Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy  różne zagadnienia  dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych  do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie  ukształtowane  zasady dotyczące projektowania.

Wybór sposobu zaopatrzenia w ciepło budynku jest zagadnieniem ważnym i istotnie wpływającym zarówno na warunki komfortu zapewniane przez instalację ogrzewczą, jak i na koszty użytkowania pomieszczeń. W wielu publikacjach autorzy zalecają przeprowadzenie wstępnych analiz, które pozwolą wybrać wariant optymalny dla konkretnych uwarunkowań, lokalizacji i konstrukcji budynku.

Wykonanie jednak takich teoretycznych symulacji, nawet wielowariantowych, nie zawsze będzie w późniejszym okresie eksploatacji obiektu budowlanego skutkować utrzymaniem kosztów zaopatrzenia w ciepło na racjonalnie niskim poziomie. Przyczyną takiego stanu rzeczy są błędy popełnione przy ustalaniu założeń wstępnych do symulacji lub późniejsze odstępstwa (od rozwiązań ustalonych w projekcie) dokonane podczas realizacji systemu zaopatrzenia w ciepło.

Należy mieć na uwadze, że podłączenie do miejskiej snapoieci gazowej lub miejskiego systemu ciepłowniczego musi być zrealizowane zgodnie z warunkami przyłączeniowymi wydanymi przez właściwe przedsiębiorstwo. Ustalone warunki podłączania do systemu są później zazwyczaj rygorystycznie przestrzegane. Przedsiębiorstwo ciepłownicze może w wydanych warunkach technicznych określić m.in. minimalną średnicę przyłącza ciepłowniczego, miejsce włączenia do sieci czy niezbędne elementy wyposażenia węzła ciepłowniczego.

Bardzo często średnica przyłącza jest zdecydowanie większa od wymaganej średnicy obliczonej na podstawie zapotrzebowania na ciepło budynku oraz kryterium prędkości lub jednostkowych spadków ciśnienia. Szczególnie dotyczy to odbiorców końcowych o małej mocy zamówionej. Wymagania ustalone przez przedsiębiorstwo ciepłownicze, często oparte na historycznych już uwarunkowaniach, mają na uwadze przede wszystkim zapewnienie bezawaryjnej dostawy ciepła w całym sezonie grzewczym, do wszystkich obiektów podłączonych do systemu oraz w długiej perspektywie czasowej (uwzględniając przy tym również możliwość rozbudowy systemu).

Za mała średnica przyłącza ciepłowniczego może w późniejszym czasie skutkować na tyle dużymi oporami przepływu, że w okresach wystąpienia zwiększonego strumienia wody sieciowej mogą wystąpić problemy z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia dyspozycyjnego. Nadmierne zmniejszenie ciśnienia dyspozycyjnego może spowodować zakłócenia pracy układu automatycznej regulacji (w szczególności zaworów regulacyjnych), a w konsekwencji doprowadzić do zaburzeń w dostawie ciepła. Należy jednak pamiętać, że prawdopodobieństwo wystąpienia przedstawionych tu problemów odnosi się przede wszystkim do obiektów podłączonych na końcówkach sieci ciepłowniczej.

W celu uproszczenia procesu podejmowania decyzji podczas ustalaniu warunków dla przyłączenia odbiorcy ciepła do sieci rezygnuje się nie tylko z indywidualnej analizy warunków pracy konkretnego węzła i przyłącza ciepłowniczego zlokalizowanego w określonym miejscu systemu. Pozbawia się również projektanta możliwości wykazania, że przyłącze ciepłownicze o innej średnicy niż wymagana przez przedsiębiorstwo nie zakłóci dostawy ciepła do konkretnego budynku oraz nie wypłynie negatywnie na warunki eksploatacji całego systemu ciepłowniczego. Rola projektanta jest zatem zazwyczaj ograniczona tylko do wdrożenia narzuconych mu typowych rozwiązań.

Przyjęcie zbyt dużej w stosunku do potrzeb średnicy przyłącza ciepłowniczego spowoduje zwiększenie kosztów jego budowy oraz doprowadzenie do wzrostu strat ciepła na przesyle. Oczywiście można próbować wykazywać, że różnica w cenie pomiędzy przyłączem Dn 25 a Dn 40 jest mało istotna (tab. 1.), podobnie jak wielkość wspomnianych strat ciepła, jednak wielokrotne powielanie nawet drobnych błędów w dużej i rozległej sieci ciepłowniczej będzie skutkować zauważalnym pogorszeniem efektywności energetycznej całego systemu.

Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt: wytyczne przygotowane przez przedsiębiorstwo ciepłownicze są opracowane w oparciu o przypadki typowe, najczęściej występujące w danym mieście lub regionie. Zastosowanie ich dla przypadków standardowych zazwyczaj nie generuje istotnych skutków negatywnych ani dla operatora systemu, ani dla końcowego odbiorcy.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z przyłączem ciepłowniczym o długości kilkunastu metrów przewymiarowanie średnicy przewodów nawet o dwa wymiary handlowe (np. z Dn 25 na Dn 40) nie podwyższy istotnie nakładów inwestycyjnych. Wygląda to jednak zdecydowanie inaczej dla przypadków nietypowych.

Studium przypadku

Szczegółową analizę porównawczą wykonano dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym znajduje się 14 mieszkań. Łączne zapotrzebowanie ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oszacowano na 70 kW. Z instalacji ciepłej wody użytkowej korzysta 50 osób (3,6 osoby na mieszkanie), a maksymalna godzinowa moc układu przygotowania c.w.u. wynosi wtedy również 70 kW. Standardowym rozwiązaniem większości budowanych w Polsce węzłów ciepłowniczych jest brak układów przygotowania c.w.u. z akumulacją ciepła.

Parametry obliczeniowe instalacji c.o. wynoszą 85/65°C, zaś obliczeniowa temperatura zewnętrzna –18°C. Węzeł ciepłowniczy dwustopniowy dwufunkcyjny [2] zasilany jest z sieci ciepłowniczej wysokoparametrowej 130/70°C. Przy takich założeniach warunków pracy instalacji odbioru ciepła wyznaczony maksymalny strumień wody sieciowej wynosi 0,53 kg/s.

   20.06.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega innowacja w wentylacji dachowej »

wentylatory dachowe

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 Dobierz grzejnik do pomp ciepła i kondensatorów »

Instalatorze sprawdź dostępne webinary »
rozwiązania pomiarowe webinary instalator
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl