RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zużycie gazu ziemnego w gospodarstwach domowych

Praktyczne oszacowanie wskaźników efektywności

Zużycie gazu w gospodarstwachfot. www.sxc.hu

Zużycie gazu w gospodarstwach
fot. www.sxc.hu

Od kilku miesięcy w prasie i na stronach internetowych odbiorcy gazu ziemnego skarżą się na wysokie rachunki. Reklamują wielkość jego zużycia w listopadzie, grudniu 2007 r. a także styczniu, lutym i marcu tego roku. Twierdzą, że rachunki są zawyżone ze względu na gorszą jakość dostarczanego gazu. Czy rzeczywiście mają podstawy do reklamacji?

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Miesięczne zużycie gazu można w prosty sposób kontrolować, spisując pierwszego dnia każdego miesiąca wskazania gazomierza. Można je też określić z rachunków dostawcy gazu. Dla konkretnego budynku można wyznaczyć wartości wskaźników efektywności zużycia gazu ziemnego najprostszą metodą – przy użyciu kalkulatora. 

Artykuł prezentuje tę metodę. Z otrzymanych tak wskaźników efektywności zużycia gazu ziemnego można ocenić najbardziej racjonalne drogi zmniejszenia zużycia gazu w gospodarstwie domowym. Największe oszczędności można osiągnąć na ogrzewaniu.

Jakie są wymagania jakości powietrza w przedszkolach i szkołach na 2021 rok? Pobierz bezpłatny e-book »

Stopniodni grzania

Stopniodni grzania są ilościowym wskaźnikiem określającym zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domów mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej. Są one obliczane z zaobserwowanych dziennych temperatur powierza. Metoda wymaga przyjęcia temperatury bazowej, która jest średnią temperaturą wewnątrz budynku, pomniejszoną o zyski energii od wewnętrznych źródeł.

Bardzo często jako temperaturę bazową tb wybiera się 18°C (65°F = 18,3°C w USA). Jeżeli ogrzewanie od ludzi i urządzeń w domu wraz z energią od promieniowania słonecznego może podwyższyć temperaturę o 3°C, to wystarczy, aby przy temperaturze zewnętrznej 18°C zapewnić temperaturę 21°C w mieszkaniu bez ogrzewania.

Dla każdego dnia wyznacza się minimalną tmin(i) i maksymalną tmax(i) temperaturę dzienną powietrza zewnętrznego. Średnia temperatura dzienna tśr(i) jest średnią arytmetyczną z minimalnej tmin(i) i maksymalnej tmax(i) temperatury dziennej. Za dni grzewcze przyjmuje się dni, w których średnia dzienna temperatura zewnętrzna jest niższa niż tb lub od temperatury granicznej (tgr = 15°C wg EUROSTAT).

Jest kilka metod obliczania stopniodni grzania. W metodzie północnoamerykańskiej stopniodni grzania Sd(tb) dla temperatury bazowej tb = 65°F (=18,3°C) oblicza się ze wzoru:

     (1)

W Europie kontynentalnej jako temperaturę bazową przyjmuje się 18°C, w Wielkiej Brytanii – 15,5°C. W Niemczech oblicza się również Sd(20°C) dla temperatury bazowej 20°C i temperatury granicznej 15°C, a w Szwajcarii Sd(20°C) dla temperatury bazowej 20°C i granicznej 12°C dla obszarów obsługiwania przez spółki gazownicze. Dzień ze średnią temperaturą dzienną 10°C będzie miał 10°Cdni grzania dla temperatury bazowej tb = 20°C, 8°Cdni dla tb = 18°C i 5,5°C dni dla tb = 15,5°C.

Prognozowanie zużycia gazu ziemnego

Na zużycie gazu ziemnego w gospodarstwach domowych wpływa wiele czynników. W okresie, gdy ogrzewa się mieszkania, najważniejszym czynnikiem jest temperatura. Zużycie gazu ziemnego maleje ze wzrostem temperatury zewnętrznej. Gdy temperatura powietrza osiąga pewną wartość, ogrzewanie mieszkań i innych pomieszczeń użytkowych przerywa się. Przy dalszym wzroście temperatury powietrza zużycie gazu jest stałe.

Zużycie gazu ziemnego (energii) na ogrzewanie pomieszczeń oraz na zużycie stałe można przedstawić w postaci najprostszego modelu dwuparametrowego [1]:

              (2)

gdzie:
E – zużycie gazu ziemnego (energii),
a, b – parametry,
Sd(tb) – liczba stopniodni grzania zależna od tb,
tb – bazowa temperatura,
e – błąd metody.

Zużycie gazu na ogrzewanie pomieszczeń w małych przedziałach czasu zależy liniowo od liczby stopniodni grzania. Parametr b określa wielkość zużycia gazu ziemnego na jeden stopniodzień grzania.

Zużycie gazu na cele niezwiązane z ogrzewaniem pomieszczeń określa parametr a. Jeżeli we wzorze (2) są stosowane dane miesięczne, to współczynniki a i b będą dotyczyły miesięcznego zużycia gazu.

Błąd metody e może być spowodowany wpływem innych czynników nieuwzględnionych w modelu (2) oraz np. w przypadku gospodarstw domowych mających oprócz kotła gazowego kominek opalany drewnem lub posiadających kocioł opalany gazem lub olejem opałowym.

Jeżeli temperatura bazowa zmienia się, to jedną z dróg dostosowania się do tych zmian jest dodanie do modelu (3) drugiego składnika o innej temperaturze bazowej.

Taki zabieg automatycznie generuje optymalną temperaturę bazową, pod warunkiem, że rzeczywista temperatura bazowa  znajduje się między przyjętymi temperaturami bazowymi modelu [1].

(3)

Ważnym czynnikiem wpływającym na zużycie gazu ziemnego jest wiatr. Budynki tracą więcej ciepła w dni wietrzne przy tej samej temperaturze zewnętrznej powietrza. Dobrą metodą na poprawienie dokładności modelu jest używanie liczby stopniodni grzania, skorygowanych o wpływ wiatru. Jeżeli w jest prędkością wiatru w km/h, to skorygowana liczba stopniodni grzania WSd(tb) wynosi [1]: 

(4)

Wpływ wiatru na wzrost zużycia paliw na grzanie mieszkań można prześledzić na wieloletnich danych klimatycznych Półwyspu Helskiego. Średnia wieloletnia (1996-2007) roczna liczba stopniodni grzania dla półwyspu Helskiego wynosiła Sd(18,3°C) = 3321°Cdni.

Skorygowana roczna liczba stopniodni grzania – WSd(18,3°C) = 3613°Cdni i była wyższa o 8,8% od Sd(18,3°C). Największy wzrost miesięcznej liczby stopniodni grzania od wiatru występuje w grudniu i styczniu (10,5%), lutym (10,1%) i listopadzie (9,7%).

Wskaźniki efektywności zużycia gazu

Na całkowite zużycie gazu składa się zużycie gazu na ogrzewanie mieszkania, podgrzewanie wody, przyrządzanie posiłków. Można je określić wzorem [2-4]:

(5)

gdzie:
d – miesięczne stałe zużycie gazu na podgrzewanie wody i przyrządzanie posiłków na jedną osobę (m3/osobę),
L – liczba osób w gospodarstwie domowym (osoby),
wg – wskaźnik efektywności zużycia gazu na ogrzewanie mieszkania (m3/(°C dzień m2),
P – powierzchnia ogrzewana mieszkania (m2),
Sd(18,3°C) – miesięczna liczba stopniodni grzania dla tb=18,3°C (°C dzień).

Jeżeli miesięczne zużycie gazu wyznaczy się dla 12 miesięcy roku i zsumuje, to otrzymuje się wzór na całkowite roczne zużycie gazu w gospodarstwie domowym:

(6)

gdzie:
D = 12d – roczne stałe zużycie gazu na osobę (m3/osobę),
L – liczba osób w gospodarstwie domowym (osoby),
wg – wskaźnik efektywności zużycia gazu na ogrzewanie (m3/(°C dzień m2)),
P – powierzchnia ogrzewana mieszkania (m2),
Sd(18,3°C) – roczna liczba stopniodni grzania dla tb = 18,3°C (°C dzień).

Dzieląc wartość E przez liczbę stopniodni grzania i średnią powierzchnię mieszkań, otrzymamy wskaźnik efektywności całkowitego zużycia gazu wc:

(7)

Aby poprawnie ocenić wartości wskaźników efektywności zużycia gazu, trzeba znać wyposażenie gospodarstwa domowego w urządzenia gazowe. Niektóre gospodarstwa ogrzewają mieszkania gazem, a wodę podgrzewają i posiłki przygotowują korzystając z energii elektrycznej. W innych gospodarstwach ogrzewa się mieszkanie i podgrzewa wodę użytkową gazem, zaś posiłki przygotowuje na kuchni gazowej lub elektrycznej.

Kuchnie gazowe mogą mieć pięć palników gazowych, cztery palniki gazowe i piekarnik elektryczny lub tylko dwa palniki nawierzchniowe na gaz. Użytkowanie zmywarek do naczyń zmniejsza zużycie stałe gazu. Niektóre gospodarstwa stosują również drugie paliwo do ogrzewania mieszkań.

Rachunki wystawiane przez dostawcę gazu nie dotyczyły dni jednego miesiąca. Niektóre – w sezonie grzewczym – obejmowały 27 dni, inne 35 dni. Poza sezonem grzewczym były wystawione za okres od 11.06.2007 r. do 06.09.2007 r. lub od 02.06.2006 r. do 01.09.2006 r. Z nich wyznaczono zużycie gazu ziemnego E (GZ-50) dla każdego miesiąca, stosując aproksymację (tabela 1).

Zużycie gazu ziemnego

Tabela 1. Zużycie gazu ziemnego E w mieszkaniu o powierzchni 64,87 m2, temperaturze wewnętrznej powietrza 22°C, z piecem jednofunkcyjnym, przepływowym podgrzewaczem wody i kuchnią gazową pięciopalnikową, miesięczna bieżąca i wieloletnia (1961-2000) liczba stopniodni grzania Sd (18,3°C) dla Torunia i Warszawy

Takie oszacowanie miesięcznego zużycia gazu jest mniej dokładne niż spisywanie stanu gazomierza każdego pierwszego dnia miesiąca. Stałe zużycie gazu E obliczono jako średnią arytmetyczną ze zużycia w czerwcu, lipcu i sierpniu 2006 i 2007 r. Wynosiło ono 33,667 m3/miesiąc, 404 m3/rok i 202 m3/(rok osobę).

W 2007 r. całkowite roczne zużycie gazu E w analizowanym mieszkaniu wynosiło 1759 m3/rok, co przy rocznej liczbie stopniodni grzania w Grudziądzu Sd(18,3°C) = 3237°Cdni daje wskaźnik efektywności całkowitego zużycia gazu wc = 0,008377 m3/(°Cdni m2).

Zmienne roczne zużycie gazu w 2007 r. wynosiło 1355 m3/rok. Wskaźnik efektywności zużycia gazu na ogrzewanie mieszkania wynosił wg = 0,006453 m3/(°Cdzień m2).

Parametry prostej miesięcznego zużycia gazu E względem miesięcznej liczby stopniodni grzania wynoszą a = 33,667 m3/miesiąc i b = 1355 m3/3237°Cdni = 0,4186 m3/°Cdni. Zużycie zmienne gazu na 1 m2 powierzchni ogrzewanej wynosiło 20,9 m3/m2. Otrzymane wartości wskaźników odpowiadają wartościom dla przedwojennego budownictwa.

Zależność miesięcznego zużycia gazu ziemnego E w 2007 r. od miesięcznej liczby stopniodni grzania dana jest równaniem (rys. 1):

  (8)

Analogicznie wyznaczono zależność miesięcznego zużycia gazu ziemnego E w 2006 r. od miesięcznej liczby stopniodni grzania:

  (9)

Wskaźniki efektywności zużycia gazu w 2006 r. wynoszą: na ogrzewanie mieszkania wg = 0,006631 m3/(°Cdzień m2), a całkowitego zużycia gazu wc = 0,008428 m3/(°Cdzień m2).

Zużycie gazu E na grzanie wody użytkowej i gotowanie wynosiło 202 m3/(rok osobę). Zużycie stałe na gotowanie wynosi w Polsce od 35 do 45 m3/(rok osobę) [5]. Średnie zużycie gazu przez gospodarstwa domowe wyposażone tylko w kuchnię gazową we Wrocławiu na osiedlu Huby wynosiło 119 m3/rok, co dopowiadało około 42,5 m3/(rok osobę).

Ze względu na małe różnice między prostymi (9) dla 2006 r. i (8) dla 2007 r. wyznaczono prostą miesięcznego zużycia gazu ziemnego E względem miesięcznej liczby stopniodni grzania dla okresu od 01.2006 r. do 03.2008 r., obliczono:

(10)

Zależność miesięcznego zużycia gazu E od liczby stopniodni grzania określa równanie:

  (11)

Zależność rocznego zużycia gazu E od liczby stopniodni grzania określa równanie: 

  (12)

W Polsce, na ogrzewanie domu wolno stojącego o powierzchni 100 m2 przyjmuje się roczne zużycie gazu ziemnego E w ilości 1940 m3 dla kotła kondensacyjnego i 2150 m3 dla kotła tradycyjnego. Odpowiada to zużyciu odpowiednio 19,4 i 21,5 m3 gazu na 1 m2 powierzchni użytkowej domu. Stąd średnio dla Polski w g wynosi od 0,0052 do 0,0058 m3/(m2/°Cdzień).

Dom wolnostojący, zgodny z obowiązującymi przepisami w Polsce, może zużywać rocznie 12 m3/m2 gazu E na ogrzewanie, co odpowiada wartości wg = 0,0032 m3/(m2/°Cdzień). Średnie roczne zużycie gazu ziemnego E dla średniej wieloletniej (1961-2000) liczby stopniodni grzania 3761°Cdni (tabela 1) wynosi wg (11) około 2020 m3/rok, w tym stałe zużycie 404 m3/rok i zmienne, zależne od liczby stopniodni grzania – 1616 m3/rok.

Jest ono większe o 2020 – 1759 = 261 m3/rok od zużycia gazu w 2007 r. Średnia wieloletnia (1990-1998) liczba stopniodni grzania dla Grudziądza wynosiła 3538°Cdni.

Średnie roczne zużycie gazu ziemnego E wynosiłoby wg (11) w tym przypadku 1924 m3/rok, w tym stałe zużycie 404 m3/rok i zmienne zależne 1520 m3/rok. Jest ono większe o 1924 – 1759 = 165 m3/rok od zużycia gazu w 2007 r.

Porównanie zużycia gazu w różnych okresach roku

Na bazie rys. 3 można zweryfikować twierdzenia gazet o bardzo wysokich rachunkach za gaz w sezonie grzewczym 2007/2008, zgłaszanym przez różnych odbiorców domowych. Reklamujący rachunki twierdzą, że zużycie gazu w sezonie 2007/2008 jest wyższe niż w poprzednim sezonie grzewczym, a zima była łagodna. Jako przyczynę podają mniejsze ciepło spalania dostarczanego gazu.

Z rys. 3 widać, że od września 2006 r. aż do stycznia 2007 r. miesięczna liczba stopniodni grzania Sd(18,3°C) była niższa od Sd(18,3°C) wieloletniej dla okresu 1971-2000 r. Średnie temperatury miesięczne dla tego okresu były o około 3°C wyższe od średnich wieloletnich.

Rekordowo ciepły był grudzień 2006 r., w Warszawie był najcieplejszy od 1779 r. (tabela 2), w którym ksiądz Jowin Fryderyk Bończa-Bystrzycki nadworny astronom i fizyk króla Stanisława Augusta Poniatowskiego rozpoczął pierwsze systematyczne pomiary temperatury powietrza w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Zużycie gazu ziemnego

Rys. 1. Zależność miesięcznego zużycia gazu ziemnego E od miesięcznej liczby stopniodni grzania Sd(18,3°C) dla mieszkania w domu cztero mieszkaniowym zbudowanym przed 1939 r., w Grudziądzu, o powierzchni 64,87 m2, z kotłem jednofunkcyjnym, przepływowym podgrzewaczem wody użytkowej i kuchnią gazową pięciopalnikową

Zużycie gazu ziemnego

Rys. 2. Zależność miesięcznego zużycia gazu ziemnego E od miesięcznej liczby stopniodni grzania Sd(18,3°C) w okresie od stycznia 2006 r. do marca 2008 r. dla mieszkania w domu cztero mieszkaniowym zbudowanym przed 1939 r., w Grudziądzu, o powierzchni 64,87 m2, z kotłem jednofunkcyjnym, przepływowym podgrzewaczem wody użytkowej i kuchnią gazową pięciopalnikową

Pierwszy pomiar temperatury powietrza wykonał on 1 stycznia 1779 r. za pomocą termometru ze skalą Reaumura. Jest to najdłuższa polska seria pomiarowa temperatury powietrza.

Od 1 września aż do 31 grudnia 2007 r. miesięczna liczba stopniodni grzania Sd(18,3°C) jest zbliżona do wieloletniej Sd(18,3°C) (rys. 3) i sumarycznie wynosiła 1448°Cdni, co musiało skutkować większym zużyciem paliw na ogrzewanie o około 42,9% (1448/1013 = 1,429) w stosunku do tego samego okresu poprzedniego sezonu grzewczego, dla którego sumaryczna Sd(18,3°C) wynosiła 1013°Cdni.

Dopiero styczeń i luty 2008 r. były cieplejsze od średniej wieloletniej temperatury miesięcznej z sumaryczną liczbą stopniodni grzania Sd(18,3°C) = 965°Cdni. W stosunku do tego samego okresu poprzedniego sezonu grzewczego, dla którego sumaryczna Sd(18,3°C) wynosiła 999°Cdni, zmienne zużycie gazu powinno zmaleć o około 3,4% (965/999 = 0,966).

Jeżeli porówna się okres grzewczy od 1 września 2007 do 31 marca 2008 r. o Sd(18,3°C)= 2872°Cdni z tym samym okresem poprzedniego sezonu grzewczego o Sd(18,3°C)= 2374°Cdni, to w obecnym sezonie zmienne zużycie gazu powinno wzrosnąć o około 21%.

Czy odbiorcy gazu mają podstawy do reklamacji rachunków?

Na przykładzie tego mieszkania można zweryfikować twierdzenia gazet o bardzo wysokich rachunkach za gaz [7, 8] w okresie od 1 listopada 2007 r. do 31 stycznia 2008 r. w stosunku do analogicznego okresu od 1 listopada 2006 r. do 31 stycznia 2007 r.

  1. W okresie 01.11.2006 r. – 31.01.2007 r. zużycie gazu E wynosiło: całkowite 724 m3, stałe 101 m3, zmienne 623 m3, a liczba stopniodni grzania 1222°Cdni.

  2. W okresie 01.11.2007 r. – 31.01.2008 r. zużycie gazu E wynosiło: całkowite 818 m3, stałe 101 m3, zmienne 717 m3, a liczba stopniodni grzania 1561°Cdni. Nastąpił więc wzrost liczby stopniodni grzania o 27,7% (1561/1222 = 1,2774) w stosunku do analogicznego okresu 01.11.2006 r. – 31.01.2007 r.

  3. W tym samym czasie wzrosło zmienne zużycie gazu zależnego od liczby stopniodni grzania o 15,1% (717/623 = 1,151). Wzrost zużycia gazu o 15,1% jest mniejszy niż wzrost liczby stopniodni grzania o 27,7%.

  4. Analogicznie w okresie 01.01.2007 r. – 31.03.2007 r. zużycie gazu E wynosiło: całkowite 753 m3, stałe 101 m3, zmienne 652 m3, a liczba stopniodni grzania 1361°Cdni.

  5. W okresie 01.01.2008 r. – 31.03.2008 r.: całkowite 746 m3, stałe 101 m3, zmienne 643 m3, a liczba stopniodni grzania 1424°Cdni.

  6. W okresie 01.01.2008 r. – 31.03.2008 r. nastąpił wzrost liczby stopniodni grzania o 4,6% (1424/1361 = 1,0463) w stosunku do analogicznego okresu 01.01.2007 r. – 31.03.2007 r. W tym samym czasie nastąpił spadek zmiennego zużycia gazu zależnego od liczby stopniodni grzania o 1,1% (645/652 = 0,9893).

Średnie temperatury

Tabela 2. Średnie temperatury najcieplejszych i najzimniejszych miesięcy oraz rok ich wystąpienia dla Warszawy dla lat 1779–2006 wg pogol.chilan.com/Z-12375-T-SR.htm. Grudzień 2006 r. z temperaturą średnią 3,9°C był najcieplejszym grudniem od 1779 r.

 Miesięczne zużycie gazu

Rys. 3. Miesięczne zużycie gazu ziemnego E dla mieszkania w domu czteromieszkaniowym zbudowanym przed 1939 r., w Grudziądzu, o powierzchni 64,87 m2, z kotłem jednofunkcyjnym, przepływowym podgrzewaczem wody użytkowej i kuchnią gazową pięciopalnikową, miesięczna liczba stopniodni grzania Sd(18,3°C) dla Grudziądza, miesięczna wieloletnia liczba stopniodni grzania Sd(18,3°C) dla Torunia, zbliżonego klimatycznie do Grudziądza

W przypadku analizowanego mieszkania nie można mówić o nadmiernym wzroście zużycia gazu w wyniku pogorszenia jego jakości. Pomorski Operator Systemu Dystrybucyjnego podał na stronach internetowych www.pomorskiosd.pl/gazziemny/jakosc_gazu/ parametry jakościowe gazu ziemnego wysokometanowego E (GZ-50) jaki dostarczał odbiorcom.

Ciepło spalania wahało się: w styczniu 2008 r. od 39,118 do 39,834 MJ/m3, w lutym 2008 r. od 39,102 do 39,966 MJ/m3, w marcu 2008 r. od 39,074 do 39,95 MJ/m3 oraz w kwietniu 2008 r. od 39,109 do 39,949 MJ/m3. Według wymagań PN-C-04753-E „Gaz ziemny” ciepło spalania powinno być nie mniejsze niż 34 MJ/ m3

Wnioski

Wyższe rachunki za gaz w sezonie grzewczym 2007/2008 r. związane są z niższą temperaturą powietrza w stosunku do poprzedniego sezonu grzewczego. Gdyby przebieg pogody był zgodny ze średnią wieloletnią, to zużycie gazu byłoby jeszcze większe. A przecież całkiem niedawno, w 1987 r. liczba stopniodni grzania dla Warszawy wynosiła 4115°Cdni.

Identyczne gospodarstwa domowe (11) położone w różnych regionach Polski będą się różniły wielkością zużycia gazu ze względu na warunki klimatyczne. Dla średniej wieloletniej liczby stopniodni grzania zużycie gazu ziemnego E dla identycznego domu w najzimniejszym mieście Polski – Zakopanem wynosi 2451 m3/rok (tabela 3), a w najcieplejszych (Słubice, Legnica) – 1908 m3/rok i różni się o 543 m3/rok.

Zużycie gazu dla podobnego gospodarstwa domowego w Białymstoku i Opolu może różnić się o 279 m3/rok. Różnica między wartością wskaźnika wg = 0,006622 m3/(°Cdzień · m2) stwierdzoną w starych zasobach domów w Polsce a wartością wg = 0,0032 m3/(°Cdzień · m2), jaką powinny mieć nowo wznoszone budynki zgodnie z obecnymi przepisami, określa wielkość zużycia energii (gazu ziemnego), jaką można ograniczyć poprawiając efektywność ogrzewania starych zasobów domów.

Roczne zużycie gazu ziemnego

Tabela 3. Roczne zużycie gazu ziemnego E w 2-osobowych gospodarstwach domowych o powierzchni ogrzewanej 64,87 m2, wyposażonych w jednofunkcyjny kocioł, przepływowy podgrzewacz wody i kuchnię gazową pięciopalnikową dla wieloletniej liczby stopniodni grzania Sd(18,3°C), zużycie stałe 202 m3/(rok osobę), wg = 0,006622 m3/(m2°Cdzień)

Docieplenie ścian, stropów i dachów, ograniczenie zysków wilgoci, wymiana kuchni gazowej na elektryczną, wymiana okien, montaż ekranów zagrzejnikowych, zainstalowanie zaworów termostatycznych to drogi do obniżki zużycia energii na ogrzewanie mieszkania. Dużo ciepła można zaoszczędzić stosując racjonalną wentylację.

Przed termomodernizacją budynku straty ciepła na wentylacji stanowią około 35% ogólnych strat ciepła. Po termomodernizacji stanowią nawet 60% ogólnych strat ciepła.

Literatura

  1. Brown R. H., Marx B. M., Corliss G. F.: Mathematical Models for Gas Forecasting. Departament of Electrical and Computer Engineering. Marquette University, Milwaukee.

  2. Dopke J.: Wskaźniki efektywności zużycia energii w gospodarstwach domowych. Rynek Energii 2007 (72) nr 5.

  3. Dopke J.: Wskaźniki efektywności zużycia energii w gospodarstwach domowych. Domus Część 1, 2007 nr 12, Część 2, 2008 nr 1.

  4. Dopke J.: Wskaźniki efektywności zużycia energii w gospodarstwach domowych. http://www.cire.pl/, http://www.ogrzewnictwo.pl/ , http://www.systemyogrzewania.pl.

  5. Dopke J.: Efektywność zużycia energii w gospodarstwach domowych. http://www.ogrzewnictwo.pl/.

  6. Dopke J.: Zależność zużycia gazu ziemnego w gospodarstwach domowych od liczby stopniodni grzania. www.cire.pl/rynekciepla/.

  7. Dopke J.: Wysokie rachunki za gaz – fakty czy mity?, http://www.cire.pl/, http://www.ogrzewnictwo.pl/, http://www.systemyogrzewania.pl/

  8. Dopke J.: Gigantyczne rachunki za gaz. http://www.cire.pl/, http://www.ogrzewnictwo.pl/.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

 

Komentarze

Powiązane

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.