Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zrównoważone budownictwo w Wielkiej Brytanii

Kontynuujemy cykl dotyczący zrównoważonego budownictwa na świecie. Tym razem artykuł dotyczy aspektów polityki i oceny energetycznej oraz certyfikacji budynków w Wielkiej Brytanii. Jako członek Unii Europejskiej Wielka Brytania jest zobowiązana do wdrożenia dyrektywy 2002/91/WE o charakterystyce energetycznej budynków [1] – zrobiła to jako jeden z pierwszych krajów UE. Efektywność energetyczna budynków jest jednak (chociaż bardzo ważnym) tylko jednym z elementów szerszego Pakietu Informacji o Budynku, który jest dostępny bezpłatnie dla każdej zainteresowanej osoby danym budynkiem.

Nowa polityka energetyczna

W listopadzie 2000 r. po raz pierwszy został zaprezentowany opinii publicznej Program Zmiany Klimatu [4], w którym podano plan redukcji emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii o ponad 12,5% w roku 2020 w stosunku do 1990 r. Jednym z ważniejszych elementów tego programu są oszczędności energii również w sektorze mieszkaniowym. Budynki mieszkalne w Wielkiej Brytanii są odpowiedzialne za ok. 30% emisji dwutlenku węgla.

Program Zmiany Klimatu był poddany rewizji w 2004 r. i została opublikowana jego nowsza wersja w 2006 r. Był on podstawą do stworzenia ustawy o zmianie klimatu w 2008 r., która czeka teraz na komentarz Izby Lordów – wyższej izby parlamentu brytyjskiego. Na bazie Programu były tworzone kolejne dokumenty konsultacyjne (tzw. White Papers) oraz programy działania w zakresie efektywności energetycznej oraz ustawy o energii i zrównoważonym rozwoju.

W lutym 2003 r. rząd Wielkiej Brytanii zaprezentował w parlamencie dokument pt. „Nasza przyszłość energetyczna – budowa niskowęglowej gospodarki” [2]. We wstępie do tego dokumentu premier Tony Blair zaznaczył, że gospodarka brytyjska i światowa stoją przed ogromnym wyzwaniem zmian klimatycznych i postawił cel redukcji emisji CO2 o 60% w roku 2050 w stosunku do poziomu z 1990 r.

Polityka energetyczna ma być zasadniczym elementem osiągnięcia tego celu i będzie odtąd opierać się na czterech filarach: troska o środowisko naturalne, niezawodność dostaw nośników energii, dostępność energii dla najbiedniejszych oraz konkurencyjność rynków dla biznesu, przemysłu, a także gospodarstw domowych. Wielka Brytania musi zapobiec procesowi wyczerpywania własnych zasobów energetycznych oraz odnowić starzejącą się infrastrukturę energetyczną. Oba te czynniki wraz ze zmianami klimatu powodują wiele zagrożeń, ale też stwarzają duże możliwości.

Efektywność energetyczna w centrum polityki energetycznej

„Najtańszym, najczystszym i najbezpieczniejszym sposobem realizacji celów naszej polityki energetycznej jest mniejsze zużycie energii” [1]. Ponad połowa wymaganej redukcji emisji dwutlenku węgla, czyli ok. 36,7 mln ton rocznie w 2010 r., ma pochodzić z efektywności energetycznej (więcej niż połowa tego potencjału ma być uzyskana w budynkach), co więcej – do roku 2020 ok. połowa z 55÷91 mln ton CO2 ma również być pozyskana w efektywniejszym wykorzystaniu energii [1].

W 2003 r. zostaje wprowadzona w życie ustawa o zrównoważonej energii (Sustainable Energy Act), która nakłada na rząd obowiązek określenia celu efektywnego wykorzystania energii w budynkach mieszkalnych w Anglii oraz pozostałych krajach Wielkiej Brytanii. W kwietniu 2004 r. zostaje opublikowany Rządowy Plan Działania w zakresie Efektywności Energetycznej [3], który kładzie jeszcze większy nacisk na oszczędzanie energii i lepsze jej wykorzystanie i zaostrza cel redukcji CO2 – w roku 2010 do 44 mln ton rocznie. Z tego ponad 15 mln ton CO2/rok ma być osiągnięte w sektorze budynków.

Działania podlegają weryfikacji i kolejne wersje są tworzone bazując na wynikach wdrażania poprzednich planów. I tak w 2007 r. powstaje ponad 340-stronicowy dokument pt. „Sprostać Wyzwaniu Energetycznemu” [5], a na jego bazie kolejny Plan Działania w zakresie Efektywności Energetycznej [6] – oba dokumenty opublikowane przez Ministerstwo Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA).

Skoro polityka energetyczna stawia efektywne wykorzystanie energii w centrum swoich działań, i skoro sektor budynków mieszkalnych emituje ponad 30% CO2 Wielkiej Brytanii, to jasne są priorytety oszczędności energii w tym sektorze. O ile w Planie Działania z 2004 r. [2, 3] określono liczbowo cele redukcji emisji z budynków mieszkalnych oraz podano narzędzia realizacji tych celów, o tyle w nowym Planie Działania [5, 6] do kontynuacji starych celów dodano budowę wszystkich nowych domów mieszkalnych o zerowej emisji CO2 od 2016 r.

Certyfikacja energetyczna budynków

Od 14 grudnia 2007 r. w Wielkiej Brytanii każdy budynek sprzedawany lub wynajmowany musi mieć tzw. Pakiet Informacyjny Budynku (HIP [7]). Pakiet musi obowiązkowo zawierać wiele informacji ułatwiających „rozpoznanie” aktualnego stanu prawnego budynku, tytułu własności i innych cech budynku oraz certyfikat energetyczny, w skrócie EPC (energy performance certificate), który jest wynikiem wdrożenia dyrektywy 2002/91/WE [1].

Certyfikat energetyczny (EPC) zawiera:

   20.06.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl