Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Projektowanie instalacji freonowej dla zdalnych skraplaczy

Zdalny skraplacz w wykonaniu pionowym
Zdalny skraplacz w wykonaniu pionowym
Clivet

W systemach klimatyzacyjnych stosowane są różne rozwiązania w zakresie źródeł chłodu. Ich wybór podyktowany jest możliwością zastosowania konkretnego typu wytwornicy wody ziębniczej w danym obiekcie (eliminacja glikolu w układzie, nakłady finansowe inwestora, maszynownia umieszczona wewnątrz budynku, ograniczenia co do maksymalnego obciążenia połaci dachowej itp.). Czasami zostaje wybrane zastosowanie bezskraplaczowych agregatów wody ziębniczej przeznaczonych do współpracy ze zdalnymi skraplaczami (brak wbudowanego wymiennika skraplania, ciepło skraplania zaś przekazywane jest poprzez, przyłączony instalacją freonową, zdalny skraplacz).

Do innych urządzeń o podobnej zasadzie działania należą szafy klimatyzacyjne bezpośredniego odparowania przeznaczone do współpracy ze zdalnym skraplaczem. Problemy pojawiają się na etapie projektowania instalacji łączącej oba urządzenia, co skutkuje awaryjnymi wyłączeniami systemów klimatyzacji w obiekcie. W artykule poruszono podstawowe zagadnienia związane w właściwym projektowaniem tego typu instalacji oraz przedstawiono informacje, na które warto zwrócić uwagę przy montażu tego odcinka instalacji freonowej.

Zdalne skraplacze to urządzenia pozwalające na odprowadzenie ciepła z bezskraplaczowych agregatów chłodniczych. Składają się z wymiennika lub wymienników, w których skraplany jest czynnik chłodniczy, obudowy oraz wentylatorów, najczęściej osiowych (choć stosowane są również rozwiązania z wentylatorami promieniowymi).

W zależności od liczby wymienników tworzone są układy jedno- i wieloobiegowe (najczęściej dwuobiegowe). Do bezskraplaczowego agregatu chłodniczego, wielosprężarkowego o kilku obiegach chłodniczych możliwe jest zatem zastosowanie kilku jednoobiegowych zdalnych skraplaczy bądź zastosowanie jednego zdalnego skraplacza w wykonaniu wieloobiegowym. W zależności od rozkładu mocy chłodniczej w agregacie chłodniczym na poszczególne układy chłodnicze również możliwe jest zastosowanie układów wieloobiegowych o „symetrycznym” bądź „asymetrycznym” rozkładzie wydajności cieplnej przypadającej na poszczególne obiegi. Standardowe rozwiązania obejmują w zależności od konstrukcji:

  • zdalne skraplacze w wykonaniu pionowym,
  • zdalne skraplacze w wykonaniu poziomym,
  • zdalne skraplacze w układzie „V”.

Dwa pierwsze z wymienionych typów urządzeń są rozwiązaniami identycznymi, tylko inaczej usytuowanymi względem podłoża (wymagane są nóżki w rozwiązaniach poziomych, ale urządzenia są takie same i mają identyczne parametry techniczne). Skraplacze w wykonaniu pionowym i poziomym są stosowane z reguły przy mniejszych wydajnościach cieplnych (do ok. 600 kW1) – jednoobiegowe, do ok. 1300 kW1) – wykonanie dwuobiegowe). Przy większych mocach wykorzystuje się już skraplacze z wymiennikami ukształtowanymi względem siebie w kształcie litery „V” (do ok. 2 MW1)). 
1)
dla parametrów 35% wodnego roztworu glikolu 45/40°C i przy temperaturze powietrza wlotowego 30°C.

Niestandardowe wykonania tzw. skraplacze natryskowo-wyparne są wyposażone w odrębny układ wodny z dyszami wodnymi stanowiącymi układ zraszania pozwalający na uzyskanie większych wydajności schładzania. Pomimo wielu zalet są one z różnych względów rzadko obecnie stosowane (wyższe koszty inwestycyjne, problemy z osadzaniem się kamienia wodnego itp.).

Regulacja ciśnienia skraplania odbywa się poprzez prosty układ regulacyjny stanowiący czujnik temperatury (ciśnienia) skraplania oraz regulator prędkości obrotowej. Zanurzeniowe czujniki ciśnienia skraplania są rozwiązaniami bardziej dokładnymi od przylgowych czujników temperatury skraplania, których wskazania wykazują wysoką zależność od warunków atmosferycznych (nasłonecznienie, wiatr itp.). Utrzymanie stałej temperatury skraplania może odbywać się stopniowo (zał./wył., skokowa regulacja) bądź poprzez płynną regulację prędkości obrotowej wentylatora/-ów. W urządzeniach wyposażonych w natrysk wodny, przy pełnej prędkości obrotowej wentylatorów i dalszym wzroście temperatury (ciśnienia) skraplania, załączony zostaje natrysk wodny.

   14.11.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl