![]() |
Belki rozdzielacza |
W ofercie firmy Ferro znajdują się rozdzielacze z pełnym wyposażeniem, w 5 typach i 60 modelach (co umożliwia ich prawidłowy dobór do każdego rodzaju układu c.o.), zapewniające szczelność i długoletnie niezawodne działanie. Potwierdzeniem wysokiej jakości rozdzielaczy jest jedna z najdłuższych na rynku gwarancji – 15 lat.
Konstrukcja rozdzielaczy Weberman
Belki rozdzielaczy połączone są ze sobą specjalnymi uchwytami pokrytymi izolacją gumową (wkładką) tłumiącą drgania i hałas. Uchwyty nadają konstrukcji sztywność i równocześnie utrzymują stałą odległość między belkami.
Rozdzielacze umożliwiają podłączenie od 2 do 11 obiegów (w niektórych typach maksymalna liczba sekcji to 12).
![]() |
![]() |
Głowica termoelektryczna TE 3010 | Uchwyty |
Do instalacji różnego typu
Ferro oferuje zarówno gotowe rozdzielacze, które można zamontować bezpośrednio w szafce rozdzielaczowej (najczęściej podtynkowej), jak i komponenty do samodzielnego złożenia. Najpopularniejsze są jednak układy gotowe, ze względu na łatwiejszy i szybszy montaż. Dodatkowo ze względu na automatyzację wykonywania, a dokładnie wmontowywania elementów takich jak nyple, zawory, przepływomierze itp., uzyskuje się pewność szczelności tych zestawów.
Każdy rodzaj instalacji wymaga zastosowania odpowiedniego rozdzielacza. Do instalacji grzejnikowych przeznaczony jest rozdzielacz RO, do montażu w ogrzewaniu płaszczyznowym (głównie podłogowym) – zestaw RZP, a do instalacji mieszanych – typ RZ.
![]() |
![]() |
Rozdzielacz typu RO |
Rozdzielacz typu RZ |
Rozdzielacze i ich elementy
Wyposażenie rozdzielaczy jest również zróżnicowane, w zależności od ich przeznaczenia. Belki rozdzielacza RO mają wmontowane odpowietrzniki automatyczne, zawory spustowe, zawory kulowe ze śrubunkiem i zawory odcinające na klucz imbusowy, za pomocą których można odciąć poszczególne obwody grzewcze.
Pozostałe rozdzielacze, ze względu na pracę w układach z ogrzewaniem podłogowym, a więc konieczność hydraulicznego wyregulowania poszczególnych obiegów, zostały wzbogacone o zawory termostatyczne na belce powrotnej wyposażone w pokrętła do ręcznej regulacji (typ RZ), a typ RZP dodatkowo również w przepływomierze na belce zasilającej.
Przepływomierze stanowią najbardziej zaawansowany sposób regulacji przepływu w pętlach obiegów ogrzewania podłogowego. Służą do pomiaru strumienia przepływu czynnika grzejnego na poszczególnych obiegach oraz precyzyjnej jego regulacji, tak aby ciepła woda rozchodziła się równomiernie do każdej pętli. Regulacja ta jest możliwa dzięki wyskalowanej podziałce przepływomierza w zakresie 0–4 litry/min. Jako uzupełnienie wyposażenia rozdzielaczy RZ i RZP oferowana jest głowica termoelektryczna TE3010 do montażu na zaworach termostatycznych , przystosowana do współpracy z regulatorem pokojowym.
Bardzo ważne dla pracy całego zestawu, choć niewidoczne z zewnątrz, jest uszczelnienie. Jakość i hermetyczność połączeń zapewniają uszczelki typu „o-ring” wykonane ze specjalnej gumy EPDM.
![]() |
![]() |
Rozdzielacz typu RZP | Rozdzielacz RZP wyposażony w zestaw mieszający do ogrzewania płaszczyznowego |
Grupa mieszająca GM40
Dodatkowym wyposażeniem rozdzielacza do instalacji płaszczyznowej jest termostatyczna grupa mieszająca GM40. Główne elementy grupy stanowi czterodrogowy mieszający zawór termostatyczny oraz pompa obiegowa z 3-stopniową regulacją obrotów. Dodatkowo zestaw GM40 wyposażony jest w termometr tarczowy oraz odpowietrznik ręczny służący do odpowietrzenia pompy. Charakterystyczną cechą i główną zaletą urządzenia są prostota regulacji oraz małe gabaryty. Dzięki zastosowaniu czterodrogowego zaworu termostatycznego, regulacja temperatury w instalacji podłogowej sprowadza się jedynie do ustawienia pokrętła na zaworze w takiej pozycji, aby termometr znajdujący się za pompą wskazywał temperaturę czynnika właściwą dla ogrzewania podłogowego (maksymalnie 45-50oC).
![]() |