Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak powiązać kondensacyjne kotły gazowe z instalacją solarną

Ciąg dalszy artykułu...

Instalacja pakietu

Co w takim razie można zrobić? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie słońca do przygotowania c.w.u. Ilość potrzebnej ciepłej wody jest możliwa do dokładnego określenia, w przeciwieństwie do ilości ciepła koniecznej do ogrzania budynku. Pierwsza wielkość zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym i sposobu używania ciepłej wody, co jest łatwe do obliczenia. Druga – od temperatury na zewnątrz budynku i okresu trwania niskich temperatur, a tego nie da się jednoznacznie określić.

Rys. 1. Schemat instalacji c.o. i c.w.u. (rys. Vaillant)

 

Po ustaleniu ilości c.w.u. można określić powierzchnię kolektorów słonecznych, a to jest podstawą projektu instalacji słonecznej. Na schemacie przedstawiono instalację c.o. i c.w.u. (rys. 1), w skład której wchodzą gazowy kocioł kondensacyjny, zasobnik c.w.u. i kolektor słoneczny. W sezonie grzewczym kocioł załącza się, aby ogrzać dom.

Zespół solarny włączony w układ sterowania kotłem dba o to, aby zasobnik ciepłej wody był podgrzewany energią słoneczną, jak długo jest to możliwe, oraz blokuje cyrkulację czynnika grzejnego przez kolektor słoneczny, gdy temperatura w zasobniku ma więcej niż 60°C, bo jest to maksymalna dopuszczalna temperatura. Blok sterujący instalacją słoneczną może być wbudowany w kocioł kondensacyjny (rys. 2) lub umieszczony poza kotłem (rys. 3).


Rys. 2. Układ solarny wbudowany w kocioł – schemat (rys. Junkers)

 

Ten przypadek występuje najczęściej, gdy zasobnik c.w.u. nie tworzy jednego zespołu z kotłem gazowym, ale jest wolno stojącym elementem instalacji. Pojemność takiego zasobnika jest większa niż 170 l.

Na konkretnym przykładzie pracującego układu kocioł kondensacyjny – kolektory słoneczne chciałbym przekazać parę uwag praktycznych, które być może pomogą w podjęciu decyzji, czy taką instalację wykonać. Dla domu jednorodzinnego, znajdującego się na skraju lasu, decyzję o zainstalowaniu kolektorów słonecznych podjęto dość późno (było już wykonane ocieplenie i położone płyty gipsowo-kartonowe), co wpłynęło na pewne rozwiązania wymuszone stanem istniejącym.

Jedynym miejscem nadającym się do ustawienia kolektorów słonecznych była połać dachu nad garażem (po stronie południowej), ale nie można było położyć kolektorów obok siebie, a tylko po obu stronach okna dachowego. Dla rodziny czteroosobowej przyjęto dwa kolektory płaskie, połączone rurami stalowymi elastycznymi z układem Cerasmart Moduł Solar, ze 170-litrowym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Instalacja solarna została zaprojektowana tylko na potrzeby ciepłej wody.

Jeżeli chcemy, aby wykorzystanie energii słonecznej było większe, musimy dokładnie informować inwestorów, co i jak należy robić, aby z takiej instalacji mieć nie tylko korzyści, ale także satysfakcję ze zmniejszania zanieczyszczeń atmosfery.

   03.08.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl