Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Mikrobiologiczne zanieczyszczenie powietrza na terenie składowisk odpadów komunalnych

Składowisko odpadów
Składowisko odpadów

W poprzednim numerze „Rynku Instalacyjnego” (RI 10/08, s. 115–118) zamieszczono artykuł przedstawiający problem zanieczyszczenia powietrza na terenie wysypisk odpadów. Omówiono w nim najważniejsze zagrożenia związane z gromadzonymi odpadami. Obecnie zostaną przestawione badania przeprowadzone na dwóch składowiskach odpadów komunalnych zlokalizowanych w woj. wielkopolskim.

W okresie od maja 2005 r. do marca 2006 r. przebadano mikrobiologiczne zanieczyszczenie powietrza na terenie dwóch składowisk odpadów komunalnych (SOK). Na każdym ze składowisk wykonano jedną serię badań dla każdej pory roku. Wyznaczono po 6 punktów pomiarowych na terenie każdego składowiska (wg PN-89-Z-04008/08 [24]) oraz po jednym stanowisku kontrolnym stanowiącym tło badań. Stanowiska zlokalizowano na terenie wysypisk w kwaterach czynnych oraz przy zbiornikach odcieków. Stanowisko kontrolne znajdowało się zawsze od strony nawietrznej względem obiektu gospodarki komunalnej w odległości eliminującej działanie badanych składowisk na jakość powietrza stanowiącego tło.

Analiza mikrobiologiczna powietrza objęła oznaczenie takich mikroorganizmów, jak: ogólna liczba bakterii mezofilnych i psychrofilnych, Pseudomonas fluorescens, gronkowce, bakterie grupy coli oraz grzyby mikroskopowe.

Charakterystyka SOK w Rabowicach
Składowisko komunalne w Rabowicach zlokalizowane w gminie Swarzędz (ok. 3 km od miasta Swarzędz) zajmuje powierzchnię 5 ha. Teren otoczony jest z czterech stron polami uprawnymi. W najbliższym sąsiedztwie nie ma zwartych kompleksów leśnych, rezerwatów przyrody oraz innych obiektów podlegających ochronie na  podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody [31], ustawy o lasach [32], ustawy o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym [33] oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [34]. Składowisko to przyjmuje odpady komunalne pochodzące z terenu miasta i gminy Swarzędz oraz z gmin Kostrzyn i Kleszczew. Na składowisku można deponować odpady stałe komunalne organiczne, budowlane, szkło, stłuczkę, papier, tworzywa sztuczne i uliczne zmiotki. Na teren składowiska trafiają w coraz większych ilościach odpady wstępnie przesegregowane [1].

Składowisko w Rabowicach tworzy aktualnie jedna kwatera składowania typu nadpoziomowego z obwałowaniami wyniesionymi ok. 6–7 m nad otaczający teren o powierzchni 1,8 ha oraz dwie kwatery do wykorzystania w przyszłości. Wyposażone jest w drenaż w dnie kwatery składowania, w zbiornik odcieków typu ziemnego oraz 5 pionowych studni odgazowujących służących do ujęcia biogazu. Do podstawowych obiektów, urządzeń i sprzętu składowiska zalicza się: budynek administracyjno-dyspozytorski, wagę samochodową, brodzik dezynfekcyjny, ciągnik gąsienicowy, kompaktor i rozdrabniarkę do odpadów. Pojazdy przywożące odpady wjeżdżają na wagę, gdzie odbywa się ich ważenie i kontrola składu odpadów. Odpady dowiezione na kwaterę są wysypywane z samochodu, a następnie przemieszczane są dalej spychaczem lub kompaktorem o aktualnie eksploatowanego sektora kwatery. Rozplantowane odpady są systematycznie zagęszczane oraz zraszane odciekami w  celu utrzymywania ich stałej wilgotności, co przekłada się na szybką mineralizację materii organicznej i szybsze osiadanie składowiska.

Z analizy wyników badań fizyko-chemicznych odcieków składowiskowych przeprowadzonych w 2005 r. wynika, że wody odciekowe stagnujące w zbiorniku ewaporacyjnym zawierają przekroczoną ilość związków amonowych, fosforu, chlorków, sodu, potasu, wapnia i magnezu, a także substancji organicznych wyrażonych w postaci ChZTCr oraz BZT5 [2]. Wartości te są określane zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków, jakie należy spełniać przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego [3]. Na składowisku tym nie ma instalacji oczyszczania, wykorzystania i unieszkodliwiania gazu wysypiskowego. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zakresu, czasu, sposobu oraz warunków prowadzenia monitoringu składowisk odpadów [4] wykonano pomiary emisji i badanie składu gazów składowiskowych. Wyniki analizy gazu wykazały obecność metanu w stężeniu przekraczającym 5% objętości powietrza, co wskazuje na przekroczenie progu alarmowego wybuchowości metanu [2, 4].

   14.11.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl