Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Dobór dolnego źródła dla pomp ciepła

Jak dobierać dolne źródło ciepła do pomp ciepła
Jak dobierać dolne źródło ciepła do pomp ciepła
Viessmann

Artykuł omawia zagadnienie doboru dolnego źródła dla pomp ciepła na podstawie ogólnych zasad projektowych stosowanych w Niemczech i Szwajcarii oraz doświadczeń firmy Energie Odnawialne Dorsystem.

Pompy ciepła – źródło ciepła i chłodu

Pompa ciepła jest urządzeniem wykorzystującym powszechnie stosowaną technologię w lodówkach z tą różnicą, że proces ma za zadanie wytwarzanie ciepła, a nie chłodu. Pompa ciepła do wytworzenia jednostki energii potrzebuje tylko 35% energii elektrycznej, a 65% czerpie z dolnego źródła (wody, powietrze, grunt), za którą to energię nie płacimy.

Zatem z 1 kW energii elektrycznej zasilającej pompę ciepła otrzymujemy 4÷5 kW energii cieplnej. Podstawowym parametrem określającym efektywność pomp ciepła jest współczynnik COP, który określa stosunek ilości energii włożonej do uzyskanej i wynosić może np. od 3 do nawet 5,6. COP zależy od kilku czynników, w tym od zastosowanego dolnego źródła ciepła.

Powietrze

Powietrze atmosferyczne jako źródło ciepła niskotemperaturowego ma dużo zalet, ale też ma wady. Zalety to powszechna dostępność w dowolnych ilościach i stosunkowo niskie koszty inwestycyjne ujmowania ciepła z powietrza oraz to, że nie powoduje żadnych zakłóceń równowagi cieplnej otoczenia.

Wadami tego dolnego źródła ciepła są duże wahania temperatury (zarówno w okresie dobowym, jak i rocznym), niekorzystne warunki wymiany ciepła (małe współczynniki wnikania ciepła) i konieczność budowania wymienników o dużej powierzchni, a ponadto tworzenie się szronu na powierzchni wymiennika, gdy jego temperatura jest niższa od 0°C (warstwa szronu tworzy dodatkowy opór cieplny oraz utrudnia przepływ powietrza), zła koherentność, a także hałas spowodowany pracą wentylatorów.

Efektywne wykorzystanie pomp ciepła, w których powietrze stanowi dolne źródło ciepła możliwe jest do temperatury ok. 3÷5°C. Przy niższych temperaturach zewnętrznych (produkowane są pompy ciepła pracujące nawet przy temperaturze –15°C) stosuje się okresowe odszranianie parowacza i wymaga to dodatkowej energii.

W takich przypadkach współczynniki wydajności są niskie i należy wówczas stosować układy biwalentne, wykorzystujące dodatkowe źródło ciepła (np. kocioł gazowy). Średnioroczny współczynnik wydajności cieplnej pompy powietrze- powietrze, zasilającej instalację ogrzewczą wynosi od 2,0 do 2,5.

  

Fot. 1. Kolektor poziomy w trakcie wykonania
(fot. HakaGerodur AG)

Woda

Woda dzięki korzystnym właściwościom fizycznym, a szczególnie dzięki dużej właściwej pojemności cieplnej, jest dobrym nośnikiem ciepła. Jednakże wybierając to dolne źródło, należy zwrócić szczególna uwagę na skład chemiczny wody.

Wody gruntowe i głębinowe wykorzystywane są w urządzeniach o średniej i dużej mocy; mają wiele zalet, do których należą: stosunkowo stała i wysoka temperatura (wody gruntowe 8÷12°C, głębinowe nawet do 15°C); dobra koherentność (najniższa temperatura na wiosnę, gdy mija już szczytowe zapotrzebowanie na ciepło) oraz niskie koszty eksploatacji.

Wady to: wysokie koszty inwestycyjne w znacznym stopniu zależne od rodzaju terenu i głębokości występowania wody; możliwość zanieczyszczenia i korozji (szczególnie przy zbyt dużej ilości żelaza lub manganu, które będą powodowały problemy eksploatacyjne).

  

Fot. 2. Sonda pionowa przed włożeniem otworu
(fot. HakaGerodur AG)

   15.09.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Zapewnij bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom przeciwpożarowym »

 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl