Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 4.)

Filtry elektrostatyczne do instalacji wentylacyjnych
Filtry elektrostatyczne do instalacji wentylacyjnych
Rheem

W części czwartej zawarto przegląd rozwiązań do filtracji i oczyszczania powietrza, a także informacje m.in. dotyczące podstawowych wymagań przy odbiorze instalacji zawierających filtry powietrza. Trzecia część cyklu (RI 7-8/2008, s. 109) omawia systemy filtracji powietrza w instalacjach klimatyzacyjnych, w tym dobór filtrów powietrza w zależności od wymaganego poziomu czystości powietrza wewnętrznego oraz zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego. W drugiej części (RI 6/2008, s. 101) przedstawiono zastosowania poszczególnych klas jakości filtrów powietrza. W pierwszej części artykułu (RI 5/2008, s. 100) podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza (zachowano kolejność numeracji tabel).

Filtry elektrostatyczne  

Są to urządzenie do usuwania z gazów cząsteczek pyłów lub kropli cieczy (mgły) wykorzystujące zasadę przyciągania elektrostatycznego. Skuteczność filtracji tych filtrów odpowiada klasie filtracji F8÷F9 określanej dla filtrów włókninowych. W filtrze elektrostatycznym powietrze przechodząc przez specjalnie skonstruowaną obudowę z materiału izolacyjnego wyposażoną w kondensator wysokiego napięcia (3÷7 kV) ulega jonizacji.

Cząstki zanieczyszczeń zostają naładowane dodatnim ładunkiem elektrycznym i zostają przyciągnięte do ujemnie naładowanych płytek kondensatora. Oczyszczone z pyłu powietrze wydostaje się przez króciec wylotowy filtra. W celu zapewnienia wysokiej skuteczności oczyszczania powietrza należy przeprowadzać okresowe mycie i czyszczenie kondensatora (co 2÷3 miesięcy) [7].

Filtry nasycone wyciągami roślinnymi (biofiltry)

Filtry katechinowe – podobnie jak filtry fotokatalityczne – uważane są za filtry antybakteryjne. Są to filtry stosowane jako kolejny etap oczyszczania (uzupełniają lub zastępują filtry elektrostatyczne). Noszą także nazwę biofiltrów, ponieważ usuwają bakterie za pomocą tzw. biokatalizatorów – odpowiednich substancji, którymi są nasycone. Należą do nich biobójcze wyciągi roślinne.

Przeczytaj także: Filtry powietrza w szpitalnych instalacjach klimatyzacji i wentylacji »

Stosuje się dwa rodzaje wyciągów roślinnych: z katechiny i wasabi [8]. Katechinowy filtr powietrza pokryty jest zieloną warstwą katechiny. Katechina to substancja biologicznie czynna pochodzenia naturalnego powodująca neutralizację większości nieprzyjemnych zapachów oraz blokowanie rozwoju mikroorganizmów (grzyby, pleśnie, bakterie, wirusy). Katechina jest naturalnym związkiem występującym w liściach herbaty. Od starożytności była używana w medycynie, aby zwalczyć wirusy, bakterie i inne czynniki chorobotwórcze [10, 11].

Filtr katechinowy nie tylko wychwytuje roztocza, dym tytoniowy i inne typowe zanieczyszczenia, ale także zatrzymuje i neutralizuje mikroskopijne wirusy i bakterie.

Przeczytaj także: Wentylacja izolatek szpitalnych »

Wasabi (popularnie zwane zielonym chrzanem japońskim, pomimo że tak naprawdę nie jest chrzanem) znane jest miłośnikom sushi jako bardzo ostra przyprawa. Od tysięcy lat uważano, że wasabi jest antidotum na zatrucia pokarmowe. Cechuje się także znakomitymi właściwościami bakteriobójczymi [8]. Na filtrze wasabi zatrzymywane są drobiny kurzu, zarodniki pleśni oraz mikroorganizmy dzięki jego właściwościom elektrostatycznym. Późniejszy rozwój bakterii jest hamowany i unieszkodliwiany dzięki utlenianiu się estru allilowego kwasu izotiocyjanowego, który jest składnikiem rośliny wasabi [12].

   15.09.2008

Komentarze

(1)
JMI | 30.01.2019, 11:15
Nieprzyjemne zapachy są konsekwencją prowadzenia działalności gastronomicznej. Jeśli hotel, restaurację, bar, pub prowadzi się w budynku, w którym znajdują się także lokale mieszkalne to na przedsiębiorcy/właścicielu spoczywa powinność działania w sposób jak najmniej uciążliwy dla innych użytkowników budynku .
Stosując filtry UV Purventus –
ELIMINUJESZ zapachy kuchenne, konieczność częstego czyszczenia wyciągowych instalacji wentylacyjnych
Zwiększasz bezpieczeństwo p.pożarowe
Redukujesz ilość odkładajacego się tłuszczu, w kanałach wentylacyjnych, który mógłby ulec zapłonowi
Znacznie redukcjesz koszty związane z utrzymaniem wentylacji.
Zmniejszasz koszty czyszczenia układu wentylacji kuchni
Rozwiązujesz problematykę związaną z możliwością zamknięcia lokalu przez organy administracji

#FiltryUV #Purventus pozwalają właścicielom lokali gastronomicznych żyć w zgodzie z otoczeniem.

https://purventus.pl/products/

#kuchnia #gril #fastfood #gastronomia
#wyposażeniekuchni #okapy #filtry
#filtryuv #lampyuv #filtryvc #lampyuvc
#filtracja #ciągkuchenny
#filtracjapowietrza #oczyszczaniepowietrza
#wentylacjakuchni #czyszczeniekanałówkuchennych
#czyszczenie #usuwanieprzykrychzapachów
#ekologia #ekologiagastronomii
#czystepowietre #likwidacjaprzykrychzapachów
#wyciągkuchenny #czystakuchnia
#czystywyciągkuchenny #czystyokap
#ozonowanie #łapacztłuszczu #bezpieczeństwo
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl