RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dobór systemu kominowego – zagadnienia montażowe

Dobór systemu kominowego – zagadnienia montażowe
fot. freeimages.com

Dobór systemu kominowego – zagadnienia montażowe


fot. freeimages.com

Jednym z najważniejszych zagadnień przy projektowaniu budynków mieszkalnych jest właściwe zaprojektowanie systemów kominowych i wentylacyjnych. Wynika to m.in. z przepisów prawnych obowiązujących w Polsce, które kwalifikują kominy jako elementy budynku lub budowli podlegające szczególnemu nadzorowi [8]. W artykule opisano kryteria doboru systemu kominowego, sposoby zabudowy kominów oraz prawidłowy montaż systemów metalowych.

Zobacz także

JEREMIAS Sp. z o.o. Odprowadzanie spalin w technice kondensacyjnej

Odprowadzanie spalin w technice kondensacyjnej Odprowadzanie spalin w technice kondensacyjnej

Oferta kominowa firmy Jeremias została poszerzona o nowoczesne polipropylenowe systemy odprowadzania spalin. Przeznaczona jest do współpracy z urządzeniami grzewczymi o stosunkowo niskiej temperaturze...

Oferta kominowa firmy Jeremias została poszerzona o nowoczesne polipropylenowe systemy odprowadzania spalin. Przeznaczona jest do współpracy z urządzeniami grzewczymi o stosunkowo niskiej temperaturze spalin nieprzekraczającej 120°C.

MK Żary Renowacja kotłowni – wkłady kominowe

Renowacja kotłowni – wkłady kominowe Renowacja kotłowni – wkłady kominowe

Wygoda, utrata sprawności systemu, awaria. Niezależnie od powodu wymiany kotła, modernizacja kotłowi wiążę się z koniecznością dostosowania przewodów dymowych lub spalinowych do pracy nowego urządzenia....

Wygoda, utrata sprawności systemu, awaria. Niezależnie od powodu wymiany kotła, modernizacja kotłowi wiążę się z koniecznością dostosowania przewodów dymowych lub spalinowych do pracy nowego urządzenia. W wielu przypadkach sposobem na bezproblemową renowację jest zastosowanie wkładów kominowych.

Komin-Flex Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń

Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń

Kominy stalowe od Komin-Flex to wydajność, sprawność i niska emisja zanieczyszczeń.

Kominy stalowe od Komin-Flex to wydajność, sprawność i niska emisja zanieczyszczeń.

Prawidłowo dobrany komin ma wpływ na efektywność energetyczną urządzeń grzewczych, a przede wszystkim decyduje o bezpieczeństwie użytkowania instalacji ogrzewczych. Nie bez znaczenia są także pozytywne efekty ekologiczne i ekonomiczne związane z kosztami ogrzewania budynków. Z kolei źle zaprojektowany system grzewczy w budynku lub niewłaściwy rodzaj systemu kominowego może być przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków. Jak pokazują statystyki, w Polsce liczne są przypadki zatruć tlenkiem węgla, a straż pożarna odnotowuje rocznie kilkaset przypadków pożarów odkominowych, co powoduje wielomilionowe straty. 

Właściwy dobór systemu kominowego zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj stosowanego paliwa, moc cieplna urządzenia grzewczego, konstrukcja budynku itp. W tab. 1 podano kryteria doboru systemu kominowego w zależności od rodzaju paliwa oraz systemu odprowadzania spalin i doprowadzania powietrza. Podstawowym parametrem projektowym przy doborze komina jest obliczenie właściwej średnicy przewodu kominowego (F). W tym przypadku można posłużyć się ogólnym wzorem:

gdzie:
m – strumień masy spalin [kg/s],
ρsm – średnia gęstość spalin [kg/m3],
W – prędkość spalin w kominie [m/s].

Statyczny ciąg kominowy (Ps) oblicza się ze wzoru:

gdzie:
h – wysokość komina [m],
g – przyspieszenie ziemskie 9,81 [m/s2],
ρe – gęstość powietrza zewnętrznego dla temperatury
t = 15°C: 1,16 [kg/m3],
ρs – średnia gęstość spalin dla danego rodzaju paliwa.

Kominy i instalacje spalinowe muszą być odporne nie tylko na działanie szkodliwych składników spalin oraz zanieczyszczeń chemicznych w nich zawartych. Ważnym elementem jest, by kominy pracujące w trybie mokrym były odporne na działanie kondensatu, który wydziela się w czasie normalnej eksploatacji komina z urządzeń o niskich temperaturach spalin wylotowych. 

Ze względów bezpieczeństwa istotne jest, aby system kominowy wykazywał właściwą szczelność, dotyczy to zarówno kominów pracujących w nadciśnieniu, jak i podciśnieniu. Ze względów eksploatacyjnych kominy powinny być podatne na zmienną wydajność pracy urządzeń grzewczych, szczególnie w przypadku urządzeń pracujących z modulowaną mocą cieplną.

Kolejnym parametrem przy doborze systemu kominowego jest trwałość i niezawodność przewodu kominowego, przy czym trwałość konstrukcji komina powinna być taka jak budynków i budowli. Wynika to z okresów międzyremontowych i kapitalnych remontów budynków i budowli.

 



Systemy kominowe

Właściwie zaprojektowane i wykonane instalacje kominowe przynoszą wymierny zysk energetyczny, a co za tym idzie mają wpływ na koszty ogrzewania budynku i ochronę środowiska naturalnego. Na rys. 1 przedstawiono izolowany metalowy system kominowy zamontowany jako samodzielna konstrukcja na elewacji budynku. Na rys. 2 przedstawiono system wkładów kominowych z wykorzystaniem konstrukcji komina murowanego. Systemy wkładów kominowych stosuje się przy remontach kapitalnych kominów lub w budynkach, w których ze względów eksploatacyjnych murowany system kominowy uległ uszkodzeniu (np. budynki na terenach szkód górniczych).

Trzecim rodzajem systemów kominowych, znajdującym obecnie coraz szersze zastosowanie, są kominowe systemy powietrzno-spalinowe (SPS). Na rys. 3 przedstawiono możliwości konstrukcyjne zastosowania systemów powietrzno-spalinowych i wspólnych systemów powietrzno-spalinowych (WSPS) w budynkach wielokondygnacyjnych. W przypadku zastosowania SPS lub WSPS następuje wyraźna poprawa efektywności energetycznej poprzez znaczne polepszenie sprawności cieplnej urządzeń z zamkniętą komorą spalania, a także obniżenie kosztów inwestycyjnych budowy kominów w nowo wznoszonych budynkach.

Dobór komina

Systemy kominowe i spalinowe można sklasyfikować według różnych kryteriów (np. konstrukcyjnych, osiąganych parametrów czy przeznaczenia). Właściwy dobór komina zaczynamy zawsze od sklasyfikowania podłączonych do nich urządzeń grzewczych. Poniżej przeanalizowano rozwiązania konstrukcyjne kominów wewnętrznych na przykładzie gazowych urządzeń grzewczych. Gazowe urządzenia grzewcze sklasyfikowane są w trzech grupach (typ: A, B, C) ze względu na sposób odprowadzania spalin i doprowadzania powietrza.

Typ A to urządzenia energetyczne o małej mocy, gdzie nie ma konieczności odprowadzania spalin do komina. Typ B to urządzenia grzewcze, w przypadku których powietrze pobierane jest z pomieszczenia, w którym są zamontowane, a spaliny odprowadzane poprzez indywidualne systemy kominowe. Typ C to urządzenia z zamkniętą komorą spalania, które samoczynnie, poprzez niezależny kanał, pobierają powietrze niezbędne do spalania bezpośrednio z atmosfery, a produkty spalania odprowadzane są oddzielnymi przewodami spalinowymi lub przewodami koncentrycznymi.

Duża różnorodność rozwiązań umożliwia dobór i dostosowanie systemów kominowych w każdym przypadku zabudowy i do każdego urządzenia grzewczego. Należy jednak przy tym uwzględnić następujące kryteria:

  • ciśnienie w przewodzie kominowym: 
    - kominy pracujące w podciśnieniu to powszechnie stosowane systemy kominowe służące do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych typu B, 
    - kominy pracujące w nadciśnieniu (potocznie zwane nadciśnieniowymi instalacjami spalinowymi) odprowadzające spaliny z urządzeń z zamkniętą komorą spalania, tzn. urządzeń typu TURBO lub urządzeń kondensacyjnych;
  • temperatura pracy komina:
    - kominy niskotemperaturowe do temperatury 200°C, 
    - kominy średniotemperaturowe o temperaturze 200–450°C, 
    - kominy wysokotemperaturowe o temperaturze 450–650°C;
  • kondensacja skroplin grupuje kominy ze względu na warunki pracy: 
    - kominy przeznaczone do odprowadzania spalin suchych, 
    - kominy przeznaczone do odprowadzania spalin mokrych (kryterium to jest związane z temperaturą spalin – gdy temperatura spalin w dowolnym odcinku komina spada poniżej 52°C, należy liczyć się z powstawaniem w nim kondensacji pary wodnej spalin);
  • odporność na pożar sadzy komina: 
    - kominy nieodporne na pożar sadzy, 
    - kominy odporne na pożar sadzy;
  • konstrukcje systemów kominowych: 
    - wkłady kominowe (metalowe wkłady do istniejących kominów murowanych), 
    - kominy izolowane (samonośne konstrukcje zewnętrzne lub wewnętrzne), 
    - kominy wolno stojące (przemysłowe), 
    - kominowe instalacje spalinowe SPS i powietrzno-spalinowe WSPS (koncentryczne i równoległe).

Należy rozdzielić i osobno zdefiniować funkcje kominów podciśnieniowych i kominów nadciśnieniowych jako instalacji spalinowych. Kominy podciśnieniowe funkcjonują dzięki powstaniu różnicy ciśnień wytworzonej pomiędzy wlotem spalin a górną częścią komina (wylotem) na skutek zmiennej gęstości powietrza znajdującego się w jego zamkniętej przestrzeni. Z powodu różnicy ciśnień powstaje w kominie siła wyporu, tzw. ciąg kominowy, który samoczynnie zasysa produkty spalania i emituje je z komory spalania na zewnątrz – do atmosfery.

Natomiast nadciśnieniowe instalacje spalinowe stanowią zespół elementów podłączonych bezpośrednio do urządzenia grzewczego (np. kotła z zamkniętą komorą spalania) wyposażonego w wentylator, który wytwarza w przewodzie takie nadciśnienie, aby możliwe było odprowadzanie produktów spalania do atmosfery. Spotyka się również skojarzone układy kominowe i spalinowe, szczególnie w zbiorczych układach SPS i WSPS.

W zależności od stosowanego rodzaju urządzenia grzewczego, paliwa oraz wielu czynników eksploatacyjnych kominy i instalacje spalinowe mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak: przerywacze i czujniki ciągu, klapy spalinowe, statyczne i dynamiczne zakończenia kominowe, klapy przeciwwybuchowe oraz różne elementy podłączeniowe i otwory rewizyjne. 

Montaż systemów metalowych

Prawidłowy montaż systemu kominowego jest podstawowym elementem poprawnej eksploatacji komina i systemu grzewczego. Systemy kominowe pracujące w podciśnieniu montowane są za pomocą podłączeń mufowych. W niektórych przypadkach podłączenia mufowe doszczelniane są wysokotemperaturową pastą silikonową. Ważnym elementem jest poprawne zmontowanie poszczególnych elementów systemu. Na rys. 4 pokazano prawidłowe połączenie mufowe komina metalowego.

Podobne połączenie mufowe stosowane jest w kominach izolowanych. Mufą łączony jest przewód spalinowy, podobnie łączony jest płaszcz zewnętrzny. Izolacje poszczególnych segmentów komina wykonane jako łupki z wełny mineralnej łączy się na styk, tworząc jednolitą warstwę izolacyjną systemu kominowego (co jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego), tak aby na złączach nie było „mostków cieplnych”. Na rys. 5 przedstawiono połączenie mufowe izolowanego komina metalowego. Przy montażu kominów podciśnieniowych bardzo istotna jest dokładność wykonania zarówno połączeń mufowych wkładów kominowych, jak i połączeń kominów izolowanych. 

Wadliwe połączenia mogą spowodować nieszczelności, wydostawanie się spalin, a w skrajnych przypadkach przenikanie kondensatu do struktury budynku lub budowli. Takie przypadki odnotowywane są bardzo często, szczególnie wówczas, kiedy montażem kominów zajmują się osoby niemające odpowiednich kwalifikacji. W przypadku montażu metalowych wkładów kominowych istotnym elementem jest, aby wkład kominowy był odpowiednio odizolowany od ścian komina ceramicznego. Dotyczy to szczególnie przestrzeni w okolicy podłączenia urządzenia grzewczego oraz właściwej izolacji na zakończeniu komina.

Na przyłączu spaliny o wysokiej temperaturze mogą stykać się z zimnym kominem (nieizolowanym), co może powodować szybkie wykraplanie się pary wodnej ze spalin oraz obniżenie wartości ciągu kominowego. W przypadku złego zaizolowania wkładu kominowego przy wylocie z komina może następować zjawisko intensywnej kondensacji, a w okresie zimowym obmarzania tej części komina i tworzenie się tak zwanego „korka lodowego”. Prawidłowo zamontowany wkład kominowy wraz z przestrzeniami izolowanymi cieplnie przedstawiono na rys. 2

Systemy pracujące w nadciśnieniu, powszechnie zwane systemami powietrzno-spalinowymi (SPS), lub wspólne systemy powietrzno-spalinowe (WSPS) mają inny zakres temperatur pracy, a co najważniejsze inny zakres ciśnień w przewodach spalinowych. Przewody SPS pracują w nadciśnieniu o stosunkowo wysokich wartościach, sięgających nawet 200 Pa, dlatego muszą być dodatkowo doszczelniane za pomocą elastycznych uszczelek. 

Na rys. 6 przedstawiono połączenie układu SPS wyposażonego w specjalny rodzaj uszczelki. Taki rodzaj uszczelnienia zapewnia wysoką szczelność użytkową oraz eliminuje ewentualne błędy przy koncentrycznym montażu systemu.

Na fot. 1 pokazano przykład prawidłowego montażu wkładu kominowego wyposażonego w odkraplacz, otwór wyczystny oraz trójnik do podłączenia urządzenia grzewczego. Na fot. 2 przedstawiono prawidłowe zakończenie systemu powietrzno-spalinowego do podłączenia urządzenia z zamkniętą komorą spalania.

Podsumowanie

Przedstawione w artykule informacje na temat systemów kominowych wykazują złożoność zagadnień projektowo-wykonawczych systemów kominowych. Dlatego zdaniem autorów powinny one stać się przyczynkiem do dalszych publikacji na temat bezpiecznych i nowoczesnych kominów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Literatura

1. Strugała A., Czerski G., Tałach Z., Koncentryczne systemy powietrzno-spalinowe – perspektywy rozwoju w budownictwie mieszkaniowym, „Instal Reporter” nr 1/2011.
2. Cembala P., Dobór komina, „Przegląd Dachowy e-dach.pl”, 2009.
3. Tałach Z., Europejska klasyfikacja kominów i systemów kominowych obowiązująca w Polsce, materiały szkoleniowe Korporacji Kominiarzy Polskich, Kraków 2008.
4. Tałach Z., Budzynowski J., Odprowadzanie spalin z urządzeń gazowych i układów kogeneracyjnych – przegląd współczesnych technik, „Rynek Instalacyjny” nr 7–8/2002.
5. Tałach Z., Sikora P., Metalowe wkłady kominowe, „KominkiPro” nr 3/2010.
6. Katalog produktów firmy UMET.
7. Katalog produktów firmy Spiroflex.
8. Katalog produktów firmy Komin-Flex.
9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690, ze zm.).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • slawek o slawek o, 30.09.2014r., 16:52:01 Dobrze. Nie jest to takie proste niestety. Np. nie mam pojęcia czy koniecznością musi być możliwie jak najwyższa temperatura spalania, albo wysoka odporność na działanie kondensatu? Jak to jest z systemami, które mogą spalać wiele rodzajów paliw, w tym np. cieczy? Właśnie nad safe-blockiem, który to umożliwia się zastanawiam. Mogłby ktoś coś podpowiedzieć w temacie?
  • JK JK, 02.10.2014r., 10:32:03 Nie ma idealnych systemów spalania różnych paliw. Paliwa stałe spalają się inaczej niż ciekłe lub gazowe. Para wodna jaka jest w spalinach w przypadku kondensacji w kotle na paliwo stałe, działa korozyjnie na blok kotła. Przy paliwach ciekłych i gazowych, para wodna to dodatkowe ciepło, które można odzyskiwać (kotły kondensacyjne) ale kondensat ma odczyn kwaśny i przy dużych mocach kotłów trzeba neutralizować. Blok kotła jest odporny na korozję. Takie procesy wpływają na temperaturę spalania i temperaturę spalin. Przy paliwach stałych unika się obniżania temperatury bloku (korozja) a w kotłach kondensacyjnych dąży się do jak najniższej temperatury, gdyż zwiększa to ilość odebranego z pary wodnej ciepła. Trudno więc pogodzić te warunki w jednym kotle.

Powiązane

Szperacz Kto nie lubi pajęczyn?

Kto nie lubi pajęczyn? Kto nie lubi pajęczyn?

Przyznać się, kto nie lubi pajęczyn? Taką ładną pajęczynę można znaleźć w niejednym przewodzie kominowym.

Przyznać się, kto nie lubi pajęczyn? Taką ładną pajęczynę można znaleźć w niejednym przewodzie kominowym.

Szperacz Jakie skarby znajdziemy, kiedy nie czyścimy komina?

Jakie skarby znajdziemy, kiedy nie czyścimy komina? Jakie skarby znajdziemy, kiedy nie czyścimy komina?

Brak czyszczeń przewodów kominowych może doprowadzić do sytuacji, kiedy nie tylko nie będzie on spełniał swojej funkcji, ale przede wszystkim będzie stwarzać zagrożenie.

Brak czyszczeń przewodów kominowych może doprowadzić do sytuacji, kiedy nie tylko nie będzie on spełniał swojej funkcji, ale przede wszystkim będzie stwarzać zagrożenie.

Szperacz Pajęczyny i takie tam inne dobroci...

Pajęczyny i takie tam inne dobroci... Pajęczyny i takie tam inne dobroci...

Przeciąg kominowy, który nie jest regularnie czyszczony może nam przynieść sporo niespodzianek. Jakich?

Przeciąg kominowy, który nie jest regularnie czyszczony może nam przynieść sporo niespodzianek. Jakich?

Szperacz Nieprawidłowy montaż pustaków

Nieprawidłowy montaż pustaków Nieprawidłowy montaż pustaków

Szperacz Złe podłączenie kotła gazowego

Złe podłączenie kotła gazowego Złe podłączenie kotła gazowego

Podłączenie kotła gazowego wymaga odpowiednich rur. Jakie wykorzystano w tym przypadku?

Podłączenie kotła gazowego wymaga odpowiednich rur. Jakie wykorzystano w tym przypadku?

Szperacz Co się dzieje, kiedy nie czyści się wentylacji?

Co się dzieje, kiedy nie czyści się wentylacji? Co się dzieje, kiedy nie czyści się wentylacji?

Czy wiecie, jak wygląda komin wentylacyjny, który od dawna nie jest czyszczony? Jak pewnie się domyślacie, nie wygląda zbyt dobrze...

Czy wiecie, jak wygląda komin wentylacyjny, który od dawna nie jest czyszczony? Jak pewnie się domyślacie, nie wygląda zbyt dobrze...

Szperacz Jak wygląda komin, który jest źle użytkowany?

Jak wygląda komin, który jest źle użytkowany? Jak wygląda komin, który jest źle użytkowany?

Oto przykład komina, który jest źle użytkowany. Skąd to wiemy? Sami zobaczcie!

Oto przykład komina, który jest źle użytkowany. Skąd to wiemy? Sami zobaczcie!

Szperacz Pożar sadzy w kominie

Pożar sadzy w kominie Pożar sadzy w kominie

Szperacz Komin i jego zły wkład

Komin i jego zły wkład Komin i jego zły wkład

Mamy dla Was kolejny przykład, jak można "zatkać" komin. Zdjęcie przedstawia widoczne w ujęciach kamery kominowej wnętrza przewodów wentylacyjnych.

Mamy dla Was kolejny przykład, jak można "zatkać" komin. Zdjęcie przedstawia widoczne w ujęciach kamery kominowej wnętrza przewodów wentylacyjnych.

Szperacz Ucz się na błędach - najlepiej innych. Ekspertyza kotłowni

Ucz się na błędach - najlepiej innych. Ekspertyza kotłowni Ucz się na błędach - najlepiej innych. Ekspertyza kotłowni

Mówi się, że dobrze jest uczyć się na swoich błędach, a jeszcze lepiej – na cudzych. Szperacz prezentuje ekspertyzę jednej z kotłowni, która jest naszpikowana błędami. Celem było sprawdzenie podłączenia...

Mówi się, że dobrze jest uczyć się na swoich błędach, a jeszcze lepiej – na cudzych. Szperacz prezentuje ekspertyzę jednej z kotłowni, która jest naszpikowana błędami. Celem było sprawdzenie podłączenia do komina kotła gazowego kondensacyjnego.

Szperacz (Nie)zbędne powietrze

(Nie)zbędne powietrze (Nie)zbędne powietrze

Czy do właściwej pracy kotła potrzebny jest dopływ powietrza? Na pewno? Jesteście o tym przekonani? Są tacy instalatorzy, którzy mają odmienne zdanie... ;)

Czy do właściwej pracy kotła potrzebny jest dopływ powietrza? Na pewno? Jesteście o tym przekonani? Są tacy instalatorzy, którzy mają odmienne zdanie... ;)

Redakcja RI Jakość powietrza jest gorsza w małych miejscowościach

Jakość powietrza jest gorsza w małych miejscowościach Jakość powietrza jest gorsza w małych miejscowościach

Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, gdzie widać rosnący trend udziału szkodliwego pyłu PM10 na obszarach wiejskich — tak wynika z raportu Institute for Security, Energy and Climate Studies (ISECS),...

Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, gdzie widać rosnący trend udziału szkodliwego pyłu PM10 na obszarach wiejskich — tak wynika z raportu Institute for Security, Energy and Climate Studies (ISECS), podaje "Rzeczpospolita".

Redakcja RI Sąsiedzki dym nie zawsze jest szkodliwy wg WSA

Sąsiedzki dym nie zawsze jest szkodliwy wg WSA Sąsiedzki dym nie zawsze jest szkodliwy wg WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że proces dymienia powstaje zawsze, jednak w prawidłowo działającym kotle trwa on bardzo krótko. Co więcej, zadymienie nie zawsze ma negatywny wpływ na...

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że proces dymienia powstaje zawsze, jednak w prawidłowo działającym kotle trwa on bardzo krótko. Co więcej, zadymienie nie zawsze ma negatywny wpływ na środowisko, dlatego jego negatywny skutek trzeba udowodnić.

Redakcja RI Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina

Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina

Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z branży kominowej skupią się na opracowaniu systemu kominowego z odzyskiem...

Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z branży kominowej skupią się na opracowaniu systemu kominowego z odzyskiem ciepła w obudowie perlito-betonowej, dedykowanego do urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Projekt realizowany jest przy współfinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a pracę potrwają do końca I kwartału 2021 roku.

Redakcja RI news Projektanci szukają proekologicznych rozwiązań

Projektanci szukają proekologicznych rozwiązań Projektanci szukają proekologicznych rozwiązań

Instalacje PV czy pompy ciepła to już standard. Projektanci poszukują bardziej zaawansowanych rozwiązań, zwłaszcza w branży sanitarnej zajmującej się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Coraz częściej...

Instalacje PV czy pompy ciepła to już standard. Projektanci poszukują bardziej zaawansowanych rozwiązań, zwłaszcza w branży sanitarnej zajmującej się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Coraz częściej inwestorzy decydują się na wybór rozwiązań nie najtańszych, lecz najlepszych z punktu widzenia ochrony środowiska i wykorzystania zasobów naturalnych.

Redakcja RI news Zmiany klimatu wymagają zmian w projektowaniu systemów HVAC

Zmiany klimatu wymagają zmian w projektowaniu systemów HVAC Zmiany klimatu wymagają zmian w projektowaniu systemów HVAC

Przy projektowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania czy klimatyzacji w budynkach oraz doborze wielkości urządzeń ogromne znaczenie mają precyzyjne dane. Tymczasem w zakresie parametrów obliczeniowych klimatu...

Przy projektowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania czy klimatyzacji w budynkach oraz doborze wielkości urządzeń ogromne znaczenie mają precyzyjne dane. Tymczasem w zakresie parametrów obliczeniowych klimatu Polski projektanci wciąż zmuszeni są bazować na wartościach sprzed blisko 50 lat, obliczonych na podstawie jeszcze starszych danych – nawet z lat 60. ubiegłego wieku, do tego zawartych w już wycofanych normach. Jak naprawić tę sytuację? Optymalnym rozwiązaniem będzie wdrożenie do praktyki projektowej...

Redakcja RI news WaterFolder Day na STORMWATER POLAND 2022

WaterFolder Day na STORMWATER POLAND 2022 WaterFolder Day na STORMWATER POLAND 2022

WaterFolder Day to wydarzenie poprzedzające konferencję na temat wody deszczowej STORMWATER POLAND. Odbędzie się ono 27 września 2022 r. Skierowane jest do projektantów chcących zgłębić wiedzę z zakresu...

WaterFolder Day to wydarzenie poprzedzające konferencję na temat wody deszczowej STORMWATER POLAND. Odbędzie się ono 27 września 2022 r. Skierowane jest do projektantów chcących zgłębić wiedzę z zakresu profesjonalnych narzędzi doboru w projektowaniu inwestycji. Poznają oni narzędzia do efektywnego projektowania, rozwiązania z ciekawymi case study i skatalogowane oferty najlepszych producentów z kraju i ze świata.

Joanna Ryńska Wsparcie małej retencji – aktualności

Wsparcie małej retencji – aktualności Wsparcie małej retencji – aktualności

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych...

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych – prawnych, podatkowych czy finansowych.

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

Redakcja RI news Unikatowe rozwiązania techniczne dla automatyki budynkowej i instalacji went-klim. Weź udział w minikonferencji!

Unikatowe rozwiązania techniczne dla automatyki budynkowej i instalacji went-klim. Weź udział w minikonferencji! Unikatowe rozwiązania techniczne dla automatyki budynkowej i instalacji went-klim. Weź udział w minikonferencji!

Solidna dawka rzetelnej wiedzy produktowej w jak najkrótszym czasie? To możliwe dzięki minikonferencji Belimo. Zapraszamy Państwa na to specjalne wydarzenie online. Regionalni kierownicy sprzedaży Belimo...

Solidna dawka rzetelnej wiedzy produktowej w jak najkrótszym czasie? To możliwe dzięki minikonferencji Belimo. Zapraszamy Państwa na to specjalne wydarzenie online. Regionalni kierownicy sprzedaży Belimo przedstawią uczestnikom rozwiązania z oferty firmy, skupiając się na najważniejszych zagadnieniach z punktu widzenia automatyki budynkowej, w tym instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Redakcja RI news Akademia ochrony ppoż. – Projektowanie instalacji tryskaczowych

Akademia ochrony ppoż. – Projektowanie instalacji tryskaczowych Akademia ochrony ppoż. – Projektowanie instalacji tryskaczowych

Zapraszamy do obejrzenia 25-minutowego szkolenia nt. projektowania instalacji tryskaczowych.

Zapraszamy do obejrzenia 25-minutowego szkolenia nt. projektowania instalacji tryskaczowych.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski news Strategia dla BIM

Strategia dla BIM Strategia dla BIM

Zagadnieniem projektowania parametrycznego „zaraziłem się”, pracując w Niemczech. W koncernie budowlanym, w którym prowadziłem zespół instalacyjny, często zastanawialiśmy się nad możliwościami usprawnienia...

Zagadnieniem projektowania parametrycznego „zaraziłem się”, pracując w Niemczech. W koncernie budowlanym, w którym prowadziłem zespół instalacyjny, często zastanawialiśmy się nad możliwościami usprawnienia całego procesu inwestycyjnego za pomocą dostępnych systemów informatycznych.

Redakcja RI news Co architekt powinien wiedzieć o wentylacji pożarowej? Weź udział w webinarium!

Co architekt powinien wiedzieć o wentylacji pożarowej? Weź udział w webinarium! Co architekt powinien wiedzieć o wentylacji pożarowej? Weź udział w webinarium!

Zapraszamy do wzięcia udział w webinarium Smay ArchiVent „Architektura wentylacji”, który odbędzie się w środę 25 marca 2020 r. o godzinie 11:00 i będzie trwać 90 minut.

Zapraszamy do wzięcia udział w webinarium Smay ArchiVent „Architektura wentylacji”, który odbędzie się w środę 25 marca 2020 r. o godzinie 11:00 i będzie trwać 90 minut.

Redakcja RI news Budma 2020 już za nami!

Budma 2020 już za nami! Budma 2020 już za nami!

Organizatorzy bardzo dziękują udział w Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA 2020. W tym samym czasie można było zapoznać się z nowościami i ekspozycjami targów INTERMASZ – targów maszyn...

Organizatorzy bardzo dziękują udział w Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA 2020. W tym samym czasie można było zapoznać się z nowościami i ekspozycjami targów INTERMASZ – targów maszyn budowlanych, pojazdów i sprzętu pomocniczego, INFRATEC – targów rozwiązań dla budownictwa infrastrukturalnego oraz KOMINKI – Międzynarodowych Targów Kominkowych, gdzie wystawcy pokazali najnowsze propozycje branży spełniające wyśrubowane normy ekologii.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.