Efektywność energetyczna a komfort wg PN-EN 15251

Efektywność energetyczna a komfort wg PN-EN 15251
Efektywność energetyczna a komfort wg PN-EN 15251
B. Nowak

Norma PN-EN 15251 [1] opisuje standardy dotyczące wielu zagadnień z zakresu jakości środowiska wewnętrznego pomieszczeń. W marcowym i kwietniowym numerze Rynku Instalacyjnego [2, 3] przybliżono Czytelnikom ogólne wymagania w zakresie określania niezbędnego strumienia powietrza wentylacyjnego, wynikające z warunków higienicznych. Obecnie szerzej omówione zostaną zasady zawarte w tej normie, a związane z efektywnością energetyczną budynków.

PN-EN 15251 [1] określa wymagania dla środowiska wewnętrznego, które powinny zostać zapewnione, aby umożliwić użytkowanie pomieszczeń i budynków zgodnie z ich przeznaczeniem oraz gwarantować przebywającym w nich osobom właściwe warunki higieniczne. Zgodnie z ustawą o normalizacji [4], ma ona wyłącznie charakter nieobligatoryjny, a wprowadzenie jej do polskiego systemu normalizacji w języku oryginału (bez tłumaczenia na język polski) nie pozwala na przywołanie jej w przepisach prawnych.

Polska norma jest [4, 5] dokumentem przyjętym na zasadzie konsensu (tj. ogólnego porozumienia, charakteryzującego się brakiem trwałego sprzeciwu znaczącej części zainteresowanych w odniesieniu do istotnych zagadnień, osiągniętego w procesie rozpatrywania poglądów wszystkich zainteresowanych i zbliżenia przeciwstawnych stanowisk) i zatwierdzonym przez Polski Komitet Normalizacyjny.

Ustalone przez nią zasady, wytyczne lub charakterystyki (do powszechnego oraz wielokrotnego stosowania) odnoszą się do różnych rodzajów działalności lub ich wyników i mają na celu zapewnienie optymalnego stopnia uporządkowania w zakresie, którego dotyczy. Wymagania zawarte w PN-EN 15251 [1] odnoszą się do:

 • zasad projektowania budynków, pomieszczeń oraz ich systemów grzewczych, chłodniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
 • metodyki obliczeń zużycia energii w budynku,
 • oceny środowiska wewnętrznego, w tym ocen długookresowych,
 • pomiarów środowiska wewnętrznego w istniejących budynkach,
 • klasyfikacji oraz certyfikacji budynków lub ich części.

Omawiają [1]:

 • jakość powietrza,
 • warunki termiczne,
 • oświetlenie oraz
 • hałas.

Podane w PN-EN 15251 [1] standardy zostały określone dla budynków nieprzemysłowych, takich jak: mieszkalne, użyteczności publicznej, oświatowe, handlowe itp., w których warunki środowiska wewnętrznego można oszacować na podstawie typowych zachowań użytkowników. Autorzy normy europejskiej wyraźnie zastrzegają nadrzędność wymagań i przepisów krajowych, wskazując, że zaproponowane przez nich zasady należy stosować wówczas, gdy w brak jest szczegółowych rozwiązań krajowych.

Jak już zaznaczałem w [2, 3], norma opisuje wymagania [1] dla czterech kategorii obiektów budowlanych (lub ich pomieszczeń), uwzględniając różny poziom warunków komfortu zapewnionych użytkownikowi (I kategoria – obiekty o szczególnie wysokich wymaganiach, II kategoria – wymagania standardowe, III kategoria – standard obniżony, ale jeszcze akceptowalny, IV kategoria – warunki środowiska wewnętrznego są poza zakresem ustalonym dla wyższych kategorii, pod warunkiem jednak, że taki stan w trakcie całego roku może wystąpić tylko przez ograniczony okres czasu).

Podanie odrębnych wymagań dla różnych kategorii pomieszczeń i budynków jest zgodne z zasadami podanymi w dyrektywie EPBD [6]. W art. 4. stwierdza ona [6], że: ustalając wymagania, państwa członkowskie mogą dokonywać zróżnicowania pomiędzy budynkami nowymi i istniejącymi oraz różnymi kategoriami budynków. Można w pewnym uproszczeniu przyjąć, że kategorii I i II powinny odpowiadać warunki w budynkach nowych lub poddanych kompleksowemu remontowi (fot. 1.), a kategorii III i IV budynki istniejące.

Zgodnie z PN-EN 15251 [1] projektant ma swobodę określenia założeń obliczeniowych, istotne jest jednak, aby kierował się przy tym ogólnymi zasadami ustanowionymi tą normą. Powinien zagwarantować taką ilość powietrza zewnętrznego, doprowadzanego ciepła lub chłodu, aby temperatura powietrza w pomieszczeniu mieściła się w zakresie zadanych wartości minimalnej i maksymalnej. Założenia te, wraz z podstawą ich określenia, musi też czytelnie opisać w dokumentacji projektowej.

Norma PN-EN 15251 [1] opisuje standardy dotyczące wielu zagadnień z zakresu jakości środowiska wewnętrznego pomieszczeń. W marcowym i kwietniowym numerze Rynku Instalacyjnego [2, 3] przybliżono Czytelnikom ogólne wymagania w zakresie określania niezbędnego strumienia powietrza wentylacyjnego, wynikające z warunków higienicznych. Obecnie szerzej omówione zostaną zasady zawarte w tej normie, a związane z efektywnością energetyczną budynków.
   20.06.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - OZE w budynkach wielorodzinnych
 • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl