Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Efektywność energetyczna a komfort wg PN-EN 15251

Efektywność energetyczna a komfort wg PN-EN 15251
Efektywność energetyczna a komfort wg PN-EN 15251
B. Nowak

Norma PN-EN 15251 [1] opisuje standardy dotyczące wielu zagadnień z zakresu jakości środowiska wewnętrznego pomieszczeń. W marcowym i kwietniowym numerze Rynku Instalacyjnego [2, 3] przybliżono Czytelnikom ogólne wymagania w zakresie określania niezbędnego strumienia powietrza wentylacyjnego, wynikające z warunków higienicznych. Obecnie szerzej omówione zostaną zasady zawarte w tej normie, a związane z efektywnością energetyczną budynków.

PN-EN 15251 [1] określa wymagania dla środowiska wewnętrznego, które powinny zostać zapewnione, aby umożliwić użytkowanie pomieszczeń i budynków zgodnie z ich przeznaczeniem oraz gwarantować przebywającym w nich osobom właściwe warunki higieniczne. Zgodnie z ustawą o normalizacji [4], ma ona wyłącznie charakter nieobligatoryjny, a wprowadzenie jej do polskiego systemu normalizacji w języku oryginału (bez tłumaczenia na język polski) nie pozwala na przywołanie jej w przepisach prawnych.

Polska norma jest [4, 5] dokumentem przyjętym na zasadzie konsensu (tj. ogólnego porozumienia, charakteryzującego się brakiem trwałego sprzeciwu znaczącej części zainteresowanych w odniesieniu do istotnych zagadnień, osiągniętego w procesie rozpatrywania poglądów wszystkich zainteresowanych i zbliżenia przeciwstawnych stanowisk) i zatwierdzonym przez Polski Komitet Normalizacyjny.

Ustalone przez nią zasady, wytyczne lub charakterystyki (do powszechnego oraz wielokrotnego stosowania) odnoszą się do różnych rodzajów działalności lub ich wyników i mają na celu zapewnienie optymalnego stopnia uporządkowania w zakresie, którego dotyczy. Wymagania zawarte w PN-EN 15251 [1] odnoszą się do:

  • zasad projektowania budynków, pomieszczeń oraz ich systemów grzewczych, chłodniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
  • metodyki obliczeń zużycia energii w budynku,
  • oceny środowiska wewnętrznego, w tym ocen długookresowych,
  • pomiarów środowiska wewnętrznego w istniejących budynkach,
  • klasyfikacji oraz certyfikacji budynków lub ich części.

Omawiają [1]:

  • jakość powietrza,
  • warunki termiczne,
  • oświetlenie oraz
  • hałas.

Podane w PN-EN 15251 [1] standardy zostały określone dla budynków nieprzemysłowych, takich jak: mieszkalne, użyteczności publicznej, oświatowe, handlowe itp., w których warunki środowiska wewnętrznego można oszacować na podstawie typowych zachowań użytkowników. Autorzy normy europejskiej wyraźnie zastrzegają nadrzędność wymagań i przepisów krajowych, wskazując, że zaproponowane przez nich zasady należy stosować wówczas, gdy w brak jest szczegółowych rozwiązań krajowych.

Jak już zaznaczałem w [2, 3], norma opisuje wymagania [1] dla czterech kategorii obiektów budowlanych (lub ich pomieszczeń), uwzględniając różny poziom warunków komfortu zapewnionych użytkownikowi (I kategoria – obiekty o szczególnie wysokich wymaganiach, II kategoria – wymagania standardowe, III kategoria – standard obniżony, ale jeszcze akceptowalny, IV kategoria – warunki środowiska wewnętrznego są poza zakresem ustalonym dla wyższych kategorii, pod warunkiem jednak, że taki stan w trakcie całego roku może wystąpić tylko przez ograniczony okres czasu).

Podanie odrębnych wymagań dla różnych kategorii pomieszczeń i budynków jest zgodne z zasadami podanymi w dyrektywie EPBD [6]. W art. 4. stwierdza ona [6], że: ustalając wymagania, państwa członkowskie mogą dokonywać zróżnicowania pomiędzy budynkami nowymi i istniejącymi oraz różnymi kategoriami budynków. Można w pewnym uproszczeniu przyjąć, że kategorii I i II powinny odpowiadać warunki w budynkach nowych lub poddanych kompleksowemu remontowi (fot. 1.), a kategorii III i IV budynki istniejące.

Zgodnie z PN-EN 15251 [1] projektant ma swobodę określenia założeń obliczeniowych, istotne jest jednak, aby kierował się przy tym ogólnymi zasadami ustanowionymi tą normą. Powinien zagwarantować taką ilość powietrza zewnętrznego, doprowadzanego ciepła lub chłodu, aby temperatura powietrza w pomieszczeniu mieściła się w zakresie zadanych wartości minimalnej i maksymalnej. Założenia te, wraz z podstawą ich określenia, musi też czytelnie opisać w dokumentacji projektowej.

Norma PN-EN 15251 [1] opisuje standardy dotyczące wielu zagadnień z zakresu jakości środowiska wewnętrznego pomieszczeń. W marcowym i kwietniowym numerze Rynku Instalacyjnego [2, 3] przybliżono Czytelnikom ogólne wymagania w zakresie określania niezbędnego strumienia powietrza wentylacyjnego, wynikające z warunków higienicznych. Obecnie szerzej omówione zostaną zasady zawarte w tej normie, a związane z efektywnością energetyczną budynków.
   20.06.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl