Zarejestruj konto w portalu RynekInstalacyjny.pl

a otrzymasz bezpłatny numer miesięcznika w pliku PDF [6,5 MB]

Artykuł sponsorowany

Sufitowe promienniki wodne

Jerzy Stosiek  |  20.08.2011  |  1
Promienniki sufitowe wodne
Promienniki sufitowe wodne
Zehnder

Systemy grzewcze wykorzystujące sufitowe promienniki ciepła zasilane wodą są w dobie lawinowo rosnących kosztów ogrzewania optymalnym rozwiązaniem dla obiektów wielkokubaturowych. Rozwiązanie to pomimo niskich kosztów energii grzewczej oferuje najwyższy komfort termiczny w obiekcie, i to przy zachowaniu równomiernego, pozbawionego stref chłodu rozprowadzenia ciepła w hali.

Stalowe, izolowane od góry płyty promienników wykonywane są zgodnie ze specyfiką danego obiektu. Pojedyncze urządzenie składa się z odpowiednio wytłoczonej blachy, w której układane są stalowe rury precyzyjne, przytwierdzane do blachy zgrzewem dwupunktowym dla uzyskania lepszej transmisji ciepła. Samonośne promienniki łączone są wysokociśnieniowymi kształtkami zaciskowymi lub poprzez spawanie.

Sufitowe promienniki wodne, Fot. ZehnderPojedynczy promiennik może mieć długość do 100 metrów i zakończony jest kolektorami zbiorczymi o odpowiedniej konfiguracji złącz dla zapewnienia zdefiniowanego przepływu. Całość zawieszana jest na łańcuchach pod stropem, czyli tam, gdzie nie przeszkadza w dalszej aranżacji przestrzeni.

Oszczędność energii

Jedną z najważniejszych przesłanek podjęcia decyzji o zastosowaniu systemu grzewczego opartego na sufitowych promiennikach zasilanych wodą jest bezsprzecznie duża efektywność energetyczna. W wysokich halach oszczędności energii sięgają 40% w porównaniu z innymi systemami. Oszczędności te wynikają z dwóch przyczyn.

Po pierwsze, temperatura odczuwalna jest wypadkową temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz temperatur otaczających powierzchni przegród budowlanych (ściany, sufit, podłoga). Przy realizacji funkcji ogrzewania zwiększana jest temperatura powierzchni, a w ten sposób obniżona może być temperatura powietrza w pomieszczeniu. Poprzez zmniejszenie różnicy pomiędzy temperaturą powietrza w pomieszczeniu a temperaturą zewnętrzną powstaje potrzeba pokrycia fizycznie mniejszej straty cieplnej budynku, i to przy zachowaniu pełnego komfortu temperatury odczuwalnej. Odczuwanie energii przekazanej drogą promieniowania jest bowiem zdecydowanie silniejsze niż metodą konwekcji.

Po drugie, ze względu na zminimalizowanie efektu warstwowania temperatur wraz ze wzrostem wysokości pomiarowej hali drastycznie spada zużycie energii. Nie bez znaczenia jest także krótki czas reakcji systemu na zmiany zapotrzebowania na energię.

Temperatury projektowe

Z punktu widzenia poprawności obliczeń zapotrzebowania na ciepło kluczowe znaczenie mają zmiany normatywów. Norma PN-EN 12831:2006, mająca zastosowanie do obiektów wielkokubaturowych, a będąca tłumaczeniem normy europejskiej EN 12831:2003, zastąpiła PN-B-03406:1994. W nowej normie zawarto wiele zmian umożliwiających poszanowanie praw przyszłych użytkowników obiektów. Jedną z nich jest zastąpienie „obliczeniowej temperatury powietrza w pomieszczeniu” przez „projektową temperaturę wewnętrzną”.

Sufitowe promienniki wodne, Fot. Zehnder Sufitowe promienniki wodne, Rys. Zehnder


Zmiana nie dotyczy w tym przypadku jedynie nazewnictwa. Według nowej normy projektowa temperatura wewnętrzna to temperatura operacyjna, czyli średnia arytmetyczna temperatury powietrza wewnętrznego i temperatury promieniowania w centralnym miejscu przestrzeni ogrzewanej (na wysokości między 0,6 a 1,6 m). Wartości projektowe temperatury wewnętrznej podane są obecnie w załączniku krajowym do normy PN-EN 12831:2006. Część czołowych europejskich producentów promienników posługuje się normą DIN V 18599, cytowaną w wielu innych wprowadzanych normach, na mocy której można udowodnić słuszność twierdzenia o oszczędności ponad 40% energii przy zastosowaniu promienników wodnych w porównaniu z systemami opartymi na ogrzewaniu powietrza w halach.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że promienniki wodne to system absolutnie cichy, niegenerujący żadnych szumów, co czyni go idealnym rozwiązaniem również dla obiektów kościelnych czy użyteczności publicznej, a lakierowanie na kolor stropu sprawia, że urządzenia stają się niewidoczne.

Sufitowe promienniki wodne, Zehnder

Komentarze

(1)
michał | 15.11.2013, 08:16
(!!!)

No dobrze, tylko że cały opis i pierwszy rysunek dotyczą promienników ciepła na podczerwień
(które jako bodaj jedyne zasługują na miano promienników, bo ciepła jest przekazywane właśnie przez promieniowanie podczerwone ogrzewające powierzchnie).

Natomiast 'promienników' wodnych dotyczy rysunek drugi, bo ogrzewana jest tylko powierzchnia promiennika, która przez konwekcję ogrzewa powietrze (!) i to w strefie podsufitowej, czyli najmniej korzystnie jak to tylko możliwe.
   1 / 1   

Zobacz także

 

>> Nie przegap okazji! Skorzystaj z promocji na "pakiet energetyczny 5 +1 gratis"!

Czas promocji ograniczony>>

Chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu? Wypróbuj sterowniki >>


>> Wygodnie życie w nowoczesnym domu? Zobacz, jak to możliwe >>

 

Jak zdalnie sterować domem? 

 

 Jaki marketing jest najbardziej opłacalny na rynku instalacji?

 

Masz dość zimnej podłogi? Oblodzonych chodników? Zasypanego podjazdu do domu? Skorzystaj z nowoczesnych rozwiązań >>

 

Zobacz jaką innowacyjną technologię wykorzystuje Twoja konkurencja przy montażu oraz demontażu zaworu

 

Nadeszła era inteligentnego ogrzewania. Nie wierzysz? Przekonaj się >>

 

Potrzebujesz węży i złączy?  Skożystaj z szerokiej oferty!

 

Poznaj zalety systemu ochrony przeciw zamarzaniu wewnątrz rur z wodą pitną

 

Poznaj zalety przewodów o mocy grzejnej dostosowującej się do temperatury otoczenia

 

 

 

 

Chcesz się u nas reklamować? Dołącz do najlepszych w branży >>

źle wykonana instalacja Jak dobrze wybrać baterie do łazienki i do kuchni? Poradnik

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacjaSztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj >

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.

Przeglądy produktów

11/2015

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2015
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne instalacje gazowe
  • - Dobór grubości izolacji technicznych
Zobacz szczegóły
Onninen sp. z o.o. Onninen sp. z o.o.
Onninen sp. z o.o. to wielobranżowa hurtownia instalacyjna dla profesjonalistów. Firma oferuje szeroki asortyment produktów dla...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl