Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kocioł z wężownicą schładzającą
Kocioł z wężownicą schładzającą
Windhager

Kotłom  na  paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko  tanią  eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz  częściej  wymaga się od nich także możliwości współpracy z  nowoczesnymi  instalacjami z zaworami termostatycznymi i jednocześnie z  kolektorami  słonecznymi lub pompami ciepła, a nawet z instalacjami  zasilanymi  dodatkowo kotłami olejowymi lub na gaz płynny. Powyższe  wymagania mogą  być w pełni spełnione w instalacjach zamkniętych. Jednak  dotychczas  prawo dopuszczało zasilanie kotłami na paliwa stałe jedynie  instalacji  otwartych.

W § 133 ust. 7 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadzono zapis, który brzmiał: Zabrania się zasilania z kotła na paliwo stałe instalacji ogrzewczych wodnych systemu zamkniętego, wyposażonych w przeponowe naczynia wzbiorcze. Spełnienie tego wymagania nie przysparzało instalatorom trudności i zapewniało bezpieczeństwo użytkowania (Czytaj więcej na ten temat). Ale zapis ten był od lat krytykowany, gdyż nie uwzględniał postępu technicznego w budowie kotłów i ich zabezpieczeń oraz dążenia do coraz dokładniejszej regulacji instalacji centralnego ogrzewania.

Po wprowadzonych w tym roku zmianach, od dnia 8 lipca zapis ten brzmi następująco: Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła [2].

Już w 2002 roku, w pięć dni po podpisaniu przez ministra rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, powstała polska norma PN-EN 303-5:2002 Kotły grzewcze – Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 300 kW – Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie [3], w której określono kotły grzewcze o mocy nominalnej do 300 kW przewidziane do opalania wyłącznie paliwami stałymi.

 

 

Dokumentem tym wprowadzono do katalogu Polskich Norm normę europejską EN 303-5:1999. Norma była przez szereg lat argumentem dla zwolenników zasilania kotłów na paliwa stałe instalacji zamkniętych zabezpieczonych przeponowym naczyniem wzbiorczym. Zawiera bowiem wymagania dotyczące regulatorów i ogranicznika temperatury w zamkniętych układach grzewczych oraz, co najważniejsze, wymagania wobec urządzeń do odprowadzania nadmiaru mocy cieplnej.

Jednak w załączniku do wspomnianego rozporządzenia norma ta nie jest przywołana do zapisu § 133 ust. 7. Czy aby nie jest to zbyt daleko idąca swoboda w zabezpieczaniu instalacji? Treść rozporządzenia powinna być zgodna z postanowieniami normy dotyczącymi wymaganego wyposażenia kotła, w zależności od systemu wyłączania spalania, lub w rozporządzeniu powinna być ta norma przywołana.

Czy brak w rozporządzeniu wyraźnego odniesienia do normy w zakresie badania skuteczności działania urządzenia do odprowadzania nadmiaru mocy nie otwiera furtki dla stosowania nieprzebadanych rozwiązań? Oby te zmiany w przepisach nie były zachętą dla niektórych instalatorów do wykonywania „autorskich” rozwiązań. W ostatnich latach uzbierało się sporo przykładów takich działań, a dowiadywaliśmy się o nich przeważnie po eksplozji i zniszczeniu kotła oraz instalacji, a nawet budynku. Producenci często podają informację, że kocioł spełnia wymagania normy PN-EN 303-5, ale nie zawsze wyraźnie podają, w jakim zakresie.

 

Na polskim rynku nieliczne są sytuacje, gdy producent informuje (tak jak to ma miejsce w Niemczech), że kocioł jest przebadany zgodnie z tą normą na skuteczność działania zabezpieczeń i urządzenia do odprowadzania nadmiaru mocy cieplnej w warunkach krytycznych. Wynika to być może z faktu, że dotychczas kotły na paliwa stałe mogły zasilać jedynie układy otwarte. Miejmy nadzieję, że instalatorzy będą korzystać z rozwiązań zalecanych przez producentów do danych kotłów.Producent może również zlecić przeprowadzenie badań kotła w jednostce badawczej posiadającej odpowiednią akredytację. Wprawdzie badania zgodności wykonania i wyposażenia kotła z normą PN-EN 303-5:2002 oraz jego własności funkcjonalnych nie są obligatoryjne, to jednak stanowią ważną informację o jakości kotła i bezpieczeństwie jego eksploatacji.

Badania takie wykonuje m.in. Instytut Energetyki, Zakład Kotłów i Urządzeń Grzewczych w Łodzi. Przeprowadza procesy certyfikacji wyrobów w zakresie:

  • Certyfikacji dobrowolnej urządzeń grzewczych w celu potwierdzenia spełnienia przez te wyroby wymagań w zakresie efektywności energetycznej przy zachowaniu wymagań dotyczących ochrony środowiska i bezpieczeństwa eksploatacji. Certyfikacja dobrowolna obejmuje m.in. kotły grzewcze wodne, kominki i wkłady kominkowe oraz ogrzewacze pomieszczeń opalane paliwami stałymi.
  • Certyfikacji obowiązkowej w zakresie badań projektu WE w celu potwierdzenia zgodności projektu kotłów grzewczych wodnych zasilanych ręcznie paliwem stałym z zasadniczymi wymaganiami ustalonymi w dyrektywie 97/23/WE. Uzyskanie certyfikatu badania projektu WE stanowi dla producenta podstawę do wydania deklaracji zgodności z zasadniczymi wymaganiami i oznakowania wyrobu znakiem CE zgodnie z dyrektywą 97/23/WE.
  • W ramach certyfikacji dobrowolnej weryfikację wyrobu według modułu F kotłów grzewczych wodnych zasilanych ręcznie paliwem stałym z zasadniczymi wymaganiami ustalonymi w dyrektywie 97/23/WE. Weryfikacja obejmuje jednostkowy odbiór wyrobu dokonywany przez zespół, co umożliwia producentowi oznakowanie wyrobu znakiem CE przy współudziale jednostki notyfikowanej.
   03.08.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl