Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nie lekceważmy korozji

Wiesław Chmielewski
Wiesław Chmielewski

Rozmowa z Wiesławem Chmielewskim, zastępcą szefa Zespołu Produktów Motoryzacja w firmie Boryszew ERG S.A.

 

  • Czym są obecnie napełniane instalacje centralnego ogrzewania, a czym być powinny?

Gdybym pięć lat temu odpowiadał na pytanie, czym są napełniane instalacje c.o., to powiedziałbym zdecydowanie, że wodą. To się jednak zmienia i coraz częściej instalacje c.o. zalewane są płynami instalacyjnymi. Dotyczy to zwłaszcza domów jednorodzinnych oraz obiektów użytkowanych okresowo, w których występuje ryzyko zamarznięcia instalacji. To, co powiem, może wydawać się działaniem antymarketingowym, ale uważam, że w budynkach wielomieszkaniowych, gdzie nie ma ryzyka zamarznięcia instalacji, nie warto stosować płynów instalacyjnych.

Woda jest tania i jest dobrym medium do przenoszenia ciepła w zakresie temperatur, w których pracuje instalacja ogrzewcza. Osobną kwestią są właściwości korozyjne wody. Jeśli układ jest zbudowany poprawnie, dostęp tlenu jest ograniczony,a woda uzdatniona, to zagrożenie korozją nie jest duże. Jednak w praktyce mamy do czynienia z różnym składem wody.

  • Coraz więcej jest też instalacji, w których użyto różnych materiałów, co potęguje ryzyko szybkiej korozji. Ponadto instalacje i ich remonty są coraz droższe.

Zgadza się. Produkowany przez nas płyn instalacyjny ma tę przewagę nad wodą, że nie zamarza w instalacji. Ma również pakiet inhibitorów korozji, wydłuża zatem żywotność instalacji, kotłów, grzejników i zaworów. Jednak nie od razu instalatorzy i producenci kotłów czy grzejników zalecali stosowanie naszego płynu. Zdarzało się, że wynajdywali różne, czasami wręcz absurdalne przeszkody, co mogło nawet budzić podejrzenie, że nie byli zainteresowani długą żywotnością swoich produktów.

  • Na czym polega działanie dobrych płynów instalacyjnych?

Płyny przeznaczone do instalacji wywodzą się z płynów do chłodnic samochodowych. Jednak płyny do chłodnic mają różny skład inhibitorów korozji i zwykle wytwarzane są na bazie azotanów, azotynów i amin. Mają też krótki okres żywotności, ok. 3 lata. Natomiast płyny nowej generacji z inhibitorami na bazie soli kwasów organicznych mają bardzo istotną zdolność do samoregeneracji. Ich składniki wchodzą w instalacji w reakcje z tlenem i likwidują ogniska korozji oraz tworzą warstwę pasywacyjną i ponownie przechodzą do płynu.

Płyny z takimi inhibitorami produkowane są dopiero od kilkunastu lat. W Polsce to my byliśmy prekursorami w dziedzinie produkcji płynów nowej generacji, opartych na solach kwasów organicznych. Testujemy je od blisko 12 lat w dwóch instalacjach i płyny te cały czas zachowują swoje właściwości, takie same jak w momencie zalewania instalacji.

Dobry płyn instalacyjny dzięki właściwym inhibitorom korozji zapobiega wszelkim jej rodzajom – korozji elektrochemicznej i mikrobiologicznej. Jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie zastosowaliśmy w płynach również dodatki biobójcze. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że instalacje z nierdzewki czy stali kwasoodpornej są odporne, ale okazało się, że je również niszczy korozja, tyle że mikrobiologiczna.

  • A czy nie wystarczy po prostu wziąć glikol i wlać go do wody w instalacji c.o.?

Niestety, panuje u nas wciąż przekonanie, że skoro w składzie płynu instalacyjnego znajduje się głównie woda i glikol, to wystarczy glikol dodać do wody i ona nie zamarznie, a tym samym taka mieszanka spełni swoją funkcję. Jednak połączenie nieuzdatnionej wody z glikolem, bez specjalnych dodatków antykorozyjnych, zamiast chronić instalację – zniszczy ją. O ile składniki te nie wykazują nadmiernych właściwości korozyjnych, to ich proste połączenie jest bardzo szkodliwe dla instalacji.

Muszą to zapamiętać projektanci i instalatorzy – nie są oni chemikami i nie wiedzą, że instalacja napełniona zwykłym roztworem wody z glikolem może bardzo szybko skorodować. Taki roztwór bez odpowiednich dodatków staje się mieszaniną silnie korozyjną i przyjmuje właściwości podobne do kwasów.
O jakości płynów decyduje nie tylko zawartość glikolu i dodatków antykorozyjnych, ale też rozpuszczone w wodzie związki wpływające na jej korozyjność i twardość. Gotowe płyny nie zawierają wapnia, magnezu i chlorków. Uzyskanie takiej wody bez odpowiedniego zaplecza do jej uzdatnienia jest niemożliwe.
Dlatego warto stosować specjalne płyny instalacyjne, a nie samemu je sporządzać.

Innym błędem jest następujące rozumowanie: po co kupować np. Ergolid przeznaczony do działania w temperaturze –15°C, skoro dostępny jest płyn Borygo na –35°C – wystarczy go tylko rozcieńczyć i instalacja nie zamarznie. Jednak w ten sposób może ochronimy instalację przed zamarznięciem, ale zniszczymy ją przez brak odpowiedniego stężenia inhibitorów korozji. Przekonanie do tego instalatorów jest trudne – ich argumentem jest to, że robią tak od lat. Ale od ilu lat? Pięciu? A instalacja ma przecież pracować lat 50.

Chcę tu też zwrócić uwagę na szczególny sposób postępowania niektórych firm zajmujących się pompami ciepła. Przyjmują one niestety postawę, że skoro oferują nową technologię, to wszystko wiedzą najlepiej. Ignorują np. zalecenia producenta urządzenia, że instalacja ma być glikolowa, i zalewają ją alkoholem lub inną substancją. Jaka będzie trwałość takiej instalacji i jaką sprawność osiągnie cały układ? Tym się nie przejmują, a „przyłapani” na takich grzeszkach zupełnie ignorują interes klienta i jego pieniądze zgodnie z zasadą: ja tak zrobię, a niech się martwią inni. Tego typu postawy spotyka się niestety także w dużych przedsiębiorstwach. Stosujemy wobec takich firm prostą zasadę – nie współpracujemy z nimi i nie przyjmujemy od nich przepracowanych płynów, a one mają obowiązek ich zdania do utylizacji. Ten argument nieraz działa...

   29.01.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl