Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Ciąg dalszy artykułu...

Natomiast energia elektryczna i cieplna wytworzona w skojarzonym układzie energetycznym w KWK „Budryk” wykorzystana jest przede wszystkim w układzie elektro-energetycznym kopalni, sieci ciepłowniczej kopalni oraz zewnętrznej sieci ciepłowniczej.

Układ energetyczny z turbiną gazową spalającą metan z odmetanowania kopalni przedstawia rys. 7. Turbina gazowa jest to typ silnika spalinowego, w którym gazy powstające w wyniku reakcji chemicznych (najczęściej spalania) oddziałują na łopatki turbiny, wprawiając ją w ruch.

W odróżnieniu od tłokowych silników spalinowych zamiana energii chemicznej na mechaniczną odbywa się tutaj bez pośrednictwa układu korbowego. Daje to większą sprawność, lecz dopiero przy bardzo dużych obrotach (ponad 30 000 obr./min) [54]. Turbiny gazowe nie zostały zastosowane do spalania metanu z odmetanowania w Polsce.

Przykładem wykorzystania zasobów metanu ze zlikwidowanej kopalniach węgla kamiennego jest rozpoczęte w 2004 r. wydobycie metanu ze zrobów zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego „Morcinek” w Kaczycach.

Z otworu wiertniczego „Kaczyce 1/01” metan jest transportowany do Republiki Czeskiej gazociągiem o średnicy 225 mm bezpośrednio do sieci odbiorcy czeskiego OKD, DPB. W okresie 1.01.÷3.09.2004 r. ilość ujętego metanu wyniosła 1,754 mln m3 [12]. Podjęto także działania w zakresie odwiercenia otworów dla eksploatacji metanu ze zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego Anna-Południe i kopalni Żory.

Rys. 6. Efekty energetyczne układu energetyczno-chłodniczego w KWK „Pniówek” (rys. S. Nawrat)


 

Nowe metody wykorzystania  metanu

W celu stworzenia dalszych możliwości wykorzystania gospodarczego metanu z pokładów węgla została opracowana przez Akademię Górniczo-hutniczą w Krakowie i Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej w Kędzierzynie instalacja i technologia wydzielania metanu z mieszaniny metanowo-powietrznej uzyskiwanej w procesie odmetanowania pokładów węgla kamiennego (PSA).

Gaz z odmetanowania o stężeniu metanu ok. 50% zostaje podany procesowi oczyszczania z powietrza. W efekcie tego otrzymuje się gaz o stężeniu metanu wynoszącym ok. 96%, który to gaz ma parametry wymagane przez komunalne instalacje gazownicze i może być sprzedawany do sieci PGNiG.

Adsorpcja zmiennociśnieniowa (PSA) w przyszłości będzie stanowić ważną rolę w wzbogacaniu strumieni gazowych w metan, umożliwi to jego sprzedaż, a tym samym ograniczy negatywny wpływ na globalne zmiany klimatyczne i pozwoli na większe wykorzystanie. Badania instalacja w skali półtechnicznej zostały przeprowadzone w KWK „Pniówek” i wykazały efektywność działania.

Natomiast w KWK „Krupiński” podejmowane są działania w zakresie budowy instalacji do skraplania metanu z odmetanowania.

W związku z wprowadzeniem do stosowania silników gazowych wykorzystujących metan z odmetanowania (gaz niskometanowy) zaistniała również konieczność stabilizacji ilościowo- jakościowej gazu, wynikająca z rozwiązań konstrukcyjnych tych silników. W kopalniach zaburzenia pracy eksploatowanych silników związane z paliwem (gazem z odmetanowania) dotyczyły przede wszystkim jego jakości, w tym głownie stężenia metanu w gazie i ciśnienia gazu.

 
Rys. 8. Schemat instalacji wydzielania metanu z mieszaniny metanowo-powietrznej – sprężarka gazu, V-02 – bufor, V-07 – bufor CH4, PSA I – moduł PSA oczyszczania, VPSA CH4/N2 – moduł PSA wzbogacania metanu, V-05 – bufor N2, P-06 – pompa próżniowa, K-08 – sprężarka CH4, V-09 – bufor CH4 [...] (rys. S. Nawrat)

   15.09.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl