Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Dobór wpustów podłogowych. Normy, przepisy i wymagania budowlano-fizyczne

Nowoczesne wzory kratek i odpływów łazienkowych
Nowoczesne wzory kratek i odpływów łazienkowych
archiwum Autora

Niezależnie od tego, czy chodzi o pomieszczenia mieszkalne, sanitarne, piwniczne, pływalnie, tarasy, podwórka, czy też dachy płaskie – wszędzie tam, gdzie dopływa woda, musi zostać zainstalowany wpust w celu jej odprowadzenia. Jego brak może doprowadzić do poważnych szkód spowodowanych zalaniem czy wilgocią, a także do tworzenia się grzybów i pleśni na murach. Również w przypadku silnych opadów deszczu do pomieszczeń mieszkalnych i piwnicznych mogą dostać się przez progi lub świetliki duże ilości wody. Aby wpusty działały poprawnie, konieczne jest przede wszystkim ich prawidłowe zaprojektowanie.

Od lipca 2001 roku obowiązuje norma PN-EN 12056 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków zawierająca podstawowe przepisy dotyczące grawitacyjnych urządzeń odwadniających w budynkach, podaje ona jednak tylko podstawowe wymagania i metody kalkulacji. W innych krajach wymagania te regulowane są bardziej szczegółowo. Niemiecka norma DIN 1986-100 zawiera specjalne przepisy dotyczące wykonania urządzeń oraz stosowanych instalacji. Według niej łazienki w mieszkaniach powinny być wyposażone we wpust łazienkowy, natomiast balkony i loggie we wpust podłogowy.

Dodatkowo każde miejsce odpływu musi być zaopatrzone w syfon chroniący przed przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów. Dotyczy to zwłaszcza wpustów podłogowych w pomieszczeniach sanitarnych, które przeznaczone są dla stale zmieniającego się kręgu osób lub też dostępne są dla wszystkich – np. w motelach czy szkołach. Poza tym norma ta podaje, że wpusty muszą być zabudowane w sposób wodoszczelny, a poza budynkami w sposób chroniący przed mrozem.

Wpust z dociskowym kołnierzem uszczelniającym Wpust z krawedzią połączeniową bez powierzchni uszczelniającej
Wpust z dociskowym kołnierzem uszczelniającym Wpust z krawedzią połączeniową bez powierzchni uszczelniającej


Oprócz wymagań normy należy także przestrzegać zasad fizyki budowlanej oraz przepisów dotyczących miejsc pracy. Przepisy te wymagają, aby w pralniach na każde 30 m2 powierzchni został zabudowany jeden wpust podłogowy. Do warunków fizyczno-budowlanych zaliczyć należy:

  • ilość i rodzajów ścieków,
  • zawartość zanieczyszczeń,
  • izolację cieplną i akustyczną,
  • uszczelnienie za pomocą maty uszczelniającej i wykładziny podłogowej.

Dobór wpustu

Lokalizacja
Rodzaj wpustu zależy przede wszystkim od tego, czy będzie on zlokalizowany wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Na zewnątrz stosowane są przeważnie wpusty balkonowe i tarasowe, dachowe, piwniczne oraz deszczowe. Wewnątrz budynków zastosowanie znajdują wpusty podłogowe, łazienkowe, stropowe i piwniczne.

Wpust z uszczelnieniem płynnymi masami uszczelniającymi Wpust z uszczelnieniem wykonanym za pomocą folii z kołnierzem do uszczelnień klejonych
Wpust z uszczelnieniem płynnymi masami uszczelniającymi Wpust z uszczelnieniem wykonanym za pomocą folii z kołnierzem do uszczelnień klejonych


Klasa obciążenia
Wpusty, pokrywy i nasadki muszą być wykonane tak, aby mogły sprostać potencjalnemu obciążeniu w miejscu zabudowy. Obowiązują tutaj zapisy normy PN-EN 1253-1 Wpusty ściekowe w budynkach. Cz. 1. Wymagania i PN-EN 124 Zwieńczenia wpustów i studzienek kanalizacyjnych do nawierzchni dla ruchu pieszego i kołowego. Zasady konstrukcji, badania typu, znakowanie, sterowanie jakością. Jeśli warunki zabudowy nie są dokładnie określone, należy zastosować wyższą klasę obciążenia. Dla wpustów wewnątrz i na zewnątrz budynków obowiązują różne klasy obciążenia (tab. 1, 2).

   17.06.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl