Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Ciąg dalszy artykułu...

Natomiast energia elektryczna i cieplna wytworzona w skojarzonym układzie energetycznym w KWK „Budryk” wykorzystana jest przede wszystkim w układzie elektro-energetycznym kopalni, sieci ciepłowniczej kopalni oraz zewnętrznej sieci ciepłowniczej.

Układ energetyczny z turbiną gazową spalającą metan z odmetanowania kopalni przedstawia rys. 7. Turbina gazowa jest to typ silnika spalinowego, w którym gazy powstające w wyniku reakcji chemicznych (najczęściej spalania) oddziałują na łopatki turbiny, wprawiając ją w ruch.

W odróżnieniu od tłokowych silników spalinowych zamiana energii chemicznej na mechaniczną odbywa się tutaj bez pośrednictwa układu korbowego. Daje to większą sprawność, lecz dopiero przy bardzo dużych obrotach (ponad 30 000 obr./min) [54]. Turbiny gazowe nie zostały zastosowane do spalania metanu z odmetanowania w Polsce.

Przykładem wykorzystania zasobów metanu ze zlikwidowanej kopalniach węgla kamiennego jest rozpoczęte w 2004 r. wydobycie metanu ze zrobów zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego „Morcinek” w Kaczycach.

Z otworu wiertniczego „Kaczyce 1/01” metan jest transportowany do Republiki Czeskiej gazociągiem o średnicy 225 mm bezpośrednio do sieci odbiorcy czeskiego OKD, DPB. W okresie 1.01.÷3.09.2004 r. ilość ujętego metanu wyniosła 1,754 mln m3 [12]. Podjęto także działania w zakresie odwiercenia otworów dla eksploatacji metanu ze zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego Anna-Południe i kopalni Żory.

Rys. 6. Efekty energetyczne układu energetyczno-chłodniczego w KWK „Pniówek” (rys. S. Nawrat)


 

Nowe metody wykorzystania  metanu

W celu stworzenia dalszych możliwości wykorzystania gospodarczego metanu z pokładów węgla została opracowana przez Akademię Górniczo-hutniczą w Krakowie i Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej w Kędzierzynie instalacja i technologia wydzielania metanu z mieszaniny metanowo-powietrznej uzyskiwanej w procesie odmetanowania pokładów węgla kamiennego (PSA).

Gaz z odmetanowania o stężeniu metanu ok. 50% zostaje podany procesowi oczyszczania z powietrza. W efekcie tego otrzymuje się gaz o stężeniu metanu wynoszącym ok. 96%, który to gaz ma parametry wymagane przez komunalne instalacje gazownicze i może być sprzedawany do sieci PGNiG.

Adsorpcja zmiennociśnieniowa (PSA) w przyszłości będzie stanowić ważną rolę w wzbogacaniu strumieni gazowych w metan, umożliwi to jego sprzedaż, a tym samym ograniczy negatywny wpływ na globalne zmiany klimatyczne i pozwoli na większe wykorzystanie. Badania instalacja w skali półtechnicznej zostały przeprowadzone w KWK „Pniówek” i wykazały efektywność działania.

Natomiast w KWK „Krupiński” podejmowane są działania w zakresie budowy instalacji do skraplania metanu z odmetanowania.

W związku z wprowadzeniem do stosowania silników gazowych wykorzystujących metan z odmetanowania (gaz niskometanowy) zaistniała również konieczność stabilizacji ilościowo- jakościowej gazu, wynikająca z rozwiązań konstrukcyjnych tych silników. W kopalniach zaburzenia pracy eksploatowanych silników związane z paliwem (gazem z odmetanowania) dotyczyły przede wszystkim jego jakości, w tym głownie stężenia metanu w gazie i ciśnienia gazu.

 
Rys. 8. Schemat instalacji wydzielania metanu z mieszaniny metanowo-powietrznej – sprężarka gazu, V-02 – bufor, V-07 – bufor CH4, PSA I – moduł PSA oczyszczania, VPSA CH4/N2 – moduł PSA wzbogacania metanu, V-05 – bufor N2, P-06 – pompa próżniowa, K-08 – sprężarka CH4, V-09 – bufor CH4 [...] (rys. S. Nawrat)

   15.09.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Z jakich urządzeń powinieneś skorzystać, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
  • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl