Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Artykuł sponsorowany

Nowoczesne rozwiązania dla kotłowni z kotłami na paliwa stałe

ESBE
ESBE

Mimo wielu innych dostępnych źródeł energii cieplnej kotły na paliwa stałe wciąż cieszą się dużą popularnością. Jednak od czasów, gdy do ogrzewania używano prostych, często nieekonomicznych kotłów, wiele się zmieniło. Producenci wciąż udoskonalają oferowane urządzenia, umożliwiając kontrolę procesów spalania, poprawiając wydajność i sprawność kotłów oraz zmniejszając emisję do atmosfery szkodliwych produktów spalania.

Zastosowanie kotła zaawansowanego technologicznie nie jest jedynym warunkiem sprawnego, ekonomicznego i bezawaryjnego działania systemu, do tego w minimalnym stopniu obciążającego środowisko. Ważne jest również odpowiednie dostosowanie instalacji, w której urządzenie ma pracować.

esbe-4
Rys. 1. Schemat przepływu

Jednym z wyzwań, jakim należy sprostać, jest zapewnienie odpowiedniego rozdziału temperatur czynnika grzewczego. W kotłach stałopalnych zasadnicze znaczenie ma temperatura spalania. Zapewniając wysoką temperaturę w palenisku, poprawiamy wydajność procesu spalania i ograniczamy emisję zanieczyszczeń, wydłużamy także żywotność kotła. Jeżeli temperatura wody powracającej do kotła jest zbyt niska, ścianki wymiennika ulegają nadmiernemu wychłodzeniu.

Spaliny zawierają w swym składzie oprócz dwutlenku węgla, tlenu i azotu również parę wodną – jeżeli temperatura spalania nie będzie dostatecznie wysoka, para na skutek wymiany ciepła pomiędzy spalinami i powierzchnią wymiennika ulegnie ochłodzeniu. Gdy temperatura powierzchni wymiennika będzie niższa od punktu rosy, na jego powierzchni zacznie wytrącać się kwaśny kondensat. Skutkiem będzie korozja wymiennika, osadzanie smoły, a w konsekwencji skrócenie żywotności kotła.

esbe-1 esbe-2 esbe-3
Termoregulator LTC100 Zawór temperaturowy VTC500 Zawór temperaturowy VTC300


esbe-5
Rys. 2. Przykładowa instalacja LTC100

Problem ten nie występował w starych kotłowniach, mimo że nie były one wyposażane w automatykę i armaturę zapewniające odpowiednie temperatury wody powrotnej. Kotły działały długie lata, a ich wymienniki nie były niszczone przez korozję, gdyż pracowały w systemach bez wymuszonego obiegu wody. Układy z obiegiem grawitacyjnym charakteryzują się znacznie mniejszymi przepływami niż te z pompami obiegowymi, a to właśnie wielkość przepływu, oprócz temperatury na powrocie, ma największe znaczenie dla zjawiska kondensacji na ściankach wymienników.

W instalacjach pracujących z pompą obiegową należy zatem zapewnić odpowiednią temperaturę wody powracającej do kotła. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest potrzeba energooszczędnego ładowania i utrzymania korzystnego układu warstw wody o różnych temperaturach w zasobnikach zasilanych przez kotły. Wpływa to znacząco na energooszczędność całego systemu grzewczego.

esbe-6
Rys. 3. Schemat przepływu

Firma ESBE Hydronic Systems ma w swojej ofercie produkty opracowane specjalnie dla kotłowni stałopalnych. Zawory temperaturowe i regulatory sprawiają, że kocioł osiąga wysoką temperaturę spalania dzięki gwarantowanej wysokiej temperaturze wody na powrocie do kotła w całym cyklu spalania. Umożliwiają również wydajniejsze ładowanie zasobników z zachowaniem odpowiedniego uwarstwienia.

Termoregulatory LTC100


esbe-7
Rys. 4. Przykładowa instalacja, mieszanie VTC500, VTC300
esbe-8
Rys. 5. Przykładowa instalacja, rozdzielanie VTC500, VTC300

Termoregulatory LTC100 przeznaczone są do układów grzewczych z kotłami na paliwo stałe zasilającymi zbiorniki akumulacyjne. W skład zestawu wchodzi wbudowana pompa i zawór temperaturowy, które zostały zaprojektowane tak, aby uprościć instalację i obsługę. Termoregulator chroniony jest obudową o właściwościach termoizolacyjnych, wyposażono go także w termometry. Zawór reguluje przepływ na dwóch przyłączach, dzięki czemu jest łatwy w montażu i nie wymaga stosowania zaworu regulacyjnego na obejściu (by-passie).

Termoregulator wyposażony jest w zintegrowaną funkcję autocyrkulacji, dzięki czemu pracuje nawet w razie awarii zasilania lub pompy. W dostarczanym urządzeniu funkcja ta jest zablokowana, ale można ją z łatwością uruchomić. Zawór zawiera termostat, który zaczyna otwierać przyłącze powrotne ze zbiornika akumulacyjnego (A na rys. 1) przy temperaturze zmieszanej wody wychodzącej z zaworu na kocioł (AB): 50, 55, 60, 65, 70 lub 75°C. Przyłącze obejścia mieszającego (B) jest całkowicie zamknięte, jeśli temperatura wody powracającej ze zbiornika akumulacyjnego przekroczy nominalną temperaturę otwarcia o 10°C.

Wersje termoregulatorów serii LTC100:
LTC141 z przyłączami gwintowanymi GW 1" oraz GW 1 ¼",
LTC143 z przyłączami zaciskowymi 28 i 32 mm,
LTC171 z przyłączami gwintowanymi GW 1 ½" oraz GW 2".

Zawory temperaturowe

Seria VTC500
Trójdrogowy zawór temperaturowy ESBE serii VTC500 przeznaczony jest do pracy w układach grzewczych z kotłami na paliwo stałe o mocy do 150 kW zasilającymi zbiorniki akumulacyjne. Zawór instalowany jest na rurze powrotnej do kotła (temp. 45, 55, 60, 70 lub 80°C) lub na rurze zasilającej zbiornik akumulacyjny (70 lub 80°C).

esbe-9
Miarkownik ciągu ATA 200
esbe-10
Termostatyczny czujnik temperatury spalin CTF150

Zawór zawiera termostat, który zaczyna otwierać przyłącze powrotne ze zbiornika akumulacyjnego (A na rys. 3) przy temperaturze zmieszanej wody wychodzącej w połączeniu z zaworu na kocioł (AB): 50, 55, 60, 65, 70 lub 75°C. Przyłącze obejścia mieszającego (B) jest całkowicie zamknięte, jeśli temperatura w połączeniu A przekroczy nominalną temperaturę otwarcia o 10°C.

Wersje termoregulatorów serii VTC500:

 • VTC511 z przyłączami gwintowanymi GW 1" oraz GW 1 ¼",
 • VTC512 z przyłączami gwintowanymi GZ 1 ¼" oraz GZ 1½",
 • VTC531 z przyłączami gwintowanymi GW 1", GW 1 ¼", GW 1½" oraz GW 2" dostarczane z trzema kulowymi zaworami odcinającymi, adapterem pompy, izolacją termiczną i trzema termometrami.


Seria VTC300
Trójdrogowy zawór temperaturowy ESBE serii VTC300 przeznaczony jest do pracy w układach grzewczych z kotłami na paliwo stałe o mocy do 30 kW zasilającymi zbiorniki akumulacyjne. Zawór instalowany jest na rurze powrotnej do kotła (temp. 50, 55, 60, 65, 70 lub 75°C) lub na rurze zasilającej zbiornik akumulacyjny (70 lub 75°C).

Zawór zawiera termostat, który zaczyna otwierać przyłącze powrotne ze zbiornika akumulacyjnego (A na rys. 4 i 5) przy temperaturze zmieszanej wody wychodzącej w połączeniu z zaworu na kocioł (AB): 45, 55, 60, 70 lub 80°C. Przyłącze obejścia mieszającego (B) jest całkowicie zamknięte, jeśli temperatura w połączeniu A przekroczy nominalną temperaturę otwarcia o 10°C.

Wersje termoregulatorów serii VTC300:

 • VTC311 z przyłączami gwintowanymi GW ¾",
 • VTC312 z przyłączami gwintowanymi GZ ¾" oraz GZ 1",
 • VTC317 z przyłączami pompowymi PF 1 ½" i gwintowanymi GZ 1",
 • VTC318 ze śrubunkiem RN 1" i przyłączami gwintowanymi GZ 1".


Dodatkowe akcesoria

Ofertę produktów ESBE przeznaczonych do kotłowni z kotłami na paliwa stałe uzupełniają:

 • miarkowniki ciągu serii ATA 200, których działanie polega na regulacji ilości powietrza dostarczanego do paleniska poprzez zmianę stopnia otwarcia ruchomej klapki w drzwiczkach popielnika,
 • termostatyczny czujnik temperatury spalin ESBE serii CTF150, składający się z czujnika temperatury podłączonego do urządzenia sterującego.
 • Urządzenie sterujące może być wykorzystywane do sterowania zasilaniem elektrycznym pompy cyrkulacyjnej lub termoregulatorem ze zintegrowaną pompą cyrkulacyjną.

ESBE
ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.

61-758 Poznań, ul. Garbary 56
tel. 61 85 10 728
www.esbe.eu, e-mail: info.pl@esbe.eu

   20.08.2011

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
 • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl