Mikrobiologiczne zanieczyszczenie powietrza na terenie składowisk odpadów komunalnych

Składowisko odpadów
Składowisko odpadów

W poprzednim numerze „Rynku Instalacyjnego” (RI 10/08, s. 115–118) zamieszczono artykuł przedstawiający problem zanieczyszczenia powietrza na terenie wysypisk odpadów. Omówiono w nim najważniejsze zagrożenia związane z gromadzonymi odpadami. Obecnie zostaną przestawione badania przeprowadzone na dwóch składowiskach odpadów komunalnych zlokalizowanych w woj. wielkopolskim.

W okresie od maja 2005 r. do marca 2006 r. przebadano mikrobiologiczne zanieczyszczenie powietrza na terenie dwóch składowisk odpadów komunalnych (SOK). Na każdym ze składowisk wykonano jedną serię badań dla każdej pory roku. Wyznaczono po 6 punktów pomiarowych na terenie każdego składowiska (wg PN-89-Z-04008/08 [24]) oraz po jednym stanowisku kontrolnym stanowiącym tło badań. Stanowiska zlokalizowano na terenie wysypisk w kwaterach czynnych oraz przy zbiornikach odcieków. Stanowisko kontrolne znajdowało się zawsze od strony nawietrznej względem obiektu gospodarki komunalnej w odległości eliminującej działanie badanych składowisk na jakość powietrza stanowiącego tło.

Analiza mikrobiologiczna powietrza objęła oznaczenie takich mikroorganizmów, jak: ogólna liczba bakterii mezofilnych i psychrofilnych, Pseudomonas fluorescens, gronkowce, bakterie grupy coli oraz grzyby mikroskopowe.

Charakterystyka SOK w Rabowicach
Składowisko komunalne w Rabowicach zlokalizowane w gminie Swarzędz (ok. 3 km od miasta Swarzędz) zajmuje powierzchnię 5 ha. Teren otoczony jest z czterech stron polami uprawnymi. W najbliższym sąsiedztwie nie ma zwartych kompleksów leśnych, rezerwatów przyrody oraz innych obiektów podlegających ochronie na  podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody [31], ustawy o lasach [32], ustawy o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym [33] oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [34]. Składowisko to przyjmuje odpady komunalne pochodzące z terenu miasta i gminy Swarzędz oraz z gmin Kostrzyn i Kleszczew. Na składowisku można deponować odpady stałe komunalne organiczne, budowlane, szkło, stłuczkę, papier, tworzywa sztuczne i uliczne zmiotki. Na teren składowiska trafiają w coraz większych ilościach odpady wstępnie przesegregowane [1].

Składowisko w Rabowicach tworzy aktualnie jedna kwatera składowania typu nadpoziomowego z obwałowaniami wyniesionymi ok. 6–7 m nad otaczający teren o powierzchni 1,8 ha oraz dwie kwatery do wykorzystania w przyszłości. Wyposażone jest w drenaż w dnie kwatery składowania, w zbiornik odcieków typu ziemnego oraz 5 pionowych studni odgazowujących służących do ujęcia biogazu. Do podstawowych obiektów, urządzeń i sprzętu składowiska zalicza się: budynek administracyjno-dyspozytorski, wagę samochodową, brodzik dezynfekcyjny, ciągnik gąsienicowy, kompaktor i rozdrabniarkę do odpadów. Pojazdy przywożące odpady wjeżdżają na wagę, gdzie odbywa się ich ważenie i kontrola składu odpadów. Odpady dowiezione na kwaterę są wysypywane z samochodu, a następnie przemieszczane są dalej spychaczem lub kompaktorem o aktualnie eksploatowanego sektora kwatery. Rozplantowane odpady są systematycznie zagęszczane oraz zraszane odciekami w  celu utrzymywania ich stałej wilgotności, co przekłada się na szybką mineralizację materii organicznej i szybsze osiadanie składowiska.

Z analizy wyników badań fizyko-chemicznych odcieków składowiskowych przeprowadzonych w 2005 r. wynika, że wody odciekowe stagnujące w zbiorniku ewaporacyjnym zawierają przekroczoną ilość związków amonowych, fosforu, chlorków, sodu, potasu, wapnia i magnezu, a także substancji organicznych wyrażonych w postaci ChZTCr oraz BZT5 [2]. Wartości te są określane zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków, jakie należy spełniać przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego [3]. Na składowisku tym nie ma instalacji oczyszczania, wykorzystania i unieszkodliwiania gazu wysypiskowego. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zakresu, czasu, sposobu oraz warunków prowadzenia monitoringu składowisk odpadów [4] wykonano pomiary emisji i badanie składu gazów składowiskowych. Wyniki analizy gazu wykazały obecność metanu w stężeniu przekraczającym 5% objętości powietrza, co wskazuje na przekroczenie progu alarmowego wybuchowości metanu [2, 4].

   14.11.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl