RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 1.)

Agregat wody ziębniczej; Kliweko

Agregat wody ziębniczej; Kliweko

W poprzednich numerach Rynku Instalacyjnego (12/07 i 1–2/08) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego  wymiarowania instalacji freonowych z bezpośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. Z uwagi na dużą popularność systemów wody ziębniczej, które są najczęściej wykorzystywanymi układami doprowadzającymi czynnik chłodzący do odbiorników chłodu, w niniejszym artykule zostaną przedstawione podstawowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wymiarowaniu tego typu instalacji.

Zobacz także

Mastervent Tomasz Miliński Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.

Mastervent Tomasz Miliński Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...

W celu prawidłowej pracy całego systemu klimatyzacyjnego niezbędne jest właściwe zwymiarowanie wzbiorczego naczynia przeponowego, zbiornika buforowego, zaworu bezpieczeństwa. O ile zadanie zbiornika buforowego jest związane z jakością funkcjonowania instalacji klimatyzacji, to już zawory bezpieczeństwa, wzbiorcze naczynia przeponowe są elementami, dla których omawiane zagadnienia stanowią o bezpieczeństwie eksploatowania systemu klimatyzacyjnego.

W artykule zaprezentowano również wytyczne dotyczące właściwego wymiarowania średnic przewodów transportujących wodę ziębniczą jako medium pośredniczące. Aspekt ten ma również zasadniczy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji, a jest on niestety, za pośrednictwem „utartych schematów”, wielokrotnie błędnie powielany przez kolejnych projektantów instalacji klimatyzacyjnych.

Schemat instalacji hydraulicznej

Rys. 1. Schemat instalacji hydraulicznej dla systemu klimatyzacyjnego z wodą ziębniczą jako cieczą pośredniczącą; zbiornik buforowy w standardowym układzie „bezwładnościowym” F – filtr mechaniczny; M – manometr, P – pompa, PD – czujnik zaniku ciśnienia, PR – czujnik ciśnienia uruchamiający drugą pompę (rezerwową), PRS – czujnik ciśnienia zabezpieczający przed „suchobiegiem” pompy (aktywacja w przypadku opróżnienia instalacji), R – zawór odcinający kulowy, RA – grzałka elektryczna (opcjonalne zabezpieczenie antyzamrożeniowe), RC – zawór napełniający, RS – zawór opróżniający, SA – zbiornik buforowy, T – termometr, TS – termostat antyzamrożeniowy (opcjonalnie), VP – naczynie wzbiorcze przeponowe, VR – zawór zwrotny, VS – zawór bezpieczeństwa, VSA – automatyczny zawór odpowietrzający
Źródło: (rys. B. Adamski)

Za poprawną pracę systemu klimatyzacyjnego odpowiedzialnych jest wiele urządzeń, które są nieodłącznymi elementami systemu klimatyzacyjnego. Na rys. 1. zestawiono podstawowe elementy, które są absolutnie wymagane (z uwagi na poprawność transferu chłodu do odbiorników w systemie klimatyzacyjnym z wodą ziębniczą jako cieczą pośredniczącą). Należą do nich:

  • filtr mechaniczny,

  • manometr,

  • pompa,

  • czujnik zaniku ciśnienia,

  • czujnik ciśnienia uruchamiający drugą pompę (rezerwową),

  • czujnik ciśnienia zabezpieczający przed „suchobiegiem” pompy (aktywacja w przypadku opróżnienia instalacji),

  • zawór odcinający kulowy,

  • grzałka elektryczna w zbiorniku buforowym jako opcjonalne zabezpieczenie antyzamrożeniowe,

  • zawór napełniający,

  • zawór opróżniający,

  • zbiornik buforowy,

  • termometr,

  • termostat antyzamrożeniowy (opcjonalnie),

  • naczynie wzbiorcze przeponowe,

  • zawory zwrotne (dla pomp połączonych równolegle),

  • zawór bezpieczeństwa,

  • automatyczny zawór odpowietrzający.

W dalszej części artykułu zostaną omówione zagadnienia z tymi detalami, które sprawiają najwięcej trudności przy doborze projektantom systemów klimatyzacji. Brak bowiem szczegółowych schematów postępowania przy wyborze właściwych rozwiązań skutkuje błędnym doborem urządzeń, które mogą stanowić o awaryjności i przymusowych wyłączeniach źródeł chłodu, jakimi są agregaty chłodnicze.

Zbiorniki buforowe

Jak wspomniano na wstępie zbiornik buforowy nie jest bezpośrednio związany z aspektem bezpieczeństwa, lecz raczej z jakością funkcjonowania systemu klimatyzacyjnego. Zadaniem zbiornika buforowego jest zwiększenie w sposób „sztuczny” pojemności zładu instalacji wodnej, by liczba załączeń sprężarki mieściła się w dopuszczalnym zakresie załączeń proponowanym przez producenta sprężarek.

Jeśli warunki odbioru chłodu wymuszą, że sprężarka od momentu załączenia po krótkim czasie wyłączy się, to ponowne załączenie nie nastąpi przed upływem ok. 6 min od momentu jej załączenia. Jeśli w okresie wymuszonego postoju sprężarki będzie wymagane doprowadzenie chłodu do odbiorników chłodu (centrala klimatyzacyjna, klimakonwektory itp.), to temperatura wody wzrośnie ponad wartości wymagane dla prawidłowej pracy instalacji, co będzie skutkowało wzrostem temperatury w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Dopuszczalna liczba złączeń sprężarek implikowana jest dużym zużyciem energii elektrycznej przez sprężarkę w momencie załączenia, jak też z przegrzewaniem się uzwojeń podczas rozruchu sprężarki. Najczęściej dopuszczalna i bezpieczna liczba załączeń sprężarki sugerowana przez producentów wynosi 1 załączenie na 6 min lub 10 załączeń na godzinę.

Podczas wymuszonego postoju sprężarki system klimatyzacyjny dysponuje tylko resztkową ilością chłodu zakumulowaną w wodzie ziębniczej wypełniającą instalację klimatyzacyjną (przewody, parowacz, wymienniki odbiorników chłodu). Zwiększając pojemność wodną instalacji wydłużamy czas pracy sprężarek w agregacie chłodniczym oraz zwiększamy pojemność cieplną instalacji, co pozwoli na doprowadzenie wymaganej wydajności chłodniczej do systemu nawet podczas wymuszonego postoju sprężarki.

Zatem stosowanie zasobników zaleca się wtedy, gdy objętość wody w instalacji nie wystarcza do regulacji temperatury w pomieszczeniu (w żądanych granicach) oraz wtedy, gdy sprężarka zostaje przymusowo wyłączona. Po obliczeniu maksymalnych wahań temperatury oraz znając maksymalny czas trwania wymuszonego postoju sprężarki, możemy obliczyć wymaganą pojemność zbiornika buforowego. Okres wymuszonego postoju równy jest różnicy pomiędzy nastawą czasu zabezpieczenia a minimalnym czasem trwania cyklu sprężarki.

Czynniki determinujące czas cyklu sprężarki to:

  • stopień obciążenia [%],

  • kubatura pomieszczenia,

  • regulowana różnica temperatury w pomieszczeniu,

  • objętość wody w instalacji,

  • regulowana różnica temperatury wody.

Schemat czasu postoju sprężarki

Rys. 2. Schematyczna definicja pojęcia czasu zabezpieczenia oraz okresu przymusowego postoju sprężarki
Źródło: (rys. B. Adamski)

Gdy rzeczywista pojemność instalacji jest mniejsza od wstępnie wyliczonej wymaganej pojemności zładu

Na podstawie powyższego obliczenia można wstępnie określić wymaganą pojemność wodną instalacji. Jeżeli pojemność zładu w instalacji jest wyższa od obliczonej na podstawie powyższego przykładu, wówczas zbiornik buforowy jest zbędny. Jeżeli natomiast pojemności zładu są mniejsze od obliczonej teoretycznej wartości, to warto skontaktować się z przedstawicielem producenta urządzenia w celu otrzymania informacji odnośnie wymaganej minimalnej pojemności instalacji.

Ostateczna wartość minimalnej pojemności jest bowiem zależna od maksymalnej i minimalnej wydajności chłodniczej, czasu zabezpieczenia, kubatury klimatyzowanego pomieszczenia, regulowanej różnicy temperatury wody i powietrza oraz maksymalnej dopuszczalnej różnicy temperatury powietrza i wody od zakładanej.

Oprócz ww. czynników wpływających na szczegółowy dobór zbiornika znaczący wpływ ma także nastawa sterownika układu automatycznej regulacji agregatu chłodniczego oraz detale związane z samym projektowanym systemem klimatyzacyjnym (liczba odbiorników chłodu itp.). Jeden ze światowych producentów systemów wody ziębniczej – Clivet, opracował specjalistyczny program obliczeniowy do wyliczenia minimalnej pojemności zładu pozwalający na prawidłową pracę instalacji dla każdej wielkości agregatu chłodniczego.

Jak wspomniano, bezwładność cieplna systemów wodnych może być z łatwością zwiększona przez zastosowanie zasobnika. Zasobnik ten określany jest jako „bezwładnościowy”, aby odróżnić go od zbiorników akumulacyjnych chłodu, które służą do innych celów (ich użycie jest stosunkowo rzadkie, gdyż wymagają dużych pojemności i są kosztowne, a zatem można je instalować tylko w średnich bądź dużych instalacjach, w których można obniżyć zużycie, a zatem i koszty energii lub stosowane są w przypadku, gdy występuje limitowanie poboru mocy).

Pozostaje kwestia wyliczenia wymaganej pojemności zbiornika buforowego. Wielu projektantów przyjmuje pewne szacunkowe wartości pozwalające na wyliczenie wymaganej minimalnej pojemności zładu w instalacji. W wielu wypadkach również, pomimo iż system klimatyzacyjny dysponuje w zupełności wystarczającą ilością wody w systemie, dodatkowo na instalacji montowane są zbiorniki o dużej pojemności – w rzeczywistości ich obecność w instalacji jest zupełnie zbędna.

Stosowanie takich „dodatkowych” zbiorników buforowych skutkuje zwiększonym zużyciem energii elektrycznej przez pompę wody cyrkulacyjnej oraz dodatkowym zapotrzebowaniem miejsca, co wiąże się z wymiernymi kwotami finansowymi poniesionymi przez użytkowników systemu.

Obliczanie pojemności załadu

Rys. 3. Okno dialogowe programu obliczeniowego wymaganej minimalnej pojemności zładu dla każdej wielkości agregatu chłodniczego
Źródło: (fot. Clivet)

Wstępne określenie minimalnej pojemności zładu instalacji

Posługując się prostym wzorem na pojemność cieplną wody wypełniającą instalację można wyliczyć teoretyczną wartość pojemności instalacji przypadającą na 1 kW najmniejszej wydajności chłodniczej agregatu chłodniczego, przy której pomimo wyłączonej sprężarki system będzie dostarczał chłód przez 6 minut (najbardziej niekorzystny okres wymuszonego postoju sprężarki).

W praktyce sprężarka od momentu załączenia pracuje przez pewien okres czasu, tak więc przypadek wyłączenia przez 6 minut jest tylko teoretycznym przypadkiem na potrzeby niniejszego artykułu. Zakładając, że sprężarka od momentu załączenia pracuje przez okres 2 minut, oznacza to, że chłód zakumulowany w wodzie wypełniającej instalację powinien wystarczać na okres 4 minut wymuszonego postoju sprężarki (6 min – 2 min = 4 min).

Przyjmując wartość graniczną 6 minut z całą pewnością wyliczona na podstawie poniższego wzoru pojemność zładu będzie wystarczająca:

gdzie:
V – wymagana pojemność wody wypełniająca instalację [m3],
ρ – gęstość wody w instalacji = 1000 [kg/m3],
cw – ciepło właściwe wody wypełniającej instalację = 4,19 [kJ/kgK],
dt – zakładany przyrost temperatury wody w instalacji = 5 [K],
1 kW – ilość chłodu przypadająca na najmniejszą wydajność chłodniczą agregatu wody ziębniczej,
6 min – najbardziej niekorzystny okres wymuszonego postoju sprężarki = 360 s.

Dla przypomnienia obliczona powyżej wartość odnosi się do najmniejszej wydajności chłodniczej agregatu. Jeśli agregat chłodniczy przykładowo o wydajności 100 kW jest wyposażony w jedną sprężarkę (typu on/off z jednym stopniem regulacji wydajności 0÷100%), to wystarczająca pojemność instalacji wynosi 17,2×100 = 1720 l. Jeśli natomiast agregat chłodniczy jest wyposażony w dwie sprężarki i agregat ma trzy stopnie regulacji wydajności (0–33–66–100%), to wymagana pojemność wodna instalacji będzie wynosić 1/3×100×17,2 = 573,3 l.

Podane wartości dotyczą oczywiście czystej wody. Dla wodnego roztworu glikolu należy przyjąć odpowiednie wartości gęstości roztworu oraz ciepła właściwego zależnych od stopnia stężenia glikolu w wodzie.

Do podstawowych danych wejściowych należą:

  • liczba odbiorników chłodu – liczba urządzeń końcowych bezpośrednio podłączonych do chillera (np. klimakonwektorów wentylatorowych, central klimatyzacyjnych itp.),

  • minimalne ciągłe obciążenie cieplne – oszacowana procentowa wartość (odnosząca się do nominalnej wydajności chłodniczej wybranego agregatu chłodniczego) minimalnego ciągłego obciążenia urządzenia,

  • nastawa różnicy temperatury wody – dla przykładu dla wody o temp. 12/7°C, nastawa dt = 5°C,

  • pojemność zładu w instalacji – pojemność wody w rzeczywistej instalacji (za wyłączeniem pojemności wodnej zalegającej w parowaczu wybranego agregatu chłodniczego),

  • korekta nastaw od temperatury zewnętrznej – podczas pracy w okresie letnim nastawa wartości zadanej staje się wyższa przy obniżającej się temperaturze powietrza zewnętrznego; odwrotnie w okresie zimowym; podawana wartość jest maksymalną wartością korekty wartości zadanej (set point’u),

  • kompensacja w zależności od obciążenia – kompensacja od obciążenia powoduje wzrost temperatury wody podczas pracy z małym obciążeniem cieplnym; podawana wartość jest maksymalną dla tego rodzaju kompensacji,

  • kompensacja w zależności od czasu – ten rodzaj kompensacji powoduje wzrost temperatury wody w funkcji czasu załączenia sprężarki podczas cyklu pracy; pozwala to na uniknięcie zbyt krótkich okresów załączenia sprężarki; podawana wartość jest maksymalną dla tego rodzaju kompensacji,

  • kompensacja  duty-cycle powoduje wzrost temperatury wody w zależności od częstości załączeń/wyłączeń w cyklu pracy sprężarki on-off; pozwala to na uzyskanie minimalizacji częstości załączeń sprężarki w ciągu godziny; podawana wartość jest maksymalną dla tego rodzaju kompensacji,

  • histereza pierwszego stopnia regulacji wydajności jest wykorzystywana, w okresie letnim, w celu wzrostu wartości zadanej temperatury wody wykorzystywanej przy aktywacji pierwszego stopnia regulacji wydajności; odwrotnie w okresie zimowym; nie można dokonywać zmian w przypadku braku pewności dot. tego parametru,

  • histereza drugiego stopnia regulacji wydajności jest wykorzystywana, w okresie letnim, do obniżenia wartości zadanej ostatniego stopnia regulacji wydajności; odwrotnie w okresie zimowym; nie można dokonywać zmian w przypadku braku pewności dot. tego parametru.

W oparciu o powyższe dane program dokonuje szacunkowej kalkulacji minimalnej zalecanej ilości wody w instalacji hydraulicznej dla każdego produkowanego agregatu chłodniczego. Należy jednak pamiętać, że:

  • wartości obliczone z użyciem powyższego oprogramowania są tylko podawane jako szacunkowe,

  • minimalna ilość wody w instalacji musi być zawsze obecna (także wówczas, gdy instalacja pracuje poprzez by-pass z uwagi na obciążenie częściowe),

  • obliczona minimalna pojemność zładu pozwala na poprawną (akceptowalną) pracę urządzenia; najlepsze warunki pracy występują przy większych pojemnościach instalacji (są one również podawane w programie),

  • kompensacja wartości zadanej powoduje wzrost „średniej temperatury wody”; wzrost jest zależny wartości nastaw kompensacji i warunków pracy na instalacji (shifting temperature),

  • wszystkie obliczenia są oparte na znamionowych warunkach pracy, tj. EWT/LWT 12/7°C powietrze zewnętrzne 35°C w lecie, EWT/LWT 40/45°C, powietrze zewnętrzne 7°C DB/6,1°C WB w okresie zimowym; EWT – temperatura wody na wlocie do parowacza, LWT – temperatura wody na wylocie z parowacza agregatu chłodniczego.

Instalacja z jednym odbiornikiem chłodu

Rys. 4. Analizowany schemat instalacji z jednym odbiornikiem chłodu, na podstawie którego dokonano obliczenia wymaganej pojemności zbiornika buforowego: E – parowacz, P – pompa obiegowa, S – klimakonwektor wentylatorowy, TR – regulator temperatury wody, TA – regulator temperatury powietrza w pomieszczeniu
Źródło: (rys. B. Adamski)

Obliczenie pojemności instalacji dla systemu z jednym odbiornikiem chłodu

Poniżej podano wzór pozwalający na obliczenie wymaganej pojemności wody w instalacji dla najbardziej niekorzystnego przypadku z jednym odbiornikiem chłodu (klimakonwektorem wentylatorowym).

gdzie:
A – objętość zasobnika [l],
Pmax – maksymalna moc chłodnicza [kW],
Pmin – minimalna moc chłodnicza [kW],
TS – czas zabezpieczenia [s],
V – kubatura pomieszczenia [m3],
DA – regulowana różnica temp. powietrza [K],
D – maksymalna dopuszczalna różnica temperatury [K],
CA – objętość wody w instalacji [l],
DL – regulowana różnica temperatury wody [K].

W praktyce wzór ten można uprościć uwzględniając standardy urządzenia: czas zabezpieczenia = 360 s, regulowana różnica temperatury wody = 1 K, także regulowana różnica temperatury powietrza wynosi zwykle 1 K. Na rys. 5. pokazano sposób obliczenia objętości zasobnika według wytycznych jednego z producentów, po uwzględnieniu najczęściej przyjmowanych wartości.

Dobor pojemności zbiornika

Rys. 5. Schemat doboru właściwej pojemności zbiornika buforowego dla systemu z jednym odbiornikiem chłodu oraz agregatem chłodniczym wyposażonym w jedną lub dwie sprężarki (różne stopnie regulacji wydajności)
Źródło: (rys. Clivet)

Po ustaleniu parametrów instalacji (maksymalna moc, kubatura pomieszczenia, objętość wody) i określeniu dopuszczalnej zmiany temperatury, należy zdecydować czy urządzenie będzie wyposażone w jedną (jeden stopień regulacji) lub dwie sprężarki (dwa stopnie regulacji wydajności). Przy maksymalnej mocy, urządzenie z dwiema sprężarkami wymaga zastosowania zasobnika o objętości o połowę mniejszej niż wymagana w instalacji z jedną sprężarką. Wielkość A (obliczona ze wzoru podanego na rys. 5.) oznacza objętość zasobnika. Jeśli jej wartość jest ujemna oznacza to, iż zasobnik jest zbędny.

Przykład

Moc chłodnicza (P) = 12 kW,

Kubatura pomieszczenia (V) = 330 m3,

Objętość wody (CA) = 30 l,

Maksymalna różnica temp, (D) = 1,5 K.

Agregat chłodniczy z jedną sprężarką

Korzystając ze wzoru:

 otrzymujemy:

Wartość jest ujemna, co oznacza, że zasobnik nie jest potrzebny.

Wzbiorcze naczynie przeponowe

Wzbiorcze naczynie przeponowe stosuje się w zamkniętych układach chłodzenia (i grzewczych), w których występują zmiany objętości właściwej medium powstałych na wskutek zmian temperatury medium. W przypadku instalacji chłodzenia pośredniego medium stanowi czysta woda bądź wodne roztwory glikoli o stężeniu odpowiadającym wymaganej temperaturze zamarzania cieczy zależnej od minimalnej temperatury otoczenia, jaka może wystąpić podczas normalnej pracy systemu klimatyzacyjnego.

Naczynie wyrównawcze musi kompensować zmiany objętości wody lub wodnego roztworu glikolu, aby po napełnieniu instalacji w temperaturze otoczenia np. 24°C przy pracy w temperaturze nominalnej (np. 7/12°C) nie nastąpiło w niej podciśnienie. Identycznie naczynie kompensuje przyrost objętości wody na wskutek dłuższego postoju systemu od objętości w temp. pracy (np. 7/12°C) do objętości odpowiadającej temperaturze otoczenia, jaka może wystąpić na zewnątrz instalacji (np. 35°C).

Wielu projektantów przy doborze opiera się na normach dotyczących doboru naczyń przeponowych, ale związanych ściśle z instalacjami centralnego ogrzewania. Problemem jest fakt, iż dla instalacji wody ziębniczej nie ma norm pozwalających na prawidłowy dobór tego typu elementu. Dobór wzbiorczego naczynia przeponowego dla systemów wody ziębniczej można przeprowadzić analogicznie jak dla instalacji grzewczych, ale z małym wyjątkiem.

W systemach wody ziębniczej należy uwzględnić inne zakresy temperatur występujących podczas pracy instalacji. Od poprawnych obliczeń zależy później prawidłowa praca systemu klimatyzacyjnego. Wadliwie dobrana pojemność naczynia lub wartość ciśnienia wstępnego, jakie ma panować w naczyniu wzbiorczym przeponowym, może skutkować awaryjnym wyrzucaniem wody ziębniczej z instalacji w przypadku wzrostu ciśnienia w instalacji (dodatkowe koszty związane z napełnieniem) lub też w przypadku podciśnienia panującego w instalacji (na wskutek obniżenia się temperatury medium) zasysaniem powietrza z odpowietrzników umieszczonych w najwyższych punktach instalacji (lub przy klimakonwektorach), co może prowadzić do zapowietrzenia instalacji i braku transferu chłodu do poszczególnych odbiorników chłodu (klimakonwektory wentylatorowe, chłodnice w centralach klimatyzacyjnych itp.).

Umiejscowienie naczyń wzbiorczych przeponowych w instalacji wody ziębniczej określa punkt neutralny, w którym ciśnienie statyczne lub całkowite jest zawsze stałe, niezależnie od działania pomp cyrkulacyjnych (np. po stronie ssawnej pompy). Najlepsza lokalizacja w przypadku agregatów chłodniczych na umiejscowienie naczynia znajduje się po stronie ssawnej pompy (lub pomp połączonych równolegle).

Zalecany punkt podłączenia naczynia wzbiorczego do instalacji hydraulicznej pokazano na rys. 1. Dotyczy to instalacji z wbudowanym tylko układem pompowym w agregacie (i bez standardowo zamontowanego naczynia przeponowego) lub systemów, w którym pompy są montowane poza obrysem agregatu chłodniczego.

Kompaktowe moduły hydrauliczne współpracujące z agregatami chłodniczymi i dostarczane przez producentów agregatów z reguły już są wyposażone we wszelkie niezbędne dodatkowe elementy instalacji hydraulicznej (naczynie przeponowe, zawór bezpieczeństwa, układ pompowy itp.) i nie wymagają zastanowienia się nad lokalizacją poszczególnych elementów w obrębie instalacji hydraulicznej.

Ze wzbiorczym naczyniem przeponowym współpracuje zawór bezpieczeństwa, którego dobór i zagadnienia związane z jego pracą w systemie wody ziębniczej zostaną omówione w kolejnej części artykułu. Poniżej przedstawiono algorytm doboru właściwej pojemności wzbiorczego naczynia przeponowego. Do kolejnych etapów należy:

  • określenie ciśnienia wstępnego w naczyniu wzbiorczym przeponowym,

  • określenie warunków granicznych dotyczących ciśnień mogących pojawić się w instalacji (ciśnienie zadziałania zaworu bezpieczeństwa, maksymalne ciśnienie robocze mogące wystąpić podczas dłuższego postoju lub podczas napełniania instalacji, najniższe ciśnienie robocze występujące przy najniższej temperaturze pracy),  

  • obliczenie pojemności użytkowej naczynia wzbiorczego,

  • obliczenie pojemności całkowitej naczynia przeponowego.

Określenie ciśnienia początkowego p0 w naczyniu rozszerzalnościowym

Ciśnienie początkowe p0 panujące w naczyniu powinno być wyższe od ciśnienia atmosferycznego panującego na zewnątrz instalacji. Spowoduje to, że do instalacji nie przedostanie się powietrze. Dodatkowo powinno być ono wyższe niż hydrostatyczna wysokość ciśnienia na poziomie króćca przyłączeniowego naczynia. Ciśnienie hydrostatyczne związane jest z parciem słupa wody wypełniającej instalację na przeponę naczynia wzbiorczego:

gdzie:
p0 – ciśnienie początkowe panujące w naczyniu [bar],
pstat – statyczna wysokość ciśnienia w instalacji [bar].

Wzór (5) jest obowiązujący w przypadku wspomnianej uprzednio optymalnej lokalizacji naczynia rozszerzalnościowego, tj. po stronie ssawnej pompy. W przypadku montażu wzbiorczego naczynia po stronie tłocznej pomp cyrkulacyjnych powyższe ciśnienie wstępne musi zostać powiększone o wysokość podnoszenia pompy. Wzór powyższy przyjmie zatem postać:

gdzie:
Δppompy – wysokość ciśnienia podnoszenia pompy cyrkulacyjnej [bar].

Parametry wody we wzbiorczym naczyniu

Rys. 6. Zmiana objętości i ciśnienia wody we wzbiorczym naczyniu przeponowym dla systemu wody ziębniczej
Źródło: (rys. B. Adamski)

Określenie warunków granicznych ciśnień panujących w instalacji

Do wartości granicznych można zaliczyć uprzednio wymienione ciśnienie wstępne p0, najniższe ciśnienie robocze występujące przy najniższej temperaturze wody panującej w instalacji pm, maksymalne ciśnienie robocze phprzy napełnianiu instalacji w temperaturze otoczenia lub odpowiadające maksymalnej temperaturze wody, jaka może pojawić się podczas wydłużonego postoju agregatu chłodniczego oraz ciśnienie zadziałania zaworu bezpieczeństwa pzb. Na rys. 6. przedstawiono zależności pomiędzy tymi ciśnieniami.

Wartość ciśnienia początkowego p0 wyznacza się z zależności (5) lub (6). Wartość określająca ciśnienie zadziałania zaworu bezpieczeństwa pzb zależy od wytrzymałości konstrukcyjnej instalacji. Jeżeli agregat chłodniczy standardowo wyposażony jest w moduł hydrauliczny zawierający zawór bezpieczeństwa, to wartość ciśnienia zadziałania bezpieczeństwa określona jest już przez producenta.

Najczęściej spotykane są zawory bezpieczeństwa o ciśnieniu otwarcia równym 3 lub 6 bar. Wartość ciśnienia zadziałania zaworu ma znaczący wpływ na pojemność naczynia przeponowego. Im wyższa wartość ciśnienia otwarcia zaworu, tym wymagana pojemność wzbiorczego naczynia przeponowego będzie mniejsza.

Znając wartości graniczne ciśnień (początkowego w naczyniu oraz zadziałania zaworu bezpieczeństwa) pozostaje określenie wartości najniższego ciśnienia roboczego pm oraz maksymalnego ciśnienia phodpowiadającego maksymalnej temperaturze wody w instalacji. Wartość phpowinna być niższa o 0,5 bar niż ciśnienia zadziałania zaworu bezpieczeństwa z kolei wartość pmpowinna być o 0,5 bar wyższa od ciśnienia początkowego p0, aby w warunkach najniższej temperatury w naczyniu wyrównawczym pozostała pewna rezerwa wody.

Znając przyrost objętości wody od najniższej temperatury wody w instalacji do najwyższej wartości temperatury mogącej wystąpić podczas napełniania instalacji lub np. podczas dłuższego postoju agregatu chłodniczego oraz przyjmując zakładane graniczne wartości ciśnień w instalacji mamy pewność, że w przypadku wzrostu temperatury w przewidywalnym zakresie temperatur przyrost objętości wody spowoduje wzrost ciśnienia w instalacji od wartości ciśnienia pmdo wartości ph.

Obliczenie pojemności użytkowej naczynia wzbiorczego

W przypadku systemów, w których temperatura medium jest niższa od +5°C, stosowane są agregaty chłodnicze w wykonaniu specjalnym tzw. Brine, przystosowanym do pracy z niskimi temperaturami wody ziębniczej (wymagającymi zastosowania zaworów rozprężnych o innym zakresie temperatur) oraz wodne roztwory glikoli jako środki przeciw zamarzaniu.

Monoetyloglikole stosowane są również przy wyższych wymaganych temperaturach wody ziębniczej, ale tylko w systemach, w których instalacja hydrauliczna narażona jest na działanie temperatur powietrza zewnętrznego poniżej +4°C. Im niższa temperatura powietrza zewnętrznego, tym niższa musi być wartość temperatury krzepnięcia medium.

Obniżenie temperatury krzepnięcia cieczy pośredniczącej uzyskiwane jest poprzez wzrost stężenia glikolu etylenowego w wodzie. Powoduje to wzrost lepkości kinematycznej oraz zmniejszenie ciepła właściwego roztworu (z 4,19 dla czystej wody do 3,6 [kJ/kgK] dla roztworu glikolu etylenowego o stężeniu 35%). Oprócz powyższych zmianie ulega również współczynnik rozszerzalności objętościowej roztworu.

Korzystając z wykresów rozszerzalności objętościowej wodnego roztworu glikolu oraz czystej wody w zależności od temperatury wody można zauważyć, jak zmienia się objętość cieczy od temperatury krzepnięcia do maksymalnej temperatury wody w instalacji. Można przyjąć maksymalną temperaturę wody w instalacji jako temperaturę cieczy mogącą pojawić się podczas wydłużonego postoju sprężarkowego agregatu chłodniczego.

Jeżeli monoblokowy agregat chłodniczy ustawiony jest na dachu budynku, w okresie letnim podczas nieużytkowania pomieszczeń temperatura wody lub wodnego roztworu glikolu może osiągnąć wartość 40°C lub wyższą. W przypadku agregatów ze zdalnym skraplaczem jako maksymalną temperaturę można przyjąć temperaturę otoczenia, w jakiej dokonuje się napełnienia instalacji.

Przyrost objętości dla różnych cieczy od temperatury krzepnięcia do maksymalnej temperatury medium pośredniczącego (t = 40°C) wynosi zatem:

  • dla czystej wody: ok. 0,8% (temp. krzepnięcia 0°C),

  • dla wodnego roztworu monoetyloglikolu MEG 20%: ok. 1,3% (temp. krzepnięcia –9°C),

  • dla wodnego roztworu monoetyloglikolu MEG 30%: ok. 1,6% (temp. krzepnięcia –15°C),

  • dla wodnego roztworu monoetyloglikolu MEG 35%: ok. 2,0% (temp. krzepnięcia –20°C),

  • dla wodnego roztworu monoetyloglikolu MEG 40%: ok. 2,3% (temp. krzepnięcia –23°C),

  • dla wodnego roztworu monoetyloglikolu MEG 45%: ok. 2,6% (temp. krzepnięcia –27°C),

  • dla wodnego roztworu monoetyloglikolu MEG 50%: ok. 3,3% (temp. krzepnięcia –31°C).

Zmiana objętości instalacji i tym samym pojemność użytkowa naczynia przeponowego Vu równa jest pojemności rzeczywistej instalacji pomnożonej przez zmianę objętości wodnej instalacji:

gdzie:
Vu – wymagana pojemność użytkowa naczynia rozszerzalnościowego [dm3],
Vinst – rzeczywista pojemność wody w instalacji [dm3],
δ – zmiana objętości wody wypełniającej instalację [%].

Obliczenie pojemności całkowitej naczynia przeponowego

Po uprzednim przyjęciu właściwych wartości dotyczących instalacji hydraulicznej pozostaje tylko skorzystanie z poniższego wzoru celem oszacowania całkowitej pojemności naczynia przeponowego:

Dopuszczalne jest zastosowanie kilku naczyń przeponowych z hermetyczną przestrzenią gazową na danej instalacji. Konieczne jest natomiast spełnienie kilku warunków, a mianowicie: naczynia powinny zostać połączone równolegle, sumaryczna pojemność użytkowa powinna być równa lub większa od pojemności użytkowej skalkulowanej w oparciu o wzór (8), zaś króćce przyłączeniowe naczyń przeponowych (połączonych równolegle) powinny być ustawione na tym samym poziomie.

Podsumowanie

W pierwszej części artykułu zaprezentowano zagadnienia związane z doborem zbiorników buforowych oraz wzbiorczych naczyń przeponowych. Zagadnienia związane z projektowaniem tego typu urządzeń dla instalacji chłodniczych z cieczą pośredniczącą są praktycznie bardzo rzadko opisywane w literaturze krajowej. Nie ma żadnych ogólnie dostępnych wytycznych dotyczących doboru właściwej pojemności zbiorników buforowych dla systemów wody ziębniczej.

Projektanci posługują się różnymi współczynnikami, na których opierane są obliczenia dla rzeczywistych instalacji. Problemem jest fakt, że projektów tych instalacji nikt nie weryfikuje. Może się zdarzyć, że błędy popełnione w jednym systemie, są kolejno powtarzane na następnych instalacjach. Autor ma nadzieję, że zagadnienia związane z projektowaniem systemów wody ziębniczej, a w szczególności z doborem tych elementów, dla których nie ma w rzeczywistości ścisłych wytycznych, pozwolą na przybliżenie aspektów związanych z właściwym wyborem oraz przyczynią się do podjęcia konkretnych optymalnych rozwiązań.

Autor składa podziękowanie firmie Kliweko BTH z Krakowa za udostępnienie materiałów dotyczących urządzeń marki Clivet.

Literatura

  1. Recknagel, Sprenger, Hönmann, Schramek, Poradnik Ogrzewanie + Klimatyzacja, Gdańsk 1994.

  2. Wichowski R., Dobór wzbiorczych naczyń przeponowych. Wytyczne zgodne z normą EN 12828, Rynek Instalacyjny 6/2006, s. 52.

  3. PN-B-02414:1999 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego z naczyniami wzbiorczymi przeponowymi. Wymagania.

  4. EN 12828: March 2003. Heating systems In buildings. Design for water-based heating systems.

  5. prPN-EN 12828 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Projektowanie wodnych instalacji centralnego ogrzewania.

  6. Materiały szkoleniowe firmy Clivet, Kliweko BTH.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych...

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych okien i żaluzji bez odpowiedniego algorytmu sterowania nimi oraz oświetleniem nie gwarantuje zysków energetycznych i utrzymania komfortu. Wypadkowa efektywność energetyczna tego typu rozwiązań jest trudna do określenia bez przeprowadzenia badań symulacyjnych. Dlatego warto je wykonać na etapie...

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Joanna Ryńska Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk...

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk kładzie się na ekonomikę stosowanych urządzeń i instalacji. Inwestorzy i projektanci budynków produkcyjnych, magazynowych czy centrów danych poszukują więc rozwiązań technicznych spełniających obydwa te wymagania.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.