Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 5/08, s. 100.) podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W drugiej części przedstawiono zastosowania poszczególnych klas jakości filtrów powietrza (zachowano kolejność numeracji tabel).

Biorąc pod uwagę różnorodne sposoby wykonania, lokalizacji i działania, filtry powietrza można sklasyfikować w następujący sposób:

 • ze względu na zastosowane materiały filtracyjne:
  - filtry włókninowe (tkaniny, włókniny, dzianiny, papiery i bibuły filtracyjne o wysokiej sprawności, membrany filtracyjne),
  - filtry metalowe (stosowane np. w okapach kuchennych kuchni zawodowych),
  - filtry węglowe,
  - filtry nasączone substancjami biobójczymi (np. pochodzenia roślinnego, na przykład takimi jak: katechina, wasali, polifenole z jabłek);
 • ze względu na sposób zabudowy:
  - pionowe (np. filtry działkowe, kieszeniowe, taśmowe),
  - ścienne (stosowane w pomieszczeniach czystych przy poziomym przepływie powietrza),
  - sufitowe (jw., przy pionowym przepływie powietrza);

 • ze względu na trwałość:
  - filtry jednorazowe (opór filtra zmienia się od oporu początkowego do oporu końcowego, po przekroczeniu którego filtr należy wymienić
  - filtry regenerowane;

 • ze względu na klasę filtracji:
  - filtry wstępne (zwane także zgrubnymi),
  - filtry dokładne,
  - filtry bardzo dokładne,
  - filtry wysokfoskuteczne (zwane ze względu na klasę filtracji po prostu filtrami HEPA i ULPA lub filtrami aerozoli koloidalnych lub absolutnymi);

 • ze względu na mechanizm zatrzymywania zanieczyszczeń pracy:
  - filtry włókninowe,
  - filtry adsorpcyjne,
  - elektrofiltry (np. filtry elektrostatyczne coraz częściej stosowane w urządzeniach ze względu na zatrzymywanie dymu tytoniowego),
  - filtry fotokatalityczne,
  - filtry plazmowe.

Budowa  filtrów  powietrza

W zależności od wymaganej skuteczności filtracji stosuje się filtry powietrza o określonej klasie filtracji. Filtry o wyższej skuteczności filtracji muszą charakteryzować się bardziej zwartą strukturą i wykonywane są z włókien o mniejszych średnicach, co pozwala na zatrzymanie zanieczyszczeń o mniejszych wymiarach. Wraz ze zwiększeniem zagęszczenia filtru, wzrasta opór przepływu powietrza, a zatem w praktyce nie jest możliwe jednoczesne uzyskanie najlepszych wielkości wskaźników filtracyjnych, czyli wysokiej skuteczności przy niskich oporach przepływu powietrza.

Aby zapewnić jak najlepszą skuteczność filtracji zmniejsza się prędkość przepływu powietrza przez materiał filtracyjny, co zapewnia się poprzez zwiększenie czynnej powierzchni filtracji. Przykładem takiego postępowania są zarówno filtry o niskiej skuteczności (wstępne i dokładne filtry kieszeniowe), jak również filtry wysokoskuteczne wykonane ze splisowanego papieru filtracyjnego, dodatkowo ułożonego w obudowach wykonanych jako połączone ze sobą litery V, zapełnionych starannie pofałdowanymi splisowanymi papierami filtracyjnymi.

Można w ten sposób uzyskać zwiększenie powierzchni filtracyjnej nawet 200-krotne, w porównaniu z najprostszym płaskim filtrem, przy założeniu, że oba te filtry zamieszczono by w ramkach o takich samych wymiarach poprzecznych [1].

Opis budowy filtrów powietrza, opracowano w oparciu o informacje zawarte w [2].

Filtry wstępne klasy  G2, G3 – można zastosować jednorazowe filtry kasetonowe wykonane z włókniny z impregnowanych włókien szklanych o progresywnie zmieniającej się gęstości materiału. Impregnacja włókien pozwala, w wyniku wykorzystania zjawisk adhezji, na zwiększenie pyłochłonności filtra oraz zminimalizowanie spadku ciśnienia powietrza przepływającego przez czysty filtr.

Od strony napływu powietrza na filtr, włóknina ta jest zbudowana z grubszych, luźniej ułożonych włókien. Dalsze warstwy włókniny wykonane są z cieńszych, gęściej ułożonych włókien. W ten sposób uzyskuje się lepszą penetrację materiału filtracyjnego przez zawieszone w przepływającym powietrzu cząstki pyłu.

W celu zwiększenia sztywności filtra, z obu stron materiału znajduje się metalowa siatka oraz jest on umocowany w mocnej, wykrawanej ramce filtra papierowej lub metalowej. Usunięte z centrali wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej, zanieczyszczone filtry, można spalić lub spopielić.

   20.06.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl