RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

Wybór sposobu zaopatrzenia w ciepło budynku jest zagadnieniem ważnym i istotnie wpływającym zarówno na warunki komfortu zapewniane przez instalację ogrzewczą, jak i na koszty użytkowania pomieszczeń. W wielu publikacjach autorzy zalecają przeprowadzenie wstępnych analiz, które pozwolą wybrać wariant optymalny dla konkretnych uwarunkowań, lokalizacji i konstrukcji budynku.

Wykonanie jednak takich teoretycznych symulacji, nawet wielowariantowych, nie zawsze będzie w późniejszym okresie eksploatacji obiektu budowlanego skutkować utrzymaniem kosztów zaopatrzenia w ciepło na racjonalnie niskim poziomie. Przyczyną takiego stanu rzeczy są błędy popełnione przy ustalaniu założeń wstępnych do symulacji lub późniejsze odstępstwa (od rozwiązań ustalonych w projekcie) dokonane podczas realizacji systemu zaopatrzenia w ciepło.

Należy mieć na uwadze, że podłączenie do miejskiej snapoieci gazowej lub miejskiego systemu ciepłowniczego musi być zrealizowane zgodnie z warunkami przyłączeniowymi wydanymi przez właściwe przedsiębiorstwo. Ustalone warunki podłączania do systemu są później zazwyczaj rygorystycznie przestrzegane. Przedsiębiorstwo ciepłownicze może w wydanych warunkach technicznych określić m.in. minimalną średnicę przyłącza ciepłowniczego, miejsce włączenia do sieci czy niezbędne elementy wyposażenia węzła ciepłowniczego.

Bardzo często średnica przyłącza jest zdecydowanie większa od wymaganej średnicy obliczonej na podstawie zapotrzebowania na ciepło budynku oraz kryterium prędkości lub jednostkowych spadków ciśnienia. Szczególnie dotyczy to odbiorców końcowych o małej mocy zamówionej. Wymagania ustalone przez przedsiębiorstwo ciepłownicze, często oparte na historycznych już uwarunkowaniach, mają na uwadze przede wszystkim zapewnienie bezawaryjnej dostawy ciepła w całym sezonie grzewczym, do wszystkich obiektów podłączonych do systemu oraz w długiej perspektywie czasowej (uwzględniając przy tym również możliwość rozbudowy systemu).

Za mała średnica przyłącza ciepłowniczego może w późniejszym czasie skutkować na tyle dużymi oporami przepływu, że w okresach wystąpienia zwiększonego strumienia wody sieciowej mogą wystąpić problemy z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia dyspozycyjnego. Nadmierne zmniejszenie ciśnienia dyspozycyjnego może spowodować zakłócenia pracy układu automatycznej regulacji (w szczególności zaworów regulacyjnych), a w konsekwencji doprowadzić do zaburzeń w dostawie ciepła. Należy jednak pamiętać, że prawdopodobieństwo wystąpienia przedstawionych tu problemów odnosi się przede wszystkim do obiektów podłączonych na końcówkach sieci ciepłowniczej.

W celu uproszczenia procesu podejmowania decyzji podczas ustalaniu warunków dla przyłączenia odbiorcy ciepła do sieci rezygnuje się nie tylko z indywidualnej analizy warunków pracy konkretnego węzła i przyłącza ciepłowniczego zlokalizowanego w określonym miejscu systemu. Pozbawia się również projektanta możliwości wykazania, że przyłącze ciepłownicze o innej średnicy niż wymagana przez przedsiębiorstwo nie zakłóci dostawy ciepła do konkretnego budynku oraz nie wypłynie negatywnie na warunki eksploatacji całego systemu ciepłowniczego. Rola projektanta jest zatem zazwyczaj ograniczona tylko do wdrożenia narzuconych mu typowych rozwiązań.

Przyjęcie zbyt dużej w stosunku do potrzeb średnicy przyłącza ciepłowniczego spowoduje zwiększenie kosztów jego budowy oraz doprowadzenie do wzrostu strat ciepła na przesyle. Oczywiście można próbować wykazywać, że różnica w cenie pomiędzy przyłączem Dn 25 a Dn 40 jest mało istotna (tab. 1.), podobnie jak wielkość wspomnianych strat ciepła, jednak wielokrotne powielanie nawet drobnych błędów w dużej i rozległej sieci ciepłowniczej będzie skutkować zauważalnym pogorszeniem efektywności energetycznej całego systemu.

Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt: wytyczne przygotowane przez przedsiębiorstwo ciepłownicze są opracowane w oparciu o przypadki typowe, najczęściej występujące w danym mieście lub regionie. Zastosowanie ich dla przypadków standardowych zazwyczaj nie generuje istotnych skutków negatywnych ani dla operatora systemu, ani dla końcowego odbiorcy.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z przyłączem ciepłowniczym o długości kilkunastu metrów przewymiarowanie średnicy przewodów nawet o dwa wymiary handlowe (np. z Dn 25 na Dn 40) nie podwyższy istotnie nakładów inwestycyjnych. Wygląda to jednak zdecydowanie inaczej dla przypadków nietypowych.

Studium przypadku

Szczegółową analizę porównawczą wykonano dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym znajduje się 14 mieszkań. Łączne zapotrzebowanie ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oszacowano na 70 kW. Z instalacji ciepłej wody użytkowej korzysta 50 osób (3,6 osoby na mieszkanie), a maksymalna godzinowa moc układu przygotowania c.w.u. wynosi wtedy również 70 kW. Standardowym rozwiązaniem większości budowanych w Polsce węzłów ciepłowniczych jest brak układów przygotowania c.w.u. z akumulacją ciepła.

Parametry obliczeniowe instalacji c.o. wynoszą 85/65°C, zaś obliczeniowa temperatura zewnętrzna –18°C. Węzeł ciepłowniczy dwustopniowy dwufunkcyjny [2] zasilany jest z sieci ciepłowniczej wysokoparametrowej 130/70°C. Przy takich założeniach warunków pracy instalacji odbioru ciepła wyznaczony maksymalny strumień wody sieciowej wynosi 0,53 kg/s.

Koszt budowy sieci ciepłowniczej ułożonej w gruncie (w technologii preizolowanej) o typowym zagłębieniu

Tabela 1. Koszt budowy sieci ciepłowniczej ułożonej w gruncie (w technologii preizolowanej) o typowym zagłębieniu [1]

Gdyby przyłącze ciepłownicze miało średnicę Dn 40, wówczas prędkość przepływu czynnika w warunkach obliczeniowych wynosiłaby 0,38 m/s. Przy braku zapotrzebowania na ciepło w postaci ciepłej wody użytkowej prędkość ta jeszcze zmaleje. Należy mieć również na uwadze warunki występujące w okresie letnim, gdy brak jest zapotrzebowania ciepła na ogrzewanie. Ograniczenie średnicy przewodów przyłącza do Dn 25 spowoduje wzrost prędkości przepływu nośnika ciepła do wartości 0,83 m/s.

W literaturze dotyczącej ciepłownictwa można znaleźć różne wskazówki dotyczące zasad doboru średnic przewodów sieci ciepłowniczej. Stosowane mogą być kryteria wynikające z zalecanego jednostkowego oporu liniowego lub prędkości przepływu. W [3] podane jest zalecenie, aby prędkość wody sieciowej mieściła się w zakresie 0,5÷3,0 m/s. W [4] autorzy bardziej szczegółowo rozgraniczają zalecenia dotyczące prędkości wody sieciowej:

  • w odcinkach tranzytowych – 3,0÷3,5 m/s,
  • w odcinkach głównych (magistralnych) – 2,5÷3,0 m/s,
  • w odgałęzieniach – 1,5÷2,0 m/s.

Autorzy [5] zalecają natomiast, aby prędkość przepływu nośnika ciepła w przewodach sieci ciepłowniczej o maksymalnych średnicach nie przekraczała 3,0÷3,5 m/s. Jak zatem widać wytyczne są zbieżne, chociaż w szczegółach dość istotnie się różnią.

Wynik obliczenia prędkości przepływu w analizowanym przypadku i po przyjęciu mniejszej średnicy przyłącza (Dn 25) zawiera się w zakresie wskazanym w [3], chociaż nie spełnia już warunków podawanych przez pozostałych autorów. Jednak zastosowanie średnicy przyłącza Dn 40 skutkuje uzyskaniem prędkości dużo mniejszych i nie spełniających nawet warunku określonego w [3].

Przyłącze ciepłownicze użytkowane na potrzeby węzła dwufunkcyjnego działa przez cały rok. Choć strumień wody sieciowej oraz temperatury zasilania i powrotu ulegają w tym czasie zmianom (w efekcie prowadzonej regulacji jakościowej w źródle ciepła), to straty ciepła zależą wyłącznie od różnicy temperatur pomiędzy czynnikiem a gruntem oraz od średnicy przewodu.

Ponieważ wartość ta zależy od różnych uwarunkowań lokalnych, wyznaczając straty ciepła przyłącza przyjęto wariantowo różne dwie średnie temperatury gruntu (8°C i 5°C). Wyniki analiz zestawiono w tab. 2. Jak z niej wynika, przy stosunkowo dużej długości przyłącza, różnice w stratach ciepła w zależności od jego średnicy są zauważalne.

Ważną wielkością w symulacjach strat ciepła było ustalenie średniej temperatury zasilania i powrotu dla całego okresu dostawy ciepła. W przypadku dostawy ciepła wyłącznie na potrzeby c.o., zagadnienie to jest dość proste zarówno od strony formalnej, jak i algebraicznej. Na podstawie danych klimatycznych dla wybranej lokalizacji wyznacza się bowiem średnią temperaturę zewnętrzną dla sezonu grzewczego tśr zewn. Dla tej wartości temperatury zewnętrznej, na podstawie wykresu regulacyjnego, określą się następnie wartość temperatury zasilania Tzas i powrotu Tpow.

W przypadku przyłącza lub – w ogólnym przypadku – sieci ciepłowniczej, które dostarcza ciepło również w okresie letnim, na potrzeby przygotowania c.w.u. przedstawiona powyżej metoda ulega modyfikacji. W okresie letnim temperatura wody sieciowej na zasilaniu utrzymywana jest jako stała, zwykle ok. 70°C. Taki sposób regulacji powoduje podwyższenie średniorocznej temperatury na zasilaniu.

Precyzyjne wyznaczenie średniej temperatury zasilania od strony algebraicznej jest oczywiście możliwe, choć niezbędna jest do tego znajomość tzw. krzywej klimatycznej dla konkretnej miejscowości. W poniższych analizach wykonano obliczenia modelowe dla dwóch wartości średniej temperatury zasilania i powrotu. Uzyskane w ten sposób wyniki mogą być interpretowane jako odwzorowanie rzeczywistych strat ciepła w ciągu roku z łagodną i mroźną zimą.

Zestawienie strat ciepła na przyłączu ciepłowniczym w ciągu roku z wielkością całkowitego zużycia ciepła przez instalacje odbiorcze w budynku (tab. 3.) pozwala jeszcze lepiej zobrazować efektywność energetyczną tego fragmentu systemu ciepłowniczego. W tym celu obliczone zostało roczne zużycie ciepła na potrzeby c.o. w oparciu o liczbę stopniodni oraz na potrzeby c.w.u. na podstawie dobowego zużycia c.w.u.

W [6] wskazano, że w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym pobór c.w.u. utrzymuje się na bardzo niskim poziomie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Z tego względu obliczenia modelowe zostały wykonane nawet dla jednostkowego zużycia równego 30 dm3/(doba·osoba).

W przypadku zużycia ciepła w samym budynku na poziomie 719 GJ/rok, straty ciepła na przesyle samym przyłączem określone dla wariantu w.4.2. (tab. 2.) wynoszą aż 33%. Zmniejszenie średnicy (na Dn 25 – wariant w.4.1.) powoduje ograniczenie udziału strat ciepła do 28%. Przy uwzględnieniu maksymalnych możliwych do wystąpienia wskaźników jednostkowych zużycia c.w.u., udział strat ciepła na przesyle przyłączem wynoszą odpowiednio: 26% (w.3.2.) oraz 22% (w.3.1.).

Przy długości przyłącza ciepłowniczego równego 100 m wpływ średnicy przyłącza jest już zdecydowanie mniejszy – w przypadku w.1.1. straty ciepła stanowią 8%, a w w.1.2. tylko nieznacznie więcej (9%). Należy jednak podkreślić, że są to straty występujące tylko w niewielkim fragmencie sieci ciepłowniczej, do których dla całkowitego bilansu należy dodać również straty występujące w pozostałych elementach systemu.

Analiza wariantowa rocznych strat ciepła na przesyle

Tabela 2. Analiza wariantowa rocznych strat ciepła na przesyle

Szacunkowe roczne zużycie ciepła w analizowanym budynku

Tabela 3. Szacunkowe roczne zużycie ciepła w analizowanym budynku

Przyłącze ciepłownicze 2×Dn 40 ułożone w kanale nieprzełazowym, zasilające w ciepło węzeł jednofunkcyjny

Fot. 3. Przyłącze ciepłownicze 2×Dn 40 ułożone w kanale nieprzełazowym, zasilające w ciepło węzeł jednofunkcyjny (c.o.) o mocy 38 kW. Taka średnica umożliwia przyłączenie węzła o mocy zamówionej 250 kW


Źródło: fot. B. Nowak

Owszem, zazwyczaj długość przyłącza ciepłowniczego wynosi od kilku do kilkudziesięciu metrów, jednak nie należą do rzadkości przypadki, gdzie jest ona dużo większa [7]. Trzeba jeszcze pamiętać, że rzeczywiste zużycie ciepła na potrzeby ogrzewania pomieszczeń jest obecnie również ograniczane przez mieszkańców poniżej wartości obliczanych z modeli matematycznych [6, 8]. Jeśli będzie występować taka tendencja, trzeba liczyć się z dalszym wzrostem względnego poziomu strat ciepła na przesyle. Straty te nie ulegną bowiem zmianie, natomiast zmniejszy się poziom odniesienia.

Podsumowanie

Uproszczone metody doboru urządzeń ułatwiają pracę projektantom i ograniczają nakłady czasowe na przygotowanie dokumentacji projektowej. W większości przypadków są one również wystarczająco skuteczne, tzn. dają poprawny wynik. Zastosowanie złożonych procedur obliczeniowych w wielu przypadkach spowoduje uzyskanie analogicznego wyniku lub prawie identycznego.

Trzeba jednak podkreślić, że dla przypadków specyficznych wynik uzyskany z uproszczonych procedur może być obarczony istotnym błędem. Obniżenie efektywności energetycznej w takiej sytuacji będzie obciążać podwyższonymi kosztami eksploatacyjnym użytkownika przez wiele lat.

Przedsiębiorstwa ciepłownicze wprowadzając warunki, np. w postaci minimalnej średnicy przyłącza, mają na celu zapewnienie bezawaryjnej pracy systemu ciepłowniczego. Jednak bezkrytyczne ich stosowanie może w niektórych przypadkach powodować istotne obniżenie efektywności energetycznej, które jest niekorzystne dla samego przedsiębiorstwa, jak i końcowego odbiorcy ciepła.

Przedstawiona tu teoretycznie przeprowadzona analiza ma przede wszystkim zwrócić uwagę na problem, jaki dotyczy wielu scentralizowanych systemów zaopatrzenia w ciepło. Jest on przy tym niezwykle trudny do wyeliminowania, gdyż wymaga albo całkowitej przebudowy infrastruktury albo pozyskania dodatkowych, dużych odbiorców ciepła.

Nie tylko bowiem duży udział strat ciepła w stosunku do ilości sprzedawanego ciepła wynika z niedostosowania średnic rurociągów magistralnych i tranzytowych (projektowanych w odmiennych warunkach systemowych i przy założeniu dynamicznego rozwoju energochłonnej zabudowy), ale mają nań wpływ również straty ciepła na samych przyłączach do węzłów ciepłowniczych, szczególnie gdy moc zamówiona pojedynczego węzła jest mniejsza od 200 kW.

Artykuł nie odpowiada na pytanie, jaka powinna być minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego, zwraca jednak uwagę na sam problem. Patrząc na rozwiązania, stosowane technologie (fot. 4a i 4b.) oraz coraz lepszą jakość wody sieciowej, celowe jest przeanalizowanie dostosowania tych średnic do rzeczywistych potrzeb odbiorcy końcowego.

Producenci rur preizolowanych oferują różne rozwiązania technologiczne

Fot. 4a. Producenci rur preizolowanych oferują różne rozwiązania technologiczne, pozwalające na dostosowanie ich do konkretnych wymagań systemu ciepłowniczego (fot. B. Nowak)


Źródło: fot. B. Nowak

Producenci rur preizolowanych oferują różne rozwiązania technologiczne, pozwalające na dostosowanie ich do konkretnych wymagań systemu ciepłowniczego

Fot. 4b. Producenci rur preizolowanych oferują różne rozwiązania technologiczne, pozwalające na dostosowanie ich do konkretnych wymagań systemu ciepłowniczego (fot. B. Nowak)


Źródło: fot. B. Nowak

Poprawiać to będzie efektywność energetyczną funkcjonujących powszechnie w naszym kraju scentralizowanych systemów zaopatrzenia w ciepło. Problem dotyczy przede wszystkim istniejącej infrastruktury, której wymiana jest zbyt kosztowna, aby przeprowadzać ją w sposób kompleksowy, a uzyskany w jej wyniku efekt finansowy i tak skutkuje bardzo długim okresem zwrotu nakładów, sięgającym często ponad 20÷30 lat.

Literatura

  1. Fortum Wrocław SA, Taryfa dla ciepła, Decyzja Prezesa URE nr SWR-4210-34/2007/252/VIII-A/JJ z dnia 5 października 2007 r.
  2. Klimczak M., Nowak B., Węzeł ciepłowniczy – alternatywa dla lokalnej kotłowni, Rynek Instalacyjny 9/2007, s. 71.
  3. Kamler W., Ciepłownictwo, PWN, Warszawa 1979.
  4. Overgaard J., Knudsen S., District heating networks – choosing the right pipe dimensions, News from DBDH 1/2006.
  5. Szkarowski A., Łatowski L., Ciepłownictwo, WNT, Warszawa 2006.
  6. Bartnicki G., Nowak B., Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego, Rynek Instalacyjny 4/2008, s. 54.
  7. Nowak B., Bartnicki G., Przyłącze ciepłownicze – modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło, Rynek Instalacyjny 1–2/2008, s. 58.
  8. Nowak B., Bartnicki G., Sezonowa sprawność kotłowni gazowej w warunkach rzeczywistych, Rynek Instalacyjny 5/2008, s. 54.
  9. Katalog firmy Brugg, www.brugg.pl.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Olgierd Romanowski Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania

Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania

W poprzednim artykule (RI nr 10/2009) scharakteryzowano stan prawny rozliczania kosztów ciepła do ogrzewania i przygotowania c.w.u. zgodnie z jego zużyciem przez użytkownika lokalu w budynkach wielolokalowych....

W poprzednim artykule (RI nr 10/2009) scharakteryzowano stan prawny rozliczania kosztów ciepła do ogrzewania i przygotowania c.w.u. zgodnie z jego zużyciem przez użytkownika lokalu w budynkach wielolokalowych. Do określenia zużycia ciepła do ogrzewania mogą być wykorzystane urządzenia wskaźnikowe zwane powszechnie nagrzejnikowymi podzielnikami kosztów ogrzewania. Aby wyjaśnić, jak dobór grzejników dokonywany przez projektanta instalacji wpływa na późniejsze rozliczenia kosztów ciepła zużywanego do...

prof. nzw. dr hab. inż. Zbysław Pluta, dr inż. Ryszard Wnuk Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

W artykule zawarto zagadnienia związane z projektowaniem dużych instalacji słonecznych na przykładzie systemu wstępnego podgrzewania wody uzupełniającej zład sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej...

W artykule zawarto zagadnienia związane z projektowaniem dużych instalacji słonecznych na przykładzie systemu wstępnego podgrzewania wody uzupełniającej zład sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC) w Wołominie. Omówiono zasadnicze różnice w opracowaniu koncepcji i konstrukcji „małych” i „dużych” instalacji, a także będące ich konsekwencją różnice w sposobach sterowania, zabezpieczeń i eksploatacji.

dr inż. Mariusz Adamski Kawitacja – lekceważone zjawisko

Kawitacja – lekceważone zjawisko Kawitacja – lekceważone zjawisko

Kawitacja w instalacjach jest niepożądana, a nawet szkodliwa. Przyspiesza zużycie urządzeń lub przewodów w sąsiedztwie obszarów jej częstego występowania. Aby jej zapobiec, projektanci instalacji powinni...

Kawitacja w instalacjach jest niepożądana, a nawet szkodliwa. Przyspiesza zużycie urządzeń lub przewodów w sąsiedztwie obszarów jej częstego występowania. Aby jej zapobiec, projektanci instalacji powinni sprawdzać wartość ciśnień w króćcach ssawnych pomp i porównywać je z wymaganymi wartościami NPSHr. Ponadto w instalacjach centralnego ogrzewania z pompami obiegowymi należy sprawdzić, czy wybrano optymalny wariant ich zamontowania.

Jerzy Kosieradzki Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak...

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak jest, należy zacząć od początku, czyli od obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Jest to warunek podstawowy, aby móc zastanowić się, co trzeba zrobić, aby oszczędzić energię.

dr inż. Andrzej Górecki Trwałość instalacji centralnego ogrzewania

Trwałość instalacji centralnego ogrzewania Trwałość instalacji centralnego ogrzewania

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu...

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu poświęcanego na proces projektowania, uruchamiania i oddawania instalacji do użytku. W tej części artykułu (cz. 1. – „RI” nr 6/2009) przedstawiono zalecane i niezalecane rozwiązania projektowe mające zastosowanie w systemach HVAC.

Jerzy Kosieradzki Jak dobrać kocioł gazowy?

Jak dobrać kocioł gazowy? Jak dobrać kocioł gazowy?

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może...

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może spełnić prośbę klienta? Co musi wiedzieć, aby móc zaprezentować coś z oferty swojej hurtowni? I zrobić to tak, aby klient był zadowolony i szef hurtowni także.

dr inż. Zdzisław Gebhardt, Waldemar Joniec Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów...

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1) Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza...

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza nawiewanego. Systemy te powinny być wykorzystywane w obiektach, w których występują pojedyncze pomieszczenia o dużej kubaturze lub strefy o zbliżonych zyskach ciepła i wilgoci.

dr inż. Ryszard Śnieżyk O pompowaniu w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach O pompowaniu w ciepłowniach

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono...

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono modernizację wielu układów hydraulicznych w ciepłowniach, ale wyniki tych działań budzą wątpliwości.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono...

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono zagadnienia związane z doborem wzbiorczych naczyń przeponowych i zbiorników buforowych oraz celowości ich zastosowania w systemie z pośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. W drugiej i ostatniej części artykułu zostaną przedstawione aspekty związane z doborem zaworów bezpieczeństwa, filtrów...

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

mgr inż. Katarzyna Rybka Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła Wymienniki ciepła

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji...

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji różnego rodzaju, w tym wodnych, nie miałaby prawa działać. Mimo że są to dość proste w obsłudze urządzenia, nawet pozornie nieistotne szczegóły i niedociągnięcia wpływają na spadek ich efektywności.

dr inż. Jan Wrona Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga

Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga

Produkowane obecnie urządzenia Stirlinga mogą być alternatywą dla stosowanych powszechnie silników cieplnych ze spalaniem wewnętrznym oraz chłodziarek realizujących obieg Lindego.

Produkowane obecnie urządzenia Stirlinga mogą być alternatywą dla stosowanych powszechnie silników cieplnych ze spalaniem wewnętrznym oraz chłodziarek realizujących obieg Lindego.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.