RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną (cz. 2)

Strumienie powietrza usuwane kanałami z kuchni i łazienek w marcu (przykład)

Strumienie powietrza usuwane kanałami z kuchni i łazienek w marcu (przykład)

W artykule przeanalizowano zmiany przepływów powietrza, a w ich wyniku stężeń dwutlenku węgla i pary wodnej w pomieszczeniach położonych na różnych piętrach typowego budynku wielorodzinnego, zarówno wyposażonych w okna z otworami nawiewnymi, jak i bez takich otworów. W części 1 (RI 6/2011) przedstawione zostały polskie i zagraniczne wymagania w zakresie szczelności okien, a poniżej podano wyniki badań powietrza wewnętrznego w reprezentatywnym budynku.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

Cel, obiekt i warunki dokonywanych analiz

Przeprowadzanie analiz opartych na pomiarach w budynkach istniejących, szczególnie wielorodzinnych, jest kosztowne i długotrwałe, koliduje z ich codziennym użytkowaniem i zazwyczaj pozwala uzyskać dane dotyczące co najwyżej kilku pomieszczeń. Dlatego podstawowymi metodami badania przepływów powietrza są obliczenia, sprowadzające się do zastosowania modeli matematycznych budynków i zachodzących w nich procesów.

Dotyczy to szczególnie obiektów o złożonej strukturze i procesów towarzyszących, jakimi są migracje zanieczyszczeń w obrębie takich obiektów. Szerokie możliwości ma w tym zakresie np. program Contam, który umożliwia obliczanie przepływów powietrza powstałych w wyniku procesów jego przenikania przez elementy budowlane, między strefami budynku, działania kanałów wentylacyjnych, a także zmian stężeń zanieczyszczeń powstających w procesach ich dyspersji przy transporcie przez elementy przepływowe i wydzielanych przez sztuczne źródła.

Ponadto możliwa jest ocena migracji obciążeń zanieczyszczeń wydzielanych przez użytkowników. Pakiet pozwala zatem osiągnąć zamierzony cel badań, jakim jest potwierdzenie negatywnych opinii o stanie higienicznym powietrza wewnętrznego w budynkach mieszkalnych z kanałową wentylacją naturalną oraz sprawdzenie możliwości jego poprawy poprzez wspomaganie wentylacji otworami nawiewnymi.

Analizy wykonano dla budynku uznanego za reprezentatywny dla krajowego budownictwa mieszkaniowego – jest to budynek 4-piętrowy składający się z 10 mieszkań, mający po 5 mieszkań kategorii M-3 (mieszkania dolne – D) o powierzchni 47 m2 oraz kategorii M-4 (mieszkania górne – G) o powierzchni 59,5 m2. Rozplanowanie i charakterystykę pomieszczeń wraz z wybranymi danymi niezbędnymi do dokonania obliczeń przedstawiono na rys. 1 oraz w tab. 1 [5]. W budynku znajduje się układ kanałów indywidualnych o wymiarach 0,21 × 0,21 m, wykonanych z materiałów budowlanych.

W pokojach, w kuchni i przedpokoju przyjęto temperatury powietrza równe +20°C, w łazience +24°C, a na klatce schodowej +16°C. Oprócz przyjętych wartości współczynników przenikania powietrza przez okna (umieszczone na przegrodzie północnej i południowej), równych maksymalnej wartości dopuszczanej prawem, uwzględniono również możliwość ich uzbrojenia w otwory nawiewne. Zastosowano otwory, które przy różnicy ciśnień 10 Pa powodują przepływ powierza w wysokości 50 m3/h.

Mieszkania są rozdzielone klatką schodową o powierzchni 13,55 m2 z oknami o szczelności takiej samej, jak w mieszkaniach (długość ich szczelin wynosi na każdym piętrze 6 m). Drzwi wejściowe do budynku mają szczelinę o długości 5,6 m, a ich szczelność jest taka sama, jak drzwi wejściowych do mieszkań. Pozostałe drzwi (wewnętrzne) przyjęto jako uchylone (w pozycji otwartej). Założono, że w każdym mieszkaniu znajduje się dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Przykładowy godzinowy profil przebywania ludzi oraz emisję metabolicznego dwutlenku węgla zestawiono w tab. 2.

Założono, że oprócz emisji pary wodnej od ludzi wystąpią też inne źródła wilgoci (tab. 3). Analizy przeprowadzono dla dwóch miesięcy – stycznia i marca. Zmiany parametrów meteorologicznych przyjęto na podstawie danych ze stacji meteorologicznej w Katowicach (patrz rys. 2). Najniższa temperatura w styczniu sięga –18,7°C, a jej wartość najwyższa wynosi ok. +6°C. W marcu temperatura powietrza waha się od –6 do +13,6°C. Kierunek wiatru o prędkości sięgającej 11 m/s zmienia się od 0 do 360°, najczęściej występuje wiatr z kierunku północnego i południowo-zachodniego.

Wybrane wyniki badań

Ze względu na duże podobieństwo uzyskiwanych wyników poniżej przedstawiono jedynie rezultaty otrzymane dla wybranych pomieszczeń mieszkań G, do których zaliczono pokoje mieszkalne (Pm1), kuchnie i łazienki. Wyniki badań pogrupowano nie tylko ze względu na okres klimatyczny i przeznaczenie pomieszczeń, ale także z uwagi na brak organizacji napływu powietrza zewnętrznego, co nazwano rozwiązaniem tradycyjnym, oraz umieszczenie w skrzydłach okiennych otworów nawiewnych, co nazwano rozwiązaniem wspomaganym.

Wentylacja tradycyjna

Strumienie powietrza przepływające przez pokoje mieszkalne Pm1 w badanym pionie mieszkań na przestrzeni obydwu miesięcy zestawiono na rys. 3. Za charakterystyczne uznać należy wyraźne uprzywilejowanie mieszkania położonego na parterze budynku.

Mieszkanie to ma najdłuższe kanały, a w związku z tym największe ciśnienie dyspozycyjne, będące siłą napędową przepływu powietrza. Jednak nawet w przypadku tego mieszkania strumienie powietrza są znacznie mniejsze od wymaganych, czego efektem jest wymiana powietrza wahająca się w styczniu od 0,1 do 0,4/h, a w marcu od 0,05 do 0,15/h. Natomiast na 4. piętrze wymiana ta sięga maksymalnie niewiele ponad 0,2/h i częste są przypadki eksfiltracji powietrza na zewnątrz przez szczeliny okienne, co oznacza brak wymiany powietrza z otoczeniem zewnętrznym.

Liczba wymian powietrza w kuchniach i łazienkach jest znacznie większa (rys. 4), co wynika jednak wyłącznie z dużo mniejszych w porównaniu do pokoi kubatur. Jednak pomimo że wartości te są większe, również nie spełniają wymagań normowych (nawet na najniższym piętrze). Średnie wartości strumieni wahają się w granicach 10–20 m3/h w styczniu, a w marcu są o ok. 30% mniejsze. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wymiana powietrza w przypadku bezokiennych łazienek odpowiada strumieniom objętości powietrza wywiewanego kanałem wentylacyjnym, natomiast dla kuchni położonych w górnej części budynku, a szczególnie na najwyższym jego piętrze, częste są wspomniane powyżej przypadki eksfiltracji powietrza na zewnątrz, co w praktyce oznacza duże zmniejszenie strumieni usuwanych kanałem wywiewnym. 

W tej sytuacji nie zaskakują znaczne stężenia dwutlenku węgla i zawartość wilgoci w powietrzu poszczególnych pomieszczeń. Na rys. 5 porównano strumienie powietrza, stężenia CO2 i zawartość wilgoci w pokoju Pm1 położonym na parterze. Są to największe strumienie powietrza oraz najmniejsze stężenia dwutlenku węgla i zawartość wilgoci.

W pokoju Pm1 położonym na wyższych piętrach wartości stężeń CO2 przez większość czasu znacznie przekraczają dopuszczalne wartości, szczególnie w marcu. Podobnie jak ma to miejsce ze stężeniem CO2, największa zawartość pary wodnej pojawia się w pokoju Pm1 położonym na najwyższym piętrze, a najmniejsza na parterze. Należy pamiętać, że źródłem pary wodnej w pokoju są ludzie i para napływająca wraz z powietrzem zewnętrznym.

Przykładowo zawartość pary wodnej w powietrzu zewnętrznym w styczniu zmienia się w granicach 0,6–5 g/kg, a w powietrzu wewnętrznym wynosi 2–35 g/kg (wartości średnie to 5–30 g/kg). Wartości maksymalne zdecydowanie przekraczają wartość 7,5 g/kg, przyjętą jako bezpieczna granica braku zawilgocenia. Ma to miejsce głównie w marcu, przy czym dodatkowo przekroczona jest również granica 12 g/kg, odpowiadająca 70% wilgotności względnej powietrza, i występują nawet dni w ciągu miesiąca, gdy średniodobowe zawartości wilgoci w powietrzu przekroczone są ponaddwukrotnie. 

Ponadto dla temperatury +20°C stan nasycenia występuje przy zawartości wilgoci w wysokości 17 g/kg. Zawartość ta jest często przekraczana przez wartości chwilowe, co oznacza, że w pewnych okresach powietrze w pomieszczeniach, a szczególnie w łazienkach, jest silnie przesycone parą wodną. 

Istotna jest dość duża korelacja pomiędzy stężeniami metabolicznego CO2 i zawartością wilgoci w powietrzu pokoi mieszkalnych (rys. 6a). Ma to miejsce we wszystkich pokojach mieszkalnych, ale nie łazienkach i kuchniach (rys. 6b). Chwilowe zawartości pary wodnej w kuchni są zazwyczaj wyższe niż maksymalne wartości występujące w pokoju mieszkalnym, co jest związane z występowaniem w ciągu 2 godz. większych zysków wilgoci.

Oprócz emisji wilgoci od osoby przebywającej w kuchni pojawia się wilgoć pochodząca z gotowania posiłków i zmywania naczyń. Dodatkowym jej źródłem jest powietrze zewnętrzne i, podobnie jak w przypadku dwutlenku węgla, powietrze dopływające z innych pomieszczeń. Zawartość pary wodnej waha się od 2 g/kg (parter) do 37 g/h (4. piętro), przy czym jej największe wartości występują tylko przez 2–3 godziny dziennie. 

Natomiast stężenia dwutlenku węgla są wysokie przez większość doby. Zawartość średniodobowa pary wodnej w kuchniach wynosi od 4 do 16 g/kg. W okresach dużych zysków wilgoci w pomieszczeniach przekroczone są przyjęte normy 40 i 70% wilgotności względnej. Jeszcze większa jest zawartość pary wodnej w łazienkach, co wynika z czynności w nich wykonywanych (rys. 7). Dodatkowo, podobnie jak w przypadku kuchni, do łazienek dopływa wilgotne powietrze z innych pomieszczeń.

Przy stosowaniu kanałowej wentylacji naturalnej w mieszkaniach z oknami o zalecanej maksymalnej wartości współczynnika przenikania powietrza zarówno strumienie objętości powietrza wymienianego w pomieszczeniach, jak i stan higieniczny powietrza wewnętrznego nie spełniają wymagań. Zgodnie z założeniami wymiana powinna być zbliżona do 1/h, a z badań wynika, że nawet w najbardziej korzystnych warunkach meteorologicznych i mieszkaniach nie osiąga połowy tej wartości. Efektem tego są znaczne stężenia metabolicznego dwutlenku węgla i zawartość wilgoci w powietrzu wewnętrznym.

Wentylacja wspomagana otworami nawiewnymi

W wyniku zastosowania w oknach otworów nawiewnych o przepustowości 50 m3/h (przy Δp = 1 daPa) zmianie uległy strumienie powietrza przepływające przez pomieszczenia (rys. 8). Zastosowanie takich otworów powoduje zdecydowany wzrost strumieni powietrza napływającego do pomieszczeń oraz zwiększa liczbę wymian. Dla pokoi Pm1 ich średniodobowe wartości w styczniu wahają się w granicach 0,5–1,4/h na parterze, a w przypadku pokoju położonego na 4. piętrze sięgają 0,65/h (w marcu wartości te są 5–10% mniejsze). Znacznie zwiększają się również strumienie powietrza wywiewanego kanałami wentylacyjnymi (rys. 9).

Wynika z tego, że stosowanie otworów nawiewnych przy korzystnych warunkach atmosferycznych znacząco zwiększa napływy powietrza zewnętrznego do pomieszczeń, a to z kolei, dzięki rozcieńczaniu zawartych w nich zanieczyszczeń, poprawia jakość powietrza wewnętrznego (rys. 10). W omawianym przypadku wartość stężeń, nawet na najwyższej kondygnacji o najmniejszych przepływach powietrza, nie przekracza średnio 4000 ppm, podczas gdy bez stosowania takich otworów wartości te były około dwukrotnie wyższe. Przy najmniej korzystnych warunkach atmosferycznych, gdy działa wiatr o dużej prędkości (6–7 m/s), przepływy powietrza na najwyższym piętrze zmieniają kierunek i zamiast dopływać do pomieszczenia są z niego przez te otwory usuwane.

Dla okresu zimowego (styczeń – te = +2°C) średniodobowe stężenia CO2 wynoszą od 600 ppm w pokoju na parterze do nieco ponad 4000 ppm na czwartym piętrze. W takich warunkach występują największe piki stężeń zanieczyszczeń, jednak sytuacje takie zdarzają się niezmiernie rzadko i są krótkotrwałe, przez co nie wpływają znacząco na średnie wartości stężeń. Dzięki zastosowaniu otworów nawiewnych w kuchniach stężenia dwutlenku węgla znacząco się obniżyły. Wahają się one od niespełna 200 ppm w kuchni na parterze do ok. 1450 ppm na czwartym piętrze.

Chwile, gdy stężenia wzrastają do maksymalnych wartości, to te, w których występują najmniej korzystne warunki atmosferyczne (identyczne jak w przypadku rozpatrywanego wcześniej pokoju mieszkalnego), czyli następuje wypływ powietrza z pomieszczenia przez okna i otwory okienne. Stężenia średniodobowe wynoszą od 300 do 800 ppm. Podobnie wygląda sytuacja w łazienkach, w których przepływy powietrza na poszczególnych piętrach powodują niemal trzykrotne obniżenie wartości stężeń CO2. Najwyższe stężenie w tym przypadku występuje bezpośrednio po wyjściu ludzi z mieszkania i wynosi 3250 ppm.

Zawartość pary wodnej w pokoju mieszkalnym sięga maksymalnie 18 g/kg, co oznacza, że jest ona mniejsza od największej wartości jej stężenia, gdy otwory nie są stosowane, o ok. 17 g/kg. Średniodobowa zawartość wilgoci w tym pomieszczeniu wynosi 2–11 g/kg. Zdecydowane obniżenie tych wartości powoduje, że jedynie przez kilka dni w styczniu, i tylko na najwyższym piętrze, wartości graniczne odpowiadające 70% wilgotności względnej powietrza (12 g/kg) są przekroczone. 

Stężenia średniodobowe natomiast tylko w nieliczne dni przekraczają granicę 45% wilgotności względnej powietrza (7,5 g/kg). Zawartość pary wodnej w kuchniach waha się w granicach 1–13 g/kg. Średniodobowe zawartości pary wodnej w powietrzu w kuchni wynoszą 2–6 g/kg, co oznacza, że dzięki otworom nawiewnym uzyskano zmniejszenie tych zawartości o ponad  połowę. 

Najwyższa zawartość pary wodnej w łazienkach, sięgająca ok. 54 g/kg, pojawia się po kąpielach i jest krótkotrwała. W przypadku stężeń dwutlenku węgla w pokoju mieszkalnym, dla przyjętych okien o współczynniku infiltracji 1 m3/mh(dPa)2/3 wraz z otworami nawiewnymi i przyjętego profilu przebywania ludzi, sytuacja przedstawia się w marcu dużo bardziej optymistycznie. Przez większość czasu stężenia te, nawet w szczytowych momentach dnia, nie przekraczają na żadnej kondygnacji wartości dopuszczalnych.

Zawartości średniodobowe wahają się od 680 ppm na parterze do 3750 ppm na czwartym piętrze. Przepływy powietrza oraz stężenia CO2 w kuchni w marcu, w przypadku gdy okna wyposażone są w otwory nawiewne, osiągają zdecydowanie niższe wartości niż przy wentylacji bez udziału takich otworów. Są one bardzo zbliżone do wartości omawianych na przykładzie stycznia dla okien z nawiewnikami i wynoszą od niewiele ponad 300 ppm do 1520 ppm. Stężenia średniodobowe CO2 wynoszą 460–1000 ppm.

Stężenia dwutlenku węgla w łazienkach są nieco wyższe niż w styczniu, przy tych samych założeniach. Wynika stąd, że przy zastosowaniu otworów nawiewnych warunki atmosferyczne odgrywają większą rolę dla wartości stężeń CO2 w łazienkach. Podobnie jest w przypadku pary wodnej – maksymalna jej zawartość występuje w pomieszczeniu na 4. piętrze i wynosi 18 g/kg, natomiast stężenia średniodobowe wahają się w zakresie 3–10 g/kg. W kuchniach zawartość stężeń pary wodnej dla okien z otworami nawiewnymi w marcu wzrasta na najwyższym piętrze do 13 g/kg. Przepływy powietrza i zawartość pary wodnej w kuchniach i łazienkach są porównywalne z wartościami otrzymanymi dla tych samych założeń w styczniu. 

Korelacja pomiędzy stężeniami dwutlenku węgla i zawartością pary wodnej występuje, podobnie jak w przypadku tradycyjnego rozwiązania wentylacji (patrz rys. 6a i b), głównie w pokojach mieszkalnych. Przykładowe porównanie ich zmian pokazano na rys. 11. Z przeprowadzonych badań wynika, że, podobnie jak w przypadku takich samych założeń przyjętych dla stycznia, zastosowanie otworów nawiewnych powoduje zdecydowane zwiększenie strumieni powietrza napływającego do pomieszczeń i liczbę wymian. Liczby wymian sięgają dla pokoju mieszkalnego na najwyższym piętrze maksymalnie ok. 1,4/h i prawie 1,6/h dla parteru.

Z kolei w przypadku kuchni wartości te wynoszą dla czwartego piętra maksymalnie 4/h, a dla parteru 4,6/h. Dla łazienki liczba wymian zawiera się w przedziałach od 0,86/h do 6,26/h na ostatnim piętrze oraz od 2,61/h do 8,69/h na parterze. Należy dodać, że liczne są przypadki odwrotnych kierunków przepływu strumieni powietrza w stosunku do zalecanych wymaganiami. Dotyczy to zarówno okresów eksfiltracji powietrza wewnętrznego na zewnątrz lub odwrotnego działania kanałów wywiewnych, jak i przepływów na drodze od klatki schodowej do mieszkań. Wartości te są nieco mniejsze, ale zbliżone do tych, które odnotowano w styczniu dla budynku z oknami i dodatkowymi otworami okiennymi.

Podsumowanie

Warunki użytkowania pomieszczeń z kanałową wentylacją naturalną i oknami o zalecanej wartości współczynnika przenikania powietrza 1,0 m3/hm(daPa)2/3 są dalekie od pożądanych. Średnia wymiana powietrza w mieszkaniach badanego budynku 4-piętrowego zmienia się od 0,4/h (parter) do poniżej 0,1/h (4. piętro). Silnie akcentowany przez akta prawne wymóg usuwania strumieni powietrza z kuchni i łazienek w wysokości 70 i 50 m3/h nie jest spełniony nawet w mieszkaniu położonym na parterze budynku, w którym strumienie te osiągają wartości o co najmniej połowę mniejsze.

Fakt ten jest wynikiem napływu do mieszkań małych strumieni powietrza zewnętrznego, co oznacza nadmierną hermetyzację zewnętrznej powłoki budynku. Nie jest dotrzymany także warunek napływu niezbędnych strumieni powietrza przypadających na jedną osobę (20 m3/h). Przykładowo do pokoju mieszkalnego położonego na parterze budynku, w którym przebywają dwie osoby (wymagany dopływ co najmniej 40 m3/h powietrza), napływa w najlepszym przypadku 21 m3/h w styczniu i 17 m3/h w marcu. 

W efekcie stężenia zanieczyszczeń uzyskują poziomy znacznie przekraczające wartości uznawane za komfortowe. Co najmniej kilkukrotne przekroczenie stężeń CO2 i zawartości pary wodnej w powietrzu pomieszczeń (szczególnie kuchni i łazienek) wskazuje jednoznacznie na możliwość wystąpienia w nich wysoce negatywnego odczuwania jakości powietrza wewnętrznego. 

Dla eksploatacji mieszkań najbardziej charakterystyczne wydaje się ich okresowe użytkowanie, sugerujące przydatność układu wentylacyjnego działającego również okresowo. Pewne znamiona takiego rozwiązania posiada system nazwany w artykule wentylacją wspomaganą otworami nawiewnymi. Uzyskane dane dla przypadków zastosowania otworów nawiewnych o identycznej charakterystyce we wszystkich oknach wskazują na istotne zmiany zarówno strumieni powietrza, jak i poziomu uwzględnianych obciążeń i zanieczyszczeń. 

Przykładowo, w obu miesiącach do pokoju mieszkalnego położonego na parterze dopływa strumień powietrza 3–3,5 razy większy, niż ma to miejsce w przypadku braku otworów nawiewnych w oknach. Powoduje to znaczne zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza oraz sprawia, że okresy występowania warunków nieakceptowanych są nieliczne i krótkotrwałe. 

Użytkowanie mieszkań przez ludzi wiąże się przede wszystkim z produkcją metabolicznego dwutlenku węgla i wilgotności w pomieszczeniach, przy czym zmiany te są dość dobrze skorelowane. Związek ten szczególnie predestynuje do wykorzystania higrosterowane otwory nawiewne, których reakcją na wzrost wilgotności powietrza po pojawieniu się w pomieszczeniach ludzi jest zwiększenie strumieni powietrza, a tym samym spadek stężenia dwutlenku węgla. 

Wspomniana powyżej korelacja między stężeniami CO2 a wilgotnością powietrza jest szczególnie duża w pokojach mieszkalnych, dla których stosowanie otworów nawiewnych wydaje się jak najbardziej wskazane. Oczywistym jest jednak, że ich wykorzystanie nie poprawi powszechnie znanej niskiej skuteczności eksploatacyjnej charakterystycznej dla kanałowej wentylacji naturalnej.

W stosunku do przyjętych założeń mogą w praktyce wystąpić różne odstępstwa. Do badań przyjęto, że dwutlenek węgla jest efektem jedynie procesów metabolicznych. Jest to ewidentne zaniżenie, ponieważ w pomieszczeniach jest wiele innych źródeł jego emisji. Z drugiej strony uwzględnianie pominiętych w badaniach przypadków okresowego wietrzenia pomieszczeń przez uchylanie okien może stężenia te zmniejszać. Ponadto w pomieszczeniach występować mogą także inne zanieczyszczenia, których pozbycie się wymagać może wymiany znacznie większych strumieni powietrza. 

Bez zastosowania okien o dużo wyższym współczynniku przenikania powietrza (mniej szczelnych niż zalecane) lub otworów nawiewnych warunki wewnętrzne w pomieszczeniach z kanałową wentylacją naturalną mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Prawda ta z trudnością przebija się do świadomości użytkowników, którzy z mniej lub bardziej uzasadnioną niechęcią kupują droższe okna z nawiewnikami. 

Niechęć ta jest w pewnej mierze zrozumiała i wynika głównie z zaburzenia podstawowej funkcji okien jako przegrody zewnętrznej. Ich konstrukcje powinny się charakteryzować nie tylko niskim współczynnikiem przenikania ciepła, ale także wysoką szczelnością względem przepływów powietrza. Zachowanie tych wartości w praktyce wymaga zastosowania innego niż dotychczas modelu wentylacji. Najlepszym rozwiązaniem, które zalecać można do stosowania głównie w budynkach nowo realizowanych, są systemy zdecentralizowanej mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej zapewniającej dobre warunki wewnętrzne i zadowalający komfort cieplny, a także odzysk ciepła.

Literatura

1. The Right to Healthy Indoor Air, Report on a WHO Meeting, Bilthoven, Holandia, 2000.
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 56, poz. 46, ze zm.).
3. Nantka M.B., Wentylacja naturalna w budynkach nowych i termomodernizowanych, „Polski Instalator” nr 9–11/2008.
4. Nantka M.B., Wentylacja z elementami klimatyzacji, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2011.
5. Krzewińska J., Analiza zmian przepływów powietrza i wybranych zanieczyszczeń w budynku wielorodzinnym, praca dyplomowa, KOWiTO, Politechnika Śląska 2010.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Kazimierz Zakrzewski Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu...

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.