Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Mikrobiologiczne zanieczyszczenie powietrza na terenie składowisk odpadów komunalnych

Ciąg dalszy artykułu...

Badanie mikrobiologiczne zanieczyszczenia powietrza
W tabeli 1 i tabeli 2 zestawiono wyniki badań mikrobiologicznego zanieczyszczenia powietrza na terenie wysypiska odpadów komunalnych w miejscowościach Borówko i Rabowice. W tabelach podano zakresy (min. i maks.) wykrytych mikroorganizmów (grzybów mikroskopowych i bakterii) we wszystkich porach roku w cyklu rocznym. Stanowiska 1–6 oraz 8–13 dotyczą składowiska odpadów, natomiast stanowisko 7 i 14 stanowią tło badań, które znajdowało się w odległości ok. 300–400 m od badanego obiektu.

Bakterie psychrofilne zaobserwowano w całym okresie badawczym na każdym stanowisku pomiarowym znajdującym się na terenie składowiska oraz po stronie nawietrznej względem niego. Ilość tych bakterii w punktach tła odznaczała się niewielkimi wartościami dla każdej pory roku względem stanowisk zlokalizowanych na obszarze kwatery składowiska. Liczebność bakterii psychrofilnych w Borówku wahała się w bardzo szerokim zakresie od 150 dla tła do 57 100 JTK w 1 m3 powietrza. Dużą ilość bakterii tej grupy zanotowano w okresach wiosny i lata na stanowisku 4, które znajdowało się w centrum eksploatowanej kwatery. Jesienią liczebność bakterii psychrofilowych była dość ustabilizowana i maksymalnie osiągnęła wartość 5400 JTK/1 m3 powietrza dla stanowiska 2, zlokalizowanego przy wjeździe na kwaterę. W okresie zimowym natomiast liczebność tych bakterii była najmniejsza. Na rys. 1 przedstawiono dynamikę zmian liczebności tych bakterii we wszystkich porach roku.

Koncentracja grzybów mikroskopowych wyhodowanych na pożywce Waksmana oscylowała w granicach od 150 JTK (dla tła) do 49 200 JTK w 1 m3 powietrza na terenie składowiska w Borówku. Najwyższe wartości występowały przeważnie latem przy zbiorniku odcieków oraz wiosną przy wjeździe na kwaterę czynną składowiska. W okresie wiosennym koncentracja grzybów na wysypisku wahała się od 3750 do 35 150 JTK w 1 m3 powietrza, natomiast jesienią od 5250 JTK (pomiędzy ogrodzeniem a skarpą w północnej części obiektu) do 15 050 JTK (w centrum czynnej kwatery składowiska). Zimą odnotowano najmniejsze zanieczyszczenie powietrza tymi grzybami. W tle wysypiska stwierdzono w każdej porze roku najniższą liczebność tych mikroorganizmów. Na rys. 2 przedstawiono liczebność grzybów mikroskopowych wykrytych na pożywce Waksmana.

Na terenie składowiska w Rabowicach stwierdzono w każdej porze roku wysokie koncentracje bakterii mezofilnych. Ich liczebność wahała się w bardzo szerokim zakresie od 150 do 60 950 JTK w 1 m3 powietrza. Duży udział tych bakterii zanotowano wiosną i latem, zwłaszcza na stanowiskach o intensywnej eksploatacji oraz przy zbiorniku odcieków. Jesienią i zimą odnotowano najczęściej niższą liczebność bakterii mezofilnych na terenie składowiska, z wyjątkiem stanowiska 12 zlokalizowanego u podnóża skarpy kwatery składowiskowej, gdzie stwierdzono 25 400 JTK/1m3 powietrza. Na stanowiskach tła stwierdzano w każdej porze roku niskie wartości tych bakterii w badanym powietrzu. Na rys. 3 przedstawiono liczebność bakterii mezofilnych we wszystkich porach roku.

Koncentracja grzybów mikroskopowych wyhodowanych na pożywce Czapek-Doxa w próbkach powietrza pobranego w Rabowicach wahała się w szerokim zakresie od 150 do 24 750 JTK w 1 m3 powietrza. Najwyższe wartości stwierdzono latem przy zbiorniku odcieków oraz w centralnej części eksploatowanej kwatery. Wiosną i jesienią maksymalne wartości były zbliżone (ok. 14,5 tys. JTK/1 m3), natomiast zimą stwierdzono najmniejsze zanieczyszczenie powietrza tymi mikroorganizmami. Strona nawiewna wykazywała niewielką liczebność grzybów w całym rocznym cyklu badań. Na rys. 4 przedstawiono zmiany liczebności grzybów mikroskopowych stwierdzonych w Rabowicach.

   14.11.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl