Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Odzysk biogazu energetycznego z odpadów komunalnych

Odzysk biogazu energetycznego z odpadów komunalnych
Odzysk biogazu energetycznego z odpadów komunalnych
www.sxc.hu

Opisana  w artykule technologia została opracowana głównie dla odzysku biogazu, surowców energetycznych, mineralnych, kompostu oraz dla redukcji masy deponowanych odpadów komunalnych.

W opatentowanej metodzie PERKOLACJI-ISKA [1, 2] określono technologię wielostopniowej segregacji odpadów komunalnych umożliwiającą odzysk:

 • biogazu z wysegregowanej uwodnionej, drobnej frakcji odpadów zawierających substancje organiczne,
 • surowców wtórnych: metali, minerałów i materiałów nadających się do spalania (wysortowanych z grubej frakcji odpadów),
 • kompostu z poprocesowego szlamu, usuwanego z perkolatora i bioreaktora gazu. 

Po przetworzeniu części mokrych odpadów na biogaz oraz po wysortowaniu ww. surowców wtórnych z odpadów – pozostała, resztkowa masa odpadów wywożonych na wysypiska zmniejszona jest do ok. 38% całkowitej 100% masy odpadów komunalnych poddanych perkolacji. Kompletna instalacja z urządzeniami: sortowania, perkolacji, fermentacji gazowej odów, odzysku surowców i kompostu (rys. 1.) charakteryzuje się:

 • nowoczesnym standardem technicznym urządzeń,
 • zautomatyzowaniem procesu perkolacji i urządzeń biogazowych,  
 • normatywnym ograniczeniem wyziewów poprocesowych. 

Zależnie od składu nierolowanych odpadów komunalnych odzyskuje się ok. 60% biogazu z 1 tony odpadów komunalnych. Proces przetwarzania mokrej frakcji drobnej w perkolatorze przebiega w temperaturze do 45°C w ciągu 2 dni. Budowę perkolatora przedstawia fot. 1. i 2.

Podstawowe procesy technologiczne perkolacji 

Pełny ciąg technologicznego przebiegu dwustopniowej segregacji odpadów komunalnych, wprowadzanych do perkolatora, gdzie następuje metanowa fermentacja biogazu (tj. do bioreaktora), wraz z równoczesnym gromadzeniem odzyskanych surowców i kompostu, pokazano na rys.1. Instalacje zaprezentowane na schemacie roboczym obejmują:

 • odbiór zmieszanych odpadów komunalnych do wiaty przeładunkowej,
 • dwustopniowe sortowanie odpadów w sitowym separatorze bębnowym,
 • zsypywanie wysortowanych suchych odpadów o frakcji grubej >120 mm (traktowanych jako wartościowe surowce wtórne) na wydzielone pole odkładcze,
 • przeładowanie wysortowanej, drobnej frakcji odpadów (0÷120 mm) zawierających substancje organiczne do perkolatora z natryskiem wodnym, wykorzystywanym do hydrolizy substancji organicznych; uwodnioną frakcję odpadów organicznych przepompowuje się z perkolatora do reaktora beztlenowej fermentacji metanowej biogazu; poprocesowy szlam z perkolatora spuszczany jest do prasy hydraulicznej; odwodniony szlam o cechach kompostu gromadzony jest w tzw. pryzmach stabilizacyjnych,
 • fermenter uwodnionych odpadów organicznych jest typowym bioreaktorem beztlenowej fermentacji substancji organicznych [3, 4, 5],
 • biogaz z fermentacji wykorzystywany jest do zasilania silników gazowych napędzających generatory prądu i rekuperacji ciepła [5],
 • poprocesowa woda z bioreaktora wykorzystywana jest do stabilizacji kompostu,
 • ustabilizowany kompost wykorzystywany jest m.in. do rekultywacji wierzchowin wysypisk komunalnych,
 • odzyskane surowce wtórne wykorzystywane są w budownictwie, hutach i spalarniach odpadów.

Zasadniczy  proces perkolacji

Niesegregowane odpady komunalne (z osiedli mieszkaniowych) są mechanicznie sortowane w dużym, obrotowym sicie bębnowym, gdzie odbywa się ich podział na dwie frakcje:

 • o wymiarach >120 mm, stanowiących suche odpady nadające się do gospodarczego wykorzystania (surowce wtórne), 
 • o wymiarach 0÷120 mm, stanowiących drobną frakcję odpadów, zawierających substancje organiczne (nadające się do procesów biochemicznych).

Obie frakcje oczyszczane są z zanieczyszczeń metalowych. Frakcja drobnych odpadów, zawierająca substancje organiczne, przetwarzana jest w perkolatorze, gdzie dochodzi do osobnych procesów:

 • hydrolizy tlenowej mokrego wsadu frakcji drobnej,
 • beztlenowej fermentacji metanowej uwodnionego wsadu na biogaz.

W pierwszym, tlenowym stopniu procesu, substancje organiczne wymywane są wodą z drobnej frakcji odpadów z równoczesnym napowietrzaniem. Pozostały z wymywania osad usuwany jest z wodą poprocesową. 

   15.09.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co powinieneś mieć, żeby ogrzewać ekologicznie »

ogrzewanie ekologiczneCzy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 


Promocja na zakup oprogramowania dla instalora »

oprogramowaanie dla instalatora

 

Dowiedz się więcej »


 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »
program lojalnościowy dla instalatorów oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »


 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Szkoła niemal zeroenergetyczna
 • - Systemy różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl