Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Projektowanie instalacji freonowej dla zdalnych skraplaczy

Zdalny skraplacz w wykonaniu pionowym
Zdalny skraplacz w wykonaniu pionowym
Clivet

W systemach klimatyzacyjnych stosowane są różne rozwiązania w zakresie źródeł chłodu. Ich wybór podyktowany jest możliwością zastosowania konkretnego typu wytwornicy wody ziębniczej w danym obiekcie (eliminacja glikolu w układzie, nakłady finansowe inwestora, maszynownia umieszczona wewnątrz budynku, ograniczenia co do maksymalnego obciążenia połaci dachowej itp.). Czasami zostaje wybrane zastosowanie bezskraplaczowych agregatów wody ziębniczej przeznaczonych do współpracy ze zdalnymi skraplaczami (brak wbudowanego wymiennika skraplania, ciepło skraplania zaś przekazywane jest poprzez, przyłączony instalacją freonową, zdalny skraplacz).

Do innych urządzeń o podobnej zasadzie działania należą szafy klimatyzacyjne bezpośredniego odparowania przeznaczone do współpracy ze zdalnym skraplaczem. Problemy pojawiają się na etapie projektowania instalacji łączącej oba urządzenia, co skutkuje awaryjnymi wyłączeniami systemów klimatyzacji w obiekcie. W artykule poruszono podstawowe zagadnienia związane w właściwym projektowaniem tego typu instalacji oraz przedstawiono informacje, na które warto zwrócić uwagę przy montażu tego odcinka instalacji freonowej.

Zdalne skraplacze to urządzenia pozwalające na odprowadzenie ciepła z bezskraplaczowych agregatów chłodniczych. Składają się z wymiennika lub wymienników, w których skraplany jest czynnik chłodniczy, obudowy oraz wentylatorów, najczęściej osiowych (choć stosowane są również rozwiązania z wentylatorami promieniowymi).

W zależności od liczby wymienników tworzone są układy jedno- i wieloobiegowe (najczęściej dwuobiegowe). Do bezskraplaczowego agregatu chłodniczego, wielosprężarkowego o kilku obiegach chłodniczych możliwe jest zatem zastosowanie kilku jednoobiegowych zdalnych skraplaczy bądź zastosowanie jednego zdalnego skraplacza w wykonaniu wieloobiegowym. W zależności od rozkładu mocy chłodniczej w agregacie chłodniczym na poszczególne układy chłodnicze również możliwe jest zastosowanie układów wieloobiegowych o „symetrycznym” bądź „asymetrycznym” rozkładzie wydajności cieplnej przypadającej na poszczególne obiegi. Standardowe rozwiązania obejmują w zależności od konstrukcji:

  • zdalne skraplacze w wykonaniu pionowym,
  • zdalne skraplacze w wykonaniu poziomym,
  • zdalne skraplacze w układzie „V”.

Dwa pierwsze z wymienionych typów urządzeń są rozwiązaniami identycznymi, tylko inaczej usytuowanymi względem podłoża (wymagane są nóżki w rozwiązaniach poziomych, ale urządzenia są takie same i mają identyczne parametry techniczne). Skraplacze w wykonaniu pionowym i poziomym są stosowane z reguły przy mniejszych wydajnościach cieplnych (do ok. 600 kW1) – jednoobiegowe, do ok. 1300 kW1) – wykonanie dwuobiegowe). Przy większych mocach wykorzystuje się już skraplacze z wymiennikami ukształtowanymi względem siebie w kształcie litery „V” (do ok. 2 MW1)). 
1)
dla parametrów 35% wodnego roztworu glikolu 45/40°C i przy temperaturze powietrza wlotowego 30°C.

Niestandardowe wykonania tzw. skraplacze natryskowo-wyparne są wyposażone w odrębny układ wodny z dyszami wodnymi stanowiącymi układ zraszania pozwalający na uzyskanie większych wydajności schładzania. Pomimo wielu zalet są one z różnych względów rzadko obecnie stosowane (wyższe koszty inwestycyjne, problemy z osadzaniem się kamienia wodnego itp.).

Regulacja ciśnienia skraplania odbywa się poprzez prosty układ regulacyjny stanowiący czujnik temperatury (ciśnienia) skraplania oraz regulator prędkości obrotowej. Zanurzeniowe czujniki ciśnienia skraplania są rozwiązaniami bardziej dokładnymi od przylgowych czujników temperatury skraplania, których wskazania wykazują wysoką zależność od warunków atmosferycznych (nasłonecznienie, wiatr itp.). Utrzymanie stałej temperatury skraplania może odbywać się stopniowo (zał./wył., skokowa regulacja) bądź poprzez płynną regulację prędkości obrotowej wentylatora/-ów. W urządzeniach wyposażonych w natrysk wodny, przy pełnej prędkości obrotowej wentylatorów i dalszym wzroście temperatury (ciśnienia) skraplania, załączony zostaje natrysk wodny.

   14.11.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl