Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Szkolenia i certyfikacja instalatorów pomp ciepła

Bosch

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie wymaga coraz liczniejszej kadry wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią projektować i montować sprawne i optymalne instalacje zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach. Istotną barierą dla rynku OZE jest obecnie m.in. brak personelu mającego odpowiednie kwalifikacje, a także niska jakość projektów i prac montażowych. Dla poprawienia tej jakości konieczne jest wdrożenie szkoleń i systemów certyfikacji.

Zgodnie z wymaganiami dyrektywy 2009/28/WE o odnawialnych źródłach energii (tzw. dyrektywy OZE) [1] kraje unijne mają obowiązek wprowadzenia systemu potwierdzania kwalifikacji m.in. instalatorów pomp ciepła. Idea certyfikacji wynika m.in. z dążenia UE do promowania wykorzystywania OZE oraz zapewnienia dobrej jakości wykonania instalacji, których budowa jest w wielu krajach członkowskich dotowana ze środków publicznych.

Certyfikat instalatora będzie ograniczony czasowo, tak aby był on zmuszony do przypominania sobie informacji, dokształcania się i poznawania nowości. W art. 14.3 dyrektywa stanowi, że Państwa członkowskie zapewniają, by do dnia 31 grudnia 2012 r. instalatorzy małych kotłów i pieców na biomasę, systemów fotowoltaicznych i systemów ciepła słonecznego, płytkich systemów geotermalnych oraz pomp ciepła mieli dostęp do systemów certyfikacji lub równoważnych systemów kwalifikowania.

Systemy te mogą w stosownych przypadkach uwzględniać istniejące systemy i struktury i opierają się na kryteriach określonych w załączniku IV. Każde państwo członkowskie uznaje certyfikaty przyznane przez inne państwa członkowskie zgodnie z tymi kryteriami.

Organizacja i program szkoleń

Dyrektywa wymaga, aby proces certyfikacji był przejrzysty i jasno zdefiniowany. Instalatorzy mają być certyfikowani w ramach akredytowanego programu szkoleń lub przez akredytowanego organizatora szkoleń. Akredytacji udziela wyznaczony przez państwo organ administracji. Mogą się o nią ubiegać producenci urządzeń lub systemów, instytucje albo stowarzyszenia. Organizator powinien dysponować odpowiednimi urządzeniami technicznymi do szkolenia praktycznego oraz oferować szkolenia uzupełniające dotyczące nowych technologii w celu stałego dokształcania instalatorów.

Szkolenie ma się składać z części teoretycznej i praktycznej, a kończyć się będzie egzaminem, którego zdanie uprawnia do otrzymania certyfikatu. Po odbyciu szkolenia instalator powinien umieć wykonać dane instalacje tak, by spełniały wymagania klienta w zakresie eksploatacji i niezawodności, były wykonane solidnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.

Szkolenie praktyczne

Dyrektywa stanowi, że akredytowane programy szkoleń dla instalatorów pomp ciepła powinny obejmować m.in. podstawowe umiejętności praktyczne w zakresie elektryki i hydrauliki, takie jak: obcinanie rur, lutowanie i klejenie połączeń rurowych, izolacja, uszczelnianie złączy, sprawdzanie przecieków oraz instalacja systemów grzewczych lub chłodzących.Szkolenie teoretyczne

Szkolenie teoretyczne powinno obejmować m.in.: sytuację rynkową pomp ciepła, informacje o zasobach geotermalnych i temperaturach gruntu w różnych regionach, identyfikację gleby i skał pod względem przewodności cieplnej, logistykę, regulacje dotyczące wykorzystania zasobów geotermalnych, możliwości zastosowania pomp ciepła w budynkach oraz określenie ich najkorzystniejszego układu, a także wiedzę na temat wymagań technicznych pomp, bezpieczeństwa, filtracji powietrza, podłączeń do źródła ciepła i rozmieszczenia systemu. Dostarczy również wiedzy na temat europejskich norm dotyczących pomp ciepła oraz przepisów prawa krajowego i wspólnotowego.

Instalator powinien poznać m.in. właściwości fizyczne i zasadę działania pomp ciepła, w tym charakterystykę obiegu, związek pomiędzy temperaturami dolnego i górnego źródła ciepła a wydajnością systemu, określanie współczynnika efektywności COP oraz sezonowej wydajności SPF. W programie znajdą się też informacje dotyczące komponentów pompy i ich działania w ramach obiegu pompy ciepła: kompresora, zaworu rozprężnego, aparatu wyparnego, kondensatora, mocowań i osprzętu, smaru, chłodziwa, możliwości przegrzania i przechłodzenia oraz chłodzenia pompami ciepła.

Elementem szkolenia będzie umiejętność wyboru i kalibracji komponentów w typowych sytuacjach instalacyjnych, w tym określenie:

  • typowych wartości obciążenia cieplnego różnych budynków oraz wytwarzania ciepłej wody na podstawie zużycia energii,
  • wydajności pompy ciepła na podstawie obciążenia cieplnego dla celów wytwarzania ciepłej wody oraz na podstawie masy akumulacyjnej budynku i przy przerwach w zasilaniu prądem,
  • elementu pełniącego funkcję zbiornika buforowego oraz jego pojemności i możliwości włączenia drugiego układu grzewczego.
   29.07.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zacznij zarabiać na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych!

Dołącz do grona WYKONAWCÓW »

bezinwazyjna renowacja rur

  Jeśli chcesz zacząć zarabiać na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych, technologia Relining będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem (...) Dowiedz się więcej »

 


Jaki oczyszczacz powietrza sprawdzi się w Twoim domu » Poznaj sposób na energooszczędne oczyszczanie powietrza »
oczyszczacz powietrza  oczyszczanie  powietrza

 


Z jakiego powodu inni wybierają kominy stalowe »

kominy stalowe

W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania, a przede wszystkim szczelności przewodu kominowego współpracującego z aktualnie oferowanymi ( ...) czytam więcej »

 


Czym wyróżniają się niezawodnie systemy kominowe » Poznaj krok po kroku technologię klejenia kontaktowego »
systemy kominowe zaawansowana technologia w instalacji
Systemy IBF to wielowarstwowe kominy przeznaczone do stosowania z każdym rodzajem paliwa, m.in. drewnem, węglem, gazem czy (...) czytam więcej » Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 

W jaki sposób jednocześnie mierzyć przepływ i temperaturę mediów użytkowych »

przepływomierz

 

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zagospodarowanie osadów ściekowych
  • - Nawilżanie powietrza w klimatyzacji
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl