Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rozkład zużycia paliw gazowych w sezonie ogrzewczym

Zastosowany do celów ogrzewczych gaz wystawiane są rachunki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Powinno się więc w nich przewidywać prognostyczne zużycie gazu, gdyż znany jest dla budynków „rozkład zużycia ciepła w sezonie ogrzewczym”. Porównując rozkład ponoszonych należności za gaz stosowany do celów ogrzewczych i wentylacyjnych z rozkładem potrzeb cieplnych występujących w sezonie ogrzewczym można stwierdzić, że pobierane należności przez zakłady gazownicze, nie są dostosowane do rozkładu pobieranego ciepła.

Rozkład zużycia ciepła na cele grzewcze

Do niedawna znany był tylko uproszczony rozkład zapotrzebowania na paliwo do celów ogrzewczych, przydatny przy określaniu powierzchni użytkowej składu paliwa. Rozkład ten [1, 2] podano w tabeli  1. Dopiero podane w normie PN-B-02025:2001 [3] parametry obliczeniowe powietrza zewnętrznego, umożliwiły opracowanie dokładnego rozkładu zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków.

Propozycję takich rozkładów podałem w publikacjach [4, 5], a opracowany na ich podstawie wyciąg wykonany dla 16 miast wojewódzkich, zestawiłem w tabeli 2. Dla każdego rejonu kraju można określić rozkład zużycia ciepła do ogrzewania budynku, a więc i rozkład zużycia gazu w poszczególnych miesiącach sezonu ogrzewczego. Porównajmy rozkład zapotrzebowania na ciepło do celów ogrzewczych budynku do rozkładu ponoszonych opłat za paliwo gazowe.

Do porównania wykorzystam przykład własnego domu jednorodzinnego, wyposażonego w kocioł gazowy z zamkniętą kamorą spalania (Buderus Logomax U 122 K). Porównania tego za okres 5 sezonów ogrzewczych dokonano w tabeli  3. Z porównania jednoznacznie wynika, że wystawiane za paliwo gazowe rachunki nie są skorelowane z rozkładem zużycia ciepła w budynku.

Zakładom gazowniczym należy przypomnieć, że w interesie dostawcy i odbiorcy gazu powinno się dokładniej prognozować zużycie gazu do celów ogrzewczych oraz pobierać za gaz należności finansowe. Ponieważ podany w tabeli  2. rozkład zużycia ciepła na cele ogrzewcze budynku określono w postaci udziału procentowego przypadającego na poszczególne miesiące sezonu ogrzewczego, dokładność prognostycznego zużycia gazu, a więc i rozkładu płatności za gaz, będą zależne od przyjęcia kosztu ogrzewania dla rozpatrywanego sezonu ogrzewczego.

Ze względu na często zmieniające się ceny jednostkowe paliw, przewidywany koszt ogrzewania za bieżący sezon ogrzewczy powinien, moim zdaniem, określać dostawca gazu. Dla przykładu, w tabeli  4. podano (obowiązujący dla Wrocławia) rozkład należności za gaz przypadających w poszczególnych miesiącach sezonu ogrzewczego, w zależności od przyjętego kosztu należności za cały sezon ogrzewczy. Koszty powyższe określono dla średniego rozkładu zużycia ciepła w budynku. Jeżeli przewiduje się ostrą zimę, zużycie ciepła wzrosnąć może maksymalnie o 20% [6].

Rozkład zużycia ciepła na cele wentylacyjne

Wielokrotnie w publikacjach podkreślałem, że nie zapewni się dobrej wentylacji pomieszczeń, jeżeli do nich nie będzie się doprowadzało ogrzanego powietrza zewnętrznego.

W budynkach wentylowanych grawitacyjnie, ciepło niezbędne do ogrzania powietrza zewnętrznego powinien dostarczyć odpowiednio dobrany grzejnik, niezależnie od formy doprowadzania powietrza do pomieszczenia. Ze względu na powszechne stosowanie szczelnych okien w budynkach, okna te powinny być wyposażone w szczeliny nawiewne.

Powiększanie mocy cieplnej grzejników powinno być dokonywane w tych pomieszczeniach, w których okna są wyposażone w szczeliny nawiewne. Problemy doboru grzejników przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń i doprowadzanego powietrza zewnętrznego omówione są m.in. w publikacji [7], a dobór listew wentylacyjnych dla pomieszczeń w [8, 9].

W budynkach o wentylacji grawitacyjnej pomieszczeń, ponoszony koszt za energię cieplną jest wspólny dla ogrzewania i wentylacji. W budynkach wyposażonych w wentylację mechaniczną lub klimatyzację, zapotrzebowanie na ciepło do celów wentylacyjnych, należy określać oddzielnie. Wprawdzie norma [3] przewidziana jest również do określania zapotrzebowania ciepła na cele wentylacyjne, lecz podane w normie parametry obliczeniowe mogą być stosowane tylko dla wentylacji lub klimatyzacji używanej w sposób ciągły w czasie doby.

W większości jednak przypadków urządzenia te nie pracują z jednakowym natężeniem w czasie doby. Występują więc problemy z prawidłowym określaniem parametrów obliczeniowych powietrza zewnętrznego, gdyż instytuty meteorologiczne dla części doby parametrów powietrza nie podają. Problemy związane z określaniem średnich temperatur powietrza zewnętrznego dla wentylacji omówiłem w publikacji [10].

Wnioski

Literatura

1. Tablice inżynierskie. Tom VI. Centralne ogrzewanie, PWN, Warszawa 1961.
2. Kamler W., Ciepłownictwo, Skrypt Politechniki Warszawskiej, Warszawa 1979.
3. PN-B-02025:2001 Obliczanie sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego.
4. Nowakowski E., Objętość zbiorników na paliwa płynne, Rynek Instalacyjny 4/2005, s. 70.
5. Nowakowski E., Zapotrzebowanie na ciepło do podgrzewania powietrza wentylacyjnego, Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna 4/2006.
6. Wierzbicki Z., Wskaźniki klimatyczne sezonu ogrzewczego w Polsce, COW 2/1970.
7. Nowakowski E., Zapotrzebowanie ciepła na cele wentylacyjne mieszkań, Rynek Instalacyjny 1–2/2002, s. 34.
8. Nowakowski E., Okienne listwy wentylacyjne, Rynek Instalacyjny 1–2/2005, s. 76.
9. Nowakowski E., Nawiewniki powietrza zewnętrznego w wentylacji grawitacyjnej, Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna 3/2005.
10. Nowakowski E., Średnie miesięczne temperatury powietrza dla sezonu ogrzewczego wentylacji, Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna 11/2006.

   20.06.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl