Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 3.)

Filtry wentylacyjne
Filtry wentylacyjne
Roome Technologies

W trzeciej części cyklu zostały omówione systemy filtracji powietrza w instalacjach klimatyzacyjnych, w tym dobór filtrów powietrza w zależności od wymaganego poziomu czystości powietrza wewnętrznego oraz zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego. W pierwszej części artykułu (RI 5/2008, s. 100) podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W drugiej części (RI 6/2008, s. 101) przedstawiono zastosowania poszczególnych klas jakości filtrów powietrza (zachowano kolejność numeracji tabel).

W wyniku zaprojektowania i wykonania odpowiedniego systemu filtracji powietrza oraz jego prawidłowej konserwacji obniża się ilość zanieczyszczeń w powietrzu wentylacyjnym, co prowadzi, w porównaniu z systemem o niższej skuteczności filtracji, do:

  • efektywniejszej pracy urządzeń uzdatniających powietrze, na których w mniejszym stopniu osadzają się zanieczyszczenia, wytrącone z strumienia przepływającego powietrza,
  • zmniejszonej depozycji cząstek wewnątrz przewodów wentylacyjnych,  
  • zmniejszonego dopływu do klimatyzowanego lub wentylowanego pomieszczenia zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska zewnętrznego takich, jak: pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, cząstki stałe, substancje gazowe oraz drobnoustroje,
  • poprawy samopoczucia lub niepogarszania stanu zdrowotnego użytkowników pomieszczeń.

Żeby te cele osiągnąć, niestety nie wystarczy zainstalować jeden lub dwa filtry na wlocie powietrza do instalacji i/lub w centrali klimatyzacyjnej. Wynika to z ograniczonej skuteczności zatrzymywania zanieczyszczeń, filtry te nie są w stanie ochronić ludzi przed niesionymi przez strumień nawiewnego powietrza zanieczyszczeniami, a instalowanie filtrów dokładnych w typowych instalacjach, jak najbliżej pomieszczenia, nie jest jeszcze rozpowszechnione i raczej, w powszechnej opinii, jest uważane za zbędne [1].

Przeczytaj także: Czyszczenie wyciągowych instalacji wentylacyjnych w kuchniach »

W doborze odpowiedniego filtra dla potrzeb instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, mającego chronić urządzenia, obecnie stosowane jest zalecenie zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2], w którym stwierdza się, że:

Urządzenia wentylacji mechanicznej i klimatyzacyjnej powinny być zabezpieczone przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu zewnętrznym, a w szczególnych przypadkach w powietrzu obiegowym (recyrkulacyjnym), za pomocą filtrów:

  1. nagrzewnice, chłodnice i urządzenia do odzyskiwania ciepła – co najmniej klasy G4,
  2. nawilżacze – co najmniej klasy F6, określonych w Polskiej Normie dotyczącej klasyfikacji filtrów powietrza.

Jak można zauważyć, zgodnie z ideą autorów rozporządzenia, zadaniem tych filtrów nie jest oczyszczanie powietrza ze względu na dobre samopoczucie lub niepogarszanie stanu zdrowotnego użytkowników pomieszczeń.

Przeczytaj także: Filtry powietrza w szpitalnych instalacjach wentylacji i klimatyzacji »

Jeżeli, ze względu na niską skuteczność nie zostaną zatrzymane drobne frakcje pyłów, jeśli drobnoustroje nie zostaną zatrzymane w inny sposób niż mechaniczny (bo tak pracują włókninowe filtry powietrza, gdyż nie mają zdolności biobójczych), do pomieszczeń może dostać się wiele drobnych pyłów, np. alergizujących oraz wiele gatunków drobnoustrojów, w tym także te potencjalnie patogenne.

Nowe podejście do problemu zestawiania filtrów powietrza w system filtracji można znaleźć w PN-EN 13779:2007 [3]. Zgodnie z tą normą, w zależności od klasy jakości powietrza zewnętrznego dla danej lokalizacji rozpatrywanego obiektu oraz w zależności klasy jakości powietrza wewnętrznego. Trzystopniowa klasyfikacja jakości powietrza zewnętrznego, w zależności od stopnia zapylenia powietrza, oznaczona jest symbolem ODA (w polskim omówieniach tej normy stosuje się skrót ZEW) i numerowana od klasy ODA1 (ZEW1) do ODA3 (ZEW3).

   04.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl