Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Nowoczesna regulacja obrotów w wentylatorach

DASKO electronic
DASKO electronic

Rosnące wymagania projektantów oraz użytkowników instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych przyczyniają się do powstawania wciąż nowych, ulepszonych produktów. DASKO Electronic od kilku lat poszerza swoją ofertę o coraz popularniejsze na rynku polskim i zagranicznym regulatory obrotów serii DSS2 przeznaczone do sterowania prędkością obrotową silników jednofazowych.

dasco-regulacja-wentylatoro
Regulator prędkości obrotowej wentylatora DSS2 ECO-1.5

Firma DASKO Electronic oferuje m.in. regulatory transformatorowe, które charakteryzują się możliwością regulacji prędkości silników o szerokim zakresie mocy i niezawodną, cichą pracą. Jednak ich konstrukcja sprawia, że mogą być one sterowane jedynie w ograniczonym zakresie kilku prędkości obrotowych, najczęściej przy użyciu ręcznego przełącznika. W przypadku konieczności płynnego sterowania prędkością wentylatora ze zintegrowanego systemu regulatory tego typu nie zdają egzaminu. A ze względu na konieczność stosowania dużej ilości miedzi urządzenia te nie są też ani lekkie, ani tanie.

Alternatywą dla regulatorów transformatorowych są układy fazowe – tyrystorowe. Ta nowoczesna konstrukcja pozwala ręcznie sterować obrotami, przy użyciu nabudowanej klawiatury, jak i zdalnie, za pomocą analogowego sygnału 0–10 V. Umożliwia to sterowanie grupą urządzeń z jednego punktu, np. jednego sterownika lub nastawnika prędkości.

Niska cena, zastosowanie nowoczesnej elektroniki, łatwość obsługi i estetyczna obudowa to niewątpliwe zalety tego rozwiązania. Jednak sterowanie tyrystorowe charakteryzuje występowanie przydźwięku sieciowego, objawiające się hałaśliwą pracą wentylatora w dolnym zakresie sterowania. Dlatego stosowanie układów tego typu w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych może się wiązać z dyskomfortem ich użytkowników.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku na ciche, płynnie sterowane regulatory obrotów, DASKO Electronic od wielu lat rozwija napięciowe regulatory typu tranzystorowego. Najnowszy produkt firmy, regulator DSS2 ECO-1.5, to następca oferowanych wcześniej produktów – regulatorów DSS2 E-bis i DSS2 D.

Regulator DSS2 ECO-1.5 to, tak jak jego poprzednicy, układ tranzystorowy. Charakteryzuje się tak cichą pracą jak regulatory transformatorowe oraz możliwością płynnej regulacji w całym zakresie obrotów, zarówno ręcznie, jak i przy użyciu sygnału 0–10 V. Do jego budowy użyto szybkich tranzystorów, dzięki czemu uzyskano bardzo nowoczesną konstrukcję i zoptymalizowano koszty produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu funkcjonalności układu. Sterowanie końcówką mocy regulatora odbywa się za pomocą nowoczesnego mikroprocesora oraz oprogramowania stworzonego przez doświadczony zespół projektantów.

dasco-regulacja-wentylator2
Dane techniczne


Regulator umieszczony został w niewielkiej ergonomicznej obudowie przeznaczonej do montażu natynkowego. Integralną częścią obudowy jest radiator odprowadzający nadmiar ciepła (jego średnia temperatura pracy – 45°C – nie stwarza zagrożenia dla użytkownika). Układ wyposażono w cyfrowy czujnik termiczny chroniący regulator przed przegrzaniem.

DSS2 ECO-1.5 występuje w dwóch wersjach i trzech konfiguracjach pracy. W ofercie DASKO znaleźć można regulatory bez klawiatury, umożliwiające regulację pracy wentylatora jedynie za pomocą zewnętrznego sygnału 0–10 V, oraz regulatory z klawiaturą, które pozwalają na sterowanie z wykorzystaniem klawiatury lub/i zewnętrznego sygnału. Dodatkową funkcją, która pojawiła się w nowym modelu regulatora, jest możliwość ograniczenia górnego i dolnego wysterowania. Co więcej, użytkownik może dostosować parametry rampy rozruchowo-opóźniającej do swoich potrzeb, zarówno przy zwiększaniu prędkości, jak i przy zwalnianiu.

Regulator DSS2 ECO-1.5 został przystosowany do pracy z silnikami jednofazowymi o mocy do 0,35 kW. Jego zaletą jest również możliwość łączenia w systemy wielourządzeniowe oraz sterowanie grupą urządzeń z jednego punktu. Jest to szczególnie ważne i wygodne przy zaawansowanym sterowaniu całym układem wentylacji i ogrzewania w obiekcie.

DSS2 ECO-1.5 ogranicza emisję do otoczenia hałasu związanego z pracą wentylatora i nie emituje zakłóceń elektromagnetycznych do środowiska, w którym pracuje. To urządzenie nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne, czyli mające cechy, które w dużym stopniu decydują o wyborze produktu przez finalnego klienta.
Dasco
DASKO Electronic Piotr Darski

ul. Do Studzienki 34B, 80-227 Gdańsk
tel. 58 345 91 06 do 07
faks 58 345 91 08
info@dasko.pl, www.dasko.pl

   20.08.2011

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny

Rodzaje i działanie wentylatorów

 

Wentylator to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest chłodzenie. W zależności od przeznaczenia może wspomóc np. działanie wentylacji w domu, chłodzić i utrzymywać odpowiednią temperaturę w zależności od jego zastosowania. Aby wentylator prawidłowo spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrany do wymogów krotności wymian powietrza dla np. danego pomieszczenia.

Kiedy dobrze wybierzemy wentylator, nie musimy się bać jego użytkowania. Wentylator oprócz chłodzenia zapewnia właściwy obieg powietrza i normuje temperaturę urządzenia lub pomieszczenia. Wentylatory możemy podzielić ze względu na ich zastosowanie. W przypadku wentylatorów wspomagających wentylację w domu możemy wybrać wentylator: ścienno-sufitowy, kanałowy lub dachowy.

Wentylator dachowy są przeznaczone do odprowadzania odpowiedniej ilości powietrza zanieczyszczonego, żeby utrzymać je na prawidłowym poziomie. Zazwyczaj wentylatory dachowe wspomagają wentylację naturalną lub są wykorzystywane w wentylacji mechanicznej.

Wentylator kanałowy to dosyć małe urządzenie, które wymusza cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, aby wyprowadzić z nich wilgoć oraz usunąć nieprzyjemne zapachy. Z tego powodu tego typu wentylatory montuje się w łazienkach i kuchniach.

Wentylator ścienno-sufitowy podobnie jak wentylator kanałowy ma za zadanie wymusić obieg powietrza i odprowadzić z niego wilgoć. Dużym atutem tego typu wentylatorów jest ich montaż zgodny z nazwą, który można swobodnie zainstalować w miejscu mało widocznym.

Oprócz tego dostępne są wentylatory promieniowe, przemysłowe, osiowe i typu ESM.

Zły montaż wentylatora może spowodować obniżenie wydajności jego pracy. Dlatego w przypadku wentylatorów montowanych w pomieszczeniu najlepiej zainstalować go w miejscu najbardziej oddalonym od dostępu świeżego powietrza. Kiedy wentylator montujemy w miejscu, gdzie będzie pracować urządzenie z ogniem, wówczas musimy zapewnić też mu taką samą ilość świeżego powietrza. Ponadto wentylator nie może być podłączony do przewodu kominowego odprowadzającego spaliny. Instalując wentylator w otworze w ścianie zewnętrznej, powinniśmy stosować wentylator osiowy. W przypadku wentylatorów promieniowych montuje się je zazwyczaj na osobnych fundamentach lub specjalnych ramach.

9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl