Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wentylacja i klimatyzacja budynku dydaktycznego

Wentylacja ogólna
Wydział Matematyki i Nauk Informatycznych PW
Wydział Matematyki i Nauk Informatycznych PW
Ciąg dalszy artykułu...

Z uwagi na okresowe wykorzystywanie niektórych pomieszczeń (sale audytoryjne) zostaną one wyposażone w niezależne systemy wentylacyjne. Zespoły te będą pracowały w trybie rekuperacji podczas przerw w wykorzystywaniu pomieszczeń. Pozwoli to na utrzymywanie w nich odpowiednich parametrów powietrza wewnętrznego przy ograniczeniu o 90% wydajności nagrzewnic i chłodnic wentylacyjnych (musi zostać zapewnione 10% powietrza świeżego, bez względu na to, czy sale są używane, czy nie).

W salach audytoryjnych zaprojektowano nawiew powietrza wentylacyjnego do przestrzeni podpodłogowej z zastosowaniem nawiewników podłogowych typu BDA 150 umieszczonych bezpośrednio pod fotelami. Kratki wyposażone będą w kosze, które pozwalają czyścić nawiewniki i umożliwiają regulację wydajności nawiewanego powietrza. Wywiew powietrza zużytego będzie się odbywał spod przestrzeni stropu podwieszonego.

W przypadku pozostałych pomieszczeń, w których zaprojektowano stropy podwieszane typu kasetonowego, nawiew odbywać się będzie poprzez kratki nawiewne z przepustnicami i podwójnym układem kierownic, przy wykorzystaniu skrzynek rozprężnych. Wywiew będzie się odbywał spod przestrzeni stropu podwieszonego wyposażonego w ażurowe elementy umożliwiające przepływ powietrza.

W kilku pomieszczeniach specjalnych o dużych zyskach ciepła od urządzeń technologicznych zaprojektowano dodatkowo układy chłodzenia typu split, całkowicie niezależne od pozostałych instalacji. Zastosowany w nich zostanie czynnik chłodniczy R407C. Skraplacze dla poszczególnych jednostek klimatyzacyjnych będą usytuowane na dachu budynku, a dwie jednostki w garażu. Z uwagi na szczególne wymagania akustyczne kanały wentylacyjne zaprojektowano z użyciem sztywnych płyt z włókien szklanych  pokrytych folią aluminiową Climaver A2 Black.

Będą to kanały grubości 2,5 cm, mające – w zależności od pasma dźwięków – zdolność tłumienia od 5 do 20 dB na 1 mb. kanału. Ich zastosowanie nie wymaga montowania w instalacji wentylacyjnej tłumików akustycznych, nie jest konieczne także zastosowanie izolacji cieplnej. Natomiast kanały wentylacyjne prowadzone na dachu będą wykonane z blachy stalowej ocynkowanej i zaizolowane 5-centymetrową warstwą wełny mineralnej osłoniętej płaszczem z blachy stalowej ocynkowanej. Z takiej blachy wykonane będą również kanały wentylacji wywiewnej z garażu i nawiewnej do pomieszczeń technicznych w garażu oraz kanały wentylacji pożarowej (nawiew do klatek schodowych).

Kanały wentylacyjne przechodzące przez pomieszczenia innej strefy pożarowej i nieobsługujące tych pomieszczeń zostaną zabezpieczone klapami pożarowymi o klasie EI 120 znajdującymi się w przegrodach oddzielenia pożarowego. Niektóre klapy nie mogą z przyczyn technicznych zostać zamontowane bezpośrednio w przegrodzie, w takich przypadkach kanał pomiędzy klapą a przegrodą będzie obudowany do klasy EI 120 płytami Conlit lub Promat.

Poznaj wymagania przeciwpożarowe dla wentylacji »

Wyrzuty central wentylacyjnych znajdujących się na dachu są oddalone od attyki dachu o co najmniej 3 m. Z kolei wyrzuty z pomieszczeń w.c., palarni oraz garażu oddalone są od attyki o minimum 6 m, a od czerpni powietrza o przynajmniej 10 m.

Wentylacja ogólna

Dla powyższych założeń projektowych dobrano centrale nawiewno-wywiewne oraz wentylatory wyciągowe. Z uwagi na konieczność wydajnego odzyskiwania ciepła i chłodu wybrano centrale wentylacyjne Fenix z regeneracyjnym wymiennikiem o prostokątnym przekroju, który umożliwia odzysk ciepła dochodzący do 95% (wymienniki rotacyjne – do ok. 80%) w pełnym zakresie temperatur, jakie panują w naszej strefie klimatycznej. Ponadto osiągają one bardzo wysoki stopień odzysku chłodu z powietrza usuwanego.

Dla wentylacji wyciągowych dobrano wentylatory wywiewne dachowe w wersji wyciszonej oraz wentylatory pożarowe. Wszystkie wentylatory dachowe zostaną wyposażone w firmowe oprzyrządowanie (podstawy dachowe, mocowania, płyty przyłączeniowe itp.). Dobrano też klapy pożarowe klasy EI 120 z siłownikami. Kierując się przyjętymi założeniami, dobrano 14 systemów wentylacyjnych wentylacji ogólnej o różnych wydajnościach. Dwa z nich, obsługujące pomieszczenia biurowe na 4. i 5. piętrze, wyposażono w sekcję nawilżania – dobrano do nich nawilżacze parowe, które usytuowano na dachu budynku w pobliżu centrali wentylacyjnej.

Będą one osłonięte przed opadami atmosferycznymi i zabezpieczone kablami grzewczymi przed zamarznięciem wody. Także przewody doprowadzające wodę oraz parę i kondensat zostaną zabezpieczone kablami grzewczymi. Poza jedną, obsługującą bufet, wszystkie centrale wyposażone będą we wspomniane powyżej wysokosprawne wymienniki.

Centrale wentylacyjne N1W1–N10W10 wyposażone będą w chłodnice z czynnikiem chłodzącym – 40-proc. roztworem glikolu o parametrach 7/12oC. Na dachu budynku w pobliżu central wentylacyjnych znajdować się będzie agregat chłodniczy chłodzony powietrzem, zasilający chłodnice central wentylacyjnych roztworem glikolowym wody chłodzącej. Centrale wentylacyjne od N11W11 do N14W14 ulokowane zostaną na drugiej połaci dachowej i obsługiwać będą cztery największe sale audytoryjne, wykorzystywane okresowo.

Wszystkie centrale będą dwubiegowe, co umożliwi w pewnych okresach (noce, dni świąteczne) ograniczenie ich wydajności do 50%, a powietrza recyrkulacyjnego do 90% (nie ma potrzeby dostarczania powietrza świeżego). Dlatego też centrale te wyposażono w chłodnice freonowe z niezależnymi jednostkami zewnętrznymi usytuowanymi w pobliżu na dachu. Umożliwi to zmniejszenie nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych układów wentylacyjnych.

   17.06.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl