Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wentylacja i klimatyzacja budynku dydaktycznego

Wydział Matematyki i Nauk Informatycznych PW
Wydział Matematyki i Nauk Informatycznych PW

Prezentujemy projekt instalacji wentylacyjnych i klimatyzacji w budowanym na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej budynku Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych. Autorem projektu jest mgr inż. Janusz Królak z biura projektów PROBAD-BIS sp.j.

Jak przyznaje sam autor projektu, zaprojektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynku przeznaczonym dla wyższej uczelni, szczególnie technicznej, wiąże się z wieloma założeniami, które nie zawsze muszą być realizowane podczas eksploatacji budynku. Aby uniknąć późniejszych niespodzianek, projektant musi zaplanować instalacje bardzo elastyczne, tak aby mogły pracować zarówno przy małym, jak i dużym obciążeniu budynku.

Zobacz projekt wentylacji stadionu piłkarskiego w Gdańsku »

Z taką sytuacją mamy do czynienia w prezentowanym projekcie. Obciążenie cieplne sal wykładowych może wahać się od 5 do 100%, są one też wykorzystywane nieregularnie. Dodatkowym czynnikiem są zmienne warunki zewnętrzne. Wymaga to bardzo starannego doboru urządzeń o dużej elastyczności i niestandardowego podejścia do projektu instalacji oraz systemu regulacji.

Dążąc do zapewnienia komfortu w pomieszczeniach budynku, nie można zapominać o ekonomiczności pracy klimatyzacji. Wytwarzanie chłodu nie jest tanie, zatem projektant starał się, by możliwy był jak największy odzysk ciepła w warunkach zimowych, ale także chłodu latem. Zadanie to komplikowały dwa szklane dachy, które w zależności od pory roku dają duże zyski ciepła, ale i jego spore straty.

Przeczytaj artykuł o tłumikach akustycznych w instalacjach wentylacyjnych »

Jednak najtrudniejszym zadaniem, jakie stało przed projektantem, było satysfakcjonujące dla klienta rozwiązanie kwestii hałasów z wentylacji. Z uwagi na charakter obiektu – m.in. znajdujące się w nim sale wykładowe i seminaryjne – akustycy postawili w tej kwestii bardzo wysokie wymagania, trudne do spełnienia. Konieczne było m.in. zaprojektowanie specjalnych kanałów wentylacyjnych o konstrukcji samotłumiącej dźwięki, ograniczenie prędkości przepływów powietrza oraz zwiększenie przekrojów kanałów, na co nie zawsze wystarczało miejsca. Do tego doszedł specjalny system ochrony ppoż., objęty osobnym projektem.

Spośród wielu ciekawostek związanych z tym obiektem warto wspomnieć, że na życzenie inwestora okna w budynku muszą być otwierane. Zatem aby nie tracić ciepła czy chłodu, konieczne było zastosowanie specjalnych układów automatyki, które wyłączają klimatyzację, gdy okno zostanie otwarte. Inwestycja już się rozpoczęła i zaprojektowane instalacje są obecnie w trakcie realizacji.

Poznaj zasady projektowania i użytkowania systemu zintegrowanej wentylacji »

Założenia

Dla potrzeb projektu przyjęto obliczeniowe temperatury powietrza zewnętrznego wg norm PN-76/B-03420 i PN-82/B-02403: latem maksymalnie +30oC i ? = 45% (do obliczeń i doboru urządzeń przyjęto +32oC), zimą minimalnie –20oC i ? = 100%. Temperatury wewnętrzne pomieszczeń (z wyjątkiem pomieszczeń wymagających warunków specjalnych) przyjęto według wytycznych zawartych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Ilość powietrza świeżego w większości pomieszczeń biur, laboratoriów i sal audytoryjnych określono na podstawie liczby osób pracujących lub przebywających w danym pomieszczeniu. Do obliczeń przyjęto 35–50 m3/h powietrza świeżego na jedną osobę, w zależności od kubatury pomieszczenia i liczby osób w nim przebywających. Ilość powietrza w części pomieszczeń określono na podstawie krotności wymian, przy czym zachowane zostały minimalne ilości powietrza świeżego wymagane przepisami. Dla pomieszczeń w.c. przyjęto 50 m3/h powietrza wywiewanego na jedną miskę ustępową i 30 m3/h na jeden pisuar.

Wentylacja szkoły
Instalacja wentylacji mechanicznej – rzut dachu, Rys. Probad-Bis
   17.06.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl