Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Co projektant instalacji powinien wiedzieć o rozliczaniu kosztów ciepła. Wymagania prawne

Rozliczanie kosztów ogrzewania i ciepła do przygotowania c.w.u. zgodnie z indywidualnym zużyciem jest jednym z istotnych środków zmniejszania konsumpcji energii w sektorze komunalno-bytowym. Przepisy Prawa energetycznego i Prawa budowlanego dają wystarczające narzędzia do stosowania systemów indywidualnych rozliczeń. Jednak skuteczność i poprawność rozliczeń dokonywanych przez zarządców budynków zależy od właściwego wyposażenia instalacji w urządzenia pomiarowe, co jest zadaniem projektantów.

Konieczność ograniczania zużycia ciepła wynika zarówno z potrzeby ochrony otaczającego nas środowiska, zmniejszenia wydobycia paliw kopalnych i emisji do atmosfery dwutlenku węgla, któremu przypisywana jest rola głównego sprawcy efektu cieplarnianego, jak i z powodów czysto ekonomicznych – rosnących kosztów paliw.

Wielokrotnie już informowano, również na łamach „Rynku Instalacyjnego”, że tak zwany sektor komunalno-bytowy, obejmujący mieszkalnictwo i związane z nim usługi, w warunkach europejskich odpowiedzialny jest za konsumpcję ok. 40% ogółu produkowanej energii. Unia Europejska podjęła szereg działań legislacyjnych zmierzających do ograniczenia zużycia energii właśnie w tym sektorze. Jednym z narzędzi, które pozwalają oszczędność energii stymulować, jest
rozliczanie kosztów ciepła zużywanego do ogrzewania i przygotowania c.w.u. w budownictwie wielorodzinnym według indywidualnego zużycia przez użytkowników poszczególnych lokali.

Pod koniec ubiegłego roku wdrożona została do polskiego prawa dyrektywa 2002/91/WE w sprawie efektywności energetycznej budynków.
Implementacja dyrektywy nastąpiła w trybie nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Rezultatem jest, obowiązująca od początku 2009 r., certyfikacja energetyczna budynków. Dyrektywa w swojej preambule zawiera stwierdzenie: „Rachunek kosztów ogrzewania, klimatyzacji i ciepłej wody dla mieszkańców, obliczony stosownie do rzeczy-wistego zużycia, mógłby przyczynić się do oszczędzania energii w sektorze mieszkaniowym”.

Systemy rozliczeń oparte na wskazaniach tzw. nagrzejnikowych podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy ciepłej wody zainstalowanych w lokalach są znane i stosowane w Polsce od początku lat 90. ubiegłego wieku i obejmują ok. 50% wszystkich lokali mieszkalnych. Ich zalety i wady oraz sposób funkcjonowania były opisywane i dyskutowane na łamach licznych czasopism technicznych. Większość tych informacji była adresowana do zarządców budynków odpowiedzialnych za wdrożenie systemu rozliczeń w administrowanych przez nich budynkach oraz do użytkowników lokali. Jednakże system rozliczeń wymaga uzbrojenia instalacji c.o. i c.w.u. w odpowiednie narzędzia pomiarowe, a często także odpowiedniego ukształtowania systemu rurociągów instalacji, a za te kwestie odpowiedzialny jest jej projektant.

Realizacje nowych inwestycji w budownictwie mieszkaniowym dobitnie wskazują, że nie wszyscy projektanci mają świadomość, w jaki sposób rozwiązania projektowe determinują późniejszy sposób rozliczania zależnych od indywidualnego zużycia kosztów ogrzewania i ciepła do przygotowania c.w.u. Intencją tego artykułu jest przypomnienie obowiązujących w tym względzie przepisów, których przestrzeganie na etapie projektowania jest wymagane, oraz zasygnalizowanie, że samo spełnienie wymagań formalnych nie zawsze pozwala na wdrożenie poprawnego systemu rozliczeń kosztów ciepła. Przepisy, które mają wpływ na stosowany przez zarządcę budynku system rozliczania kosztów ciepła, zawarte są w ustawach Prawo energetyczne [1] i Prawo budowlane [2] oraz w przepisie wykonawczym do tej ostatniej, tzn. w rozporządzeniu o warunkach technicznych [3].

W zakresie rozliczeń za ciepło i c.w.u. przygotowywaną centralnie Prawo energetyczne:

  • Wskazuje zarządcę budynku wielolokalowego jako odbiorcę, z którym przedsiębiorstwo energetyczne zawiera umowę o dostawę ciepła.
  • Nakazuje ustalać opłatę za dostarczone ciepło na podstawie wskazań układu pomiaroworozliczeniowego.
  • Nakazuje, w przypadku gdy miejsce zainstalowania układu pomiarowo-rozliczeniowego służącego do rozliczeń z przedsiębiorstwem energetycznym za dostarczone ciepło jest wspólne dla dwóch lub więcej budynków wielolokalowych, wyposażenie każdego z tych budynków w układ pomiarowo-rozliczeniowy w celu rozliczenia kosztów zakupu ciepła na poszczególne budynki.
  • Nakazuje rozliczać koszty zakupu ciepła na cele ogrzewania na poszczególnych użytkowników lokali, stosując metody wykorzystujące:

a) w odniesieniu do lokali:

-wskazania ciepłomierzy,

-wskazania urządzeń niebędących przyrządami pomiarowymi, a wprowadzonych do stosowania na podstawie przepisów o systemie oceny zgodności,

-powierzchnię lub kubaturę lokali,

b) w odniesieniu do wspólnych części budynku wielolokalowego – powierzchnię lub kubaturę tych części, w proporcji do powierzchni lub kubatury zajmowanej przez użytkowników lokali.

  • Nakazuje rozliczać koszty przygotowania c.w.u. dostarczanej centralnie, wykorzystując:

-wskazania wodomierzy ciepłej wody,

-liczbę osób zamieszkałych stale w lokalu.

  • Stanowi, że przyjętą metodę rozliczeń zarządca budynku wielolokalowego wprowadza w formie regulaminu wewnętrznego, a przy tym wybrana metoda:

-ma stymulować energooszczędne zachowania użytkowników,

-ma uwzględniać współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku,

-ma sprzyjać zachowaniu właściwych warunków eksploatacyjnych w budynku.

  • Stanowi, że w przypadku wyboru przez zarządcę budynku metody rozliczeń, o której mowa powyżej, użytkownik lokalu udostępnia swój lokal w celu zainstalowania odpowiednich urządzeń pomiarowych lub wskaźnikowych.
  • Stanowi, że w przypadku wykorzystywania urządzeń niebędących przyrządami pomiarowymi regulamin wprowadzony przez zarządcę budynku powinien dopuszczać zamienne rozliczanie kosztów ogrzewania na podstawie powierzchni lub kubatury lokali.
   16.10.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl