Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Efektywność energetyczna a komfort wg PN-EN 15251

Efektywność energetyczna a komfort wg PN-EN 15251
Efektywność energetyczna a komfort wg PN-EN 15251
B. Nowak

Norma PN-EN 15251 [1] opisuje standardy dotyczące wielu zagadnień z zakresu jakości środowiska wewnętrznego pomieszczeń. W marcowym i kwietniowym numerze Rynku Instalacyjnego [2, 3] przybliżono Czytelnikom ogólne wymagania w zakresie określania niezbędnego strumienia powietrza wentylacyjnego, wynikające z warunków higienicznych. Obecnie szerzej omówione zostaną zasady zawarte w tej normie, a związane z efektywnością energetyczną budynków.

PN-EN 15251 [1] określa wymagania dla środowiska wewnętrznego, które powinny zostać zapewnione, aby umożliwić użytkowanie pomieszczeń i budynków zgodnie z ich przeznaczeniem oraz gwarantować przebywającym w nich osobom właściwe warunki higieniczne. Zgodnie z ustawą o normalizacji [4], ma ona wyłącznie charakter nieobligatoryjny, a wprowadzenie jej do polskiego systemu normalizacji w języku oryginału (bez tłumaczenia na język polski) nie pozwala na przywołanie jej w przepisach prawnych.

Polska norma jest [4, 5] dokumentem przyjętym na zasadzie konsensu (tj. ogólnego porozumienia, charakteryzującego się brakiem trwałego sprzeciwu znaczącej części zainteresowanych w odniesieniu do istotnych zagadnień, osiągniętego w procesie rozpatrywania poglądów wszystkich zainteresowanych i zbliżenia przeciwstawnych stanowisk) i zatwierdzonym przez Polski Komitet Normalizacyjny.

Ustalone przez nią zasady, wytyczne lub charakterystyki (do powszechnego oraz wielokrotnego stosowania) odnoszą się do różnych rodzajów działalności lub ich wyników i mają na celu zapewnienie optymalnego stopnia uporządkowania w zakresie, którego dotyczy. Wymagania zawarte w PN-EN 15251 [1] odnoszą się do:

 • zasad projektowania budynków, pomieszczeń oraz ich systemów grzewczych, chłodniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
 • metodyki obliczeń zużycia energii w budynku,
 • oceny środowiska wewnętrznego, w tym ocen długookresowych,
 • pomiarów środowiska wewnętrznego w istniejących budynkach,
 • klasyfikacji oraz certyfikacji budynków lub ich części.

Omawiają [1]:

 • jakość powietrza,
 • warunki termiczne,
 • oświetlenie oraz
 • hałas.

Podane w PN-EN 15251 [1] standardy zostały określone dla budynków nieprzemysłowych, takich jak: mieszkalne, użyteczności publicznej, oświatowe, handlowe itp., w których warunki środowiska wewnętrznego można oszacować na podstawie typowych zachowań użytkowników. Autorzy normy europejskiej wyraźnie zastrzegają nadrzędność wymagań i przepisów krajowych, wskazując, że zaproponowane przez nich zasady należy stosować wówczas, gdy w brak jest szczegółowych rozwiązań krajowych.

Jak już zaznaczałem w [2, 3], norma opisuje wymagania [1] dla czterech kategorii obiektów budowlanych (lub ich pomieszczeń), uwzględniając różny poziom warunków komfortu zapewnionych użytkownikowi (I kategoria – obiekty o szczególnie wysokich wymaganiach, II kategoria – wymagania standardowe, III kategoria – standard obniżony, ale jeszcze akceptowalny, IV kategoria – warunki środowiska wewnętrznego są poza zakresem ustalonym dla wyższych kategorii, pod warunkiem jednak, że taki stan w trakcie całego roku może wystąpić tylko przez ograniczony okres czasu).

Podanie odrębnych wymagań dla różnych kategorii pomieszczeń i budynków jest zgodne z zasadami podanymi w dyrektywie EPBD [6]. W art. 4. stwierdza ona [6], że: ustalając wymagania, państwa członkowskie mogą dokonywać zróżnicowania pomiędzy budynkami nowymi i istniejącymi oraz różnymi kategoriami budynków. Można w pewnym uproszczeniu przyjąć, że kategorii I i II powinny odpowiadać warunki w budynkach nowych lub poddanych kompleksowemu remontowi (fot. 1.), a kategorii III i IV budynki istniejące.

Zgodnie z PN-EN 15251 [1] projektant ma swobodę określenia założeń obliczeniowych, istotne jest jednak, aby kierował się przy tym ogólnymi zasadami ustanowionymi tą normą. Powinien zagwarantować taką ilość powietrza zewnętrznego, doprowadzanego ciepła lub chłodu, aby temperatura powietrza w pomieszczeniu mieściła się w zakresie zadanych wartości minimalnej i maksymalnej. Założenia te, wraz z podstawą ich określenia, musi też czytelnie opisać w dokumentacji projektowej.

Norma PN-EN 15251 [1] opisuje standardy dotyczące wielu zagadnień z zakresu jakości środowiska wewnętrznego pomieszczeń. W marcowym i kwietniowym numerze Rynku Instalacyjnego [2, 3] przybliżono Czytelnikom ogólne wymagania w zakresie określania niezbędnego strumienia powietrza wentylacyjnego, wynikające z warunków higienicznych. Obecnie szerzej omówione zostaną zasady zawarte w tej normie, a związane z efektywnością energetyczną budynków.
   20.06.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
 • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl