Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Mała kotłownia na drewno

B. Nowak

W artykule opisano pracę kotłowni na drewno zasilającej w ciepło instalacje ogrzewcze domu jednorodzinnego. Zastosowane zostały w niej rozwiązania, które umożliwiają skuteczne zapewnienie warunków użytkowych przy zmiennych obciążeniach, efektywne gospodarowanie energią oraz ograniczają negatywne oddziaływanie na środowisko.

Analizując obecny rynek sprzedaży urządzeń sanitarnych pod kątem możliwości wykorzystania różnych rozwiązań źródeł ciepła dla instalacji ogrzewczych mamy do dyspozycji całą gamę urządzeń, które przetwarzają na ciepło nośniki energii pierwotnej (energii chemicznej zawartej w paliwach) lub już przetworzonej (energia elektryczna, ciepło sieciowe).

Obecnie coraz bardziej wzrasta zainteresowanie pompami ciepła czy kolektorami słonecznymi, które korzystają z odnawialnych źródeł energii, a tylko w niewielkim stopniu zużywają energię elektryczną. Najbardziej rozpowszechnione są jednak tradycyjne układy, do których można zaliczyć urządzenia na paliwa ciekłe i gazowe oraz źródła ciepła na paliwa stałe. W tej grupie można jednak też wskazać rozwiązania, gdzie zastosowanie znajdują OZE (biopaliwo stałe, olej roślinny, biogaz [1, 2, 3]).

Przeczytaj: Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? >>

Szacuje się, że światowe zużycie energii podwoiło się od początku XX w. W stosunku do tego poziomu odniesienia, do 2030 r. wzrośnie trzykrotnie [5]. W efekcie wyczerpują się zasoby paliw kopalnych, ropy naftowej i gazu, a ceny energii stale rosną, pomimo nawet odkrywania nowych złóż czy prac badawczych nad nowymi źródłami energii.

Dodatkowo jeszcze, związany z produkcją energii wzrost emisji dwutlenku węgla (CO2) zaburzył równowagę jego bilansu w przyrodzie i wpływa negatywnie na klimat Ziemi. Działania na rzecz poprawienia efektywności energetycznej i wykorzystania czystych technologii dzisiaj są już koniecznością.

Opóźnienia w tym zakresie skutkują efektami w horyzoncie czasowym dużo krótszym niż jedno pokolenie. Żeby zapewnić bezpieczna przyszłość niezbędne jest prowadzenie różnego rodzaju działań w sposób skoordynowany i w skali globalnej.

Fot. 1.Kotły gazowe gwarantują komfort użytkowania i pełne zautomatyzowanie kotłowni (fot. B. Nowak)

Nowoczesne źródła ciepła w pełni spełniają swoje zadanie, pod warunkiem jednak, że uwzględnione zostały podczas projektowania i budowy wszystkie wymagania technologiczne, w trakcie eksploatacji jest swobodny dostęp do nośników energii pierwotnej, a inwestor dysponuje środkami finansowymi, które umożliwią realizację wszystkich niezbędnych elementów zamierzonego projektu.

Ze względów ekologicznych i komfortu korzystania z urządzeń, w zabudowie rozproszonej (nawet przy rosnących jego cenach) gaz stanowi obecnie podstawowe paliwo stosowane do zapewnienia ciepła i wody użytkowej w budynku (fot. 1.). Ponieważ jednak pod budownictwo przeznaczane są coraz gorzej uzbrojone tereny, bardzo często zdarza się, że nowo prowadzone inwestycje położone są z dala od sieci gazowych, a budowa przyłącza czy sieci rozprowadzającej, przy stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniu, jest nieopłacalna.

Przeczytaj: Kotły wielopaliwowe i wielopalnikowe >>

Rośnie zatem zainteresowanie innymi sposobami zapewnienia odpowiednich warunków komfortu i użytkowania obiektów. Dodatkową i częstą barierą dla powszechnego stosowania urządzeń wykorzystujących źródła odnawialne są jednak ograniczone fundusze, jakie inwestor może przeznaczyć na ten cel. W Polsce system wspierania finansowego inwestorów prywatnych jest bardzo ograniczony i nie zachęca do poniesienia dużych nakładów, których okres zwrotu może sięgać nawet kilkunastu lat.

Trudno oczekiwać, aby w początkowym okresie wdrażania zasad wynikających z dyrektywy EPBD [4] szybko zmieniło się też podejście naszych projektantów do stosowania nietypowych i często mało im znanych rozwiązań. W przypadku, gdy przy projektowaniu budynku i jego instalacji projektant zadba o zmniejszenie do niezbędnego minimum potrzeb cieplnych, celowość podejmowania dodatkowych działań na rzecz poprawy charakterystyki energetycznej jest już mocno ograniczona.

   01.08.2008

Komentarze

(1)
Fajnal | 09.09.2015, 05:45
Przy fragmencie dotyczącym kotłów zgazowujących, warto dodać, że stanowią coraz częstszy wybór użytkowników, bo potaniały znacząco przez te kilka lat, a przy okazji są dużo wydajniejsze od tradycyjnych. No i też dużo bardziej ekologiczne przy okazji.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl