Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Urzędnicze bezprawie

Ostatnie moje niedobre doświadczenia w opiniowaniu realizacji oczyszczalni przydomowych (o dobowej przepustowości do 5 m3 lub inaczej do 30 RLM) dotyczyły postępowania administracji publicznej w sprawie zgłoszenia faktu budowy.

"Zgłoszenie budowlane” do starostwa powiatowego – w myśl art. 30. ust. 1. Prawa budowlanego [1] – polega na podaniu informacji właściwemu organowi faktu budowy i zgłoszenia eksploatacji do swojej gminy (art. 152. ust 1. i art. 378. Prawa ochrony środowiska [2]).

W opisywanym przypadku do „zgłoszenia” „wtrącił się” nadzór budowlany nie będący stroną w trybie „zgłoszenia”. I on, i samorząd upiera się nad koniecznością przedkładania badań geologicznych, pełnych projektów budowlanych czy też zaświadczenia gminy o przewidywanym sposobie odprowadzania ścieków do oczyszczalni przydomowej w zgodzie z planem przestrzennego zagospodarowania. Szczególnie ten ostatni „wymóg” jest kuriozalny w przypadku zapisu w planie podłączenia do kanalizacji zbiorowej (częstokroć w enigmatycznym terminie).

O tym, czy dana posesja i obszar będzie miała kanalizację świadczą zapisy w planach miejscowego przedsiębiorstwa komunalnego (wodno-kanalizacyjnego) jako pochodnych z obszaru aglomeracji zgodnych z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Jeżeli gmina konkretnej działki budowlanej nie umieściła w KPOŚK, to z wielu przyczyn należy zapomnieć, aby do 2020 r. kanalizacja została tam wykonana. Samorząd chce wymusić na inwestorze rezygnację z budowy przydomowej oczyszczalni ścikeów na rzecz zbiornika bezodpływowego, czyli krótko mówiąc szamba.

A co z ochroną środowiska? Jako ciekawostkę należy przyjąć, że zmuszenie kogokolwiek do gromadzenia ścieków w szambie powoduje (w porównaniu do przydomowej oczyszczalni ścieków bądź kanalizacji) konieczność ponoszenia nieuzasadnionych nakładów eksploatacyjnych – w zależności od regionu Polski – od 5000 do nawet 20 000 zł rocznie. Wszystkim przypominam, iż można to nazwać „utraconymi pożytkami przez właściciela działki”. Może warto jednak dążyć do zwrotu tych kwot, przez wydających decyzję o budowie szamb?

Co na to prawo?

Tryb „zgłoszenia” ma ułatwiać, a nie utrudniać inwestycję. Poniżej po raz kolejny wyjaśniam, że zgodnie z prawem całkowicie wystarczającymi dokumentami do „Zgłoszenia” w trybie Prawa budowlanego [1] i Prawa ochrony środowiska [2] będą:

 •  kopia wypisu z rejestru gruntów,
 • koncepcja programowo-przestrzenna posadowienia indywidualnego systemu neutralizacji ścieków na mapce zasadniczej; konieczne jest stosowanie przewidzianych prawem odległości od budowli, urządzeń i granic działki,
 • projekt budowlany (typowy producenta) zawierający obliczenia technologiczne i projekt techniczny wraz z testem perkolacyjnym określającym stopień przepuszczalności gruntu,
 • projekt zasilania wraz z zestawieniem rodzaju urządzeń elektrycznych i ich danych technicznych w przypadkach zastosowania takiego systemu,
 • świadectwa jakości (certyfikaty) urządzeń wraz z wiarygodnymi badaniami laboratoryjnymi z innych obiektów,
 • umowa serwisowa urządzeń; powinna dotyczyć systemu gwarancyjnego na urządzenie oraz dokumentacji techniczno-rozruchowej na zastosowane urządzenia mechaniczne i napędzane energią elektryczną,  
 • w zależności od rodzaju urządzeń – określenie sposobu postępowania z osadami ściekowymi lub wymienianymi roślinami.

Wprawdzie urząd przyjmuje „zgłoszenie”, lecz powinien określić w piśmie potwierdzającym warunki eksploatacyjne urządzeń. Zaliczamy do nich w szczególności:

 • określenie miejsca zrzutu osadów ściekowych lub wymienianych roślin,
 • sposób ich odbioru od właściciela urządzenia,
 • określenie zasad kontroli eksploatacji urządzenia.

Prawo budowlane określa, że w zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami (uwaga: nie mogą naruszać prawa głównego).

W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.

   20.06.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl