Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Nowe złączki KAN-therm Press

KAN-therm
KAN-therm

Na tegorocznych Targach ISH we Frankfurcie firma KAN zaprezentowała trzecią już generację złączek zaprasowywanych dla rur wielowarstwowych – system KAN-therm Press LBP. Nowe rozwiązanie pozwala skrócić czas montażu instalacji i ograniczyć możliwość popełnienia błędu przez instalatora.

System KAN-therm Press LBP składa się z wielowarstwowych rur polietylenowych oraz kształtek z nowoczesnego tworzywa PPSU lub z mosiądzu o średnicach: 16, 20, 25 i 32 mm. Technika łączenia „press” polega na zaprasowaniu stalowego pierścienia na rurze osadzonej na króćcu złączki lub łącznika. Króciec wyposażony jest w uszczelnienia O-ringowe EPDM, zapewniające szczelność połączenia i bezawaryjną pracę instalacji. Złączki posiadają pięć całkowicie nowych funkcji, co stawia je w czołówce nowoczesnych rozwiązań połączeń zaprasowywanych rur tworzywowych.

Złączki zaprasowywane, Fot. KAN


Sygnalizacja niezaprasowanych połączeń Angielska nazwa tej funkcji dała nazwę nowemu systemowi – „leak before press” (LBP) to „wyciek przed zaprasowaniem”. Omyłkowo niezaprasowane połączenie sygnalizowane jest widocznym wyciekiem wody już podczas bezciśnieniowego napełnienia instalacji, jeszcze przed właściwą próbą ciśnieniową. Funkcja ta jest zgodna z zaleceniami DVGW („kontrolowany przeciek”).

Złączki zaprasowywane, Fot. KAN

Kompatybilność szczęk
Nowa konstrukcja złączki umożliwia zastosowanie do wykonania połączenia szczęk różnych typów. Do zaprasowywania można stosować zamiennie szczęki o popularnych profilach „U” lub „TH”. Czyni to złączkę KAN-therm Press LBP bardziej uniwersalną i poszerza krąg użytkowników o instalatorów dysponujących różnego typu narzędziami.

Ochrona O-ringów przed uszkodzeniem
To jedna z podstawowych cech nowych złączek. Dzięki specjalnej konstrukcji króćca złączki uszczelnienia O-ringowe, wrażliwe na błędy montażowe, nie są narażone na uszkodzenie podczas wsuwania rury. Pracochłonne kalibrowanie i fazowanie wewnętrznej krawędzi rury nie jest zatem wymagane (pod warunkiem prawidłowego przecięcia rury – prostopadle do osi, bez zniekształcenia przekroju).

Identyfikacja średnic za pomocą koloru
Każda złączka ma pierścień z tworzywa, którego kolor zależy od średnicy przyłączanej rury. Usprawnia to pracę zarówno w magazynie, jak i na budowie, gdzie warunki (np. brak dobrego oświetlenia) nie ułatwiają szybkiej identyfikacji średnic złączek. Kolor plastikowych pierścieni umożliwi również szybką inwentaryzację wykonanej już instalacji. W pierścieniach znajdują się cztery otwory kontrolne, sygnalizujące właściwą głębokość wsunięcia rury w złączkę.

Tworzywowe pierścienie spełniają jeszcze jedną ważną funkcję z punktu widzenia trwałości i bezpieczeństwa instalacji. Element ten jako dielektryk nie dopuszcza do styku warstwy aluminium rury z mosiężnym korpusem złączki, co całkowicie eliminuje możliwość wystąpienia korozji bimetalicznej.

Precyzyjne pozycjonowanie
Funkcja ta oznacza zawsze dokładne ustawienie szczęk zaciskarki względem stalowego pierścienia na złączce i jest kluczowa, jeśli chodzi o prawidłowość wykonania zaprasowania. Konstrukcja złączki uniemożliwia niekontrolowane przesunięcie szczęk zaciskarki podczas procesu zaprasowywania.

Nowe narzędzie KAN-therm Press

System KAN-therm Press wzbogacono także o nowe, wygodne i wydajne narzędzie monterskie – nowoczesną zaciskarkę akumulatorową typu „mini” AFP 101. Narzędzie o mocy 240 W zasilane jest akumulatorem NiMh 9,6 V/3 Ah. Ze względu na niewielkie wymiary i wagę, zaciskarka jest bardzo poręczna – samo narzędzie waży jedynie 1,5 kg (akumulator – 0,55 kg). Wymiana (uzbrojenie) szczęk jest prosta i szybka. Zakończenie procesu zaprasowywania złączki odbywa się całkowicie automatycznie. Zaciskarka umieszczona jest w estetycznej walizce z tworzywa wraz z dwoma akumulatorami, ładowarką oraz kompletem szczęk o profilu „U” dla średnic: 16, 20, 25 i 32 mm.

Technika łączenia

Złączki zaprasowywane, Fot. KAN

Technikę wykonywania połączeń KAN-therm Press LBP można opisać krótko: „utnij – wsuń – zaprasuj”. Oznacza to, że połączenie wykonuje się szybciej niż w przypadku tradycyjnego procesu zaprasowywania rur ze względu na możliwość pominięcia etapu fazowania wewnętrznej krawędzi rury. Złączki KAN-therm Press LBP zapewniają także większe bezpieczeństwo wykonanych połączeń z uwagi na ograniczenie możliwości popełnienia błędu w trakcie montażu.

Złączki zaprasowywane, Fot. KAN
   20.08.2011

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl