RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zespoły prądotwórcze napędzane gazem z biomasy wysypisk komunalnych

Energia odnawialna elektryczna i cieplna wytwarzana jest w specjalnych zespołach prądotwórczych, napędzanych silnikami gazowymi Otto lub Diesel. Są one dostosowane do zmiennego składu gazu (CH4/CO2 = 1,2–1,5) oraz do wielkości ciśnienia i regulowanego natężenia pompowanego gazu ujmowanego ze złoża odpadów komunalnych, o właściwościach biomasy energetycznej.

Zobacz także

gazdlaciebie.pl Na co zwrócić uwagę, wybierając zbiornik na gaz płynny?

Na co zwrócić uwagę, wybierając zbiornik na gaz płynny? Na co zwrócić uwagę, wybierając zbiornik na gaz płynny?

Planując budowę domu, jedną z kluczowych decyzji, jaką muszą podjąć jego przyszli właściciele, jest wybór metody ogrzewania. Pomimo że zimy nie są już ta mroźne jak jeszcze 20-30 lat temu, przez pół roku...

Planując budowę domu, jedną z kluczowych decyzji, jaką muszą podjąć jego przyszli właściciele, jest wybór metody ogrzewania. Pomimo że zimy nie są już ta mroźne jak jeszcze 20-30 lat temu, przez pół roku temperatury na zewnątrz wymuszają konieczność ogrzewania domu. Nie mogąc liczyć na podłączenie do miejskiej sieci centralnego ogrzewania, pozostają tak naprawdę 3-4 alternatywy.

Gaspol S.A. Sieć gazowa LPG – wygodne i czyste ogrzewanie gazem płynnym

Sieć gazowa LPG – wygodne i czyste ogrzewanie gazem płynnym Sieć gazowa LPG – wygodne i czyste ogrzewanie gazem płynnym

Budujesz domy jednorodzinne, domy w zabudowie szeregowej lub bloki w niskiej zabudowie, a może planujesz wymianę starego ogrzewania? Obecnie nie masz możliwości podłączenia gazu z sieci lub skorzystania...

Budujesz domy jednorodzinne, domy w zabudowie szeregowej lub bloki w niskiej zabudowie, a może planujesz wymianę starego ogrzewania? Obecnie nie masz możliwości podłączenia gazu z sieci lub skorzystania z miejskiej ciepłowni? Jest na to rada – zastosuj ogrzewanie gazem płynnym. Sieć gazowa LPG pozwala ogrzać nawet całe osiedle, a dodatkowo służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej i zasila kuchenki gazowe.

Super Euro FPGS w ofercie przyłączy gazowych Grupy Armatura

Super Euro FPGS w ofercie przyłączy gazowych Grupy Armatura Super Euro FPGS w ofercie przyłączy gazowych Grupy Armatura

Elastyczny przewód stalowy Super Euro FPGS to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie przyłączy gazowych proponowane przez Grupę Armatura. Materiały, z których został wykonany, a także jego specyficzna struktura...

Elastyczny przewód stalowy Super Euro FPGS to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie przyłączy gazowych proponowane przez Grupę Armatura. Materiały, z których został wykonany, a także jego specyficzna struktura zapewniają najwyższą jakość, bezpieczne użytkowanie i wygodę w utrzymaniu.

Wydobywane ze składowisk komunalnych gazy zawierają przeciętnie: 40–65% metanu, 30–45% dwutlenku węgla, 3–18% azotu oraz 0,5–3% tlenu [1]. Gazy te wykazują wartość opałową wynoszącą około 4,5–5,0 kWh/m3.

Zgodnie z danymi doświadczalnymi dotyczącymi eksploatacji instalacji gazowych na wysypiskach komunalnych krajów Unii Europejskiej energetyczne wykorzystanie gazu uzasadnione jest wtedy, kiedy na planowanym do odgazowania wysypisku deponuje się co najmniej 100 tys. ton degradowalnych odpadów w ciągu roku. Wynika z tego, że w każdym dniu roboczym powinno być deponowane (składowane) ok. 400 ton komunalnych odpadów w okresie 250 dni roboczych w roku.

Na rysunku 1 pokazano przestrzenne (aksonometryczne) rozplanowanie podstawowych instalacji i urządzeń zespołów prądotwórczych z wykorzystaniem energii elektrycznej i cieplnej wytwarzanej w silnikach gazowych, zblokowanych z generatorami prądu na terenie wysypiskakomunalnego.

 Urządzenia do wykorzystania energii odnawialnej

Rys. 1. Urządzenia do wykorzystania energii odnawialnej z hałdy wysypiska odpadów komunalnych [8]: 1. hala odpadów; 2. studnie pionowego odgazowania; 3. perforowane rurociągi odgazowania; 4. stacja zbiorczo-regulacyjna gazu; 5. zbiornik kondensatu gazowego; 6. stacja sprężarek – dmuchaw gazu; 7. urządzenia do energetycznego wykorzystania gazu; 8. elektrociepłownia gazowa; 9. sieć energetyczna/stacja trafo; 10. pochodnia

Silniki na paliwo gazowe z wysypisk

W instalacjach aktywnego odgazowania wysypisk eksploatuje się następujące silniki gazowe do napędu zespołów prądotwórczych.

Silniki gaźnikowe typu Otto

W tych silnikach biogaz tłoczony jest rurociągiem ze studni wydobywczych gazu wysypiska bezpośrednio do urządzenia gaźnikowego, gdzie wytwarzana jest mieszanka powietrzno-gazowa. Przy czym gaz wysypiskowy jest odpowiednio oczyszczony, a zasysane do gaźnika powietrze pozbawiane jest pyłu na filtrze silnika. Powstała mieszanka zasysana jest do cylindrów silnika z zapłonem iskrowym, generowanym z akumulatora. Stosuje się zwykle tłokowe silniki gazowe 4- i 2-suwowe. Silniki 2-suwowe stosowane są tylko w zakresie dużych mocy mechanicznych. Mogą być dodatkowo wspomagane gazem ziemnym, gdy gaz wysypiskowy wykazuje zmniejszone parametry wartości opałowej, np. gdy zawartość metanu w gazie jest mniejsza od 40% objętości.

Wysokoprężne silniki gazowe typu Diesel

Stosowane są przede wszystkim na dużych wysypiskach komunalnych, na których deponuje się docelowo ponad 1,5 mln ton odpadów podczas 20-letniej eksploatacji wysypiska. Porównując z silnikami Otto, zapłonowa mieszanka gazu wysypiskowego z powietrzem w silnikach Diesla nie jest spalana przy pomocy zapłonu iskrowego, tylko za pomocą wtrysku specjalnego oleju zapłonowego. Ilość tego oleju wynosi ok. 5–10% ilości normalnego oleju zapłonowego. Sprawność mechaniczna silników Diesla jest dużo wyższa od sprawności silników Otto. W przypadkach spadku jakości gazu wysypiskowego silniki Diesla przełącza się na eksploatację olejem napędowym.

Turbiny gazowe

Stosowane w energetyce cieplnej, mają ograniczone zastosowane, tylko na bardzo dużych wysypiskach o pojemności powyżej 3 mln ton OK (odpadów komunalnych), przy czym gaz wysypiskowy musi być sprężany do 15 barów. Mieszanka gazowo-powietrzna spalana jest w specjalnych komorach wysokociśnieniowych. Sprawność mechaniczna tych turbin wynosi ok. 25% i jest mniejsza od sprawności osiąganych w ww. silnikach gazowych. Poza tym turbiny wymagają ciągłej specjalistycznej konserwacji. Awaryjne wyłączanie turbin z eksploatacji zwiększa znacznie koszty wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej.

Charakterystyki techniczne wybranych biogazowych zespołów prądotwórczych

Zespół prądotwórczy „PZL-Wola” SA o mocy elektrycznej 180 kW

Stosowany jest silnik gazowy zblokowany z prądnicą. Jest to silnik sześciocylindrowyz zapłonem iskrowym, doładowany turbosprężarką z chłodnicą sprężonej mieszanki paliwowej, o pojemności skokowej 13,3 dm3. Paliwem jest gaz wysypiskowy o wartości opałowej ok. 17 MJ/m3 (50% CH4) i gaz ziemny o wartości opałowej ok. 35 MJ/m3 (zużycie gazu wysypiskowego – ok. 117 m3/h, gazu ziemnego – ok. 61 m3/h). Temperatura spalin wynosi ok. 520°C. Prądnica asynchroniczna trójfazowa o mocy 180 W, napięciu 230/400 V, współpracująca z siecią energetyczną 400/230 V, 50 Hz.

Agregat prądotwórczy typu Abd3042 L1 z kogeneracją energii z gazu wysypiskowego CES-Kraków

Wykorzystuje silnik gazowy Otto 4-suwowy z turbodoładowaniem, 12-cylindrowy z zapłonem iskrowym. Moc silnika – 335 kW, zużycie gazu wysypiskowego – 235 m3/h, minimalna wartość opałowa gazu – 4 kWh/m3, zawartość metanu w gazie 40–60% obj. Prądnica synchroniczna, zblokowana z silnikiem o mocy znamionowej 440 kVA, 50 Hz, 1500 obr./min [2], [5].

Gazowe moduły prądowo-cieplne Jenbacher

    • Na biogaz Leanox (biogaz ubogi: CH4 ? 35% obj.) – moduły 1500 obr./min [7].
    • Typ modułu – JMS 208 GS-BL.
    • Moc mechaniczna – 342 kW wg standardów ISO.
    • Moc elektryczna wyjściowa – 330 kW, przy cos ? = 1 (prąd stały).
    • Moc cieplna wyjściowa – 340 kW (przy temperaturze gazów spalinowych 180°C).
    • Sprawność mechaniczna – 40,14%, elektryczna – 38,74%, cieplna – 39,91%.
    • Temp. mieszanki powietrzno-gazowej – 50°C.
    • Liczba metanowa gazu – 100.
    • Gazowe agregaty prądotwórcze dostosowane są do poniższych danych:
    • Wartość opałowa gazów – od 0,5 do 30 kWh/m3 gazu.
    • Zachowanie elastyczności pracy – od 100 do 50% (nawet do 30%) obciążenia nominalnego.
    • Przebieg pracy do remontu kapitalnego – 60 000 godzin.
    • Dyspozycyjność pracy silnika – 8000 godzin w ciągu roku.
    • Wysoka sprawność elektryczna agregatu – 38%, cieplna – 42%.
    • Ogólna sprawność agregatu > 88%.
    • Hałas 65 dBA w odległości 10 m od agregatu.

Specjalnością firmy Jenbacher są silniki gazowe pracujące na ubogich mieszankach gazowych (o wartościach opałowych pow. 0,5 kWh/m3 gazu).

Parametry gazów wysypiskowych wykorzystywanych do napędu zespołów prądotwórczych

    • Zawartość metanu – minimum 40% objętości, maksymalnie 65% obj.
    • Liczba metanowa charakteryzująca odporność silników na tzw. stukanie – 120–140.
    • Podciśnienie gazu zasysanego ze złoża odpadów – minimum 50 mbarów, maksymalnie 80 barów.
    • Prędkość zasysania gazu w pionowych studniach wydobycia gazu – ≤ 1 m/s.
    • Ilość gazu zasysanego ze złoża odpadów do studni wydobywczej nie powinna przekraczać 2,5 m3/m wysokości (głębokości) studni. Dla maksymalnie 30 m głębokości studni można uzyskać maksymalnie 75 m3 gazu/godz.
    • Dopuszczalne stężenie kondensatów wodnych w gazie – ≤ 25 g/m3 gazu.
    • Rurociągi aktywnego odgazowania stosowane w instalacjach gazowych wysypisk powinny być tak rozplanowane, aby prędkość przepływu gazu po uwzględnieniu oporów tarcia nie przekraczała 6 m/s [8].
    • Wymagania dotyczące podstawowych właściwości gazu wysypiskowego wykorzystywanego w celach energetycznych silników gazowych wykazano w tabeli 1. Natomiast w tabeli 2 określono szczegółowo skład gazu analizowanego na konkretnym wysypisku.

 

Tabela wymagań właściwości gazu wysypiskowego

Tabela 1. Eksploatacyjne wymagania właściwości gazu wysypiskowego, przekroczenie których powoduje uszkodzenia silników gazowych [1]

Dane analizy składu gazu wysypiskowego

Tabela 2. Dane analizy składu gazu wysypiskowego. Analizę wykonano na podstawie próbek z pięciu oddzielnych ujęć gazowych komunalnego wysypiska w Niemczech w 2003 r. [1]

Wnioski

Przedstawione w artykule parametry techniczno- eksploatacyjne zespołów prądotwórczych eksploatowanych obecnie w instalacjach gazowych wysypisk oraz wykazane podstawowe wymagania dotyczące składu, jakości i właściwości energetycznych danych gazów wysypiskowych mogą być wykorzystywane do:

    •  planistycznych opracowań dotyczących energii odnawialnej,
    • inwestycyjnych programów gospodarki odpadami komunalnymi,
    • projektowania wariantowych koncepcji doboru zespołów prądotwórczych w instalacjach aktywnego odgazowania wysypisk z energetycznym wykorzystaniem biomasy złoża odpadów.

Literatura

  1.  Mook K., Umat-Deponiegas, Hanau 2004.
  2. Stępniak S., Energia z gazu wysypiskowego, „Przegląd Energetyczny” nr 3/2004.
  3. Stępniak S., Energetyczne efekty osiągane z biogazu wysypisk komunalnych na przykładach z Niemiec, „Przegląd Energetyczny” nr 1/2005.
  4. Zespoły prądotwórcze, folder zakładów mechanicznych PZL-WOLA S.A., Warszawa 2004.
  5. Moduły kogeneracji na bazie silników gazowych, folder Centrum Elektroniki Stosowanej, Kraków 2004.
  6. Folder fabryki silników gazowych MAN/Gesco SC, Warszawa 2005.
  7. Silniki gazowe, folder firmy Jenbacher AG, KWE Sp. z o.o., Bielsko-Biała 2004.
  8. Folder PRO2, Lipsk.
  9. TA-Luft/TA-SIEDLUNGSABFALL, Bundesanzeiger, Berlin 1993.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI 300 mln zł dla klastrów energii na instalacje OZE

300 mln zł dla klastrów energii na instalacje OZE 300 mln zł dla klastrów energii na instalacje OZE

NFOŚiGW przeznaczył 300 mln zł na budowę nowych lub przebudowę jednostek wytwarzania energii z OZE. Wnioski będzie można składać od 31 lipca do 29 września 2017 r.

NFOŚiGW przeznaczył 300 mln zł na budowę nowych lub przebudowę jednostek wytwarzania energii z OZE. Wnioski będzie można składać od 31 lipca do 29 września 2017 r.

Redakcja RI Targi MCE 2018

Targi MCE 2018 Targi MCE 2018

41. targi Mostra Convegno Expocomfort odbywać się będą w Mediolanie od 13 do 16 marca 2018.

41. targi Mostra Convegno Expocomfort odbywać się będą w Mediolanie od 13 do 16 marca 2018.

Redakcja RI Solar Holding powołuje klastry czystej energii

Solar Holding powołuje klastry czystej energii Solar Holding powołuje klastry czystej energii

Polski Solar Holding powołał trzy klastry czystej energii z 15 dolnośląskimi gminami. Trwają rozmowy dotyczące uruchomienia kolejnych klastrów.

Polski Solar Holding powołał trzy klastry czystej energii z 15 dolnośląskimi gminami. Trwają rozmowy dotyczące uruchomienia kolejnych klastrów.

Redakcja RI Stanowisko Polski wobec propozycji zmian w Dyrektywach EPBD i EED zawartych w pakiecie KE "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków"

Stanowisko Polski wobec propozycji zmian w Dyrektywach EPBD i EED zawartych w pakiecie KE "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków" Stanowisko Polski wobec propozycji zmian w Dyrektywach EPBD i EED zawartych w pakiecie KE "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków"

W dniu 30 listopada 2016 roku Komisja Europejska opublikowała istotny dokument dotyczący europejskiego prawodawstwa energetycznego: Pakiet "Czysta Energia dla wszystkich Europejczyków". Obejmuje on zagadnienia...

W dniu 30 listopada 2016 roku Komisja Europejska opublikowała istotny dokument dotyczący europejskiego prawodawstwa energetycznego: Pakiet "Czysta Energia dla wszystkich Europejczyków". Obejmuje on zagadnienia związane z efektywnością energetyczną, wykorzystaniem OZE, zarządzaniem rynkiem energii elektrycznej, prawami konsumentów oraz Unią Energetyczną. Proponowane zmiany dotyczą między innymi Dyrektywy o Efektywności Energetycznej Budynków (EPBD) i Dyrektywy o Efektywności Energetycznej (EED).

Redakcja RI VII edycja RENEXPO® Poland

VII edycja RENEXPO® Poland VII edycja RENEXPO® Poland

Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej już od kilku lat są okazją do spotkań specjalistów z branży, wymiany doświadczeń i prezentacji nowości w dziedzinie OZE. VII edycja Targów RENEXPO®...

Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej już od kilku lat są okazją do spotkań specjalistów z branży, wymiany doświadczeń i prezentacji nowości w dziedzinie OZE. VII edycja Targów RENEXPO® Poland 2017 odbędzie się w dniach 25-27 października w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Organizatorem wydarzenia jest REECO Poland.

Redakcja RI Witryna marki Sofath w nowej odsłonie

Witryna marki Sofath w nowej odsłonie Witryna marki Sofath w nowej odsłonie

Sofath prezentuje nową odsłonę swojej strony internetowej. Od niedawna pod adresem www.sofath.pl jest dostępna bardziej intuicyjna i przejrzysta wersja serwisu, z zachowaniem dotychczasowych funkcjonalności.

Sofath prezentuje nową odsłonę swojej strony internetowej. Od niedawna pod adresem www.sofath.pl jest dostępna bardziej intuicyjna i przejrzysta wersja serwisu, z zachowaniem dotychczasowych funkcjonalności.

Redakcja RI IEO zaprasza na staż

IEO zaprasza na staż IEO zaprasza na staż

Instytut Energetyki Odnawialnej oferuje możliwość odbycia stażu studentom ostatnich lat studiów magisterskich o profilu energetycznym lub elektrycznym.

Instytut Energetyki Odnawialnej oferuje możliwość odbycia stażu studentom ostatnich lat studiów magisterskich o profilu energetycznym lub elektrycznym.

Redakcja RI PKN Orlen w europejskim projekcie badawczym

PKN Orlen w europejskim projekcie badawczym PKN Orlen w europejskim projekcie badawczym

Koncern aktywnie zwiększa potencjał w obszarze badań i rozwoju, tym razem realizując projekt w ramach europejskiego Programu Horyzont 2020. Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach inicjatywy Orlen weźmie...

Koncern aktywnie zwiększa potencjał w obszarze badań i rozwoju, tym razem realizując projekt w ramach europejskiego Programu Horyzont 2020. Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach inicjatywy Orlen weźmie udział w europejskim projekcie energetycznym . Ma on na celu przetestowanie innowacyjnych rozwiązań w ramach istniejącej infrastruktury energetycznej, działającej w wysokosprawnej kogeneracji.

Redakcja RI Przed nami era elektroniki - wnioski z ISH 2017

Przed nami era elektroniki - wnioski z ISH 2017 Przed nami era elektroniki - wnioski z ISH 2017

"Woda. Energia. Życie" - to hasło przewodnie tegorocznych targów ISH we Frankfurcie nad Menem. Targi pokazały, jak rysują się trendy na rynku na najbliższe lata, a nawet dziesięciolecia. Niezależność energetyczna...

"Woda. Energia. Życie" - to hasło przewodnie tegorocznych targów ISH we Frankfurcie nad Menem. Targi pokazały, jak rysują się trendy na rynku na najbliższe lata, a nawet dziesięciolecia. Niezależność energetyczna i gospodarka nisko- i bezemisyjna nabierają coraz większego znaczenia. Liderzy branży grzewczej wprost mówili, że za dwie dekady w ich ofertach będą dominować urządzenia grzewcze zasilane energią elektryczną, głównie pozyskiwaną z OZE. Widać tendencję do "skonsumowania" licznych nowych rozwiązań...

Redakcja RI Proekologiczne odnawialne źródła energii. Kompendium

Proekologiczne odnawialne źródła energii. Kompendium Proekologiczne odnawialne źródła energii. Kompendium

"Proekologiczne odnawialne źródła energii. Kompendium", autorstwa dwojga profesorów z Uniwersytetu Gdańskiego, to unikatowa publikacja, która w sposób kompleksowy i przystępny przedstawia bieżące sposoby...

"Proekologiczne odnawialne źródła energii. Kompendium", autorstwa dwojga profesorów z Uniwersytetu Gdańskiego, to unikatowa publikacja, która w sposób kompleksowy i przystępny przedstawia bieżące sposoby wykorzystania nowoczesnych, proekologicznych odnawialnych źródeł energii (OZE).

Redakcja RI TIM szkoli na targach Expopower

TIM szkoli na targach Expopower

Czy inteligentne budynki to luksus czy oszczędności? Jakie są możliwości współpracy urządzeń fotowoltaicznych z systemem elektroenergetycznym? Dlaczego warto stosować różne źródła światła? – na te pytania...

Czy inteligentne budynki to luksus czy oszczędności? Jakie są możliwości współpracy urządzeń fotowoltaicznych z systemem elektroenergetycznym? Dlaczego warto stosować różne źródła światła? – na te pytania będą odpowiadać eksperci podczas targów Expopower (14-16 maja 2013 roku) w Poznaniu.

De Dietrich Dom w standardzie WT 2021 z pompą ciepła

Dom w standardzie WT 2021 z pompą ciepła Dom w standardzie WT 2021 z pompą ciepła

Wraz z 1 stycznia 2017 roku weszły w życie zaktualizowane warunki techniczne, którym muszą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Kolejna zmiana czeka nas już w 2021 roku, kiedy stare przepisy zostaną...

Wraz z 1 stycznia 2017 roku weszły w życie zaktualizowane warunki techniczne, którym muszą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Kolejna zmiana czeka nas już w 2021 roku, kiedy stare przepisy zostaną zastąpione nowymi warunkami technicznymi. Przygotowując się do budowy domu, warto więc zapoznać się z nowymi regulacjami, biorąc pod uwagę także urządzenia grzewcze.

De Dietrich Powietrzna pompa ciepła – czy warto?

Powietrzna pompa ciepła – czy warto? Powietrzna pompa ciepła – czy warto?

Mając do wyboru kilkanaście rodzajów urządzeń i technologii, każdy inwestor stara się wybrać najkorzystniej jak tylko to możliwe. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła przyciągają wieloma zaletami, jednak...

Mając do wyboru kilkanaście rodzajów urządzeń i technologii, każdy inwestor stara się wybrać najkorzystniej jak tylko to możliwe. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła przyciągają wieloma zaletami, jednak dla wielu ciągle stanowią zagadkę. Niepotrzebnie, bo to sprawdzone systemy i z pewnością warto na nie postawić.

De Dietrich Efektywne działanie pompy ciepła

Efektywne działanie pompy ciepła Efektywne działanie pompy ciepła

Wydajna praca pompy ciepła pozwala w pełni wykorzystywać wszystkie jej możliwości. Aby tak się jednak stało, wiele czynników musi ze sobą współgrać. Jeśli poszczególne elementy będą odpowiednio do siebie...

Wydajna praca pompy ciepła pozwala w pełni wykorzystywać wszystkie jej możliwości. Aby tak się jednak stało, wiele czynników musi ze sobą współgrać. Jeśli poszczególne elementy będą odpowiednio do siebie dopasowane, użytkowanie systemu grzewczego będzie zarówno efektywne, jak i ekonomiczne.

Redakcja RI 50% wniosków w programie „Czyste Powietrze” dotyczy OZE w nowych budynkach

50% wniosków w programie „Czyste Powietrze” dotyczy OZE w nowych budynkach 50% wniosków w programie „Czyste Powietrze” dotyczy OZE w nowych budynkach

Po ponad roku funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” są już dostępne szczegółowe dane dotyczące złożonych wniosków o dofinansowanie technologii grzewczych w nowych budynkach. Dane te dowodzą ogromnego...

Po ponad roku funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” są już dostępne szczegółowe dane dotyczące złożonych wniosków o dofinansowanie technologii grzewczych w nowych budynkach. Dane te dowodzą ogromnego zainteresowania inwestorów urządzeniami korzystającymi z odnawialnych źródeł energii. Niestety, informacje pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wskazują na to, że wraz z końcem 2019 r. skończy się finansowanie programu „Czyste Powietrze” dla nowych budynków – będzie...

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski Przyczyny i skutki przeciążenia dolnego źródła gruntowej pompy ciepła

Przyczyny i skutki przeciążenia dolnego źródła gruntowej pompy ciepła Przyczyny i skutki  przeciążenia dolnego źródła gruntowej pompy ciepła

Stabilna temperatura gruntu na głębokości poniżej 15 m gwarantuje wydajną i ekonomiczną eksploatację gruntowych pomp ciepła. Wymaga to jednak szczególnej uwagi na etapie projektowania i wykonywania wymienników....

Stabilna temperatura gruntu na głębokości poniżej 15 m gwarantuje wydajną i ekonomiczną eksploatację gruntowych pomp ciepła. Wymaga to jednak szczególnej uwagi na etapie projektowania i wykonywania wymienników. Ważny jest zatem świadomy wybór wykonawcy z doświadczeniem oraz aktualną wiedzą wiertniczo-geologiczną. Końcowym ogniwem determinującym poprawną pracę układu jest jego eksploatacja, która w dużej mierze zależy od świadomości właściciela instalacji.

Joanna Ryńska Jakie dolne źródło pompy ciepła dla konkretnej inwestycji?

Jakie dolne źródło pompy ciepła dla konkretnej inwestycji? Jakie dolne źródło pompy ciepła dla konkretnej inwestycji?

Ideą pompy ciepła jest pobieranie ogólnodostępnego ciepła niskotemperaturowego obecnego w otoczeniu (powietrzu, wodzie, gruncie – źródłach odnawialnych) i efektywne przekształcenie go w użyteczną energię...

Ideą pompy ciepła jest pobieranie ogólnodostępnego ciepła niskotemperaturowego obecnego w otoczeniu (powietrzu, wodzie, gruncie – źródłach odnawialnych) i efektywne przekształcenie go w użyteczną energię cieplną. O wydajności pompy ciepła decyduje wiele czynników, ale jednym z ważniejszych jest źródło dolne.

Franciszek Binek Efekty termomodernizacji i zastosowania OZE w budynku jednorodzinnym

Efekty termomodernizacji i zastosowania OZE w budynku jednorodzinnym Efekty termomodernizacji i zastosowania OZE  w budynku jednorodzinnym

Dobrze przeprowadzona termomodernizacja i zastosowanie OZE dają efekty w postaci redukcji kosztów eksploatacyjnych oraz negatywnego wpływu na środowisko, zwłaszcza w aspekcie działań na rzecz redukcji...

Dobrze przeprowadzona termomodernizacja i zastosowanie OZE dają efekty w postaci redukcji kosztów eksploatacyjnych oraz negatywnego wpływu na środowisko, zwłaszcza w aspekcie działań na rzecz redukcji smogu. Inwestorzy, którzy zdecydują się jedynie na zmianę „kopciucha” na nowszy kocioł, szybko będą zawiedzeni z uwagi na wzrost kosztów grzewczych. Domy warto modernizować, a nie tylko wymienić kocioł – osiągamy wtedy wymierne efekty w postaci podnoszenia komfortu i jakości życia oraz wzrostu wartości...

Redakcja RI Projekty domów plusenergetycznych

Projekty domów plusenergetycznych Projekty domów plusenergetycznych

Z Pawłem Lachmanem, prezesem PORT PC – inicjatorem i liderem akcji „Dom bez rachunków”, rozmawiamy na temat projektów domów plusenergetycznych.

Z Pawłem Lachmanem, prezesem PORT PC – inicjatorem i liderem akcji „Dom bez rachunków”, rozmawiamy na temat projektów domów plusenergetycznych.

Waldemar Joniec Dom bez rachunków

Dom bez rachunków Dom bez rachunków

Z analizy przepisów budowlanych jednoznacznie wynika, że po 2020 roku nowe i modernizowane budynki będą niemal zeroenergetyczne i wykorzystujące OZE. Już dziś dostępne są gotowe projekty takich domów,...

Z analizy przepisów budowlanych jednoznacznie wynika, że po 2020 roku nowe i modernizowane budynki będą niemal zeroenergetyczne i wykorzystujące OZE. Już dziś dostępne są gotowe projekty takich domów, ale nie zawsze kładzie się w nich nacisk na koszty eksploatacji i wpływ na środowisko w całym cyklu życia. Zainicjowany przez PORT PC projekt „Dom bez rachunków”, poparty przez najważniejsze organizacje branżowe, ma szansę zmienić postrzeganie społeczeństwa, a zwłaszcza inwestorów indywidualnych, jak...

dr inż. Paweł Kędzierski Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych

Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych

Przeglądy energetyczne budynków powinny zawierać część budowlaną, instalacyjną i dotyczącą zaopatrzenia w media i nośniki energii oraz zyskać rangę podobną jak tzw. przeglądy pięcioletnie. Warunkiem skorzystania...

Przeglądy energetyczne budynków powinny zawierać część budowlaną, instalacyjną i dotyczącą zaopatrzenia w media i nośniki energii oraz zyskać rangę podobną jak tzw. przeglądy pięcioletnie. Warunkiem skorzystania z publicznych instrumentów pomocy finansowej powinien być przegląd energetyczny – narzędzie wspomagające ocenę efektywności energetycznej budynku. Narodowa Agencja Poszanowania Energii opracowała autorską metodykę oceny energetycznej przeznaczoną dla budynków mieszkalnych, składającą się...

Janusz Topolski, Jerzy Topolski Jak uchronić się przed trudnościami w realizacji inwestycji OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych

Jak uchronić się przed trudnościami w realizacji inwestycji OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych Jak uchronić się przed trudnościami w realizacji inwestycji OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych

W związku ze stale zwiększającym się poborem energii elektrycznej przez użytkowników oraz jej rosnącymi cenami inwestycja w OZE jest jednym ze sposobów redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną pobieraną...

W związku ze stale zwiększającym się poborem energii elektrycznej przez użytkowników oraz jej rosnącymi cenami inwestycja w OZE jest jednym ze sposobów redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną pobieraną z sieci. Umożliwia to również redukcję kosztów zakupu energii ponoszonych przez przedsiębiorstwa wodociągowe. Jednak ze względu na całodobowy charakter pracy dobór źródła odpowiedniego do potrzeb odbiorcy okazuje się trudniejszy, niż mogło się pierwotnie wydawać. W artykule przybliżono metody...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku

Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku

Promocji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii służą m.in. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Zwiększają one wiedzę społeczeństwa i dowodzą, że możliwe jest ogrzewanie...

Promocji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii służą m.in. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Zwiększają one wiedzę społeczeństwa i dowodzą, że możliwe jest ogrzewanie i oświetlenie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W opisywanym budynku urzędu gminy przeprowadzono głęboką termomodernizację, a starą kotłownię węglową zastąpiono gruntową pompą ciepła i kondensacyjnym kotłem olejowym oraz instalacją PV.

Waldemar Joniec Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach

Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach

Nowe regulacje kładą nacisk na synergię pomiędzy korzystaniem z OZE a niskim zapotrzebowaniem na energię przez budynki wyposażone w inteligentne systemy automatyki i sterowania instalacjami wentylacyjnymi,...

Nowe regulacje kładą nacisk na synergię pomiędzy korzystaniem z OZE a niskim zapotrzebowaniem na energię przez budynki wyposażone w inteligentne systemy automatyki i sterowania instalacjami wentylacyjnymi, klimatyzacyjnymi i ogrzewania.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.