RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dobór wpustów podłogowych. Normy, przepisy i wymagania budowlano-fizyczne

Nowoczesne wzory kratek i odpływów łazienkowych
archiwum Autora

Nowoczesne wzory kratek i odpływów łazienkowych


archiwum Autora

Niezależnie od tego, czy chodzi o pomieszczenia mieszkalne, sanitarne, piwniczne, pływalnie, tarasy, podwórka, czy też dachy płaskie – wszędzie tam, gdzie dopływa woda, musi zostać zainstalowany wpust w celu jej odprowadzenia. Jego brak może doprowadzić do poważnych szkód spowodowanych zalaniem czy wilgocią, a także do tworzenia się grzybów i pleśni na murach. Również w przypadku silnych opadów deszczu do pomieszczeń mieszkalnych i piwnicznych mogą dostać się przez progi lub świetliki duże ilości wody. Aby wpusty działały poprawnie, konieczne jest przede wszystkim ich prawidłowe zaprojektowanie.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Od lipca 2001 roku obowiązuje norma PN-EN 12056 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków zawierająca podstawowe przepisy dotyczące grawitacyjnych urządzeń odwadniających w budynkach, podaje ona jednak tylko podstawowe wymagania i metody kalkulacji. W innych krajach wymagania te regulowane są bardziej szczegółowo. Niemiecka norma DIN 1986-100 zawiera specjalne przepisy dotyczące wykonania urządzeń oraz stosowanych instalacji. Według niej łazienki w mieszkaniach powinny być wyposażone we wpust łazienkowy, natomiast balkony i loggie we wpust podłogowy.

Dodatkowo każde miejsce odpływu musi być zaopatrzone w syfon chroniący przed przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów. Dotyczy to zwłaszcza wpustów podłogowych w pomieszczeniach sanitarnych, które przeznaczone są dla stale zmieniającego się kręgu osób lub też dostępne są dla wszystkich – np. w motelach czy szkołach. Poza tym norma ta podaje, że wpusty muszą być zabudowane w sposób wodoszczelny, a poza budynkami w sposób chroniący przed mrozem.

wpust z dociskowym kołnierzem uszczelniającym

Fot. 1. Wpust z dociskowym kołnierzem uszczelniającym

Wpust z krawedzią połączeniową bez powierzchni uszczelniającej

Fot. 2. Wpust z krawedzią połączeniową bez powierzchni uszczelniającej

Oprócz wymagań normy należy także przestrzegać zasad fizyki budowlanej oraz przepisów dotyczących miejsc pracy. Przepisy te wymagają, aby w pralniach na każde 30 m2 powierzchni został zabudowany jeden wpust podłogowy. Do warunków fizyczno-budowlanych zaliczyć należy:

  • ilość i rodzajów ścieków,
  • zawartość zanieczyszczeń,
  • izolację cieplną i akustyczną,
  • uszczelnienie za pomocą maty uszczelniającej i wykładziny podłogowej.

Dobór wpustu

 

Lokalizacja

Rodzaj wpustu zależy przede wszystkim od tego, czy będzie on zlokalizowany wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Na zewnątrz stosowane są przeważnie wpusty balkonowe i tarasowe, dachowe, piwniczne oraz deszczowe. Wewnątrz budynków zastosowanie znajdują wpusty podłogowe, łazienkowe, stropowe i piwniczne.

Wpust z uszczelnieniem płynnymi masami uszczelniającymi

Fot. 3. Wpust z uszczelnieniem płynnymi masami uszczelniającymi

Wpust z uszczelnieniem wykonanym za pomocą folii z kołnierzem do uszczelnień klejonych

Fot. 4. Wpust z uszczelnieniem wykonanym za pomocą folii z kołnierzem do uszczelnień klejonych

Klasa obciążenia

Wpusty, pokrywy i nasadki muszą być wykonane tak, aby mogły sprostać potencjalnemu obciążeniu w miejscu zabudowy. Obowiązują tutaj zapisy normy PN-EN 1253-1 Wpusty ściekowe w budynkach. Cz. 1. Wymagania i PN-EN 124 Zwieńczenia wpustów i studzienek kanalizacyjnych do nawierzchni dla ruchu pieszego i kołowego. Zasady konstrukcji, badania typu, znakowanie, sterowanie jakością. Jeśli warunki zabudowy nie są dokładnie określone, należy zastosować wyższą klasę obciążenia. Dla wpustów wewnątrz i na zewnątrz budynków obowiązują różne klasy obciążenia (tab. 1, 2).

Klasy obciążenia wewnątrz budynków

Tabela 1. Klasy obciążenia wewnątrz budynków


Źródło: Oprac. własne

Klasy obciążenia poza budynkami

Tabela 2. Klasy obciążenia poza budynkami


Źródło: Oprac. własne

Nasadki dopasowane do obiektu

W ciągu ostatnich lat coraz ważniejszy stawał się wygląd wpustów. Inwestorzy basenów pływackich i obiektów rekreacyjnych przykładają dużą wagę do odpowiedniego urządzenia łazienek. Jest to tendencja, której w technice odwadniania nie można pominąć. Już od dawna wpusty podłogowe nie są otworami przykrytymi kratką lub wyłożonymi rynienką, ale stanowią estetyczne elementy funkcjonalne wyposażenia.

Wybierać można spośród szerokiej gamy produktów oferowanych przez różnych producentów – począwszy od prostych kratek z tworzywa sztucznego w różnych kolorach i wzorach, a na eleganckich kratkach ze stali nierdzewnej lub z pokrywą do wklejenia płytek skończywszy.

Wpust jest wówczas niemal ukryty i w dużym stopniu „chowa się” pod płytką. Inną estetyczną alternatywą są odpływy prysznicowe. W tym rozwiązaniu pokrywa o prostej i eleganckiej formie geometrycznej staje się dodatkowym elementem ozdobnym łazienki.

Rodzaje kratek

Kratki szczelinowe stosowane są w pomieszczeniach sanitarnych, czyli wszędzie tam, gdzie stąpa się boso. Ze względów bezpieczeństwa szerokość szczeliny może wynosić w tym wypadku maksymalnie 8 mm. Z kolei ruszty kratowe stosowane są wtedy, gdy ścieki zawierają zanieczyszczenia o krótkich włóknach, które mogą być od razu odprowadzane z powierzchni do wpustu podłogowego. Duży, swobodny przekrój kratki nie stanowi tu powierzchni uderzeniowej dla strumienia ścieków. Dzięki temu przez wpust bezproblemowo mogą zostać odprowadzone większe ilości wody.

Konstrukcja podłogi i rodzaj uszczelnienia

Aby dobrać odpowiedni wpust, należy najpierw ustalić konstrukcję podłoża. Konstrukcja podłogi czy stropu jest z reguły określana przez architekta albo projektanta budowlanego. W zależności od rodzaju stropu w budynkach stosowane są różne wpusty oraz pasujące do nich rodzaje uszczelnienia. Najważniejsze typy uszczelnień przedstawia tab. 3.

Najważniejsze rodzaje uszczelnień i ich zastosowanie

Tabela 3. Najważniejsze rodzaje uszczelnień i ich zastosowanie


Źródło: Oprac. własne

Wpust z tworzywa Ecoguss

Fot. 5. Wpust z tworzywa Ecoguss – alternatywa dla wpustów z żeliwa – do zastosowania w obiektach publicznych

Z reguły są to wpusty bez uszczelnienia albo z uszczelnieniem za pomocą wykładziny podłogowej, kołnierza do uszczelnień klejonych lub dociskowego kołnierza uszczelniającego, taśm uszczelniających lub płynnych mas. Wpusty bez uszczelnienia Stosowane są wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby wykonywania uszczelnienia budowlanego. Ma to miejsce wtedy, gdy ani nad warstwą końcową, ani pod jej powierzchnią nie będzie gromadzić się woda.

Wpusty z uszczelnieniem

W pomieszczeniach mokrych pod okładzinami ceramicznymi i z kamienia naturalnego konieczne jest zastosowanie uszczelnienia przeciwwilgociowego. Zwykle stosowane jest uszczelnienie z tworzywa sztucznego, bitumu lub tzw. uszczelnienie alternatywne. Uszczelnienie bitumiczne stosuje się przy wykonywaniu izolacji w płycie fundamentowej w celu ochrony budynku przed występującą wodą. W strefie łazienkowej i stropowej używane są maty uszczelniające z tworzywa sztucznego lub uszczelnienia z płynnych mas.

Wykładziny podłogowe

Uszczelnienie przeciwwilgociowe wykonywane jest często za pomocą wykładziny podłogowej, np. z PVC lub linoleum. Ponieważ wykładzina pełni funkcję powierzchni uszczelniającej, wpust łączony jest z nią na stałe za pomocą kołnierza zaciskowego.

Kołnierze uszczelniające

Wpusty z kołnierzem do uszczelnień klejonych lub dociskowym kołnierzem uszczelniającym instaluje się w łazienkach, prysznicach i innych pomieszczeniach mokrych wyłożonych płytkami ceramicznymi lub kamieniem naturalnym. Korpus jest zabudowywany tak, że górna krawędź kołnierza stałego pokrywa się z powierzchnią stropu betonowego. W folii uszczelniającej wycina się odpowiedni otwór na wpust. Uszczelnienie musi być poprowadzone aż do kołnierza korpusu wpustu i połączone z kołnierzem stałym. Przy zastosowaniu kołnierza do uszczelnień klejonych odbywa się to poprzez wklejenie i dodatkowe ściśnięcie z przeciwkołnierzem.

Nowoczesne wzory kratek i odpływów łazienkowych

Fot. 6. Nowoczesne wzory kratek i odpływów łazienkowych

W przypadku dociskowego kołnierza uszczelniającego pomiędzy kołnierzem stałym i przeciwkołnierzem zaciskana jest mata uszczelniająca. Używana jest ona jako uszczelnienie przeciwwilgociowe we wszystkich pomieszczeniach wilgotnych i mokrych oraz na konstrukcjach dachowych płaskich. Papy dachowe i taśmy uszczelniające mogą być układane swobodnie, klejone bitumem lub mocowane innymi masami polimerowymi nanoszonymi na gorąco.

W obu metodach zamiast uszczelki wargowej stosowany jest pierścień odprowadzający. W ten sposób napływająca woda przesiąkająca między nasadkę i korpus lub element łączący odprowadzana jest do odpływu.

Taśmy uszczelniające

Uszczelnienie przeciwwilgociowe za pomocą dwóch taśm wykorzystywane jest we wszystkich pomieszczeniach wilgotnych i mokrych przy występowaniu wody przeciekowej i napierającej. Górna warstwa uszczelniająca służy do ochrony przed wodą przeciekową, a dolna warstwa chroni przed wilgocią wnikającą od dołu.

Płynne masy uszczelniające

Wpusty z uszczelnieniem płynnymi masami uszczelniającymi stosowane są w budownictwie mieszkaniowym tam, gdzie nie występuje wnikająca woda gruntowa, np. w łazienkach, prysznicach i kuchniach. Producenci chemii budowlanej stworzyli dzięki płynnym materiałom uszczelniającym korzystną cenowo alternatywę dla regulowanych normami uszczelnień wpustów w pomieszczeniach mokrych o umiarkowanym użytkowaniu. Uszczelnienia te są elastyczne i dzięki temu wodoszczelne i niepodatne na powstawanie rys. Do podłączenia miejsc odpływu w konstrukcjach uszczelnianych takimi masami producenci oferują specjalne nasadki.

Wybór materiału

Najczęściej zabudowywane są wpusty wykonane z żeliwa lub stali nierdzewnej. Wynika to z zasady, zgodnie z którą stosuje się wpusty z tego samego tworzywa, z jakiego wykonano rury. Jednak coraz częściej stosowane są także alternatywne materiały, takie jak tworzywo sztuczne. Wpusty takie charakteryzują się przede wszystkim wysoką odpornością na uderzenia i temperatury, niewielkim ciężarem oraz łatwą zabudową.

Wpust z uszczelnieniem wykonanym za pomocą wykładziny podłogowej

Fot. 7. Wpust z uszczelnieniem wykonanym za pomocą wykładziny podłogowej

Wpust z uszczelnieniem za pomocą dwóch taśm uszczelniających

Fot. 8. Wpust z uszczelnieniem za pomocą dwóch taśm uszczelniających

Korzystną cenowo alternatywą dla tradycyjnych wpustów z żeliwa są wpusty z tworzywa sztucznego, np. Ecoguss. Jest ono bardzo wytrzymałe i łączy w sobie stabilność i odporność termiczną żeliwa szarego z łatwą zabudową tworzywa sztucznego. Materiał ten nadaje się do zastosowania w budynkach publicznych i zakładach przemysłowych, a także w klinikach i na pływalniach.

Przepisy przeciwpożarowe

Przepisy niemieckie regulują zasady ochrony ppoż. również w przypadku wpustów podłogowych. Od wiosny 2001 r. obowiązuje tzw. specjalna dyrektywa dotycząca wzorów urządzeń odwadniających i ich funkcjonowania. Na rynku dostępne są urządzenia przeciwpożarowe dla systemów wpustów, za pomocą których można też zabezpieczyć wpusty już zabudowane. Usuwany jest przy tym z korpusu syfon, a w jego miejsce zakładany specjalny wkład przeciwpożarowy.

W razie pożaru płomienie ogrzewają wkład, a ten, topiąc się, pęcznieje i zamyka w wyniku tego króciec rury. W ten sposób zapobiega się przenoszeniu pożaru na wyższe lub niższe kondygnacje. Natomiast syfon zintegrowany z korpusem w połączeniu z zatrzymaną wodą zapobiega przenoszeniu dymu i gazów na piętra wyżej położone.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Szperacz Kompaktowe urządzenie kąpielowe

Kompaktowe urządzenie kąpielowe Kompaktowe urządzenie kąpielowe

Ktoś tutaj naprawdę "pojechał". Oto prysznic w budynku jednej z nowo budowanych publicznych pływalni.

Ktoś tutaj naprawdę "pojechał". Oto prysznic w budynku jednej z nowo budowanych publicznych pływalni.

Redakcja RI news Pakiet prenumerata i terminarz Instalacje 2020 w niższej cenie!

Pakiet prenumerata i terminarz Instalacje 2020 w niższej cenie! Pakiet prenumerata i terminarz Instalacje 2020 w niższej cenie!

Tylko do 20 stycznia można kupić w niższej cenie pakiet prenumeraty Rynku Instalacyjnego i Terminarz Instalacje 2020! Gratis dorzucamy kalendarz trójdzielny!

Tylko do 20 stycznia można kupić w niższej cenie pakiet prenumeraty Rynku Instalacyjnego i Terminarz Instalacje 2020! Gratis dorzucamy kalendarz trójdzielny!

Waldemar Joniec Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą

Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą

W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Woda...

W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Woda jest coraz droższym niezbędnym do życia surowcem i jej zasoby się wyczerpują. W Polsce marnuje się do 20% wody w gospodarce komunalnej – zarówno w sieciach, jak i w instalacjach.

dr inż. Artur Dudziak Jak uniknąć awarii armatury wod-kan?

Jak uniknąć awarii armatury wod-kan? Jak uniknąć awarii armatury wod-kan?

Armatura to podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Jej awaryjność jest wyznacznikiem niezawodności działania całego systemu rurociągów, należy zatem zwracać szczególną...

Armatura to podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Jej awaryjność jest wyznacznikiem niezawodności działania całego systemu rurociągów, należy zatem zwracać szczególną uwagę na jakość stosowanych urządzeń.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Legionella w wewnętrznych instalacjach wodociągowych

Legionella w wewnętrznych instalacjach wodociągowych Legionella w wewnętrznych instalacjach wodociągowych

Wiele mikroorganizmów, np. bakterie czy pierwotniaki, jest w stanie bytować i namnażać się w środowisku wodnym zawierającym nawet minimalną zawartość substancji odżywczych. Jednym z mikroorganizmów zasiedlających...

Wiele mikroorganizmów, np. bakterie czy pierwotniaki, jest w stanie bytować i namnażać się w środowisku wodnym zawierającym nawet minimalną zawartość substancji odżywczych. Jednym z mikroorganizmów zasiedlających środowiska wodne i wilgotne jest okryta złą sławą bakteria Legionella pneumophila.

mgr inż. Bożena Blum Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują,...

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują, że instalacjami sprawiającymi najwięcej problemów technicznych są instalacje c.o. i właśnie instalacje wod-kan.

dr inż. Artur Dudziak Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji

Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji

Zawory zasuwowe (popularnie zwane zasuwami) stanowią podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej. Zgodnie z zaleceniami producentów służą one wyłącznie do odcinania przepływu w rurociągu, jednak w...

Zawory zasuwowe (popularnie zwane zasuwami) stanowią podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej. Zgodnie z zaleceniami producentów służą one wyłącznie do odcinania przepływu w rurociągu, jednak w praktyce stosowane są niekiedy również do regulacji, co nie powinno mieć miejsca z uwagi na niekorzystne charakterystyki hydrauliczne i kawitacyjne [1].

Dorota Adamczyk-Dalasińska Vesbo stawia na Polskę

Vesbo stawia na Polskę Vesbo stawia na Polskę

Historia marki Vesbo na polskim rynku sięga 2006 r., kiedy za sprawą firmy JG System zaistniał na nim asortyment instalacji zgrzewanych z PP-R, głównie rur stabilizowanych z wkładką aluminiową.

Historia marki Vesbo na polskim rynku sięga 2006 r., kiedy za sprawą firmy JG System zaistniał na nim asortyment instalacji zgrzewanych z PP-R, głównie rur stabilizowanych z wkładką aluminiową.

dr inż. Andrzej Górecki Korozyjność wody wodociągowej a materiał instalacji

Korozyjność wody wodociągowej a materiał instalacji Korozyjność wody wodociągowej a materiał instalacji

Zgodnie z zapisami normy PN-EN 806:2004 wszystkie zaprojektowane rury i złącza instalacji wody pitnej powinny być przeznaczone do 50-letniej eksploatacji, przy uwzględnieniu odpowiedniego nadzoru oraz...

Zgodnie z zapisami normy PN-EN 806:2004 wszystkie zaprojektowane rury i złącza instalacji wody pitnej powinny być przeznaczone do 50-letniej eksploatacji, przy uwzględnieniu odpowiedniego nadzoru oraz indywidualnych warunków pracy. Natomiast głównym zadaniem projektanta jest uniknięcie pogorszenia jakości wody w instalacji oraz spełnienie wymagań dotyczących fizykochemicznej i bakteriologicznej jakości wody pitnej w punktach jej poboru. Niezbędna jest do tego przynajmniej podstawowa wiedza na temat...

Redakcja RI Systemy odwodnień

Systemy odwodnień Systemy odwodnień

Oferta firmy AS PPH PRODUCENT ODWODNIEŃ LINIOWYCH, przygotowana na podstawie przesłanych do redakcji materiałów od producenta w lipcu 2011 roku.

Oferta firmy AS PPH PRODUCENT ODWODNIEŃ LINIOWYCH, przygotowana na podstawie przesłanych do redakcji materiałów od producenta w lipcu 2011 roku.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Kawitacja w pompach wirowych

Kawitacja w pompach wirowych Kawitacja w pompach wirowych

Na temat kawitacji w pompach ukazało się już wiele publikacji, także w języku polskim. Poglądowy artykuł na ten temat został zamieszczony w nr. 11/2009 „Rynku Instalacyjnego” (M. Adamski, Kawitacja – lekceważone...

Na temat kawitacji w pompach ukazało się już wiele publikacji, także w języku polskim. Poglądowy artykuł na ten temat został zamieszczony w nr. 11/2009 „Rynku Instalacyjnego” (M. Adamski, Kawitacja – lekceważone zjawisko). Istnieją jednak zagadnienia, które wciąż budzą wątpliwości użytkowników pomp, m.in. definicje poszczególnych nadwyżek antykawitacyjnych i relacji między nimi oraz kawitacyjnego wyróżnika szybkobieżności.

Zenon Świgoń Powodzie na obszarach letniskowych

Powodzie na obszarach letniskowych Powodzie na obszarach letniskowych

Powodzie w 1997 i 2010 r. przypomniały o konieczności przestrzegania praw natury i stosowania się do przykazań wiedzy inżynieryjnej, zgodnie z którymi na terenach zalewowych nie wolno projektować i budować...

Powodzie w 1997 i 2010 r. przypomniały o konieczności przestrzegania praw natury i stosowania się do przykazań wiedzy inżynieryjnej, zgodnie z którymi na terenach zalewowych nie wolno projektować i budować osiedli. Jednak powszechne zjawisko wykorzystywania pod budownictwo letniskowe obszarów podatnych na podtopienia i zalania sprawia, że problem ten stale powraca. Można mu w dużym stopniu zaradzić, stosując na działkach nawet bardzo proste systemy gospodarowania wodami opadowymi.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji

Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji

Systemy wspomagające pracę układów kanalizacyjnych umożliwiają przesunięcie odpływu w czasie oraz zatrzymanie deszczu na obszarze, na który spadł, za pomocą czasowej retencji i infiltracji opadu do gruntu....

Systemy wspomagające pracę układów kanalizacyjnych umożliwiają przesunięcie odpływu w czasie oraz zatrzymanie deszczu na obszarze, na który spadł, za pomocą czasowej retencji i infiltracji opadu do gruntu. Takie zagospodarowanie wód opadowych odbywa się powierzchniowo (RI 9 i 12/2010 oraz 1–2 i 3/2011) lub podziemnie. Metody podziemne znajdują zastosowanie przede wszystkim na obszarach, gdzie brakuje miejsca do powierzchniowego gromadzenia wody.

dr inż. Artur Dudziak Regulacja dławieniowa w rurociągach

Regulacja dławieniowa w rurociągach Regulacja dławieniowa w rurociągach

Zasuwy i przepustnice to niezbędne elementy wyposażenia układów rurociągów. Mimo ich zupełnie różnej konstrukcji w praktyce zdarza się, że oba typy zaworów stosowane są zarówno do regulacji, jak i odcinania...

Zasuwy i przepustnice to niezbędne elementy wyposażenia układów rurociągów. Mimo ich zupełnie różnej konstrukcji w praktyce zdarza się, że oba typy zaworów stosowane są zarówno do regulacji, jak i odcinania przepływu. Możliwości regulacyjne zasuw są znacząco ograniczone, dlatego projektanci i użytkownicy układów wodociągowych w miejscach, gdzie może wystąpić konieczność regulacji, powinni stosować wyłącznie przepustnice lub inne zawory o korzystnej charakterystyce regulacyjnej i kawitacyjnej. Przyczyni...

dr inż. Florian Piechurski Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe

Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe

W cyklu artykułów omówiono urządzenia stosowane w sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych w aspekcie materiałów, z których zostały wykonane – ich budowy, przeznaczenia, specyfiki montażu, właściwości...

W cyklu artykułów omówiono urządzenia stosowane w sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych w aspekcie materiałów, z których zostały wykonane – ich budowy, przeznaczenia, specyfiki montażu, właściwości eksploatacyjnych oraz oddziaływania na zdrowie użytkowników i środowisko naturalne.

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

dr inż. Emilia Kuliczkowska, Jerzy Kuliczkowski Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2 Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie...

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie różniący te technologie, jakim jest emisja CO2 do atmosfery.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń...

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń doboru optymalnych parametrów pompy wirtualnej, dla której zużycie energii elektrycznej przez układ napędowy jest najniższe, a następnie wyboru konkretnego zespołu pompowego o najmniejszym „koszcie życia” LCC. Zagadnienie zilustrowano przykładem obliczeniowym doboru zespołów pompowych do instalacji...

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas...

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas intensywnych opadów i roztopów lokalne podtopienia i powodzie. Najważniejszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są starzejące się i ulegające degradacji w wyniku zaniedbań eksploatacyjnych sieci odwadniające, liczne przemiany urbanistyczne, a także fakt, że wraz ze wzrostem poziomu zagospodarowania...

Zenon Świgoń Drogie szamba

Drogie szamba Drogie szamba

W Polsce nie ma ani jednej gminy, która miałaby wdrożony system kontroli szamb, taboru asenizacyjnego i stacji zlewczych. Tylko taki system daje podstawy do pogodzenia z pozoru niespójnych regulacji zawartych...

W Polsce nie ma ani jednej gminy, która miałaby wdrożony system kontroli szamb, taboru asenizacyjnego i stacji zlewczych. Tylko taki system daje podstawy do pogodzenia z pozoru niespójnych regulacji zawartych w art. 3 dyrektywy ściekowej i art. 42 ust. 4 Prawa wodnego. Nadal obowiązują niestety plany zagospodarowania przestrzennego z nakazem wykonywania szamb bądź podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, a zapomina się o pojedynczych systemach oczyszczania (oczyszczalniach do 5 m sześć.). W gminach...

Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje...

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje do nich swój produkt z szerokiej oferty portfolio.

Mirosław Wiktorczyk Lutowanie instalacji miedzianych

Lutowanie instalacji miedzianych Lutowanie instalacji miedzianych

Dlaczego nie można łączyć przewodów miedzianych c.o. i c.w.u. lutem twardym? Jest to przecież pewniejsze połączenie...

Dlaczego nie można łączyć przewodów miedzianych c.o. i c.w.u. lutem twardym? Jest to przecież pewniejsze połączenie...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.