RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Szkolenia i certyfikacja instalatorów pomp ciepła

Szkolenia i certyfikacja instalatorów pomp ciepła
Bosch

Szkolenia i certyfikacja instalatorów pomp ciepła


Bosch

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie wymaga coraz liczniejszej kadry wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią projektować i montować sprawne i optymalne instalacje zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach. Istotną barierą dla rynku OZE jest obecnie m.in. brak personelu mającego odpowiednie kwalifikacje, a także niska jakość projektów i prac montażowych. Dla poprawienia tej jakości konieczne jest wdrożenie szkoleń i systemów certyfikacji.

Zobacz także

Gaspol S.A. Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny

Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny

Przy wyborze rozwiązań grzewczych wiele osób coraz częściej zwraca uwagę nie tylko na ich efektywność, ale i potencjalny wpływ na środowisko. Najbardziej poszukiwane są technologie zapewniające optymalne...

Przy wyborze rozwiązań grzewczych wiele osób coraz częściej zwraca uwagę nie tylko na ich efektywność, ale i potencjalny wpływ na środowisko. Najbardziej poszukiwane są technologie zapewniające optymalne ciepło, a jednocześnie gwarantujące minimalną lub zerową emisję CO2 czy szkodliwych substancji. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest połączenie pompy ciepła z instalacją gazową, które łączy w sobie zalety obu technologii, tworząc elastyczny, efektywny i zrównoważony system ogrzewania.

Barbara Jurek (Specjalista ds. techniczno-handlowych Caleffi Poland), Calefii Poland Sp. z o.o. Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.

FRAPOL Sp. z o.o. Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME? Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne,...

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne, zgodne z coraz bardziej restrykcyjnym prawem europejskim i energooszczędne. Temperatura zasilania na poziomie ponad 60°C umożliwia stabilną produkcję ciepła technologicznego oraz ciepłej wody użytkowej w różnych warunkach otoczenia, a także współpracę z różnymi instalacjami grzewczymi....

Zgodnie z wymaganiami dyrektywy 2009/28/WE o odnawialnych źródłach energii (tzw. dyrektywy OZE) [1] kraje unijne mają obowiązek wprowadzenia systemu potwierdzania kwalifikacji m.in. instalatorów pomp ciepła. Idea certyfikacji wynika m.in. z dążenia UE do promowania wykorzystywania OZE oraz zapewnienia dobrej jakości wykonania instalacji, których budowa jest w wielu krajach członkowskich dotowana ze środków publicznych.

Certyfikat instalatora będzie ograniczony czasowo, tak aby był on zmuszony do przypominania sobie informacji, dokształcania się i poznawania nowości. W art. 14.3 dyrektywa stanowi, że Państwa członkowskie zapewniają, by do dnia 31 grudnia 2012 r. instalatorzy małych kotłów i pieców na biomasę, systemów fotowoltaicznych i systemów ciepła słonecznego, płytkich systemów geotermalnych oraz pomp ciepła mieli dostęp do systemów certyfikacji lub równoważnych systemów kwalifikowania. 

Systemy te mogą w stosownych przypadkach uwzględniać istniejące systemy i struktury i opierają się na kryteriach określonych w załączniku IV. Każde państwo członkowskie uznaje certyfikaty przyznane przez inne państwa członkowskie zgodnie z tymi kryteriami. 

Organizacja i program szkoleń

Dyrektywa wymaga, aby proces certyfikacji był przejrzysty i jasno zdefiniowany. Instalatorzy mają być certyfikowani w ramach akredytowanego programu szkoleń lub przez akredytowanego organizatora szkoleń. Akredytacji udziela wyznaczony przez państwo organ administracji. Mogą się o nią ubiegać producenci urządzeń lub systemów, instytucje albo stowarzyszenia. Organizator powinien dysponować odpowiednimi urządzeniami technicznymi do szkolenia praktycznego oraz oferować szkolenia uzupełniające dotyczące nowych technologii w celu stałego dokształcania instalatorów. 

Szkolenie ma się składać z części teoretycznej i praktycznej, a kończyć się będzie egzaminem, którego zdanie uprawnia do otrzymania certyfikatu. Po odbyciu szkolenia instalator powinien umieć wykonać dane instalacje tak, by spełniały wymagania klienta w zakresie eksploatacji i niezawodności, były wykonane solidnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. 

Szkolenie praktyczne

Dyrektywa stanowi, że akredytowane programy szkoleń dla instalatorów pomp ciepła powinny obejmować m.in. podstawowe umiejętności praktyczne w zakresie elektryki i hydrauliki, takie jak: obcinanie rur, lutowanie i klejenie połączeń rurowych, izolacja, uszczelnianie złączy, sprawdzanie przecieków oraz instalacja systemów grzewczych lub chłodzących.

 



Szkolenie teoretyczne

Szkolenie teoretyczne powinno obejmować m.in.: sytuację rynkową pomp ciepła, informacje o zasobach geotermalnych i temperaturach gruntu w różnych regionach, identyfikację gleby i skał pod względem przewodności cieplnej, logistykę, regulacje dotyczące wykorzystania zasobów geotermalnych, możliwości zastosowania pomp ciepła w budynkach oraz określenie ich najkorzystniejszego układu, a także wiedzę na temat wymagań technicznych pomp, bezpieczeństwa, filtracji powietrza, podłączeń do źródła ciepła i rozmieszczenia systemu. Dostarczy również wiedzy na temat europejskich norm dotyczących pomp ciepła oraz przepisów prawa krajowego i wspólnotowego.

 

Instalator powinien poznać m.in. właściwości fizyczne i zasadę działania pomp ciepła, w tym charakterystykę obiegu, związek pomiędzy temperaturami dolnego i górnego źródła ciepła a wydajnością systemu, określanie współczynnika efektywności COP oraz sezonowej wydajności SPF. W programie znajdą się też informacje dotyczące komponentów pompy i ich działania w ramach obiegu pompy ciepła: kompresora, zaworu rozprężnego, aparatu wyparnego, kondensatora, mocowań i osprzętu, smaru, chłodziwa, możliwości przegrzania i przechłodzenia oraz chłodzenia pompami ciepła. 

Elementem szkolenia będzie umiejętność wyboru i kalibracji komponentów w typowych sytuacjach instalacyjnych, w tym określenie:

  • typowych wartości obciążenia cieplnego różnych budynków oraz wytwarzania ciepłej wody na podstawie zużycia energii,
  • wydajności pompy ciepła na podstawie obciążenia cieplnego dla celów wytwarzania ciepłej wody oraz na podstawie masy akumulacyjnej budynku i przy przerwach w zasilaniu prądem,
  • elementu pełniącego funkcję zbiornika buforowego oraz jego pojemności i możliwości włączenia drugiego układu grzewczego.

Sytuacja polskich instalatorów

W polskim systemie prawnym ustanowienie zawodu regulowanego i wprowadzenie odrębnego systemu certyfikacji i kwalifikowania zawodowego wymaga odpowiednich zapisów ustawowych. Obecnie nie mamy prawnie ustanowionej odrębnej procedury certyfikowania instalatorów małych kotłów i pieców na biomasę, systemów fotowoltaicznych i systemów ciepła słonecznego, płytkich systemów geotermalnych oraz pomp ciepła zgodnej z art. 14 ust. 3 dyrektywy 2009/28/WE.

Zapisy dyrektywy, w tym dotyczące szkoleń i certyfikacji, ma wdrożyć ustawa o odnawialnych źródłach energii, która jest przygotowywana przez Ministerstwo Gospodarki. Z wypowiedzi jego przedstawicieli wynika, że pod uwagę brana jest możliwość zdawania egzaminu z jednej lub kilku specjalności. Egzamin przeprowadzać będą komisje kwalifikacyjne powołane przez prezesa URE na wniosek rekomendowanych jednostek szkoleniowych. Maksymalna wysokość opłaty za szkolenie i egzamin uzależniona będzie od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Wprawdzie istnieje system kwalifikowania zawarty w rozporządzeniu MGPiPS z 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (DzU nr 89/2003, poz. 828), jednak określa ono kwalifikacje osób zajmujących się wszelkimi urządzeniami, instalacjami i sieciami elektroenergetycznymi wytwarzającymi, przetwarzającymi, przesyłającymi i zużywającymi energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe, w tym energię i ciepło ze źródeł odnawialnych. W branży padały propozycje zmiany tego rozporządzenia, a także znowelizowania w odpowiednim zakresie art. 54 ustawy Prawo energetyczne.

Przy okazji dyskusji o certyfikacji instalatorów pomp ciepła Krajowe Forum Chłodnictwa wskazywało, że prawo krajowe regulujące kwestie wynikające z dyrektywy OZE powinno być jak najbliższe wymaganiom określonym w rozporządzeniu F-gazowym. Dzięki temu będzie można uniknąć dublowania się lub niespójności prawa. Zdaniem Forum wystarczyłby zapis w ustawie regulującej certyfikację mówiący, że wymagania dla instalatorów pomp ciepła zawarte są w ustawie F-gazowej. Specjaliści wskazują też, że większość pomp oparta jest na sprężarkach chłodniczych i znajomość eksploatacji sprężarkowych pomp ciepła jest niezbędna instalatorom, zwłaszcza podczas serwisowania urządzeń.

Niektórzy producenci organizują programy szkoleniowe dla instalatorów poświęcone technologiom OZE. Ich uczestnicy otrzymują dokument ukończenia kursu, ale nie jest to certyfikat zgodny z wymaganiami dyrektywy. 

W Polsce prowadzony był w zasadzie tylko jeden program szkolenia zgodny z wymogami zawartymi w załączniku IV dyrektywy OZE. Był to pilotażowy projekt finansowany przez UE: SIRET pn. „Specjaliści w zakresie odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach techniki sanitarnej, grzewczej i klimatyzacji”, którego celem było opracowanie europejskiego modelu szkoleniowego. Uczestniczyła w nim Polska Korporacja Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji. 

W ramach projektu w listopadzie 2009 r. zorganizowano kurs dla ponad dwudziestu instalatorów zgodny z wypracowanym w międzynarodowym zespole programem kształcenia w zakresie odnawialnych źródeł energii i technologii dla przedsiębiorstw techniki sanitarnej, grzewczej i klimatyzacji. W całej UE łącznie przeszkolono w ramach tego projektu blisko 100 instalatorów. 

Programy UE 

Niektóre kraje członkowskie UE mają już systemy szkoleń i certyfikacji instalatorów. Szeroko opisują je wytyczne QualiCert „Wspólne podejście do certyfikacji lub równoważnego kwalifikowania instalatorów małych systemów energii odnawialnej w budynkach” [2]. Projekt QualiCert zainicjowano w lipcu 2009 r. i trwać on będzie do końca 2011 r. Zaangażowały się w niego organizacje i instytucje z Austrii, Francji, Grecji, Włoch i Polski. 

W naszym kraju program realizuje Krajowa Agencja Poszanowania Energii we współpracy z firmami Viessmann, Vaillant Saunier Duval i Mikrotel, a także Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie, Instytut Energetyki Odnawialnej, Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej oraz Zakład Instalatorstwa i Teletechniki ŁĄCZBUD.

Podstawowym celem QualiCert jest przygotowanie i wprowadzenie systemów certyfikacji dla instalatorów małych instalacji OZE zgodnie z dyrektywą 2009/28/WE. Projekt zakłada ocenę istniejących metod certyfikacji, weryfikację kryteriów systemu akredytacji, przygotowanie podręcznika, przyjęcie wspólnej metody akredytacji i certyfikacji oraz wdrożenie i promocję systemu. 

W jego ramach zdefiniowano zbiory kluczowych kryteriów powodzenia przedsięwzięcia w odniesieniu do aspektów technicznych, prawnych, instytucjonalnych, finansowych i społecznych, które należy uwzględnić przy opracowywaniu systemów certyfikacji. Kryteria te opisano we wspomnianych wytycznych, wydanych także w języku polskim przez KAPE. 

Wytyczne QualiCert wskazują, że program szkoleń i certyfikacji powinien być uzależniony od zakresu prac wykonywanych przez instalatorów.

Instalatorzy systemów geotermalnych

Według wytycznych QualiCert instalatorzy płytkich systemów geotermalnych dzielą się na dwie grupy (rys. 1). Pierwszą są projektanci (inżynierowie, geolodzy, technicy), którzy planują połączenie instalacji wykorzystującej pompę ciepła z gruntem. Ich zadaniem jest dobór odpowiedniej wielkości systemu gruntowego w zależności od warunków geologicznych i hydrologicznych oraz zapotrzebowania budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia. Druga grupa to wykonawcy odwiertów, którzy przeprowadzają wiercenia, spoinowanie, wykańczanie, kładzenie rur, zgrzewanie itp. od części gruntowej do rozgałęziacza, czyli do elementu łączącego część gruntową instalacji z częścią znajdującą się w budynku.

Wytyczne zawierają wykaz wymagań minimalnych i listę kompetencji, jakie powinni mieć instalatorzy płytkich systemów geotermalnych, a także zalecenia dotyczące ich szkoleń i systemów certyfikacji. Wymagania minimalne dla szkoleń teoretycznych zawierają następujące zagadnienia: zasoby geotermalne i ich temperatury w różnych regionach, identyfikacja gleb i skał pod kątem przewodzenia ciepła, przepisy regulujące wykorzystanie zasobów geotermalnych, podstawy optymalnego wyboru systemu pomp ciepła i instalacji, technologie wiercenia, pionowe kolektory gruntowe, konstrukcja studni, testy ciśnieniowe, logistyka, prawo budowlane i bezpieczeństwo. Szkolenie powinno też dostarczać wiedzy o normach dotyczących płytkiej geotermii oraz o ustawodawstwie krajowym i wspólnotowym.

Instalator powinien dysponować kluczowymi kompetencjami, do których należą: 

  • podstawowa wiedza geologiczna i hydrogeologiczna,
  • umiejętność odczytywania parametrów geologicznych i geotermalnych gruntu i ich wyznaczania, znajomość odpowiedniego nazewnictwa i identyfikacja rodzajów gleb i skał,
  • umiejętność przygotowania raportu z odwiertu zawierającego informacje o skałach, wodach gruntowych itp.,
  • znajomość różnych technologii wiercenia i kopania, 
  • umiejętność wyboru optymalnej metody wiercenia i zapewnienia ochrony środowiska (zwłaszcza dla wód gruntowych) podczas wykonywania odwiertów,
  • umiejętność stosowania różnych metod łączenia rur, instalacji pionowych kolektorów gruntowych, spoinowania, podsadzania lub wykańczania w inny sposób systemu pobierającego ciepło z gruntu, a także przeprowadzania testów ciśnieniowych, umiejętność budowy studni wód gruntowych, instalacji odpowiednich rur, pomp i systemów kontrolnych,
  • umiejętność prowadzenia odpowiedniej dokumentacji, w tym identyfikacji i sporządzania rysunków lokalizacji odwiertów.


Wytyczne QualiCert wskazują, że w obecnie funkcjonujących w krajach UE systemach certyfikacji dla instalatorów pomp ciepła uwzględnia się przeważnie kwestie związane z samą pompą ciepła oraz systemem dystrybucji ciepła. Natomiast kwestie planowania i instalowania systemu geotermalnego (części gruntowej) uwzględnia raptem parę systemów certyfikacji – we Francji, Szwecji i Niemczech. 

Do wprowadzenia takiej certyfikacji przygotowują się Wielka Brytania, Irlandia i Hiszpania. Badania  przeprowadzone w Europie, m.in. w ramach projektu QualiCert, wykazały, że jedną z barier rozwoju rynku płytkiej geotermii jest brak wykwalifikowanego personelu, niska jakość projektów i wykonanych prac instalacyjnych. Dla poprawienia jakości konieczne są szkolenia oraz wprowadzenie programu certyfikacji pracowników firm z branży gruntowych pomp ciepła. 

Projektanci powinni posiadać wiedzę umożliwiającą powiązanie potencjału energii geotermalnej i potrzeb energetycznych, a także stosowanie pomp o odpowiednich rozmiarach. Z kolei wykonawcy powinni umieć odczytywać projekty i przeprowadzać odwierty zgodnie z najlepszymi praktykami.

W programie szkoleń dla projektantów i instalatorów systemów gruntowych pomp ciepła powinny się także znaleźć informacje dotyczące ochrony środowiska, w tym niebezpieczeństwa zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych podczas wykonywania odwiertów, oraz termalnych uwarunkowań gruntu (zasobów, temperatur źródeł, identyfikacji gleb i skał, przepisów regulujących wykorzystanie zasobów geotermalnych, optymalnego wyboru pomp ciepła).

Wytyczne postulują wprowadzenie wspólnych podstawowych zasad certyfikacji przedsiębiorstw zajmujących się odwiertami, aby ułatwić im działalność transgraniczną. Te wspólne wymagania należy ująć w normie europejskiej. Ponadto pompy ciepła i elementy instalacji także powinny otrzymywać certyfikat, który potwierdzi jakość i trwałość funkcjonowania systemu. Wśród realizowanych programów szkolenia i certyfikacji w zakresie płytkiej geotermii na uwagę zasługuje program GEOTRAINET, którego celem jest opracowanie europejskiego programu edukacyjnego i certyfikacji geotermalnych instalacji grzewczych i chłodzących adresowanego do projektantów (studium wykonalności) oraz firm wykonujących odwierty i montujących rury.

Poza programami szkoleniowymi planowane jest także wdrożenie systemu certyfikacji dla jednostek zajmujących się wykonywaniem odwiertów przez Austriacki Instytut Technologii. Certyfikaty przyznawane będą przez właściwe krajowe władze we współpracy z odpowiednimi organizacjami i instytucjami, dzięki czemu będą one uznawane na terenie UE.

Instalatorzy pomp ciepła

W części wytycznych QualiCert dotyczącej pomp ciepła i przykładów najlepszych praktyk przeanalizowano m.in. już istniejące systemy certyfikacji. Jednym z nich jest „Program szkoleniowy dla instalatorów pomp ciepła EUCERT”. W ramach projektu EU-CERT.HP opracowano wspólny ramowy program szkolenia i system certyfikacji instalatorów pomp ciepła w całej Europie. Program ten jest realizowany i koordynowany przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA), a jego wymagania są w pełni zgodne z założeniami certyfikacji instalatorów zawartymi w załączniku IV dyrektywy 2009/28/WE w sprawie OZE.

Od 2006 r. w ramach tego programu prowadzone są szkolenia i wydawane certyfikaty w Niemczech, Czechach, Finlandii, Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz we Francji i na Słowacji. Przeszkolono już parę tysięcy instalatorów, a zainteresowanie programem przejawiają także organizacje branżowe spoza UE. Funkcjonowanie EUCERT dowodzi, że możliwe jest stworzenie wspólnych dla wielu krajów kryteriów szkoleń i certyfikacji. 

Program jest uważany za odpowiedź producentów i organizacji branżowych na wprowadzenie minimalnych wymagań dla instalatorów pomp ciepła, które mają zapewnić wysoką jakość, wydajność i niezawodność instalacji.

Kluczowym elementem EUCERT są takie same materiały szkoleniowe dla wszystkich kursów w całej Europie, co umożliwia nabywanie porównywalnych kwalifikacji i wzajemne uznawanie certyfikatów. Podstawowy podręcznik szkoleniowy poświęcono wydajnym instalacjom pomp ciepła, opisując je z perspektywy technicznej i ekonomicznej. Każdy kurs składa się z 36 godzin szkolenia ogólnego i 8 godzin praktycznego, a kończy się egzaminem i przyznaniem tytułu „europejskiego certyfikowanego instalatora pomp ciepła”. Certyfikat ważny jest przez trzy lata, po czym należy go odnowić.

Praktyka pokazuje, że powodzenie we wdrażaniu programu EUCERT zależy głównie od wsparcia ze strony branży, zarówno samych producentów, jak i ich stowarzyszeń oferujących niezależny od marki system edukacyjny, a także od współdziałania organów rządowych. Brak dobrze wyszkolonych instalatorów może istotnie ograniczyć rozwój rynku, zatem w interesie i władz, i branży leży stworzenie im możliwości odbycia odpowiednich szkoleń.

W wytycznych QualiCert zawarto również zalecenia, by wiedzę z zakresu pomp ciepła i OZE wprowadzać do programów kształcenia uczniów i studentów. Należy też zadbać o zintegrowanie tej wiedzy z podstawową edukacją i szkoleniami przeznaczonymi dla instalatorów, planistów, projektantów, architektów i inżynierów. Autorzy wytycznych wskazują, że państwa członkowskie UE powinny przyjąć jeden system kwalifikacji, w ramach którego przyznawany byłby ogólnie uznawany certyfikat.

Podsumowanie

Wdrożenie do polskiego prawa regulacji dotyczących szkoleń i certyfikacji instalatorów wymaga współpracy administracji rządowej, stowarzyszeń branżowych i producentów. Rozwiązania te nie mogą być uciążliwe dla instalatorów i powinny uwzględniać doświadczenia z innych państw UE. Ponadto należy zadbać o to, aby najnowszą wiedzę i technologie zobligowani byli wykorzystywać nie tylko instalatorzy, ale zwłaszcza architekci. 

W polskim budownictwie, szczególnie mieszkaniowym wielorodzinnym, nie wykorzystuje się niestety w wystarczającym stopniu nowych rozwiązań technicznych. Za kilka lat wprowadzone zostaną regulacje prawne, zgodnie z którymi konieczne będzie zapewnienie bardzo niskiego zużycia energii w budynkach i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Czy będziemy mieli kadry zdolne do spełnienia tych wymagań – nie tylko instalatorów, także architektów i projektantów?

Literatura

1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniająca i w następstwie uchylająca dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE (DzU UE nr L 140/16).
2. Wspólne podejście do certyfikacji lub równoważnego kwalifikowania instalatorów małych systemów energii odnawialnej w budynkach, Wytyczne QualiCert, marzec 2011 r., www.kape.gov.pl.
3. www.qualicert-project.eu.
4. www.kape.gov.pl.
5. www.forum-chlodnictwa.org.pl.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Eligiusz Huk, mgr inż. Małgorzata Jakubiak, mgr inż. Paweł Krupicz Pompy ciepła w IKEA

Pompy ciepła w IKEA Pompy ciepła w IKEA

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono...

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono koszty eksploatacji systemu grzewczego.

Redakcja RI 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych...

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

mgr inż. Katarzyna Rybka, Waldemar Joniec Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.

Redakcja RI Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań...

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań technicznych i środków ochrony antykorozyjnej. Kluczowym czynnikiem dla instalacji grzewczych są parametry wody. Nie może ona zawierać związków wywołujących proces odkładania się osadów wapniowych i przyspieszających korozję przewodów, armatury i wymienników, nie powinno w niej być rozpuszczonego...

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności...

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności energetycznej przykładowej pompy ciepła powietrze/woda, zasilającej dom jednorodzinny o projektowym obciążeniu cieplnym 9,5 kW oraz opisano aspekty związane z analizą pracy pomp ciepła powietrze/woda pracujących w trybie grzewczym.

Redakcja RI Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, inż. Maciej Załuska, mgr inż. Rafał Tomaszewicz Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku...

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku jednorodzinnym. Pompa ciepła o zmierzonej średniej mocy grzewczej 9,53 kW i mocy chłodniczej 7,8 kW pracuje w układzie monowalentnym na cele grzewcze i podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy...

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy SCOP pompy ciepła regulowanej poprzez zmianę prędkości sprężarki przy użyciu inwertera częstotliwości wymaga pozyskania informacji na temat COP urządzenia w warunkach obciążenia częściowego, a te nie zawsze są łatwo dostępne.

Waldemar Joniec Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub...

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub obiektu energia nie może być marnowana – powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe. Rola wymienników w instalacjach stale rośnie, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.

dr inż. Marcin Malicki Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej...

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej zajmują źródła ciepła niskotemperaturowego traktowanego jako ciepło odpadowe. Implementacja technologii konwersji ciepła nieużytecznego i odpadowego na ciepło użyteczne może prowadzić do znacznego ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Jedną z takich technologii są absorpcyjne pompy ciepła.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na...

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na etapie projektu dokładnych obliczeń parametrów pracy dolnego źródła dla długiego okresu eksploatacji. W celu prawidłowego zaprojektowania dolnego źródła należy się szczegółowo zapoznać z charakterystyką gruntu i wykonać co najmniej jeden odwiert pilotażowy. Możliwe będzie dzięki temu wykonanie testu...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Bartosz Baranowski Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie...

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem alternatywnym, zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi...

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi na brak ścisłych wytycznych odnośnie do przyjmowania punktu biwalentnego układu na potrzeby sporządzania etykiet – rozbieżności w wynikach mogą być bardzo duże. Dla zapewnienia korzystnej klasy energetycznej (równie wysokiej jak na etykiecie) niezbędna jest indywidualna analiza współpracy pompy ciepła...

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.

Solar Naturalna Energia Sp. z o.o. Heliotherm – pompy ciepła i pasja

Heliotherm – pompy ciepła i pasja Heliotherm  – pompy ciepła i pasja

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji...

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji szczególnego producenta, tj. Heliotherm Wärmepumpen Ges.m.b.H.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę...

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę możliwości energetycznych gruntu. Jest to szczególnie ważne przy projektowaniu dużych obiektów o znacznym zapotrzebowaniu na energię grzewczą oraz chłodniczą. Zastosowanie nanofluidów lub wody jako czynnika roboczego pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji systemu, a w przypadku wody...

dr inż. Maciej Knapik Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody....

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody. Jednak konieczność spełnienia wymagań prawnych w zakresie wykorzystania energii odnawialnej przez nowe budynki nie zawsze idzie w parze z efektami ekonomicznymi, tj. z kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów? Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego...

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego wymaga szczególnie elastycznego funkcjonowania instalacji grzewczej, zaczynając od produkcji ciepła przez jego magazynowanie (ewentualne), a kończąc na jego emisji.

mgr inż. Marcin Karpiński, dr inż. Anna Sowiżdżał Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana...

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana w celach energetycznych do zasilania pomp ciepła. Atutem kopalń na Śląsku jest bliskość potencjalnych odbiorców energii – osiedli i zabudowy mieszkalnej. Z uwagi na trwający proces restrukturyzacji górnictwa projekty inwestycji geotermalnych są jednak obarczone trudnym do oszacowania ryzykiem.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej Wpływ doboru  pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne...

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne zużycie energii elektrycznej przez grzałkę w okresie niskich temperatur w sezonie grzewczym. Z kolei przewymiarowanie powoduje nie tylko wyższe koszty inwestycyjne, ale i eksploatacyjne przy występowaniu umiarkowanych temperatur.

mgr inż. Radosław Sosnowski Pompy ciepła w pętli wodnej – opis systemu WLHP

Pompy ciepła w pętli wodnej – opis systemu WLHP Pompy ciepła w pętli wodnej – opis systemu WLHP

W wielu budynkach występuje różne zapotrzebowanie na energię do chłodzenia i ogrzewania w poszczególnych obszarach i pomieszczeniach. Energię – ciepło lub chłód – można odbierać z miejsc, gdzie jest jej...

W wielu budynkach występuje różne zapotrzebowanie na energię do chłodzenia i ogrzewania w poszczególnych obszarach i pomieszczeniach. Energię – ciepło lub chłód – można odbierać z miejsc, gdzie jest jej w nadmiarze, i przetransportować oraz wykorzystać w innym miejscu.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.