Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej

Kanalizacja ciśnieniowa
Kanalizacja ciśnieniowa
www.sxc.hu

Opinie wielu projektantów, dostawców pomp, a zwłaszcza użytkowników potwierdzają, że kanalizacja ciśnieniowa umacnia swoją pozycję wśród technologii odprowadzania ścieków. Zebrane w toku eksploatacji doświadczenia pozwalają na dalsze doskonalenie tej technologii oraz poszerzanie zakresu jej stosowania.

Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej wzbudza w branży pewne kontrowersje wynikające m.in. ze zjawiska zagniwania ścieków odprowadzanych z pompowni. Jednak kanalizacja ciśnieniowa nie wymaga stałego nadzoru w czasie eksploatacji i zatrudniania konserwatora. Może być zastosowany np. nadzór tygodniowy i użycie wewnętrznej instalacji do natleniania ścieków poprzez wzburzenie ich w pompowni. Można też stosować okresowe czyszczenie, np. raz na pół roku, co nie wymaga zatrudniania konserwatora, lecz jedynie skorzystania z usług zewnętrznych firm specjalistycznych („na telefon”). Ten typ działalności jest obecnie preferowany.

Dla lepszego i wyczerpującego poznania tej technologii odprowadzania ścieków wydaje się celowe przypomnienie kilku istotnych zagadnień wpływających na eksploatację kanalizacji ciśnieniowej. Jedną z zasadniczych kwestii jest wielkość obsługiwanego obszaru, gdyż wiąże się to z liczbą pompowni. Dokładna informacja na ten temat daje nam wskaźnik ilości m3/dn w odniesieniu do 1 m magistrali tłocznej (bez przyłącza, tj. pompownia – przewód tłoczny), wspólnej dla wszystkich pompowni.

Przeczytaj także: Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie »

Drugą ważną kwestią jest układ sieci, gdyż oprócz pompowni przydomowych mogą występować tzw. pompownie tranzytowe, np. na końcówce w miejscu studni rozprężnej. Istotny jest też rodzaj odbiornika – czy ścieki podawane są do kanału poprzez studnię rozprężną. Ważne, jaka jest wielkość kanału i stopnień wypełnienia ściekami płynącymi kanałem grawitacyjnie i przez studnię rozprężną na oczyszczalnię oraz inne warunki transportu ścieków.

Warto także zwrócić uwagę na warunki eksploatacyjne, tzn. czy jest zapewniony stały nadzór posiadający niezbędny sprzęt eksploatacyjny, taki jak pompy do płukania, przenośne agregaty prądotwórcze, a także czy jest sprawowany nadzór doraźny na zasadzie tzw. „strażaka” – czyli sygnał przywołujący obsługę.

Na eksploatację przepompowni wpływa sposób sterowania pompami. Może to być najprostsza forma „włącz–wyłącz” lub bardziej rozbudowana automatyka z informacją np. „alarm”, „suchobieg” itp.

Ważnym czynnikiem pracy przepompowni są warunki zasilania energetycznego. Przed dokonaniem wyboru przepompowni powinny być dokładnie rozpoznane te możliwości. Czy mogą one być zasilane z instalacji jednofazowej z poszczególnych budynków, czy też z wydzielonej instalacji trójfazowej. Istotne jest też to, czy kanalizacja może wykorzystywać przepompownie posadowione na zewnątrz budynków z pompami wirowymi lub wyporowymi, czy też powinno być zastosowane rozwiązanie bez studzienek przed budynkiem, tj. wykorzystujące przepompownie kompaktowe montowane wewnątrz budynków, w piwnicach.

Praca przepompowni zależy od jej obciążenia ściekami. Inny jest cykl pracy przepompowni, jeżeli obsługuje 2–3 rodziny, a inny, gdy odprowadza ścieki tylko od jednego właściciela. Do tego dochodzi sposób rozliczania się za odbiór ścieków. Rozliczanie takie może być oparte na wskazaniach wodomierzy lub w formie ryczałtu. Choć to podnosi koszty inwestycyjne, w praktyce dąży sie do tego, aby jedno przyłącze obsługiwało jeden lub dwa domy jednorodzinne, gdyż ma to istotny wpływ na eksploatację systemu, a zwłaszcza na łatwą identyfikację sprawców wprowadzenia do kanalizacji rzeczy zabronionych mogących doprowadzić do awarii pomp i niedrożności przewodów.

Rys. 1. Komora połączeniowa obu przewodów tłocznych (rys. J. Chlipalski)
   14.11.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl