Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Dobór wpustów podłogowych. Normy, przepisy i wymagania budowlano-fizyczne

Ciąg dalszy artykułu...

Nasadki dopasowane do obiektu

W ciągu ostatnich lat coraz ważniejszy stawał się wygląd wpustów. Inwestorzy basenów pływackich i obiektów rekreacyjnych przykładają dużą wagę do odpowiedniego urządzenia łazienek. Jest to tendencja, której w technice odwadniania nie można pominąć. Już od dawna wpusty podłogowe nie są otworami przykrytymi kratką lub wyłożonymi rynienką, ale stanowią estetyczne elementy funkcjonalne wyposażenia.

Wybierać można spośród szerokiej gamy produktów oferowanych przez różnych producentów – począwszy od prostych kratek z tworzywa sztucznego w różnych kolorach i wzorach, a na eleganckich kratkach ze stali nierdzewnej lub z pokrywą do wklejenia płytek skończywszy.
Wpust jest wówczas niemal ukryty i w dużym stopniu „chowa się” pod płytką. Inną estetyczną alternatywą są odpływy prysznicowe. W tym rozwiązaniu pokrywa o prostej i eleganckiej formie geometrycznej staje się dodatkowym elementem ozdobnym łazienki.

Rodzaje kratek
Kratki szczelinowe stosowane są w pomieszczeniach sanitarnych, czyli wszędzie tam, gdzie stąpa się boso. Ze względów bezpieczeństwa szerokość szczeliny może wynosić w tym wypadku maksymalnie 8 mm. Z kolei ruszty kratowe stosowane są wtedy, gdy ścieki zawierają zanieczyszczenia o krótkich włóknach, które mogą być od razu odprowadzane z powierzchni do wpustu podłogowego. Duży, swobodny przekrój kratki nie stanowi tu powierzchni uderzeniowej dla strumienia ścieków. Dzięki temu przez wpust bezproblemowo mogą zostać odprowadzone większe ilości wody.

Konstrukcja podłogi i rodzaj uszczelnienia
Aby dobrać odpowiedni wpust, należy najpierw ustalić konstrukcję podłoża. Konstrukcja podłogi czy stropu jest z reguły określana przez architekta albo projektanta budowlanego. W zależności od rodzaju stropu w budynkach stosowane są różne wpusty oraz pasujące do nich rodzaje uszczelnienia. Najważniejsze typy uszczelnień przedstawia tab. 3.

Wpust z tworzywa Ecoguss – alternatywa dla wpustów z żeliwa – do zastosowania w obiektach publicznych
Wpust z tworzywa Ecoguss – alternatywa dla wpustów z żeliwa – do zastosowania w obiektach publicznych

Z reguły są to wpusty bez uszczelnienia albo z uszczelnieniem za pomocą wykładziny podłogowej, kołnierza do uszczelnień klejonych lub dociskowego kołnierza uszczelniającego, taśm uszczelniających lub płynnych mas. Wpusty bez uszczelnienia Stosowane są wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby wykonywania uszczelnienia budowlanego. Ma to miejsce wtedy, gdy ani nad warstwą końcową, ani pod jej powierzchnią nie będzie gromadzić się woda.

Wpusty z uszczelnieniem
W pomieszczeniach mokrych pod okładzinami ceramicznymi i z kamienia naturalnego konieczne jest zastosowanie uszczelnienia przeciwwilgociowego. Zwykle stosowane jest uszczelnienie z tworzywa sztucznego, bitumu lub tzw. uszczelnienie alternatywne. Uszczelnienie bitumiczne stosuje się przy wykonywaniu izolacji w płycie fundamentowej w celu ochrony budynku przed występującą wodą. W strefie łazienkowej i stropowej używane są maty uszczelniające z tworzywa sztucznego lub uszczelnienia z płynnych mas.

Wykładziny podłogowe
Uszczelnienie przeciwwilgociowe wykonywane jest często za pomocą wykładziny podłogowej, np. z PVC lub linoleum. Ponieważ wykładzina pełni funkcję powierzchni uszczelniającej, wpust łączony jest z nią na stałe za pomocą kołnierza zaciskowego.

Kołnierze uszczelniające
Wpusty z kołnierzem do uszczelnień klejonych lub dociskowym kołnierzem uszczelniającym instaluje się w łazienkach, prysznicach i innych pomieszczeniach mokrych wyłożonych płytkami ceramicznymi lub kamieniem naturalnym. Korpus jest zabudowywany tak, że górna krawędź kołnierza stałego pokrywa się z powierzchnią stropu betonowego. W folii uszczelniającej wycina się odpowiedni otwór na wpust. Uszczelnienie musi być poprowadzone aż do kołnierza korpusu wpustu i połączone z kołnierzem stałym. Przy zastosowaniu kołnierza do uszczelnień klejonych odbywa się to poprzez wklejenie i dodatkowe ściśnięcie z przeciwkołnierzem.

Nowoczesne wzory kratek i odpływów łazienkowych
Nowoczesne wzory kratek i odpływów łazienkowych
   17.06.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl