Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Mikoryza w energetyce

Fot. 1. Pomiary tegoroczne - z prawej strony wiązki po mikoryzacji
Fot. 1. Pomiary tegoroczne - z prawej strony wiązki po mikoryzacji
W. Szałański

Rosnąca świadomość przyczyn obserwowanych szybkich zmian klimatu związanych głównie z rosnącym zużyciem paliw kopalnych na potrzeby energetyczne jest powodem podejmowania radykalnych kroków w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – zwłaszcza dwutlenku węgla – pochodzących z nieodnawialnych źródeł energii. Ponadto zmniejszone limity emisji CO2 powodują znaczny wprost popytu na biomasę. W artykule opisano metodę pozwalającą na  zwiększenie efektywności produkowanej biomasy.

Dla Polski ograniczenie zużycia paliw kopalnych stanowi ogromne wyzwanie z uwagi na fakt, że praktycznie cała energetyka oparta jest na spalaniu węgla kamiennego i brunatnego. Polskie Prawo energetyczne [1], dostosowując się do wymagań unijnych dyrektyw, nakłada na zakłady energetyczne obowiązek udziału w bilansie energii ze źródeł odnawialnych od 7,5% w 2010 r. do 20% w 2020 r.

W polskich realiach klimatycznych i ekonomicznych uzyskanie zakładanego udziału energii odnawialnej przy wykorzystaniu siłowni wiatrowych, wodnych, baterii słonecznych czy – zamiennie – energii jądrowej jest mało prawdopodobne. Energetyka korzystająca z ciepła spalania paliw odnawialnych jest w najbliższym czasie jedyną alternatywą – jej podstawą będzie wykorzystywanie do spalania tego, co można uprawiać na polu, czyli biomasy. Jedynie biomasa, którą możemy użyć w procesie spalania, jest w stanie zastąpić nasze paliwa kopalne, czyli węgiel i gaz.

Wykorzystanie drewna z zasobów leśnych, do czego skłaniają się niektóre polskie elektrownie, jest drogą donikąd – w krótkim czasie spowoduje znaczny wzrost kosztów zakupu surowców dla przemysłu papierniczego i płyt wiórowych dla przemysłu meblarskiego. To zarazem najkrótsza droga do „wywrócenia” relacji ekonomicznych w gospodarce, gdzie wygra energetyka przerzucająca wzrost kosztów własnych na ceny dyktowane odbiorcom energii.

Wprowadzenie do systemu energetycznego biomasy odnawialnej produkowanej na polu nie jest proste, jednak w sumie możliwe i konieczne z wymienionych wyżej powodów. Wiele firm produkujących energię zaczyna organizować bazę surowcową biomasy, której podstawą ma być głównie wierzba; a zatem wiele zależy od technologii uprawy i możliwości plonotwórczych tej rośliny. Z tego względu ważne jest poszukiwanie możliwości zwiększenia produktywności plantacji wierzbowych w sposób absolutnie ekologiczny.

Obecnie w Polsce jest już założonych kilka tysięcy hektarów plantacji wierzbowych. Ich właściciele borykają się z różnymi problemami, ale wszystkim zależy na najwyższych plonach z jednostki powierzchni, gdyż tylko wysoki plon może zapewnić opłacalność. Oczywiście na uprzywilejowanej pozycji są plantatorzy uprawiający wierzbę na glebach o wyższej klasie bonitacyjnej. I w takich sytuacjach powstaje pewien sprzeciw społeczny, gdyż dobre gleby (III i wyższej klasy) nie powinny być zajmowane pod wieloletnie plantacje energetyczne.

Z drugiej strony zdolność produkcyjna tych gleb i idące za tym zyski rodzą chęć uprawy tej rośliny na takich obszarach. Co zatem zrobić, aby gleby słabsze również dawały relatywnie wysokie i opłacalne plony biomasy?

Odpowiedzi musimy poszukać w naturze; wszystkie rośliny drzewiaste i większość zielnych są genetycznie przystosowane do współżycia z organizmami niższymi, czyli z mikroorganizmami. Oprócz różnorodnych bakterii są to głównie grzyby nawiązujące z tymi roślinami współżycie zwane mikoryzą. Przeważnie występują razem, tworząc nierozerwalne związki partnerskie. Te właśnie organizmy symbiotyczne pozwalają roślinom na wzrost w najtrudniejszych warunkach i dzięki nim możemy mówić o efektywnym wykorzystaniu biologicznych możliwości w uprawie wierzby nawet na glebach słabych.

Mikoryza jest powszechna i doskonale uwidacznia się podczas grzybobrania w lasach szczególnie tam, gdzie widać dobrą kondycję drzewostanów. Właśnie w takim pięknym lesie znajdujemy borowiki, koźlarze, rydze, maślaki i muchomory. One wszystkie świadczą o dobrej kondycji zarówno grzybów, jak i roślin.

Ale pośród tych grzybów może być koźlarz wierzbowy (Leccinum salicicola) lub gąska wierzbowa (Tricholoma cingulatum), co wskazuje na fakt, iż wierzby w naturze również korzystają z mikoryzy. Bo przecież w wielu lasach liściastych rosną różne gatunki wierzby, które mając na korzeniach mikoryzę, pozwalają nam znaleźć odpowiedni zestaw grzybów dla tego rodzaju. Takich grzybów na często zdegradowanych i położonych z dala od kompleksów leśnych gruntach porolnych praktycznie nie znajdujemy. Dlatego ważne jest, aby na zakładanych plantacjach wierzby stworzyć jej warunki nawiązania współżycia – mikoryzy – z odpowiednimi grzybami.

Mikoryza spełnia następujące funkcje dla rośliny żywicielskiej:

  • poprawia zaopatrzenie w wodę, co daje większą odporność na suszę,
  • udostępnia aktywnie wiele składników pokarmowych, w tym trudno przyswajalne (fosfor, żelazo, mikroelementy, azot organiczny i in.),
  • zwielokrotnia znacznie powierzchnie chłonną systemu korzeniowego, c
  • zynnie i biernie chroni korzenie przed patogenami i szkodnikami roślin,
  • zmniejsza wrażliwość na stresy środowiskowe typu: zasolenie, odczyn (pH) gleby, podtapianie i związane z tym niedotlenienie systemu korzeniowego, toksyczne związki pochodzenia przemysłowego.
   18.04.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl