Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Rozdzielacze mosiężne. Jakość wykonania gwarantem trwałości

 FERRO  
FERRO
FERRO

Wykonawcy instalacji zaczęli już powoli odchodzić od prowadzenia przewodów systemu centralnego ogrzewania z tradycyjnymi „gałązkami” do grzejników. W nowoczesnych obiektach, bez względu na ich charakter (budynki mieszkaniowe, użyteczności publicznej, komercyjne, sportowe czy przemysłowe), jako podstawowe elementy systemu c.o. stosowane są rozdzielacze.

Wpływa na to m.in. fakt, że w ramach jednego obiektu występują często nie tylko różne grzejniki, ale i układy mieszane łączące systemy grzejnikowe z ogrzewaniem podłogowym czy sufitowym. Rodzajem „spinacza” tych wszystkich systemów są właśnie rozdzielacze.

Belki rozdzielacza, Fot. Ferro
Belki rozdzielacza

W ofercie firmy Ferro znajdują się rozdzielacze z pełnym wyposażeniem, w 5 typach i 60 modelach (co umożliwia ich prawidłowy dobór do każdego rodzaju układu c.o.), zapewniające szczelność i długoletnie niezawodne działanie. Potwierdzeniem wysokiej jakości rozdzielaczy jest jedna z najdłuższych na rynku gwarancji – 15 lat.

Konstrukcja rozdzielaczy Weberman

Rozdzielacze składają się z dwóch belek o średnicy wewnętrznej 1" wykonanych z mosiądzu. Mosiądz charakteryzuje się największą odpornością na korozję spośród wszystkich materiałów stosowanych do produkcji rozdzielaczy, co ma decydujący wpływ na długą i bezawaryjną pracę tych elementów w instalacji. Dzięki dużej grubości belek rozdzielacze są odporne na ewentualne uderzenia. Rozdzielacze mosiężne oferowane są w cenie porównywalnej z rozwiązaniami alternatywnymi, z tańszego materiału, jakim jest stal.

Belki rozdzielaczy połączone są ze sobą specjalnymi uchwytami pokrytymi izolacją gumową (wkładką) tłumiącą drgania i hałas. Uchwyty nadają konstrukcji sztywność i równocześnie utrzymują stałą odległość między belkami.
Rozdzielacze umożliwiają podłączenie od 2 do 11 obiegów (w niektórych typach maksymalna liczba sekcji to 12).

Głowica termoelektryczna, Fot. Ferro
Uchwyty
Głowica termoelektryczna TE 3010 Uchwyty

Do instalacji różnego typu

Ferro oferuje zarówno gotowe rozdzielacze, które można zamontować bezpośrednio w szafce rozdzielaczowej (najczęściej podtynkowej), jak i komponenty do samodzielnego złożenia. Najpopularniejsze są jednak układy gotowe, ze względu na łatwiejszy i szybszy montaż. Dodatkowo ze względu na automatyzację wykonywania, a dokładnie wmontowywania elementów takich jak nyple, zawory, przepływomierze itp., uzyskuje się pewność szczelności tych zestawów.

Każdy rodzaj instalacji wymaga zastosowania odpowiedniego rozdzielacza. Do instalacji grzejnikowych przeznaczony jest rozdzielacz RO, do montażu w ogrzewaniu płaszczyznowym (głównie podłogowym) – zestaw RZP, a do instalacji mieszanych – typ RZ.

Rozdzielacz RO, Fot. Ferro Rozdzielacz RZ, Fot. Ferro
Rozdzielacz typu RO
Rozdzielacz typu RZ

Rozdzielacze i ich elementy

Wyposażenie rozdzielaczy jest również zróżnicowane, w zależności od ich przeznaczenia. Belki rozdzielacza RO mają wmontowane odpowietrzniki automatyczne, zawory spustowe, zawory kulowe ze śrubunkiem i zawory odcinające na klucz imbusowy, za pomocą których można odciąć poszczególne obwody grzewcze.
Pozostałe rozdzielacze, ze względu na pracę w układach z ogrzewaniem podłogowym, a więc konieczność hydraulicznego wyregulowania poszczególnych obiegów, zostały wzbogacone o zawory termostatyczne na belce powrotnej wyposażone w pokrętła do ręcznej regulacji (typ RZ), a typ RZP dodatkowo również w przepływomierze na belce zasilającej.

Przepływomierze stanowią najbardziej zaawansowany sposób regulacji przepływu w pętlach obiegów ogrzewania podłogowego. Służą do pomiaru strumienia przepływu czynnika grzejnego na poszczególnych obiegach oraz precyzyjnej jego regulacji, tak aby ciepła woda rozchodziła się równomiernie do każdej pętli. Regulacja ta jest możliwa dzięki wyskalowanej podziałce przepływomierza w zakresie 0–4 litry/min. Jako uzupełnienie wyposażenia rozdzielaczy RZ i RZP oferowana jest głowica termoelektryczna TE3010 do montażu na zaworach termostatycznych , przystosowana do współpracy z regulatorem pokojowym.

Bardzo ważne dla pracy całego zestawu, choć niewidoczne z zewnątrz, jest uszczelnienie. Jakość i hermetyczność połączeń zapewniają uszczelki typu „o-ring” wykonane ze specjalnej gumy EPDM.

rozdzielacz-rzp-3a rozdzielacz-rzp-3
Rozdzielacz typu RZP Rozdzielacz RZP wyposażony w zestaw mieszający do ogrzewania płaszczyznowego

Grupa mieszająca GM40

Dodatkowym wyposażeniem rozdzielacza do instalacji płaszczyznowej jest termostatyczna grupa mieszająca GM40. Główne elementy grupy stanowi czterodrogowy mieszający zawór termostatyczny oraz pompa obiegowa z 3-stopniową regulacją obrotów. Dodatkowo zestaw GM40 wyposażony jest w termometr tarczowy oraz odpowietrznik ręczny służący do odpowietrzenia pompy. Charakterystyczną cechą i główną zaletą urządzenia są prostota regulacji oraz małe gabaryty. Dzięki zastosowaniu czterodrogowego zaworu termostatycznego, regulacja temperatury w instalacji podłogowej sprowadza się jedynie do ustawienia pokrętła na zaworze w takiej pozycji, aby termometr znajdujący się za pompą wskazywał temperaturę czynnika właściwą dla ogrzewania podłogowego (maksymalnie 45-50oC).
Ważną zaletą zestawu GM40 są użyte w nim specjalne złączki z uszczelnieniami typu o-ring umożliwiające montaż bez dodatkowych śrubunków do każdego typu rozdzielacza z rozstawem belek 211mm. Jest to standardowy rozstaw rozdzielaczy oferowanych na rynku. Szerokość samego zestawu po zamontowaniu wynosi jedyne 120 mm. Wielkość instalacji jaką może obsłużyć grupa GM40 jest ograniczona wydajnością i wysokością podnoszenia pompy obiegowej oraz przepływem przez czterodrogowy zawór mieszający zgodnie z charakterystyką hydrauliczną. Regulacji temperatury na zaworze termostatycznym można dokonać w zakresie od 30 – 60oC.

reklama-ferro
   20.08.2011

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl