Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Ciąg dalszy artykułu...

Gdyby przyłącze ciepłownicze miało średnicę Dn 40, wówczas prędkość przepływu czynnika w warunkach obliczeniowych wynosiłaby 0,38 m/s. Przy braku zapotrzebowania na ciepło w postaci ciepłej wody użytkowej prędkość ta jeszcze zmaleje. Należy mieć również na uwadze warunki występujące w okresie letnim, gdy brak jest zapotrzebowania ciepła na ogrzewanie. Ograniczenie średnicy przewodów przyłącza do Dn 25 spowoduje wzrost prędkości przepływu nośnika ciepła do wartości 0,83 m/s.

W literaturze dotyczącej ciepłownictwa można znaleźć różne wskazówki dotyczące zasad doboru średnic przewodów sieci ciepłowniczej. Stosowane mogą być kryteria wynikające z zalecanego jednostkowego oporu liniowego lub prędkości przepływu. W [3] podane jest zalecenie, aby prędkość wody sieciowej mieściła się w zakresie 0,5÷3,0 m/s. W [4] autorzy bardziej szczegółowo rozgraniczają zalecenia dotyczące prędkości wody sieciowej:

  • w odcinkach tranzytowych – 3,0÷3,5 m/s,
  • w odcinkach głównych (magistralnych) – 2,5÷3,0 m/s,
  • w odgałęzieniach – 1,5÷2,0 m/s.

Autorzy [5] zalecają natomiast, aby prędkość przepływu nośnika ciepła w przewodach sieci ciepłowniczej o maksymalnych średnicach nie przekraczała 3,0÷3,5 m/s. Jak zatem widać wytyczne są zbieżne, chociaż w szczegółach dość istotnie się różnią.

Wynik obliczenia prędkości przepływu w analizowanym przypadku i po przyjęciu mniejszej średnicy przyłącza (Dn 25) zawiera się w zakresie wskazanym w [3], chociaż nie spełnia już warunków podawanych przez pozostałych autorów. Jednak zastosowanie średnicy przyłącza Dn 40 skutkuje uzyskaniem prędkości dużo mniejszych i nie spełniających nawet warunku określonego w [3].

Przyłącze ciepłownicze użytkowane na potrzeby węzła dwufunkcyjnego działa przez cały rok. Choć strumień wody sieciowej oraz temperatury zasilania i powrotu ulegają w tym czasie zmianom (w efekcie prowadzonej regulacji jakościowej w źródle ciepła), to straty ciepła zależą wyłącznie od różnicy temperatur pomiędzy czynnikiem a gruntem oraz od średnicy przewodu.

Ponieważ wartość ta zależy od różnych uwarunkowań lokalnych, wyznaczając straty ciepła przyłącza przyjęto wariantowo różne dwie średnie temperatury gruntu (8°C i 5°C). Wyniki analiz zestawiono w tab. 2. Jak z niej wynika, przy stosunkowo dużej długości przyłącza, różnice w stratach ciepła w zależności od jego średnicy są zauważalne.

Ważną wielkością w symulacjach strat ciepła było ustalenie średniej temperatury zasilania i powrotu dla całego okresu dostawy ciepła. W przypadku dostawy ciepła wyłącznie na potrzeby c.o., zagadnienie to jest dość proste zarówno od strony formalnej, jak i algebraicznej. Na podstawie danych klimatycznych dla wybranej lokalizacji wyznacza się bowiem średnią temperaturę zewnętrzną dla sezonu grzewczego tśr zewn. Dla tej wartości temperatury zewnętrznej, na podstawie wykresu regulacyjnego, określą się następnie wartość temperatury zasilania Tzas i powrotu Tpow.

W przypadku przyłącza lub – w ogólnym przypadku – sieci ciepłowniczej, które dostarcza ciepło również w okresie letnim na potrzeby przygotowania c.w.u. przedstawiona powyżej metoda ulega modyfikacji. W okresie letnim temperatura wody sieciowej na zasilaniu utrzymywana jest jako stała, zwykle ok. 70°C. Taki sposób regulacji powoduje podwyższenie średniorocznej temperatury na zasilaniu.

Precyzyjne wyznaczenie średniej temperatury zasilania od strony algebraicznej jest oczywiście możliwe, choć niezbędna jest do tego znajomość tzw. krzywej klimatycznej dla konkretnej miejscowości. W poniższych analizach wykonano obliczenia modelowe dla dwóch wartości średniej temperatury zasilania i powrotu. Uzyskane w ten sposób wyniki mogą być interpretowane jako odwzorowanie rzeczywistych strat ciepła w ciągu roku z łagodną i mroźną zimą.

Zestawienie strat ciepła na przyłączu ciepłowniczym w ciągu roku z wielkością całkowitego zużycia ciepła przez instalacje odbiorcze w budynku
(tab. 3.)
pozwala jeszcze lepiej zobrazować efektywność energetyczną tego fragmentu systemu ciepłowniczego. W tym celu obliczone zostało roczne zużycie ciepła na potrzeby c.o. w oparciu o liczbę stopniodni oraz na potrzeby c.w.u. na podstawie dobowego zużycia c.w.u.

W [6] wskazano, że w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym pobór c.w.u. utrzymuje się na bardzo niskim poziomie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Z tego względu obliczenia modelowe zostały wykonane nawet dla jednostkowego zużycia równego 30 dm3/(doba·osoba).

W przypadku zużycia ciepła w samym budynku na poziomie 719 GJ/rok, straty ciepła na przesyle samym przyłączem określone dla wariantu w.4.2. (tab. 2.) wynoszą aż 33%. Zmniejszenie średnicy (na Dn 25 – wariant w.4.1.) powoduje ograniczenie udziału strat ciepła do 28%. Przy uwzględnieniu maksymalnych możliwych do wystąpienia wskaźników jednostkowych zużycia c.w.u., udział strat ciepła na przesyle przyłączem wynoszą odpowiednio: 26% (w.3.2.) oraz 22% (w.3.1.).

Przy długości przyłącza ciepłowniczego równego 100 m wpływ średnicy przyłącza jest już zdecydowanie mniejszy – w przypadku w.1.1. straty ciepła stanowią 8%, a w w.1.2. tylko nieznacznie więcej (9%). Należy jednak podkreślić, że są to straty występujące tylko w niewielkim fragmencie sieci ciepłowniczej, do których dla całkowitego bilansu należy dodać również straty występujące w pozostałych elementach systemu.

   20.06.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl