Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki

Kurnik to obiekt nietypowy pod względem projektu instalacji grzewczej
Kurnik to obiekt nietypowy pod względem projektu instalacji grzewczej
AnMaRol

Optymalny klimat wewnętrzny panujący w budynku oraz jego właściwa eksploatacja to niejednokrotnie czynniki poprawiające współczynniki ekonomiczne prowadzonego albo powiązanego z budynkiem biznesu. W praktyce inżynierskiej projektant niejednokrotnie konfrontowany jest z nietypowymi obiektami, których specyfika sprawia, że konieczne jest dokładne przeanalizowanie zadań i wymagań, by poprawnie opracować koncepcję techniczną. Do takich budynków należą niewątpliwie również pomieszczenia służące do hodowli drobiu.

Opis obiektu

Produkcja drobiu wiąże się z zapewnieniem ptakom właściwych warunków środowiska wewnętrznego dla ich rozwoju i wzrostu. W praktyce polega na stabilnym utrzymywaniu temperatury, wilgotności i wymiany powietrza na optymalnym poziomie, zależnym od wieku i rodzaju ptaków.

Analiza zadań

Nagrzewnica
Fot. 1. Nagrzewnica wodna z wymiennikiem ze stali ocynkowanej, Fot. Kampmann

Kurnik musi być suchy i dobrze wentylowany. Kury są szczególnie wrażliwe na zmiany pogody i temperatury, a skrajne warunki pogodowe, takie jak mrozy i upały, wywołują gwałtowny spadek nieśności oraz przyrostów masy. Optymalna temperatura kurnika to 10–25°C. Najlepsze warunki przyrostu masy drobiu, a także nieśności, przy relatywnie niskim spożyciu paszy (najkorzystniejsze warunki bilansu energetycznego i masowego) występują przy temperaturze 14–20°C.

W nocy nie powinno być mniej niż 2°C, a temperatura wyższa niż 35°C grozi przegrzaniem. Kury są na tyle wrażliwe, że wystarczy im już jednorazowe przemarznięcie, by znacznie obniżyły się ich parametry metaboliczne.

Takie wymagania sprawiają, że zainstalowany system grzewczy i wentylacyjny powinien być niezawodny i regulowany. Kurnik musi być dobrze wentylowany i koniecznie wolny od przeciągów. Z pomieszczeń usuwane mają być gazy wyziewne, amoniak, siarkowodór i CO2. Gazy te, w szczególnosci amoniak, są szkodliwe dla układów oddechowych kur i sprzyjają występowaniu chorób. Wilgotność w pomieszczeniu powinna utrzymywać się na poziomie od 50 do 70%.

System grzewczy i wentylacyjny

Front kurnika, okna i wybieg powinny wychodzić na południe, co pozwoli słońcu ogrzać i wysuszyć pomieszczenia i glebę. Okna i drzwi wspomagają wentylację i doświetlają, jednak nowoczesne kurniki nie mają okien z dostępem promieni słonecznych i w takich wypadkach usytuowanie tych otworów nie ma większego znaczenia.

W małym kurniku okna lub otwory wentylacyjne (zasłonięte kratką) usytuowane z jednej strony budynku zapewnią wentylację. Uchylne okno pełni dwie funkcje: wentylacyjną (wtedy najlepiej ulokować je na północnej lub południowo-wschodniej ścianie) i oświetleniową (na ścianie południowej lub wschodniej). Otwory wentylacyjne umożliwiają wentylację samoczynną: ciepłe powietrze unosi się do góry, a chłodne napływa dołem. Wentylacja grawitacyjna stosowana jest w niewielkich kurnikach, mieszczących do 500 kur.

Natomiast tam, gdzie mieścić się będzie większa liczba ptaków, wykorzystuje się wentylację mechaniczną. Nowoczesne kurniki służące do jednorazowego odchowu kilkunastu tysięcy kurcząt są ogrzewane poprzez nawiew ciepłego powietrza lub bezpośrednie promieniowanie ciepła z urządzeń grzewczych.

System grzewczy kurnika ze względu na zadania, jakie musi spełniać, powinien zostać oparty na systemie konwekcyjnym. Najprostszym urządzeniem spełniającym to kryterium jest nagrzewnica wodna. Pomieszczenia są silnie zapylone i kwaśne, dlatego należy zastosować wymiennik nagrzewnicy ze stali ocynkowanej, a nie tradycyjny miedziano-aluminiowy.

Ocynkowana stal może być ciśnieniowo (ewentualnie rewersyjnie) czyszczona i jest odporna na zasadowe lub kwaśne opary w powietrzu. Nagrzewnica może zostać wyposażona w klapę mieszającą, co umożliwi kontrolowaną wentylację. Zaleca się jednak zastosowanie wentylacji naturalnej z ewentualną kontrolą stanu otwarcia i zamknięcia żaluzji czerpnych i wyrzutowych. Istotnym parametrem jest akustyka, gdyż nadmierna emisja hałasu bardzo źle wpływa na drób.

   17.06.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl