Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 1.)

Agregat wody ziębniczej
Agregat wody ziębniczej
Kliweko

W poprzednich numerach Rynku Instalacyjnego (12/07 i 1–2/08) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego  wymiarowania instalacji freonowych z bezpośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. Z uwagi na dużą popularność systemów wody ziębniczej, które są najczęściej wykorzystywanymi układami doprowadzającymi czynnik chłodzący do odbiorników chłodu, w niniejszym artykule zostaną przedstawione podstawowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wymiarowaniu tego typu instalacji.

W celu prawidłowej pracy całego systemu klimatyzacyjnego niezbędne jest właściwe zwymiarowanie wzbiorczego naczynia przeponowego, zbiornika buforowego, zaworu bezpieczeństwa. O ile zadanie zbiornika buforowego jest związane z jakością funkcjonowania instalacji klimatyzacji, to już zawory bezpieczeństwa, wzbiorcze naczynia przeponowe są elementami, dla których omawiane zagadnienia stanowią o bezpieczeństwie eksploatowania systemu klimatyzacyjnego.

W artykule zaprezentowano również wytyczne dotyczące właściwego wymiarowania średnic przewodów transportujących wodę ziębniczą jako medium pośredniczące (Czytaj więcej na ten temat). Aspekt ten ma również zasadniczy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji, a jest on niestety, za pośrednictwem „utartych schematów”, wielokrotnie błędnie powielany przez kolejnych projektantów instalacji klimatyzacyjnych.

Za poprawną pracę systemu klimatyzacyjnego odpowiedzialnych jest wiele urządzeń, które są nieodłącznymi elementami systemu klimatyzacyjnego. Na rys. 1. zestawiono podstawowe elementy, które są absolutnie wymagane (z uwagi na poprawność transferu chłodu do odbiorników w systemie klimatyzacyjnym z wodą ziębniczą jako cieczą pośredniczącą). Należą do nich:

 • filtr mechaniczny,
 • manometr,
 • pompa,
 • czujnik zaniku ciśnienia,
 • czujnik ciśnienia uruchamiający drugą pompę (rezerwową),
 • czujnik ciśnienia zabezpieczający przed „suchobiegiem” pompy (aktywacja w przypadku opróżnienia instalacji),
 • zawór odcinający kulowy,
 • grzałka elektryczna w zbiorniku buforowym jako opcjonalne zabezpieczenie antyzamrożeniowe,
 • zawór napełniający,
 • zawór opróżniający,
 • zbiornik buforowy,
 • termometr,
 • termostat antyzamrożeniowy (opcjonalnie),
 • naczynie wzbiorcze przeponowe,
 • zawory zwrotne (dla pomp połączonych równolegle),
 • zawór bezpieczeństwa,
 • automatyczny zawór odpowietrzający.

W dalszej części artykułu zostaną omówione zagadnienia z tymi detalami, które sprawiają najwięcej trudności przy doborze projektantom systemów klimatyzacji. Brak bowiem szczegółowych schematów postępowania przy wyborze właściwych rozwiązań skutkuje błędnym doborem urządzeń, które mogą stanowić o awaryjności i przymusowych wyłączeniach źródeł chłodu jakimi są agregaty chłodnicze.

Zbiorniki buforowe

Jak wspomniano na wstępie zbiornik buforowy nie jest bezpośrednio związany z aspektem bezpieczeństwa, lecz raczej z jakością funkcjonowania systemu klimatyzacyjnego. Zadaniem zbiornika buforowego jest zwiększenie w sposób „sztuczny” pojemności zładu instalacji wodnej, by liczba załączeń sprężarki mieściła się w dopuszczalnym zakresie załączeń proponowanym przez producenta sprężarek.

 

Jeśli warunki odbioru chłodu wymuszą, że sprężarka od momentu załączenia po krótkim czasie wyłączy się, to ponowne załączenie nie nastąpi przed upływem ok. 6 min od momentu jej załączenia. Jeśli w okresie wymuszonego postoju sprężarki będzie wymagane doprowadzenie chłodu do odbiorników chłodu (centrala klimatyzacyjna, klimakonwektory itp.), to temperatura wody wzrośnie ponad wartości wymagane dla prawidłowej pracy instalacji, co będzie skutkowało wzrostem temperatury w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Dopuszczalna liczba złączeń sprężarek implikowana jest dużym zużyciem energii elektrycznej przez sprężarkę w momencie załączenia, jak też z przegrzewaniem się uzwojeń podczas rozruchu sprężarki. Najczęściej dopuszczalna i bezpieczna liczba załączeń sprężarki sugerowana przez producentów wynosi 1 załączenie na 6 min lub 10 załączeń na godzinę.

Podczas wymuszonego postoju sprężarki system klimatyzacyjny dysponuje tylko resztkową ilością chłodu zakumulowaną w wodzie ziębniczej wypełniającą instalację klimatyzacyjną (przewody, parowacz, wymienniki odbiorników chłodu). Zwiększając pojemność wodną instalacji wydłużamy czas pracy sprężarek w agregacie chłodniczym oraz zwiększamy pojemność cieplną instalacji, co pozwoli na doprowadzenie wymaganej wydajności chłodniczej do systemu nawet podczas wymuszonego postoju sprężarki.

Zatem stosowanie zasobników zaleca się wtedy, gdy objętość wody w instalacji nie wystarcza do regulacji temperatury w pomieszczeniu (w żądanych granicach) oraz wtedy, gdy sprężarka zostaje przymusowo wyłączona. Po obliczeniu maksymalnych wahań temperatury oraz znając maksymalny czas trwania wymuszonego postoju sprężarki, możemy obliczyć wymaganą pojemność zbiornika buforowego. Okres wymuszonego postoju równy jest różnicy pomiędzy nastawą czasu zabezpieczenia a minimalnym czasem trwania cyklu sprężarki.

Czynniki determinujące czas cyklu sprężarki to:

 • stopień obciążenia [%],
 • kubatura pomieszczenia,
 • regulowana różnica temperatury w pomieszczeniu,
 • objętość wody w instalacji,
 • regulowana różnica temperatury wody.

Gdy rzeczywista pojemność instalacji jest mniejsza  od wstępnie  wyliczonej wymaganej pojemności zładu

 Na podstawie powyższego obliczenia można wstępnie określić wymaganą pojemność wodną instalacji. Jeżeli pojemność zładu w instalacji jest wyższa od obliczonej na podstawie powyższego przykładu, wówczas zbiornik buforowy jest zbędny. Jeżeli natomiast pojemności zładu są mniejsze od obliczonej teoretycznej wartości, to warto skontaktować się z przedstawicielem producenta urządzenia w celu otrzymania informacji odnośnie wymaganej minimalnej pojemności instalacji.

Ostateczna wartość minimalnej pojemności jest bowiem zależna od maksymalnej i minimalnej wydajności chłodniczej, czasu zabezpieczenia, kubatury klimatyzowanego pomieszczenia, regulowanej różnicy temperatury wody i powietrza oraz maksymalnej dopuszczalnej różnicy temperatury powietrza i wody od zakładanej.

Oprócz ww. czynników wpływających na szczegółowy dobór zbiornika, znaczący wpływ ma także nastawa sterownika układu automatycznej regulacji agregatu chłodniczego oraz detale związane z samym projektowanym systemem klimatyzacyjnym (liczba odbiorników chłodu itp.). Jeden ze światowych producentów systemów wody ziębniczej – Clivet, opracował specjalistyczny program obliczeniowy do wyliczenia minimalnej pojemności zładu pozwalający na prawidłową pracę instalacji dla każdej wielkości agregatu chłodniczego.

   20.06.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Instalacje PV z magazynami energii
 • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl