Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nadciśnieniowy system ochrony przed zadymieniem klatek schodowych

Podstawowym zadaniem instalacji zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków jest umożliwienie bezpiecznej ewakuacji ludzi oraz ułatwienie jednostkom ratowniczym podjęcia akcji gaśniczej.
Podstawowym zadaniem instalacji zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków jest umożliwienie bezpiecznej ewakuacji ludzi oraz ułatwienie jednostkom ratowniczym podjęcia akcji gaśniczej.
www.sxc.hu

Artykuł prezentuje badania oraz symulacje, które mogą doprowadzić do skonstruowania kompleksowego i całkowicie nowatorskiego systemu ochrony przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych w budynkach wysokich.

System ten, dzięki możliwości stałej regulacji parametrów przepływu powietrza w trzonie klatki schodowej, ma szansę zdecydowanie poprawić uzyskiwany obecnie poziom bezpieczeństwa w tego typu obiektach.

Podstawowym zadaniem instalacji zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków jest umożliwienie bezpiecznej ewakuacji ludzi oraz ułatwienie jednostkom ratowniczym podjęcia akcji gaśniczej.

Cel ten realizowany jest poprzez instalację w obiekcie zintegrowanych systemow detekcji pożarowej instalacji gaśniczej (np. tryskaczowej) oraz wentylacji pożarowej.

Poprawne działanie i wspołpraca wymienionych elementow zabezpieczeń przeciwpożarowych ma szczegolne znaczenie w przypadku budynkow wysokich oraz wysokościowych, gdzie podjęcie akcji ratowniczej z zewnątrz jest bardzo utrudnione, a w przypadku kondygnacji zlokalizowanych powyżej 50 m wręcz niemożliwe.

Obiekty tego typu przez czas niezbędny do ewakuacji muszą bronić się same, co oznacza, że drogi ewakuacyjne powinny pozostać drożne i wolne od dymu, aby zapewnić ludziom możliwość bezpiecznego opuszczenia budynku. W omawianym przypadku rolę zabezpieczenia poziomych i pionowych drog ewakuacji pełni ciśnieniowy system wentylacji pożarowej.

O konieczności zastosowania omawianych rozwiązań decydują zapisy rozporządzenia w sprawie warunkow technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1]. Zgodnie z zapisami tego rozporządzenia system gradacji ciśnienia oraz przedsionki przeciwpożarowe powinny być stosowane w budynkach wysokich (o wysokości 25÷55 m) przeznaczonych dla osob o ograniczonych zdolnościach poruszania się (kategoria ZL II) oraz we wszystkich poza mieszkalnymi budynkach wysokościowych (o wysokości przekraczającej 55 m).

Ustawodawca nieco liberalniej określa kwestię bezpieczeństwa pożarowego w przypadku wszystkich poza wcześniej wymienionymi budynkami wysokimi (ZL I, ZL III i ZL V) oraz wysokościowych budynkow mieszkalnych (ZL IV). Obiekty tego typu zgodnie z rozporządzeniem w jego aktualnej wersji mogą zostać wyposażone opcjonalnie w urządzenia zapobiegające zadymieniu lub samoczynne urządzenia oddymiające.

System  ochrony przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacji

Idea działania systemu ochrony przed zadymieniem klatki schodowej jest bardzo prosta. Podczas alarmu wydzielone pożarowo klatki schodowe napełniane są powietrzem za pomocą układu wentylatorow napowietrzających. Powstające w ten sposob nadciśnienie chroni tę przestrzeń przed przedostawaniem się do jej wnętrza dymu z kondygnacji objętej pożarem.

Dodatkowe zabezpieczenia trzonu klatki schodowej mogą stanowić przedsionki pożarowe oddzielające ą drogę ewakuacji od korytarzy ewakuacyjnych. Rolę dojścia ewakuacyjnego na kondygnacji objętej pożarem pełnią korytarze ewakuacyjne, ktore powinny zostać wyposażone w instalację oddymiającą. Teoretycznie, jest to zatem bardzo prosty układ, ktorego zaprojektowanie, wykonanie oraz, co najistotniejsze, poprawne działanie nie powinno nastręczać żadnych kłopotow.

W praktyce jednak okazuje się, że zadania stawiane systemowi nadciśnieniowej ochrony drog ewakuacji nie są łatwe do spełnienia. Dzieje się tak z wielu powodow, wymienić tu można zarowno częste błędy projektowej, jak i do dziś nierozwiązane zjawiska fizyczne mające bezpośredni wpływ na kształtowanie się rozkładu ciśnienia w obrębie klatki schodowej.

Najczęściej występujące błędy na etapie projektowym spowodowane są m.in. przez:

  • brak jednolitej metodyki obliczania ilości powietrza nawiewnego do trzonu klatki schodowej, co skutkuje doborem niewłaściwych urządzeń systemu,
  • nieprzemyślane sposoby doprowadzenia powietrza do klatki schodowej, co ma szczegolne znaczenie w przypadku budynkow o wysokości przekraczającej 10 kondygnacji,
  • nieprawidłowe założenia wstępne do obliczeń, jak np. przyjęcie lub nieuwzględnienie nieszczelności przegrod budowlanych oraz klap pożarowych, wybor niewłaściwego scenariusza ewakuacji,
  • niewłaściwe wyposażenie systemu w automatykę sterującą lub zły algorytm sterowania.

Jednym z poważnych i wciąż nierozwiązanych problemow ograniczających skuteczność nadciśnieniowego systemu oddymiania jest występujące w trzonie klatki schodowej zjawisko ciągu kominowego (tzw. komina termicznego). Zjawisko to polega na wytworzeniu się – na skutek rożnicy temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego – układu ciśnienia w szybach budynku powodującego niekontrolowany przepływ powietrza.

   15.09.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl