Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną (cz. 2)

Strumienie powietrza usuwane kanałami z kuchni i łazienek w marcu (przykład)
Strumienie powietrza usuwane kanałami z kuchni i łazienek w marcu (przykład)

W artykule przeanalizowano zmiany przepływów powietrza, a w ich wyniku stężeń dwutlenku węgla i pary wodnej w pomieszczeniach położonych na różnych piętrach typowego budynku wielorodzinnego, zarówno wyposażonych w okna z otworami nawiewnymi, jak i bez takich otworów. W części 1 (RI 6/2011) przedstawione zostały polskie i zagraniczne wymagania w zakresie szczelności okien, a poniżej podano wyniki badań powietrza wewnętrznego w reprezentatywnym budynku.

Cel, obiekt i warunki dokonywanych analiz

Przeprowadzanie analiz opartych na pomiarach w budynkach istniejących, szczególnie wielorodzinnych, jest kosztowne i długotrwałe, koliduje z ich codziennym użytkowaniem i zazwyczaj pozwala uzyskać dane dotyczące co najwyżej kilku pomieszczeń. Dlatego podstawowymi metodami badania przepływów powietrza są obliczenia, sprowadzające się do zastosowania modeli matematycznych budynków i zachodzących w nich procesów.

Dotyczy to szczególnie obiektów o złożonej strukturze i procesów towarzyszących, jakimi są migracje zanieczyszczeń w obrębie takich obiektów. Szerokie możliwości ma w tym zakresie np. program Contam, który umożliwia obliczanie przepływów powietrza powstałych w wyniku procesów jego przenikania przez elementy budowlane, między strefami budynku, działania kanałów wentylacyjnych, a także zmian stężeń zanieczyszczeń powstających w procesach ich dyspersji przy transporcie przez elementy przepływowe i wydzielanych przez sztuczne źródła.

Ponadto możliwa jest ocena migracji obciążeń zanieczyszczeń wydzielanych przez użytkowników. Pakiet pozwala zatem osiągnąć zamierzony cel badań, jakim jest potwierdzenie negatywnych opinii o stanie higienicznym powietrza wewnętrznego w budynkach mieszkalnych z kanałową wentylacją naturalną oraz sprawdzenie możliwości jego poprawy poprzez wspomaganie wentylacji otworami nawiewnymi.

Analizy wykonano dla budynku uznanego za reprezentatywny dla krajowego budownictwa mieszkaniowego – jest to budynek 4-piętrowy składający się z 10 mieszkań, mający po 5 mieszkań kategorii M-3 (mieszkania dolne – D) o powierzchni 47 m2 oraz kategorii M-4 (mieszkania górne – G) o powierzchni 59,5 m2. Rozplanowanie i charakterystykę pomieszczeń wraz z wybranymi danymi niezbędnymi do dokonania obliczeń przedstawiono na rys. 1 oraz w tab. 1 [5]. W budynku znajduje się układ kanałów indywidualnych o wymiarach 0,21 × 0,21 m, wykonanych z materiałów budowlanych.

W pokojach, w kuchni i przedpokoju przyjęto temperatury powietrza równe +20°C, w łazience +24°C, a na klatce schodowej +16°C. Oprócz przyjętych wartości współczynników przenikania powietrza przez okna (umieszczone na przegrodzie północnej i południowej), równych maksymalnej wartości dopuszczanej prawem, uwzględniono również możliwość ich uzbrojenia w otwory nawiewne. Zastosowano otwory, które przy różnicy ciśnień 10 Pa powodują przepływ powierza w wysokości 50 m3/h.

Mieszkania są rozdzielone klatką schodową o powierzchni 13,55 m2 z oknami o szczelności takiej samej, jak w mieszkaniach (długość ich szczelin wynosi na każdym piętrze 6 m). Drzwi wejściowe do budynku mają szczelinę o długości 5,6 m, a ich szczelność jest taka sama, jak drzwi wejściowych do mieszkań. Pozostałe drzwi (wewnętrzne) przyjęto jako uchylone (w pozycji otwartej). Założono, że w każdym mieszkaniu znajduje się dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Przykładowy godzinowy profil przebywania ludzi oraz emisję metabolicznego dwutlenku węgla zestawiono w tab. 2.

Założono, że oprócz emisji pary wodnej od ludzi wystąpią też inne źródła wilgoci (tab. 3). Analizy przeprowadzono dla dwóch miesięcy – stycznia i marca. Zmiany parametrów meteorologicznych przyjęto na podstawie danych ze stacji meteorologicznej w Katowicach (patrz rys. 2). Najniższa temperatura w styczniu sięga –18,7°C, a jej wartość najwyższa wynosi ok. +6°C. W marcu temperatura powietrza waha się od –6 do +13,6°C. Kierunek wiatru o prędkości sięgającej 11 m/s zmienia się od 0 do 360°, najczęściej występuje wiatr z kierunku północnego i południowo-zachodniego.

Wybrane wyniki badań

Ze względu na duże podobieństwo uzyskiwanych wyników poniżej przedstawiono jedynie rezultaty otrzymane dla wybranych pomieszczeń mieszkań G, do których zaliczono pokoje mieszkalne (Pm1), kuchnie i łazienki. Wyniki badań pogrupowano nie tylko ze względu na okres klimatyczny i przeznaczenie pomieszczeń, ale także z uwagi na brak organizacji napływu powietrza zewnętrznego, co nazwano rozwiązaniem tradycyjnym, oraz umieszczenie w skrzydłach okiennych otworów nawiewnych, co nazwano rozwiązaniem wspomaganym.

Wentylacja tradycyjna
Strumienie powietrza przepływające przez pokoje mieszkalne Pm1 w badanym pionie mieszkań na przestrzeni obydwu miesięcy zestawiono na rys. 3. Za charakterystyczne uznać należy wyraźne uprzywilejowanie mieszkania położonego na parterze budynku.

   29.07.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl