Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zastosowanie gazowych przepływowych ogrzewaczy wody z zamkniętą komorą spalania

Przepływowe gazowe ogrzewacze wody mogą być bezpieczne
Przepływowe gazowe ogrzewacze wody mogą być bezpieczne
Junkers

Do przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach wielokondygnacyjnych bardzo często stosuje się urządzenia gazowe. Z reguły do tego celu wykorzystywane są gazowe przepływowe ogrzewacze wody, natomiast rzadziej stosuje się gazowe pojemnościowe podgrzewacze wody. Coraz szersze zastosowanie znajdują także układy dwufunkcyjne do przygotowania c.w.u. oraz centralnego ogrzewania. Niemniej jednak szczególnie w wielokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych dominują gazowe przepływowe ogrzewacze wody z otwartą komorą spalania (urządzenia typu B). W ostatnim czasie na rynku pojawiły się znacznie bezpieczniejsze gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania (typ C). W artykule przedstawiono krótką charakterystykę tego typu urządzeń, ich podział oraz wymagania odnośnie samych ogrzewaczy i ich stosowania.

Podstawową zaletą urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania jest gwarancja bezpieczeństwa dla ich użytkowników. Odseparowanie komory spalania od pomieszczenia, w którym zamontowane jest urządzenie gwarantuje, że produkty spalania, nawet jeśli znajduje się w nich toksyczny tlenek węgla, nie zagrażają mieszkańcom (Czytaj więcej na ten temat). Dodatkowo, dzięki dostarczaniu powietrza do spalania z zewnątrz likwiduje się możliwość spadku koncentracji tlenu w pomieszczeniu.

Ponadto w urządzeniach tych wykorzystuje się zaawansowane technicznie rozwiązania konstrukcyjne, które charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną oraz komfortem użytkowania. Wysoka sprawność energetyczna uzyskiwana jest poprzez zastosowanie sprawnych wymienników ciepła oraz wstępne podgrzewanie powietrza w przewodzie powietrzno-spalinowym. Urządzenia te mają zwartą budowę, niewielkie rozmiary, hermetyczną obudowę i cicho pracują.

Jednocześnie wyposażone są w automatykę wraz z systemami zabezpieczeń. Umożliwiają płynną zmianę mocy w zależności od ilości pobieranej wody. Urządzenia takie można zamontować wśród mebli, w zamkniętej szafie lub w pomieszczeniu o małej kubaturze, a więc tam – gdzie w świetle obowiązujących przepisów – urządzenie typu B nie mogłyby być stosowane [1].

Dotychczasowe układy spalinowe wykorzystywane dla urządzeń typu B były przeznaczone wyłącznie do odprowadzania spalin na zewnątrz, podczas gdy obecne systemy służą również do dostarczania powietrza do spalania. Odprowadzanie spalin na zewnątrz pomieszczenia może odbywać się również w inny sposób, a mianowicie bezpośrednio przez ścianę boczną budynku, co powoduje, że urządzenia te można też stosować bez konieczności budowy komina.

Wśród urządzeń typu C wyróżnia się konstrukcje, w których odprowadzanie spalin i pobieranie powietrza odbywa się grawitacyjnie (zwykle są to urządzenia o małej mocy), ale najczęściej wymuszone jest przez wentylator (tzw. urządzenia turbo). Urządzenia z wentylatorem wymagają zasilania w energię elektryczną, co wiąże się z dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi.

Do grupy urządzeń z zamkniętą komorą spalania należą również urządzenia kondensacyjne, z tym że żaden z producentów aktualnie nie ma w swojej ofercie w Polsce kondensacyjnego gazowego przepływowego ogrzewacza wody.

Obecnie na polskim rynku tylko kilku producentów oferuje gazowe przepływowe ogrzewacze wody typu C (zestawienie  w tab. 1.). Urządzenia te przystosowane są zarówno do spalania gazu ziemnego różnych grup, jak i gazu płynnego. Każde z nich wyposażone jest w wentylator oraz urządzenie do automatycznego zapłonu. Moce nominalne oferowanych urządzeń są do siebie zbliżone i wahają się w przedziale 19,5÷24,4 kW. Są to dosyć wysokie wartości, porównywalne do poziomu najwyższych mocy spotykanych w przepływowych ogrzewaczach wody z otwartą komorą spalania.

Tylko jeden z producentów podaje sprawność urządzenia, która wynosi przy mocy nominalnej 88,5% i jest wyższa od tej wielkości dla urządzenia tradycyjnego o 1,5%. Z wyników badań [2] przeprowadzonych na tych urządzeniach wynika jednak, że charakteryzują się one wysoką sprawnością zależną od warunków pracy urządzenia. Można stwierdzić, iż oferowane na rynku gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania mają zbliżone do siebie parametry, jak również ceny.

Analizując koszty związane z zastosowaniem takich urządzeń należy zwrócić uwagę, czy oferowany typ urządzenia kończy się na króćcach przyłączeniowych (typ C6), czy też urządzenie obejmuje również, jako integralną część, system powietrzno-spalinowy. W przypadku urządzeń typu C6 należy liczyć się z dodatkowymi kosztami zakupu przewodów powietrzno-spalinowych. Oczywiście dla wszystkich typów urządzeń będą występowały różnice kosztów związane z długością przewodów [3].

Wymagania prawne

Przepisy dotyczące instalacji i urządzeń gazowych jako jednego z istotnych elementów wyposażenia obiektu budowlanego zawarte są w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [17]. Znajdują się w nim również zapisy dotyczące wentylacji i odprowadzania spalin z pomieszczeń wyposażonych w urządzenia gazowe. Urządzenia gazowe (w tym z zamkniętą komorą spalania) mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach, które są do tego celu przeznaczone oraz spełniają określone warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzania spalin, a także dopływu powietrza do spalania.

   20.06.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl