RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

W przyrodzie metan jest gazem występującym w głównej mierze w złożach, jako podstawowy składnik gazu ziemnego (LPG) i w pokładach węgla (CBM). Metan jest z jednej strony wysokoenergetycznym paliwem, a z drugiej strony w mieszaninie z powietrzem gazem wybuchowym stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi.

Metanowość absolutna polskich kopalń węgla kamiennego jest bardzo wysoka i w 2006 r. wynosiła ponad 870 mln m3 CH4, przy czym podziemne odmetanowanie ujmowało ok. 289 mln m3 CH4, a z powietrzem wentylacyjnym z kopalń było odprowadzane do atmosfery 581 mln m3 CH4 [1]. Metan wydzielający się z pokładów węgla w kopalniach jest procesami przewietrzania i odmetanowania odprowadzany na powierzchnię.

W przypadku gazu ujętego przez odmetanowanie jest on w dużej części wykorzystywany, jako paliwo nisko metanowe dla rożnego rodzaju instalacji ciepłowniczo-energetycznych, np. dla kotłowni z kotłami gazowymi i węglowo-gazowymi oraz z silnikami i turbinami gazowymi, suszarni gazowych. Urządzenia energetyczno-ciepłownicze zasilane paliwem gazowym wymagają paliwa ustabilizowanego w zakresie jakościowym i ilościowym.

Gaz niskometanowy ujmowany przez odmetanowanie cechuje się dużą zmiennością jakościową i ilościową wynikającą z uzależnienia efektywności odmetanowania głownie od eksploatacji górniczej. Zaburzenia parametrów jakościowo-ilościowych paliwa wpływają negatywnie na pewność ruchową i ciągłość pracy gazowych instalacji ciepłowniczo-energetycznych.

Jednym z możliwych rozwiązań stosowanych w praktyce dla stabilizacji parametrów jakościowo-ilościowych jest magazynowanie gazów metanu w podziemnych magazynach (PMG) i zbiornikach powierzchniowych.

Zasoby geologiczne metanu z pokładów węgla

 Węgiel jest kopaliną użyteczną o strukturze porowatej. W wyniku procesów absorpcji, adsorpcji i chemisorpcji w porach i na ich powierzchni mogą być akumulowane gazy złożowe (głownie metan i dwutlenek węgla). W złożach węgiel kamienny występuje zazwyczaj w formie pokładów. W Polsce metan pokładów węgla (CBM) występuje głownie w złożach Górnośląskiego Zagłębia Węglowego.

Udokumentowane [4] zasoby wydobywalne bilansowe metanu wynoszą 85,9 mld m3, w tym w złożach eksploatowanych ok. 26 mld m3, a w niezagospodarowanych złożach rezerwowych lub w strefie złóż głębokich o głębokości poniżej 1000 m wynoszą ok. 60 mld m3. Natomiast zasoby przemysłowe w złożach zagospodarowanych wynoszą 3486,37 mln m3.

Potencjalne zasoby metanu z pokładów węgla szacowane są na ok. 350 mld m3. Według informacji Państwowego Instytutu Geologicznego [4] największy potencjał CBM ma Górnośląskie Zagłębie Węglowe, które według ostatnich badań [5] ma zasoby perspektywiczne oceniane na ok. 254 mld m3, w tym bilansowe zasoby wydobywalne mogą wynosić ok. 150 mld m3.

Utylizacja metanu
Rys. 1. Utylizacja metanu z pokładów węgla (rys. S. Nawrat)

Metanowość kopalń węgla kamiennego

Zagrożenie metanowe w kopalniach węgla kamiennego jest zmienne w czasie i uzależnione od wielu czynników, w tym głownie naturalnych (głębokość eksploatacji węgla, metanowość, metanowość pokładów węgla, gazoprzepuszczalność i porowatość węgla i górotworu), techniczno-technologicznych (liczba kopalń, wielkość wydobycia węgla, koncentracja wydobycia węgla, odmetanowanie) i polityki gospodarczej państwa (zapotrzebowanie na węgiel kamienny, bezpieczeństwo pracy, poziom mentalności i wykształcenia ludzi). Poziom zagospodarowania metanu z odmetanowania ulega ciągłym zmianom,podobnie jak metanowość kopalń.

W latach 1987–2006 wystąpił spadek metanowości kopalń węgla kamiennego, zwłaszcza po roku 1990, w którym to rozpoczęty został proces restrukturyzacji kopalń węgla kamiennego powodujący m.in. likwidację kopalń i eksploatacji w partiach złoża o dużych zagrożeniach naturalnych.

Procentowy wskaźnik ujęcia metanu w polskich kopalniach węgla kamiennego w latach 1986÷1992 miał tendencję spadkową, zaczynając od 1993 r. wzrostową. W 2005 r.25 z 33 czynnych kopalń węgla kamiennego prawnie zostały uznane za metanowe. W 2006 r. najwyższe metanowości bezwzględne wystąpiły w kopalniach Brzeszcze – Silesia (258,8 m3/min)i Dniówek (245,8).

Wykorzystanie metanu

Głównym celem podziemnego odmetanowania jest poprawa bezpieczeństwa w kopalniach silnie metanowych, ale coraz więcej kopalń wykorzystuje metan jako źródło energii na skalę przemysłową. Ilość metanu ujętego w 2005 r. rurociągami odmetanowania wynosiła 515,89 m3/min(256 950 150 m3/rok).

Największą ilość metanu ujęto w 2005 r. w kopalniach: „Pniówek”(99,90 m3/min), „Krupiński” (67,22 m3/min) oraz„Brzeszcze-Silesia” (63,65 m3/min). W 2005 r. ujęty metan był najefektywniej wykorzystany w kopalniach: „Brzeszcze-Silesia” (99,0%), „Zofiówka”(96,4%), „Jas-Mos” (95,4%) i „Pniówek” (72,6%). Wciąż duże ilości metanu (ok. 43% ujętego metanu) kierowano w 2005 r. do atmosfery.

Wzrost emisji ujętego metanu do atmosfery przy równoczesnym dalszym obniżeniu się gospodarczego wykorzystania metanu, co miało miejsce w latach 1999÷2005, był wynikiem:

  • wzrostu efektywności odmetanowania prowadzonego dla zapewnienia bezpiecznych warunków wydobywania węgla w kopalniach podziemnych,
  • zwiększonego udziału odmetanowania lokalnego w ogólnym wydatku ujętego metanu,
  • ograniczonego odbioru metanu z powodu likwidacji wielu instalacji ciepłowniczych i technologicznych w zlikwidowanych kopalniach. 
  •  

Począwszy od 1997 r., kiedy to zainstalowano pierwszy silnik spalinowy w KWK „Krupiński”, liczba systemów energetycznych zasilanych gazem z odmetanowania kopalń systematycznie zwiększa się, a obecnie pracuje w kopalniach 11 silników spalinowych o rożnej mocy.

W ostatnich latach badania naukowe i doświadczenia praktyczne pozwoliły opracować wiele urządzeń i technologii pozwalających wykorzystywać gospodarczo w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych metan ujęty w procesie odmetanowania kopalń węgla kamiennego. Metan ujęty w procesie odmetanowania kopalń węgla kamiennego może być wykorzystywany gospodarczo jako paliwo gazowe:

  •  bezpośrednio w wyniku kontrolowanego wtłaczania do sieci gazu ziemnego,
  •  bezpośrednio w palnikach gazowych, kotłach gazowych, silnikach gazowych, turbinach gazowych, pośrednio po wcześniejszym wzbogaceniu sprzedawany do sieci gazowniczych żących do lokalnych przedsiębiorców lub PGNiG.
  •  

Biorąc pod uwagę infrastrukturę sieci rurociągowych metan z odmetanowania w większości przypadków jest wykorzystany jako paliwo dla instalacji ciepłowniczo-energetycznych zlokalizowanych na terenie kopalń lub w ich bliskim sąsiedztwie. Sposoby zagospodarowania gazu z odmetanowania pokładów węgla w energetyce można podzielić na [51]:

  • wytwarzanie ciepła na potrzeby grzewcze i technologiczne przez spalanie gazu w kotłach czy instalacjach technologicznych (np. suszarniach),
  • skojarzone wytwarzanie energii elektrycznej i gorącej wody,
  • skojarzone wytwarzanie energii elektrycznej i pary technologicznej,
  • skojarzone wytwarzanie energii elektryczne i czynnika na potrzeby procesów suszarniczych,
  • skojarzone wytwarzanie ciepła, zimna i energii elektrycznej, wytwarzanie energii elektrycznej w układach kombinowanych. 
  •  

Gaz z metanem ze stacji odmetanowania może być wtłaczany do rurociągu sieci gazu ziemnego np. wysokoprężnej, którym przepływa strumień gazu ziemnego o dużym wydatku strumienia. W wyniku regulowanego mieszania strumieni gazów może nastąpić nieznaczny spadek zawartości metanu w rurociągu gazu ziemnego (rys. 2.). Technologia ta stosowana na świecie nie została jeszcze wdrożona w Polsce.

Spalanie metanu w ciepłowniach, w kotłach węglowych lub gazowych przez zainstalowanie palników gazowych przedstawiono na przykładzie rys. 3.

Schemat wtłaczania metanu

Rys. 2. Schemat ideowy wtłaczania metanu do sieci gazu ziemnego


Źródło: (rys. S. Nawrat)

Spalanie metanu

Rys. 3. Schemat ideowy spalania metanu w palnikach gazowych kotłów węglowych lub gazowych


Źródło: (rys. S. Nawrat)

Technologia ta jest stosowana w wielu kopalniach ze względu na możliwość relatywnie prostego i niekosztownego przystosowania kotłów węglowych. Rozwiązania takie stosuje np. Spółka Energetyczna Jastrzębie w elektrociepłowniach Moszczenica i Zofiówka. KWK „Budryk” sprzedaje gaz do Zakładu Produkcji Ciepła, który część metanu spala w palnikach gazowych w kotle WR-10.

KWK „Wesoła” i KWK „Staszic” wykorzystują ujmowany gaz metanowy do ogrzewania wody w kotłach WR-10 i WR-25. KWK „Brzeszcze” ujmowany odmetanowaniem gaz sprzedaje prawie w całości do Kombinatu Chemicznego Dwory.

Pozostałą niewielką część wykorzystuje do produkcji ciepła za pomocą kotłów wodnych WR-10 i WR-25 z palnikami gazowymi. KWK „Silesia” sprzedaje część ujmowanego gazu do rafinerii Czechowice-Dziedzice, a pozostałą część wypuszcza do atmosfery.

Ze względu na wysoką sprawność oraz stosunkowo niski poziom wymaganych nakładów inwestycyjnych większość skojarzonych układów energetyczno-cieplnych budowana jest w oparciu o tłokowe silniki spalinowe (rys. 4.) [51].

W KWK „Krupiński” zastosowano skojarzony układ energetyczny. Energia elektryczna i ciepło wytworzone podczas pracy silników gazowych wykorzystywane jest przede wszystkim w układzie elektroenergetycznym kopalni oraz sieci ciepłowniczej kopalni.

Schemat wykorzystania metanu jako paliwa

Rys. 4. Schemat ideowy wykorzystania metanu jako paliwa ędzającego gazowe silniki tłokowe


Źródło: (rys. S. Nawrat)

Silnik gazowy

Fot. 1. Silnik gazowy w KWK „Krupiński” [55]

Kopalnia „Pniówek” eksploatuje pokłady węgla zalegające na głębokości 700÷1000 m pod powierzchnią ziemi i charakteryzujące się bardzo dużym zagrożeniem metanowym oraz wysoką temperaturą pierwotną górotworu 40÷45°C. Konieczność poprawy warunków pracy pod ziemią stanowiły podstawę decyzji o budowie centralnej klimatyzacji w KWK „Pniówek” – pierwszej tego typu inwestycji w Polsce.

Przeprowadzone obliczenia prognostyczne warunków klimatycznych w wyrobiskach górniczych KWK „Pniówek” w latach 1999÷2005 wykazały, że niezbędne jest chłodzenie powietrza w kopalni. Moc chłodnic powietrza koniecznych do zainstalowania w kopalni powinna wynosić ok. 5 MW.

W wyniku przeprowadzonych analiz układów klimatyzacji centralnej wybrano do zastosowania układ skojarzony energetyczno-chłodniczy oparty na silnikach gazowych i generatorach energii elektrycznej oraz chłodziarkach absorpcyjnych i sprężarkowych (rys. 5a i 5b).

Silnik gazowy
Rys. 5a. Silnik gazowy w KWK "Krupiński"
Skojarzony układ energetyczny

Rys. 5b. Skojarzony układ energetyczny w KWK „Pniówek”

Silniki gazowe zasilane są metanem z odmetanowania kopalni. Ciepło wytworzone w tym procesie wykorzystane jest do przemiany w chłodziarkach absorpcyjnych. Część wytworzonej przez generator energii elektrycznej służy do zasilania sprężarek śrubowych. Pozostała ilość energii elektrycznej i ciepła wykorzystana jest na potrzeby ruchowe kopalni. Instalacja centralnej klimatyzacji w kopalni „Pniówek” została uruchomiona w 2000 r.

Układ energetyczno- chłodniczy

Fot. 2. Skojarzony układ energetyczno-chłodniczy w KWK „Pniówek” [56]

Natomiast energia elektryczna i cieplna wytworzona w skojarzonym układzie energetycznym w KWK „Budryk” wykorzystana jest przede wszystkim w układzie elektro-energetycznym kopalni, sieci ciepłowniczej kopalni oraz zewnętrznej sieci ciepłowniczej.

Układ energetyczny z turbiną gazową spalającą metan z odmetanowania kopalni przedstawia rys. 7. Turbina gazowa jest to typ silnika spalinowego, w którym gazy powstające w wyniku reakcji chemicznych (najczęściej spalania) oddziałują na łopatki turbiny, wprawiając ją w ruch.

 

Schemat układu energetycznego i turbiny gazowej

Rys. 7. Schemat ideowy układu energetycznego z turbiną gazową ącą metan z odmetanowania kopalni


Źródło: (rys. S. Nawrat)

W odróżnieniu od tłokowych silników spalinowych zamiana energii chemicznej na mechaniczną odbywa się tutaj bez pośrednictwa układu korbowego. Daje to większą sprawność, lecz dopiero przy bardzo dużych obrotach (ponad 30 000 obr./min) [54]. Turbiny gazowe nie zostały zastosowane do spalania metanu z odmetanowania w Polsce.

Przykładem wykorzystania zasobów metanu ze zlikwidowanej kopalniach węgla kamiennego jest rozpoczęte w 2004 r. wydobycie metanu ze zrobów zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego „Morcinek” w Kaczycach.

Z otworu wiertniczego „Kaczyce 1/01” metan jest transportowany do Republiki Czeskiej gazociągiem o średnicy 225 mm bezpośrednio do sieci odbiorcy czeskiego OKD, DPB. W okresie 1.01.÷3.09.2004 r. ilość ujętego metanu wyniosła 1,754 mln m3 [12]. Podjęto także działania w zakresie odwiercenia otworów dla eksploatacji metanu ze zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego Anna-Południe i kopalni Żory.

Nowe metody wykorzystania metanu

W celu stworzenia dalszych możliwości wykorzystania gospodarczego metanu z pokładów węgla została opracowana przez Akademię Górniczo-hutniczą w Krakowie i Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej w Kędzierzynie instalacja i technologia wydzielania metanu z mieszaniny metanowo-powietrznej uzyskiwanej w procesie odmetanowania pokładów węgla kamiennego (PSA).

Gaz z odmetanowania o stężeniu metanu ok. 50% zostaje podany procesowi oczyszczania z powietrza. W efekcie tego otrzymuje się gaz o stężeniu metanu wynoszącym ok. 96%, który to gaz ma parametry wymagane przez komunalne instalacje gazownicze i może być sprzedawany do sieci PGNiG.

Adsorpcja zmiennociśnieniowa (PSA) w przyszłości będzie stanowić ważną rolę w wzbogacaniu strumieni gazowych w metan, umożliwi to jego sprzedaż, a tym samym ograniczy negatywny wpływ na globalne zmiany klimatyczne i pozwoli na większe wykorzystanie. Badania instalacja w skali półtechnicznej zostały przeprowadzone w KWK „Pniówek” i wykazały efektywność działania.

Natomiast w KWK „Krupiński” podejmowane są działania w zakresie budowy instalacji do skraplania metanu z odmetanowania.

W związku z wprowadzeniem do stosowania silników gazowych wykorzystujących metan z odmetanowania (gaz niskometanowy) zaistniała również konieczność stabilizacji ilościowo- jakościowej gazu, wynikająca z rozwiązań konstrukcyjnych tych silników. W kopalniach zaburzenia pracy eksploatowanych silników związane z paliwem (gazem z odmetanowania) dotyczyły przede wszystkim jego jakości, w tym głownie stężenia metanu w gazie i ciśnienia gazu.

Do prawidłowej pracy silników tłokowych powinno zapewnić się:

  • ciągłość dostaw odpowiedniej ilości mieszanki metanowo-powietrznej z odmetanowania kopalń,
  • koncentrację metanu w mieszance metanowo-powietrznej powyżej 50%,
  • brak gwałtownych skoków parametrów mieszanki gazowej dot. ciśnienia, koncentracji i ilości w rurociągu zasilającym. 
  •  

Stabilizację mieszaniny metanowo-powietrznej można przeprowadzić poprzez magazynowanie metanu w zbiornikach:

  • podziemnych,
  • powierzchniowych,
  • poprzez buforowanie z jednoczesnym wzbogacaniem mieszaniny metanowo-powietrznej. 
  •  

Ocena stanu obecnego

Przedstawione informacje pozwalają na sformułowanie następującej oceny stanu obecnego zakresie utylizacji metanu z pokładów węgla polskich kopalń podziemnych:

  • analiza średniorocznej metanowości bezwzględnej, wentylacyjnej i odmetanowania polskich kopalń węgla w latach 1986÷2004 wykazała, że od 2000 roku nastąpił stopniowy wzrost metanowości bezwzględnej,
  • w 2006 r. odmetanowanie prowadzone było w 25 kopalniach; ujęcie metanu przez odmetanowani wzrosło, ale gospodarcze wykorzystanie tego paliwa wciąż było niepełne i ponad 40% metanu odprowadzano do atmosfery,
  • w 25 kopalniach ilość metanu ujętego w 2006 r. rurociągami odmetanowania wynosiła ok. 289,5 mln m3/rok,
  • niedostateczny poziom gospodarczego wykorzystania metanu z pokładów węgla ujętego odmetanowaniem wynika z:
    - wykorzystywania metanu w energetyce w tym głownie cieplnej, w której wielkości potrzeb związane są porami roku, a konkretnie stanem klimatu,
    - cyklu pracy urządzeń grzewczych zasilanych metanem i powiązanych z ruchem kopalni, których część jest wyłączana w dni wolne od pracy lub pracuje na niepełnych parametrach np. suszarnie węgla,
    - nietworzenia w kopalniach zbiorników (magazynów) metanu umożliwiających retencję metanu z odmetanowania w okresach mniejszego czasowego zapotrzebowania na paliwo metanowe przez instalacje energetyczne,
    - niewielkiej liczby urządzeń energetycznych, w których możliwe byłoby wykorzystanie metanu z odmetanowania, jako paliwa energetycznego,
    - nieskorelowania procesów odmetanowania pokładów węgla z procesami energetycznymi, gdyż dotychczas odmetanowanie pokładów węgla traktowane było jako technologia zapewniająca bezpieczeństwo wydobycia węgla,
    - trudności ekonomicznych kopalń węgla kamiennego w przeszłości i niedoceniania zysków z tego tytułu przez górnictwo węglowe,
    - niewspierania finansowego odmetanowania pokładów węgla i gospodarczego wykorzystania metanu przez instytucje zajmujące się ochroną środowiska, np. NFOŚ, WFOŚ, 
  • w 2006r. w polskich kopalniach węgla kamiennego znalazły zastosowanie następujące sposoby gospodarczego wykorzystania metanu [10]:
    -  KWK „Brzeszcze – Silesia” ujmowany odmetanowaniem gaz z rejonu Brzeszcze sprzedaje prawie w całości do Kombinatu Chemicznego Dwory, a z rejonu Silesia sprzedaje część ujmowanego gazu do Rafinerii Czechowice-Dziedzice, a pozostałą część wypuszcza do atmosfery,
    - KWK „Halemba” i KWK „Bielszowice” wykorzystują gaz ujmowany odmetanowaniem częściowo w silniku spalinowym o mocy elektrycznej 543 kW i odzyskiwanego ciepła 703 kW,
    - Spółka Energetyczna Jastrzębie ma największe osiągnięcia w zakresie utylizacji metanu z odmetanowania pokładów węgla i tak: metan z KWK „Krupiński” jest spalany w 2 silnikach gazowych, w wyniku czego uzyskano moc elektryczną 7,0 MW i cieplną 7,7 MW; metan z KWK „Pniówek” jest spalany 3 silniki gazowe (moc elektryczna 10,3 MW i cieplnej 11,6 MW, która jest wykorzystywana w centralnej klimatyzacji kopalni); metan z KWK „Borynia” jest spalany w 1 silniku gazowym (moc elektryczna 3,9 MW i cieplną 4,2 MW); metan z KWK „Jas – Mos” i KWK „Zofiówka” jest spalany w palnikach gazowych zabudowanych w kotłach węglowych,
    - Zakład Produkcji Ciepła Żory spala metan z KWK „Budryk” w 3 silnikach spalinowych, w wyniku czego uzyskano moc elektryczną 5 MW i cieplną 5,5 MW, a także w palniku gazowym zabudowanym w kotle węglowym WR-25,
     - KWK „Wesoła” spala metan w palnikach gazowych w kotłach węglowych WR-10 i WR-25,
     - KWK „Staszic” sprzedaje metan hucie „Ferrum” w Katowicach.
  •  

Perspektywy wykorzystania metanu pokładów węgla

Problem utylizacji metanu z pokładów węgla kopalń podziemnych, jako paliwa gazowego niskometanowego, powinien być pilnie rozwiązany nie tylko z przyczyn negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne człowieka, ale także ze względów na dużą efektywność ekonomiczną stosowaną w gospodarce.

Literatura

  1. Bałys M., Buczek B., Ziętkiewicz J., Stan badań nad pozyskiwaniem metanu z gazów kopalnianych metodą adsorpcyjną, mat. Seminarium nt.: „Węgiel kamienny – własności, akumulacja, uwalnianie i pozyskiwanie gazów kopalnianych”, Kraków AGH 1994.2
  2. Berger J., Nawrat S., Retencyjny magazyn metanu w kopalni podziemnej, mat. Konferencji Eksploatacji Podziemnej 2003.
  3. Borkiewicz M., Problem szczególnego znaczenia, protokół z Kioto a metan kopalniany, Biuletyn Górniczy 9-10/2005.
  4. Dane firmy ZOK.
  5. Drzymała Z., Gniewek-Grzybczyk B., Energetyka cieplna i gazowa. Obsługa i eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci, Kraków 2001.
  6. Gatnar K., Problematyka ujęcia i optymalnego zagospodarowania MPW z obszarów górniczych kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej, mat. Międzynarodowej Konferencji „Wykorzystanie metanu pokładów węgla”, Katowice 1994.
  7. Gembalczyk J., Jaksa Z., Kowacki N., Tabaka A., Metan źródłem energii elektrycznej i ciepła na przykładzie KWK „Budryk”, mat. Konferencyjne Szkoły Eksploatacji Podziemnej 2005.
  8. Giampaolo T., The Gas Turbine Handbook: Principles and Practices. The Fairmont Press, Inc. Lilburn, USA 1997.
  9. Jaksa Z., Świątek A., Sposób wykorzystania metanu jako przykład inwestycji proekologicznej w kopalni Budrys, Wiadomości Górnicze 12/2004.
  10. Kalina J., Skorek J., Energetyczne wykorzystanie metanu z pokładów węgla likwidowanych kopalń, Przegląd Górniczy 7-8/2003.
  11. Langer A., Projekt techniczny elektrociepłowni gazowej przy KWK „Budryk”, 2002.
  12. Maciejewski W., Nawrat S., Stobiński J., Niektóre zagadnienia z zakresu odmetanowania kopalń. Zeszyty Naukowe AGH Gorn. Nr 126, Kraków 1986.
  13. Marszałek J., System bezpieczeństwa w podziemnym magazynowaniu gazu, Nowoczesne Gazownictwo 4/2004.
  14. Materiały udostępnione przez ZPC „Żory”.
  15. Olajossy A., Wzbogacony metan, Nowy Przemysł 3/2002.
  16. Schneider M., Utilization of Natural gas and Biogas in Gas engines – requirements and experiments, mat. I Konferencji Naukowo-Technicznej Energetyka Gazowa, Szczyrk 2000.
  17. Skorek J., Ocena efektywności energetycznej i ekonomicznej gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy, Gliwice 2002.
  18. Skorek J., Kalina J., Możliwości wykorzystania metanu z pokładów węgla w niemieckich i polskich kopalniach, www.itc.polsl.pl/kalina/publikacje/ 18.12.2005.
  19. Skorek J., Kalina J., Silniki gazowe w układach kogeneracyjnych, www.itc.polsl.pl/kalina/publikacje/ 15.12.2005.
  20. Sprawozdanie zarządu z działalności Spółki Kopalnia Węgla Kamiennego „Budryk” w 2004 r.
  21. Szejk, czasopismo PGNiG 2/2005.
  22. Tor A., Gatnar K., Ujęcie i gospodarcze wykorzystanie metanu pokładow węgla z obszaru górniczego Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A w skojarzonych układach energetyczno-chłodniczych, Proceedings of International Conference „Geothermal Energy in Underground Mines”, Ustroń 2001.
  23. Utilization of special gases by Jenbacher gas engines, mat. firmy Jenbacher.
  24. Warmuziński K., Gosiewski K., Tańczyk M., Ja schik M., Analiza możliwości utylizacji metanu z kopalń węgla kamiennego w Polsce, Polityka Energetyczna, tom 6., 2003.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.