładów kominowych stosuje się przy remontach kapitalnych kominów lub w budynkach, w których ze względów eksploatacyjnych murowany system kominowy uległ uszkodzeniu (np. budynki na terenach szkód górniczych).

   17.06.2011

Komentarze

(2)
slawek o | 30.09.2014, 16:52
Dobrze. Nie jest to takie proste niestety. Np. nie mam pojęcia czy koniecznością musi być możliwie jak najwyższa temperatura spalania, albo wysoka odporność na działanie kondensatu? Jak to jest z systemami, które mogą spalać wiele rodzajów paliw, w tym np. cieczy? Właśnie nad safe-blockiem, który to umożliwia się zastanawiam. Mogłby ktoś coś podpowiedzieć w temacie?
JK | 02.10.2014, 10:32
Nie ma idealnych systemów spalania różnych paliw.
Paliwa stałe spalają się inaczej niż ciekłe lub gazowe. Para wodna jaka jest w spalinach w przypadku kondensacji w kotle na paliwo stałe, działa korozyjnie na blok kotła. Przy paliwach ciekłych i gazowych, para wodna to dodatkowe ciepło, które można odzyskiwać (kotły kondensacyjne) ale kondensat ma odczyn kwaśny i przy dużych mocach kotłów trzeba neutralizować. Blok kotła jest odporny na korozję.
Takie procesy wpływają na temperaturę spalania i temperaturę spalin. Przy paliwach stałych unika się obniżania temperatury bloku (korozja) a w kotłach kondensacyjnych dąży się do jak najniższej temperatury, gdyż zwiększa to ilość odebranego z pary wodnej ciepła.
Trudno więc pogodzić te warunki w jednym kotle.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl