Napięcie jest różnicą potencjałów pomiędzy dwoma punktami układu. Napięcie (podobnie jak sam potencjał) w układzie SI mierzymy w woltach [V] i z reguły oznaczane jest literą U. Napięcie różne od zera może występować tylko pomiędzy dwoma istotnie różnymi (przedzielonymi jakimś źródłem lub odbiornikiem prądu) punktami obwodu (Czytaj więcej na ten temat).
Prądem elektrycznym nazywamy zjawisko uporządkowanego ruchu ładunków elektrycznych. Nośnikami ładunku elektrycznego są:
- elektrony,
- jony dodatnie,
- jony ujemne.
Elektron to cząstka materii, której przypisujemy ładunek ujemny. Jonem dodatnim nazywamy atom lub cząsteczkę pozbawioną co najmniej jednego elektronu. Najprostszym jonem dodatnim jest proton. Jonem ujemnym nazywamy atom lub grupę atomów, które przyłączyły co najmniej jeden elektron.
Warunkiem przepływu prądu elektrycznego jest równoczesne istnienie:
- pola elektrycznego
- i swobodnych nośników ładunku elektrycznego.
Często zamiast mówić o nośnikach ładunku elektrycznego mówi się skrótowo o ładunkach elektrycznych. Podstawową wielkością opisującą prąd elektryczny jest natężenie prądu oznaczane literą i I.
Średnie natężenie prądu elektrycznego definiujemy jako iloraz ładunku, który przepłynął w obwodzie przez czas przepływu tego ładunku:
gdzie:
Isr – średnie natężenie prądu elektrycznego
[A],
Q – ładunek, który przepłynął w obwodzie [C],
t – czas, w którym ten ładunek przepłynął [s].
Jednostką natężenia prądu jest amper [A].
W mowie potocznej wyraz natężenie bywa opuszczany, np. mówiąc „prąd elektryczny wynosi 100 A”, mamy na myśli natężenie prądu. Technicznie realizuje się przepływ prądu elektrycznego przez zbudowanie obwodu elektrycznego składającego się z:
- przewodników,
- źródła prądu (źródła napięcia),
- odbiorników prądu elektrycznego.
Źródłem prądu w agregatach chłodniczych jest napięcie zasilające jednofazowe 230 V o częstotliwości 50 Hz i/lub trójfazowe 400 V o częstotliwości 50 Hz. Pierwsze z wymienionych stosuje się do wartości zużycia energii elektrycznej odbiorników do 5 kW, powyżej tej wartości stosuje się napięcie trójfazowe 400 V.
Podana graniczna wartość zużycia energii elektrycznej dla urządzeń chłodniczych dotyczy maksymalnych dopuszczalnych warunków pracy agregatu (granicznych wartości temperatury skraplania i odparowania czynnika chłodniczego).
Dla warunków EUROVENT odpowiada to nominalnemu zużyciu energii elektrycznej sprężarek do ok. 3÷4 kW. Napięcie prądu zmiennego 24 V czasami jest wykorzystywane do zasilania automatyki chłodniczej, ale z reguły jest ono wytworzone poprzez transformator wbudowany w panel zasilający agregat chłodniczy.