Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 4.)

Filtry elektrostatyczne do instalacji wentylacyjnych
Filtry elektrostatyczne do instalacji wentylacyjnych
Rheem

W części czwartej zawarto przegląd rozwiązań do filtracji i oczyszczania powietrza, a także informacje m.in. dotyczące podstawowych wymagań przy odbiorze instalacji zawierających filtry powietrza. Trzecia część cyklu (RI 7-8/2008, s. 109) omawia systemy filtracji powietrza w instalacjach klimatyzacyjnych, w tym dobór filtrów powietrza w zależności od wymaganego poziomu czystości powietrza wewnętrznego oraz zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego. W drugiej części (RI 6/2008, s. 101) przedstawiono zastosowania poszczególnych klas jakości filtrów powietrza. W pierwszej części artykułu (RI 5/2008, s. 100) podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza (zachowano kolejność numeracji tabel).

Filtry elektrostatyczne  

Są to urządzenie do usuwania z gazów cząsteczek pyłów lub kropli cieczy (mgły) wykorzystujące zasadę przyciągania elektrostatycznego. Skuteczność filtracji tych filtrów odpowiada klasie filtracji F8÷F9 określanej dla filtrów włókninowych. W filtrze elektrostatycznym powietrze przechodząc przez specjalnie skonstruowaną obudowę z materiału izolacyjnego wyposażoną w kondensator wysokiego napięcia (3÷7 kV) ulega jonizacji.

Cząstki zanieczyszczeń zostają naładowane dodatnim ładunkiem elektrycznym i zostają przyciągnięte do ujemnie naładowanych płytek kondensatora. Oczyszczone z pyłu powietrze wydostaje się przez króciec wylotowy filtra. W celu zapewnienia wysokiej skuteczności oczyszczania powietrza należy przeprowadzać okresowe mycie i czyszczenie kondensatora (co 2÷3 miesięcy) [7].

Filtry nasycone wyciągami roślinnymi (biofiltry)

Filtry katechinowe – podobnie jak filtry fotokatalityczne – uważane są za filtry antybakteryjne. Są to filtry stosowane jako kolejny etap oczyszczania (uzupełniają lub zastępują filtry elektrostatyczne). Noszą także nazwę biofiltrów, ponieważ usuwają bakterie za pomocą tzw. biokatalizatorów – odpowiednich substancji, którymi są nasycone. Należą do nich biobójcze wyciągi roślinne.

Przeczytaj także: Filtry powietrza w szpitalnych instalacjach klimatyzacji i wentylacji »

Stosuje się dwa rodzaje wyciągów roślinnych: z katechiny i wasabi [8]. Katechinowy filtr powietrza pokryty jest zieloną warstwą katechiny. Katechina to substancja biologicznie czynna pochodzenia naturalnego powodująca neutralizację większości nieprzyjemnych zapachów oraz blokowanie rozwoju mikroorganizmów (grzyby, pleśnie, bakterie, wirusy). Katechina jest naturalnym związkiem występującym w liściach herbaty. Od starożytności była używana w medycynie, aby zwalczyć wirusy, bakterie i inne czynniki chorobotwórcze [10, 11].

Filtr katechinowy nie tylko wychwytuje roztocza, dym tytoniowy i inne typowe zanieczyszczenia, ale także zatrzymuje i neutralizuje mikroskopijne wirusy i bakterie.

Przeczytaj także: Wentylacja izolatek szpitalnych »

Wasabi (popularnie zwane zielonym chrzanem japońskim, pomimo że tak naprawdę nie jest chrzanem) znane jest miłośnikom sushi jako bardzo ostra przyprawa. Od tysięcy lat uważano, że wasabi jest antidotum na zatrucia pokarmowe. Cechuje się także znakomitymi właściwościami bakteriobójczymi [8]. Na filtrze wasabi zatrzymywane są drobiny kurzu, zarodniki pleśni oraz mikroorganizmy dzięki jego właściwościom elektrostatycznym. Późniejszy rozwój bakterii jest hamowany i unieszkodliwiany dzięki utlenianiu się estru allilowego kwasu izotiocyjanowego, który jest składnikiem rośliny wasabi [12].

   15.09.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl