RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

Wodomierze ekstrasuche
Growo

Wodomierze ekstrasuche


Growo

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI nr 5/2011) przedstawiono ogólne założenia przyjęte do badań i kryteria oceny, a także wyniki pomiarów pracy wodomierzy o średnicy DN 25. W części drugiej artykułu przeanalizowano działanie wodomierzy w średnicach DN 32 i 40, podano też wnioski wynikające z przeprowadzonego badania.

Zobacz także

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje...

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje do nich swój produkt z szerokiej oferty portfolio.

praca zbiorowa Marka Concept – europejska jakość teraz także w Polsce

Marka Concept – europejska jakość teraz także w Polsce Marka Concept – europejska jakość teraz także w Polsce

Od kilku miesięcy w dystrybucji na terenie Polski są już produkty międzynarodowej marki Concept. Ponad 40 lat tradycji, dostępność jedynie poprzez sieć fachowej sprzedaży oraz unikalne projekty stanowią...

Od kilku miesięcy w dystrybucji na terenie Polski są już produkty międzynarodowej marki Concept. Ponad 40 lat tradycji, dostępność jedynie poprzez sieć fachowej sprzedaży oraz unikalne projekty stanowią główne wyróżniki tego europejskiego brandu.

Analiza wyników badań

Wodomierze jednostrumieniowe klasy C DN 32

Rozkład błędów metrologicznych wodomierzy przeprowadzono w oparciu o zatwierdzenie typu tych urządzeń dla charakterystycznych strumieni objętości, tj. qn = 6,0 m3/h, qt = 90 l/h, qmin = 60 l/h. W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, że spośród 111 przebadanych wodomierzy 81% mieściło się w granicach błędu pierwotnego, a 85% nie przekroczyło wartości błędu granicznego dopuszczalnego w eksploatacji – użytkowego dla przepływu minimalnego.

Średni błąd dla przepływu minimalnego wyniósł –4,24% (mediana –1,73%) i mieścił się w zakresie błędu granicznego dopuszczalnego dla tego strumienia objętości (tab. 1, rys. 1).

Analizując parametr przepływu przejściowego qt, odnotowano jedynie 16 wodomierzy z błędem przekraczającym maksymalny błąd graniczny dopuszczalny w użytkowaniu, a więc 84% przebadanych urządzeń spełnia warunki użytkowania. W granicach błędu pierwotnego mieściło się 91 wodomierzy, czyli 82% (tab. 1, rys. 2). Średni błąd dla przepływu przejściowego w analizowanej próbie wyniósł –3,63% i mieści się w granicach błędu w użytkowaniu (mediana 0,00%).

Dla parametru strumienia nominalnego qn w zakresie dopuszczalnego błędu granicznego w użytkowaniu, czyli przedziału od –4 do 4%, znalazło się 96% urządzeń. Stwierdzono, że 92% przebadanych wodomierzy mieści się w granicach błędu pierwotnego dla tego strumienia objętości (tab. 1, rys. 3). Średni błąd dla przepływu nominalnego w analizowanej próbie wyniósł –0,91% i mieści się w granicach błędu pierwotnego (mediana 0,74%).

Krzywe rozrzutu błędów metrologicznych w zależności od stanu wodomierza tej klasy, dla strumieni qmin, qt oraz qn przedstawiają odpowiednio rys. 4, 5, 6.

Wodomierze jednostrumieniowe klasy C DN 40

Rozkład błędów metrologicznych wodomierzy przeprowadzono w oparciu o zatwierdzenie typu tych urządzeń dla charakterystycznych strumieni objętości, tj. Qn = 10,0 m3/h, Qt = 150 l/h, Qmin = 100 l/h.

W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, że 94% ze 142 przebadanych wodomierzy mieści się w granicach błędu pierwotnego, a 98% nie przekroczyło wartości błędu granicznego dopuszczalnego w eksploatacji – użytkowego dla przepływu minimalnego. Średni błąd dla przepływu minimalnego wyniósł –2,33% (mediana –0,51%) i mieści się w zakresie dopuszczalnego błędu granicznego dla tego strumienia objętości (tab. 2, rys. 7).

Dla parametru przepływu przejściowego qt odnotowano trzy wodomierze z błędem przekraczającym maksymalny błąd graniczny dopuszczalny w użytkowaniu, czyli zaledwie 4% badanych. W granicach błędu pierwotnego mieściło się 108, czyli 87% (tab. 2, rys. 8). Średni błąd dla przepływu przejściowego w analizowanej próbie wyniósł –2,39% i mieści się w granicach błędu w użytkowaniu (mediana –0,76%).

Dla przepływu nominalnego qn w zakresie dopuszczalnego błędu granicznego w użytkowaniu, czyli przedziału od –4 do 4%, znalazło się 97% przebadanych urządzeń. Stwierdzono, że 90% z nich mieści się w granicach błędu pierwotnego dla tego strumienia objętości (tab. 2, rys. 9). Średni błąd dla przepływu nominalnego w analizowanej próbie wyniósł 0,23% i mieści się w granicach błędu pierwotnego (mediana 0,76%). Przeprowadzono także analizę rozrzutu wyników ze względu na stan użytkowanych wodomierzy (rys. 10, 11, 12)

Podsumowanie i wnioski

W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, że większość wodomierzy jednostrumieniowych ekstra suchych klasy C po 5 latach eksploatacji spełnia warunki niezbędne do ich ponownej legalizacji bez konieczności przeprowadzania napraw i regulacji. Wpływa to na bardzo znaczące obniżenie nakładów finansowych ponoszonych na gospodarkę wodomierzową w przedsiębiorstwie wodociągowym i pozwala ją lepiej kształtować już na etapie planowania.

Na podstawie przeprowadzonych przez autora badań można stwierdzić, że opisana w artykule konstrukcja jest najbardziej stabilna metrologicznie spośród wszystkich najpopularniejszych wodomierzy dostępnych na polskim rynku, bez względu na zmiany jakości wody, jakie obserwowano w przypadku różnych przedsiębiorstw wodociągowych.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Nowe wodomierze Ferro

Nowe wodomierze Ferro Nowe wodomierze Ferro

Ferro zmienia i poszerza swoją ofertę wodomierzy. Dwa nowe jednostrumieniowe suchobieżne modele z linii SJ PLUS do zimnej i ciepłej wody zastępują starsze rozwiązania z serii CDSD. Kolejne dwa nowe modele...

Ferro zmienia i poszerza swoją ofertę wodomierzy. Dwa nowe jednostrumieniowe suchobieżne modele z linii SJ PLUS do zimnej i ciepłej wody zastępują starsze rozwiązania z serii CDSD. Kolejne dwa nowe modele tworzą nową linię SJ PLUS PLI do zimnej i ciepłej wody i przystosowane są do kablowego odczytu i zdalnego za pomocą nadajnika impulsów z kontaktronem zatopionym w żywicy.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1)

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1) Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1)

Prawidłowy dobór wodomierzy instalowanych na podłączeniach wodociągowych to zagadnienie kluczowe dla przedsiębiorstw wodociągowych, pozwalające ograniczyć straty pozorne wody. Ważne, by wybrane urządzenia...

Prawidłowy dobór wodomierzy instalowanych na podłączeniach wodociągowych to zagadnienie kluczowe dla przedsiębiorstw wodociągowych, pozwalające ograniczyć straty pozorne wody. Ważne, by wybrane urządzenia nie zmieniały swoich właściwości w trakcie użytkowania. W artykule przedstawiono wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C o średnicy DN 25–40 po 5 latach eksploatacji pod kątem ich stabilności metrologicznej.

Redakcja RI WodomierzeWybrane aspekty doboru, montażu i eksploatacji

WodomierzeWybrane aspekty doboru, montażu i eksploatacji WodomierzeWybrane aspekty doboru, montażu i eksploatacji

Przepisy prawne dotyczące wodomierzy regulują obrót tymi urządzeniami, ich dobór oraz montaż i eksploatację. Najważniejsze akty prawne to dyrektywa 2004/22/WE oraz wprowadzające jej postanowienia do polskiego...

Przepisy prawne dotyczące wodomierzy regulują obrót tymi urządzeniami, ich dobór oraz montaż i eksploatację. Najważniejsze akty prawne to dyrektywa 2004/22/WE oraz wprowadzające jej postanowienia do polskiego prawa ustawy i rozporządzenia. Wielu producentów już stosuje się do nowych regulacji, mimo że dyrektywa dała im dość długi okres przejściowy. Również dobór i eksploatacja odbywają się zgodnie z nowymi regulacjami, wprowadzanymi w ostatnich latach w ustawach i rozporządzeniach.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Eliminacja różnicy bilansowej wody w budynkach wielolokalowych

Eliminacja różnicy bilansowej wody w budynkach wielolokalowych Eliminacja różnicy bilansowej wody w budynkach wielolokalowych

Przegląd literatury dotyczącej powstawania różnicy bilansowej wody w budynkach wielomieszkaniowych pozwala wyodrębnić trzy aspekty tej kwestii: techniczny, ekonomiczny i ludzki.

Przegląd literatury dotyczącej powstawania różnicy bilansowej wody w budynkach wielomieszkaniowych pozwala wyodrębnić trzy aspekty tej kwestii: techniczny, ekonomiczny i ludzki.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz, mgr inż. Joanna Gwoździej-Mazur Problemy z metrologią wodomierzy

Problemy z metrologią wodomierzy Problemy z metrologią wodomierzy

W sytuacjach spornych dotyczących wskazań odczytu wodomierza konieczne jest przeprowadzenie ekspertyzy metrologicznej kwestionowanego urządzenia. Jednak czasem wynik tego badania może nie być prawidłowy,...

W sytuacjach spornych dotyczących wskazań odczytu wodomierza konieczne jest przeprowadzenie ekspertyzy metrologicznej kwestionowanego urządzenia. Jednak czasem wynik tego badania może nie być prawidłowy, głównie z powodu braku procedur demontażu i warunków przekazania urządzenia do urzędu miar.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 1)

Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 1) Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 1)

Praktycznie we wszystkich sieciach wodociągowych na świecie występują straty wody i są zwykle dużym problemem. W Polsce skala tego zjawiska uwidoczniła się dopiero w okresie gospodarki rynkowej, bo wcześniej...

Praktycznie we wszystkich sieciach wodociągowych na świecie występują straty wody i są zwykle dużym problemem. W Polsce skala tego zjawiska uwidoczniła się dopiero w okresie gospodarki rynkowej, bo wcześniej ze względu na niskie ceny wody gospodarowano nią niewłaściwie, nie przywiązując wagi do powstających strat. Prawidłowo dobrane wodomierze pozwalają ograniczyć straty wody wynikające m.in. z błędnych wskazań tych urządzeń.

Redakcja RI news Rozporządzenie w sprawie montażu podzielników ciepła

Rozporządzenie w sprawie montażu podzielników ciepła Rozporządzenie w sprawie montażu podzielników ciepła

Opublikowano rozporządzenie regulujące montaż podzielników kosztów ogrzewania, ciepłomierzy i wodomierzy. Określenie maksymalnej i minimalnej opłaty za ciepło w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania...

Opublikowano rozporządzenie regulujące montaż podzielników kosztów ogrzewania, ciepłomierzy i wodomierzy. Określenie maksymalnej i minimalnej opłaty za ciepło w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania ma uniemożliwić oszustwa na podzielnikach ciepła stosowanych powszechnie w budynkach wielorodzinnych.

Szperacz Bez prostych kawałków

Bez prostych kawałków Bez prostych kawałków

Na zdjęciu obok wodomierz. Instalator zdecydował, że nie użyje przy jego montażu ani jednego prostego kawałeczka rury...

Na zdjęciu obok wodomierz. Instalator zdecydował, że nie użyje przy jego montażu ani jednego prostego kawałeczka rury...

Redakcja RI news IGWP apeluje o ratowanie płynności sektora wod-kan

IGWP apeluje o ratowanie płynności sektora wod-kan IGWP apeluje o ratowanie płynności sektora wod-kan

Koronawirus wpływa nie tylko na zdrowie, organizacje naszego życia, ale także finanse. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o wsparcie złej kondycji...

Koronawirus wpływa nie tylko na zdrowie, organizacje naszego życia, ale także finanse. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o wsparcie złej kondycji finansowej sektora wodno-kanalizacyjnego.

Redakcja RI news UODO przeprowadzi kontrolę operatorów zdalnych wodomierzy

UODO przeprowadzi kontrolę operatorów zdalnych wodomierzy UODO przeprowadzi kontrolę operatorów zdalnych wodomierzy

Urząd Ochrony Danych Osobowych zapowiedział kontrole podmiotów korzystających z systemu zdalnego odczytu wodomierzy. Zbadane zostaną m.in. urzędy miast i przedsiębiorstwa wodociągowe.

Urząd Ochrony Danych Osobowych zapowiedział kontrole podmiotów korzystających z systemu zdalnego odczytu wodomierzy. Zbadane zostaną m.in. urzędy miast i przedsiębiorstwa wodociągowe.

Redakcja RI news Innowacyjny projekt wodociągów w Ząbkach

Innowacyjny projekt wodociągów w Ząbkach Innowacyjny projekt wodociągów w Ząbkach

Podwarszawskie Ząbki borykają się z problemem nadmiernego poboru wody podziemnej oraz stratom wody w sieci wodociągowej. Pomóc ma wdrożenie projektu pn. Zintegrowany system monitoringu infrastruktury wodociągowej...

Podwarszawskie Ząbki borykają się z problemem nadmiernego poboru wody podziemnej oraz stratom wody w sieci wodociągowej. Pomóc ma wdrożenie projektu pn. Zintegrowany system monitoringu infrastruktury wodociągowej miasta Ząbki. Zostanie on przeprowadzony do końca sierpnia 2021 r. dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Redakcja RI news VI Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” - relacja

VI Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” - relacja VI Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” - relacja

Kolejna, szósta już edycja konferencji „Efektywne obniżanie strat wody” odbyła się w dniach 21-23.11.2018 w hotelu Klimczok w Szczyrku. Jak co roku w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele branży wodociągowej...

Kolejna, szósta już edycja konferencji „Efektywne obniżanie strat wody” odbyła się w dniach 21-23.11.2018 w hotelu Klimczok w Szczyrku. Jak co roku w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele branży wodociągowej z całej Polski – łącznie ponad 70 osób – prezesów, dyrektorów, kierowników i specjalistów.

Redakcja RI news Zestawienie aktualnych norm - stan na grudzień 2017

Zestawienie aktualnych norm - stan na grudzień 2017 Zestawienie aktualnych norm - stan na grudzień 2017

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej oraz ich projekty. Stan aktualny na grudzień 2017.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej oraz ich projekty. Stan aktualny na grudzień 2017.

Itron Polska Sp. z o.o. Zdalny odczyt wodomierzy

Zdalny odczyt wodomierzy Zdalny odczyt wodomierzy

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy...

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy to praktycznie wszystkich budynków wielorodzinnych wybudowanych w latach osiemdziesiątych i wcześniej. Nawet po wejściu do mieszkania odczyt kilku wodomierzy w trudno dostępnych miejscach jest czasami nie lada wyczynem. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie odczytu radiowego.

Joanna Ryńska Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach

Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach

Woda w instalacjach narażona jest na wtórne zanieczyszczenie, związane po pierwsze z kondycją fizykochemiczną i mikrobiologiczną przewodów, przez które przepływa, a po drugie z przepływem zwrotnym z instalacji...

Woda w instalacjach narażona jest na wtórne zanieczyszczenie, związane po pierwsze z kondycją fizykochemiczną i mikrobiologiczną przewodów, przez które przepływa, a po drugie z przepływem zwrotnym z instalacji zawierającej wodę nienadającą się do celów spożywczych. Zgodnie z prawem instalacja wodociągowa musi być zabezpieczona przed takim zanieczyszczeniem przy zastosowaniu urządzeń spełniających odpowiednie wymagania.

Waldemar Joniec Pomiar mediów komunalnych

Pomiar mediów komunalnych Pomiar mediów komunalnych

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji....

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji. Stają się też wsparciem przy budowaniu systemów inteligentnych budynków i miast. Są również narzędziem służącym wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko.

wj Zdalny odczyt zużycia mediów komunalnych

Zdalny odczyt zużycia mediów komunalnych Zdalny odczyt zużycia mediów komunalnych

Inteligentne liczniki wody i ciepła z systemami informatyczno-komunikacyjnymi to obecnie nieodzowny element optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Informacja o zużywanych mediach służy m.in. do optymalizacji...

Inteligentne liczniki wody i ciepła z systemami informatyczno-komunikacyjnymi to obecnie nieodzowny element optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Informacja o zużywanych mediach służy m.in. do optymalizacji ich dostaw oraz obniżania kosztów wytwarzania i dystrybucji. Staje się też podstawą do budowania nie tylko systemów inteligentnych budynków, ale i miast.

dr inż. Piotr Wichowski, Przemysław Sawiak Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych

Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych

W artykule przedstawiono wyniki pomiarów zużycia wody w wybranych budynkach wielolokalowych dwóch spółdzielni mieszkaniowych. Podniesiono problem rozbieżności obliczeniowych rozbiorów wody w stosunku do...

W artykule przedstawiono wyniki pomiarów zużycia wody w wybranych budynkach wielolokalowych dwóch spółdzielni mieszkaniowych. Podniesiono problem rozbieżności obliczeniowych rozbiorów wody w stosunku do rozbiorów rzeczywistych. Przedstawiono również przykład wyjaśniający sposób interpretacji parametrów wodomierzy produkowanych według dotychczasowych przepisów w odniesieniu do MID.

mgr inż. Joanna Gwoździej-Mazur , dr inż. Piotr Krzysztof Tuz, mgr inż. Rafał Smilewicz Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych

Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych

Nowa koncepcja ograniczania strat wody w systemach wodociągowych wykorzystuje budowanie bilansu opartego na systemach stacjonarnych oraz pomiary w obrębie sieci wodociągowej wg metodyki IWA.

Nowa koncepcja ograniczania strat wody w systemach wodociągowych wykorzystuje budowanie bilansu opartego na systemach stacjonarnych oraz pomiary w obrębie sieci wodociągowej wg metodyki IWA.

wj Inteligentne sieci i systemy pomiarowe

Inteligentne sieci i systemy pomiarowe Inteligentne sieci i systemy pomiarowe

Inteligentne liczniki wody, ciepła i energii elektrycznej wraz z systemami informatyczno-komunikacyjnymi są nieodzowne do optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Pełne opomiarowanie i wiedza o zużywanych...

Inteligentne liczniki wody, ciepła i energii elektrycznej wraz z systemami informatyczno-komunikacyjnymi są nieodzowne do optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Pełne opomiarowanie i wiedza o zużywanych mediach są także niezbędne do realizacji takich ambitnych celów, jak pakiet energetyczny 3×20 (20% mniej emisji CO2, 20% energii ze źródeł odnawialnych i 20-proc. wzrost efektywności energetycznej). Cel ten wymaga działania zarówno ze strony konsumentów, jak i producentów urządzeń oraz dostawców...

Redakcja RI Ochrona wodomierza

Ochrona wodomierza Ochrona wodomierza

Zimowe miesiące to czas, kiedy wzrasta liczba awarii spowodowanych zamarznięciem przyłączy wodociągowych oraz wodomierzy. Na rynku dostępna jest szeroka gama studzienek wodomierzowych, które, jeśli zostaną...

Zimowe miesiące to czas, kiedy wzrasta liczba awarii spowodowanych zamarznięciem przyłączy wodociągowych oraz wodomierzy. Na rynku dostępna jest szeroka gama studzienek wodomierzowych, które, jeśli zostaną prawidłowo dobrane i zamontowane, pozwolą uniknąć kłopotów w trakcie eksploatacji instalacji wodociągowej.

Jerzy Kosieradzki Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody

Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody

Jeszcze nie tak dawno instalacja ciepłej wody użytkowej bez cyrkulacji nie była wcale rzadkością. Kwestia, czy użytkownik będzie musiał długo, czy krótko czekać na ciepłą wodę, nie miała większego znaczenia. Nie...

Jeszcze nie tak dawno instalacja ciepłej wody użytkowej bez cyrkulacji nie była wcale rzadkością. Kwestia, czy użytkownik będzie musiał długo, czy krótko czekać na ciepłą wodę, nie miała większego znaczenia. Nie było programów wspomagających liczenie przepływów w instalacjach, a pompę cyrkulacyjną dobierano raczej „na oko”. Użytkownik nie martwił się również tym, jak dużo wody bezpowrotnie traci, bo nie płacił za jej rzeczywiste zużycie. Dopiero wprowadzenie wodomierzy, zarówno na przewodach...

mgr inż. Katarzyna Rybka Bezinwazyjny odczyt licznika

Bezinwazyjny odczyt licznika Bezinwazyjny odczyt licznika

W dobie mobilnego przesyłu danych i coraz większej automatyzacji procesów kwestią czasu było wykorzystanie tych technik w urządzeniach pomiarowych. Producenci oferują wiele urządzeń i systemów przeznaczonych...

W dobie mobilnego przesyłu danych i coraz większej automatyzacji procesów kwestią czasu było wykorzystanie tych technik w urządzeniach pomiarowych. Producenci oferują wiele urządzeń i systemów przeznaczonych do zdalnego odczytu – wybór zależy od specyfiki układu, w którym miałyby one zostać zastosowane. Na szczególną uwagę zasługują sieci M-Bus i Ethernet oraz coraz bardziej rozwijana bezprzewodowa technologia GSM.

Redakcja RI Problemy z bilansem wody w budynkach wielorodzinnych

Problemy z bilansem wody w budynkach wielorodzinnych Problemy z bilansem wody w budynkach wielorodzinnych

Rozbieżności w bilansie wody w budynkach wielorodzinnych sięgają od 10 do 30% i wynikają z wielu przyczyn. Ceny wody i ścieków stale rosną, a ustalenie przyczyn rozbieżności oraz źródeł strat wody może...

Rozbieżności w bilansie wody w budynkach wielorodzinnych sięgają od 10 do 30% i wynikają z wielu przyczyn. Ceny wody i ścieków stale rosną, a ustalenie przyczyn rozbieżności oraz źródeł strat wody może pozwolić obniżyć koszty dostaw o kilkanaście procent.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.