Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2)

Wentylacja pożarowa
Wpływ kierunku i prędkości przepływu powietrza przez otwarty otwór drzwiowy na przepływ dymu
Wpływ kierunku i prędkości przepływu powietrza przez otwarty otwór drzwiowy na przepływ dymu
K. Kaiser

W poprzedniej części artykułu (RI 5/2011) scharakteryzowane zostały metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji budynków. Kontynuując omawianie rozwiązań wentylacji pożarowej stosowanych obecnie w budynkach, w niniejszej publikacji opisano systemy oddymiania dróg komunikacyjnych, garaży oraz szybów windowych.

Oddymianie dróg komunikacyjnych w budynkach wysokich

Zgodnie z przepisami [4, 5] w budynkach wysokich i wysokościowych, w strefach pożarowych innych niż ZL IV, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane chroniące przed zadymieniem poziome drogi ewakuacyjne (Czytaj więcej na ten temat). Również klatki schodowe i przedsionki przeciwpożarowe, będące drogami ewakuacyjnymi, powinny być wyposażone w urządzenia zapobiegające ich zadymieniu.Klatki schodowe wyposaża się w wentylatory umożliwiające wytworzenie nadciśnienia zapobiegającego przenikaniu dymu (rys. 1). Zastosowanie znajdują następujące rozwiązania:

 

  • nawiew jednopunktowy z wentylatorem umieszczonym w dolnej części klatki schodowej. Rozwiązanie to jest stosowane w budynkach o niewielkiej liczbie kondygnacji, na ogół mniejszej niż 8. Ograniczenie to wynika z faktu, że podczas ewakuacji drzwi wejściowe są zazwyczaj otwarte, zatem w konsekwencji występują problemy z utrzymaniem wymaganego nadciśnienia;
  • nawiew jednopunktowy z wentylatorem umieszczonym w górnej części klatki schodowej. To rozwiązanie ma podobne ograniczenia jak przedstawione powyżej. Wymagana jest dokładna analiza liczby otwieranych drzwi i okien w budynku podczas pożaru. Pomocne jest zastosowanie wentylatora z płynną regulacją obrotów, umożliwiającego dostosowanie jego wydajności do aktualnych potrzeb;
  • nawiew wielopunktowy z wentylatorem umieszczonym w dolnej lub górnej kondygnacji budynku. Wentylator w tym rozwiązaniu tłoczy powietrze do przewodu wentylacyjnego, z którego wyprowadzone są odgałęzienia z nawiewnikami zlokalizowanymi na każdej kondygnacji lub też rozmieszczonymi co drugą lub trzecią kondygnację. W tym przypadku należy również dokładnie rozważyć, które drzwi będą otwarte podczas pożaru;
  • nawiew wielopunktowy z wentylatorami umieszczonymi na każdej kondygnacji lub na wybranych kondygnacjach. Rozwiązanie to pozwala na dosyć stabilne utrzymywanie nadciśnienia na klatce schodowej, jednak jest stosunkowo drogie;
  • nawiew wielopunktowy z wentylatorami rewersyjnymi. Najczęściej stosuje się dwa lub trzy wentylatory rewersyjne umieszczone w dolnej, górnej i środkowej części klatki schodowej. Poza wytworzeniem nadciśnienia na klatce schodowej zastosowanie układu rewersyjnego umożliwia sterowanie kierunkiem przepływu powietrza przez klatkę schodową, także w przypadkach odwróconego efektu kominowego, np. latem. W układach monitorowanych i sterowanych elektronicznie awaria jednego z wentylatorów wymusza przejęcie przez drugie urządzenie wyłącznie trybu nawiewu. Niestety w sytuacji takiej nie jest możliwe reagowanie na niewłaściwy efekt kominowy [8]. Zaletą jest jednak zwiększenie niezawodności wytwarzania nadciśnienia na klatce schodowej;
  • nawiew jedno- lub wielopunktowy w wydzielonych strefach klatki schodowej. Rozwiązanie to przeznaczone jest dla budynków wysokich i pozwala na oddymianie budynków mających więcej niż 8 kondygnacji. Każda strefa ma swój niezależny system nawiewu powietrza. Niestety wadami tego rozwiązania są m.in. konieczność wydzielenia z klatki schodowej mniejszych stref oddzielanych drzwiami i znaczne koszty inwestycyjne.

W obiektach o wysokości powyżej 25 m nie stosuje się grawitacyjnych metod oddymiania. Oddymianie powinno być w tych przypadkach tak zorganizowane, aby wytworzyć gradację ciśnienia pomiędzy poszczególnymi sektorami na drodze ewakuacyjnej i spełnić kryterium prędkości przepływu powietrza. Zastosowanie znajduje tutaj wentylacja nadciśnieniowa i odpowiedni system zamknięć. Poniżej omówiono najczęściej stosowane systemy oddymiania budynków wysokich.Oddzielne oddymianie korytarza ewakuacyjnego i ochrona przed zadymieniem klatki schodowej i przedsionków
W rozwiązaniu tym (rys. 2) w każdym przedsionku przeciwpożarowym stosuje się wentylację nawiewno-wyciągową wyposażoną w jeden nawiewnik oraz jedną kratkę wyciągową, które umieszczone są na odgałęzieniach pionowych przewodów, odpowiednio nawiewnym i wyciągowym wentylacji pożarowej. Kratki poprzedza się klapami odcinającymi, które otwierają się w przypadku zaistnienia sygnału o pożarze, tj. przekroczenia temperatury zadziałania wyzwalacza termicznego, lub sygnału z czujnika wykrywania dymu.

Zalecane jest, aby otwarcie klap odbywało  się samoczynnie w obszarze występowania pożaru oraz by istniała możliwość zdalnego ich otwarcia dla obszarów nieobjętych pożarem. W korytarzu ewakuacyjnym stosuje się niezależną wentylację nawiewno-wywiewną. Kratki wyciągowe instaluje się pod stropem lub w przestrzeni sufitu podwieszanego. Ich dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości nie mniejszej niż 1,8 m nad poziomem podłogi (rys. 3). Kratki te umieszcza się na odgałęzieniach pionowego przewodu wyciągowego instalacji wentylacji pożarowej i poprzedza klapami odcinającymi.

   17.06.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl