Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody

Wartości współczynników godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach
mieszkalnych
Wartości współczynników godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych
Chłudow A.W., Zaopatrzenie w ciepłą wodę, Arkady, Warszawa 1960

Ze względu na znaczny spadek zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych w ostatnich latach zmieniły się również wartości współczynników godzinowej nierównomierności rozbioru wody. Ponieważ w literaturze brakuje informacji o tych zmianach, w artykule podano orientacyjne wartości współczynników Nh, które można stosować przy projektowaniu instalacji.

W latach 1962–2009 obowiązywały w Polsce wskaźniki zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych wynoszące 110–130 dm3/M.d. [1, 2]. Dla tych wartości wyznaczone zostały współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody (Nh). Ogłoszone w 1994 r. „Warunki techniczne...” [3] wprowadziły obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy mieszkaniowych do pomiaru zużycia wody zimnej i ciepłej (Czytaj więcej na ten temat).

Spowodowało to znaczny spadek wskaźników zużycia wody. W latach 1995–2005 zmniejszyły się one dla wody zimnej z ok. 250 do 120 dm3/M.d., a dla wody ciepłej ze 110–130 dm3/M.d. do 50–60 dm3/M.d. [5]. Norma PN-92/B-01706 [2] została w 2009 r. unieważniona [6], straciły również ważność podane w niej wartości wskaźników zużycia wody (w) oraz współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody (Nh).

Współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia wody – analiza

W pierwszych powojennych podręcznikach dotyczących instalacji ciepłej wody nie podano informacji o nierównomierności rozbioru ciepłej wody, gdyż instalacje te projektowano metodami uproszczonymi. W „Wytycznych...” (1962 [7]) do określania obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło w urządzeniach ciepłej wody (wymiennikach) za podstawę obliczeń przyjęto liczbę zainstalowanych w budynku wanien kąpielowych oraz współczynnik jednoczesności ich działania.


Współczynnik ten został określony przez Barlacha-Sandera i podany przez Recknagla i Sprengera w 1953 r. [8], również w polskim wydaniu z 1976 r. [9].
Pierwsze informacje o nierównomierności zużycia ciepłej wody podał Chłudow (1960 [10]), korzystał z nich również Chybowski (1966 [11]), natomiast najobszerniejsze informacje dotyczące współczynników zużycia opublikował Brodski (1961 [12]).

 

W ramach działalności Stałej Komisji RWPG (Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej) w Sekcji Techniki Sanitarnej opracowany został „Normatyw projektowania instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz dla potrzeb gospodarczo-socjalnych zakładów przemysłowych”, w którym podane zostały wspólne dla krajów RWPG wartości współczynników nierównomierności zużycia ciepłej wody oraz wskaźniki zapotrzebowania na ciepłą wodę [1, 13]. Natomiast informacje dotyczące zużycia ciepłej wody podane przez Chłudowa i Brodskiego przeanalizował w swojej książce S. Mańkowski (1981 [15]).

Poniżej przeanalizowano stosowane dotychczas wartości współczynników nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych. Chłudow [10] zalecał wzór:

(1)

gdzie z to liczba wanien zastosowanych w budynku. Wartość współczynnika nie może być mniejsza od Nh = 1,7.

Rozpatrując wzór Chłudowa, Brodski [12] zaproponował, aby dla budynków podłączonych do sieci cieplnej wartości współczynników Nh zwiększyć o 25–30% w stosunku do wartości określonych wzorem (1) oraz nie przyjmować ich mniejszych niż Nh = 2,1–2,2. Zalecony przez Chłudowa wzór nie należy do zbyt dokładnych, nawet w warunkach radzieckich, gdyż w okresie powojennym budowane były w ZSRR budynki mieszkalne z mieszkaniami wielorodzinnymi ze wspólną kuchnią i łazienką, przeznaczonymi dla 10, 8, 6 i 4 osób.

Dla budynków tych wskaźnik zapotrzebowania na ciepłą wodę wynosił odpowiednio: 90, 100, 110 i 120 dm3/M.d. Prawdopodobieństwo działania wanny w mieszkaniach o zróżnicowanej liczbie obsługiwanych osób jest różne, czego wzór (1) nie uwzględniał.

Przypuszczalnie to było powodem, że Brodski [12] zaproponował własny wzór, powstały na podstawie analizy obliczeniowej (porównawczej) dotychczas stosowanych wzorów i wyników badań. Określił on, że podane przez różnych autorów wyniki i zalecenia mieszczą się w zakresie:

(2)

   01.08.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl