Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Dobór wpustów podłogowych. Normy, przepisy i wymagania budowlano-fizyczne

Ciąg dalszy artykułu...

Nasadki dopasowane do obiektu

W ciągu ostatnich lat coraz ważniejszy stawał się wygląd wpustów. Inwestorzy basenów pływackich i obiektów rekreacyjnych przykładają dużą wagę do odpowiedniego urządzenia łazienek. Jest to tendencja, której w technice odwadniania nie można pominąć. Już od dawna wpusty podłogowe nie są otworami przykrytymi kratką lub wyłożonymi rynienką, ale stanowią estetyczne elementy funkcjonalne wyposażenia.

Wybierać można spośród szerokiej gamy produktów oferowanych przez różnych producentów – począwszy od prostych kratek z tworzywa sztucznego w różnych kolorach i wzorach, a na eleganckich kratkach ze stali nierdzewnej lub z pokrywą do wklejenia płytek skończywszy.
Wpust jest wówczas niemal ukryty i w dużym stopniu „chowa się” pod płytką. Inną estetyczną alternatywą są odpływy prysznicowe. W tym rozwiązaniu pokrywa o prostej i eleganckiej formie geometrycznej staje się dodatkowym elementem ozdobnym łazienki.

Rodzaje kratek
Kratki szczelinowe stosowane są w pomieszczeniach sanitarnych, czyli wszędzie tam, gdzie stąpa się boso. Ze względów bezpieczeństwa szerokość szczeliny może wynosić w tym wypadku maksymalnie 8 mm. Z kolei ruszty kratowe stosowane są wtedy, gdy ścieki zawierają zanieczyszczenia o krótkich włóknach, które mogą być od razu odprowadzane z powierzchni do wpustu podłogowego. Duży, swobodny przekrój kratki nie stanowi tu powierzchni uderzeniowej dla strumienia ścieków. Dzięki temu przez wpust bezproblemowo mogą zostać odprowadzone większe ilości wody.

Konstrukcja podłogi i rodzaj uszczelnienia
Aby dobrać odpowiedni wpust, należy najpierw ustalić konstrukcję podłoża. Konstrukcja podłogi czy stropu jest z reguły określana przez architekta albo projektanta budowlanego. W zależności od rodzaju stropu w budynkach stosowane są różne wpusty oraz pasujące do nich rodzaje uszczelnienia. Najważniejsze typy uszczelnień przedstawia tab. 3.

Wpust z tworzywa Ecoguss – alternatywa dla wpustów z żeliwa – do zastosowania w obiektach publicznych
Wpust z tworzywa Ecoguss – alternatywa dla wpustów z żeliwa – do zastosowania w obiektach publicznych

Z reguły są to wpusty bez uszczelnienia albo z uszczelnieniem za pomocą wykładziny podłogowej, kołnierza do uszczelnień klejonych lub dociskowego kołnierza uszczelniającego, taśm uszczelniających lub płynnych mas. Wpusty bez uszczelnienia Stosowane są wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby wykonywania uszczelnienia budowlanego. Ma to miejsce wtedy, gdy ani nad warstwą końcową, ani pod jej powierzchnią nie będzie gromadzić się woda.

Wpusty z uszczelnieniem
W pomieszczeniach mokrych pod okładzinami ceramicznymi i z kamienia naturalnego konieczne jest zastosowanie uszczelnienia przeciwwilgociowego. Zwykle stosowane jest uszczelnienie z tworzywa sztucznego, bitumu lub tzw. uszczelnienie alternatywne. Uszczelnienie bitumiczne stosuje się przy wykonywaniu izolacji w płycie fundamentowej w celu ochrony budynku przed występującą wodą. W strefie łazienkowej i stropowej używane są maty uszczelniające z tworzywa sztucznego lub uszczelnienia z płynnych mas.

Wykładziny podłogowe
Uszczelnienie przeciwwilgociowe wykonywane jest często za pomocą wykładziny podłogowej, np. z PVC lub linoleum. Ponieważ wykładzina pełni funkcję powierzchni uszczelniającej, wpust łączony jest z nią na stałe za pomocą kołnierza zaciskowego.

Kołnierze uszczelniające
Wpusty z kołnierzem do uszczelnień klejonych lub dociskowym kołnierzem uszczelniającym instaluje się w łazienkach, prysznicach i innych pomieszczeniach mokrych wyłożonych płytkami ceramicznymi lub kamieniem naturalnym. Korpus jest zabudowywany tak, że górna krawędź kołnierza stałego pokrywa się z powierzchnią stropu betonowego. W folii uszczelniającej wycina się odpowiedni otwór na wpust. Uszczelnienie musi być poprowadzone aż do kołnierza korpusu wpustu i połączone z kołnierzem stałym. Przy zastosowaniu kołnierza do uszczelnień klejonych odbywa się to poprzez wklejenie i dodatkowe ściśnięcie z przeciwkołnierzem.

Nowoczesne wzory kratek i odpływów łazienkowych
Nowoczesne wzory kratek i odpływów łazienkowych
   17.06.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl